• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Alternatywne obchody Sierpnia '80

Maciej Goniszewski, (PAP)
29 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ważne historie w prosty sposób
Prezentacja trzech filmów dokumentalnych zainaugurowała w Gdańsku niezależne obchody 25. rocznicy Sierpnia'80. Zorganizowane zostały one przez środowisko działaczy pierwszej "Solidarności", m.in. Andrzeja Gwiazdę, Annę Walentynowicz i Krzysztofa Wyszkowskiego.

- Robimy niezależne obchody 25. rocznicy końca strajku i pierwszej "Solidarności" w odróżnieniu od obchodów, za miliony złotych, robione dla "Solidarności" drugiej, która w 1989 roku została powołana, ażeby uniemożliwić społeczeństwu obronę swoich interesów w okresie przekształceń, żeby inni mogli przechwycić majątek narodowy - powiedział Andrzej Gwiazda.

W programie rocznicowego spotkania przewidziano projekcje trzech filmów dokumentalnych. Będą to: "Podwójne dno" w reżyserii Dariusza Małeckiego, "1980 Solidarność 1990 - 10 lat później" w reż. Piotra Zarębskiego oraz "Dwa kolory" w reż. Jerzego Zalewskiego. Filmy te nie były do tej pory emitowane przez żadną telewizję. Po ich projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserami.

Obraz "Podwójne dno" opowiada o historii Wolnych Związków Zawodowych, organizacji powstałej w 1978 roku w Gdańsku, należeli do niej organizatorzy i uczestnicy strajków z Sierpnia `80.

Film "1980 Solidarność 1990 - 10 lat później" opowiada o walce o wpływy i politycznych manipulacjach w NSZZ "Solidarność" dokonywanych w okresie od powstania związku zawodowego, przez stan wojenny, po Okrągły Stół.

Z kolei obraz "Dwa kolory" - jak napisano na stronie internetowej poświęconej alternatywnym obchodom - "to kopalnia ciekawych i nieznanych prawd kompromitujących wiele osób dzisiejszej sceny politycznej i polskich mediów".

Drugi dzień alternatywnych obchodów Sierpnia'80 odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku. Tego dnia odbyć się ma dyskusja z udziałem m.in. Anny Walentynowicz pt. "Czym była 'Solidarność'". Swoją prelekcję pt. "Jak 'Solidarność' była zwalczana" wygłosi Gwiazda, zaś z kolejną - pt. "Agentura w 'Solidarności' i skutki braku lustracji" - wystąpi Krzysztof Wyszkowski.

Lech Wałęsa odnosząc się do wypowiedzi swych byłych współpracowników ze związku uznał, że Gwiazda, Walentynowicz i ich stronnicy "udowodnili i udowadniają, że niszczyli »Solidarność« i wtedy i dziś". Dowodem na to, kto ma rację jest według Wałęsy proporcja uczestników obu spotkań - jak jeden do tysiąca.

- Spytajcie ich, co zrobili przez te 25 lat - mówi Lech Wałęsa. - Ja byłem przy wyprowadzeniu sowieckich wojsk, rozwiązaniu Układu Warszawskiego, a oni? Szkoda, że się nie włączyli w obchody. Byłoby ładniej, solidarniej. Wstydzę się, że pomniejszają nasz sukces. Mogę im podać rękę - chory potrzebuje lekarza, więc mogę być lekarzem.
Maciej Goniszewski, (PAP)

Opinie (84)

  • Ja myślałem, że Polskę dusi mafia wyrosła z układów poprzedniego systemu. Ale nie, to Anna Walentynowicz, po całym dysydenckim życiu odbierająca gdzieś tak z 4 stówy emerytury, mało znany Andrzej Gwiazda, nauczyciel na uboczu oraz Macierewicz, Olszewski i Korwin-Mikke, których partie w sondażach razem mają wynik poniżej progu wyborczego (o osobnych wynikach litościwie nie wspomnę). To jest prawdziwe zagrożenie dla Polski.

    Niezłe. Pokojowej albo literackiej nagrody Nobla nie dostaniesz, ale może umieszczą cię w nonkonformistycznej Gazecie Wyborczej, w dziale wypowiedzi kundelków, które szczekają jak redaktor naczelny przykazał.

    • 0 0

  • A kto to jeszcze pamięta. Pewnie nikt. Bo przecież nie o to chodziło !

    21 postulatów (pisownia oryginalna)

    1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.

    2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

    3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

    4. Przywrócić do poprzednich praw:

    a) ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,

    b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),

    c) znieść represje za przekonania.

    5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

    6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:

    a) podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,

    b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

    7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku - jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.

    8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

    9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

    10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
    11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

    12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

    13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

    14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.

    15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

    16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

    17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

    18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

    19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

    20. Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

    21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

    • 0 0

  • czytalem te postulaty wiele razy:)
    dla mnie pamietajacego tamte dni są one dowodem naiwności ówczesnych przywódców związkowych oraz dowodem, że strajk był SPONTANICZNY i że najpierw był BRYNDZA I BUNT, a dopiero potem i to długo potem, w przypadku takich "bohaterów" jak ten obecny VIP szef TV regionalnej co to z takim mozołem, tak twierdzi, pisał te 21 postulatów:)
    oczko:)
    romanie daj se siana:) spotkajmy sie w środe o 9:00 w domu technika
    stuff i reszta jest:)

    • 0 0

  • Amoże by tak spytać kandydatów darmozjadów jak planują zrealizować punkt 6 postulatów!?

    • 0 0

  • punkt 13 zrealizowano w 100% jestem świadkiem:) miałem dwa i pół kilo wołowego z kością na miesiąc:) 12 paczek papierosów:) pół lYtra wyrobu spYrytusowego:) 1/2 kilo wyrobów czekoladowych i 2 kYlo cukru:)
    z cukrem miałem full wypas żółte firanki:)
    wyczułem na wsi bambra co kontraktował buraki cukrowe:) on za każdą tone buraków dostawał worek cukru:)
    z hektara (nie bede sie kłócił), ale coś z 200 ton buraków na żuławach zbierają to se policzcie:) wszystko słodziłem:)

    • 0 0

  • nie zrozumiałes tego oboje, ale nie szkodzi:)
    zmieniło mi się troche widzenie na pewne rzeczy od czasu listy wildstejna i od reakcji niektórych osób w tym LW
    nie mysl sobie że to nie jest dość osobiście przykre kiedy musisz sobie pewne sprawy przewartościować
    ludzie lojalni czy uczciwi inaczej naiwni pewnych rzeczy nie widzą nie chcą widzieć nie potrafią dostrzec, na pewnym etapie
    nigdzie nie atakuje LW tylko sobie pokpiwam, jako symbol jest tym kim dla mnie był, ale nie bede juz kruszył kopii za jego cnote bom nie don kiszot tylko gallux
    mylic sie jest łatwo, ale jak trudno sie do tego przyznać
    sam to przyznaj hehehehe

    • 0 0

  • ???????
    hmmmm????

    • 0 0

  • "mylic sie jest łatwo, ale jak trudno sie do tego przyznać" oczywiście, racja

    • 0 0

  • a jak zrealizowano pkt 12?

    A jak zrealizowano pkt 12? 'Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego ...'
    Dobor to chyba zaczeli w Magdalence... I dzieki temu 'fachowcy' w stylu Cimoszenki czy Olka K. siedza ciagle na 'stolcu'

    • 0 0

  • ważne, że padli sobie w ramiona
    widze tu (TVPIII) też obywatela borusewicza, a obok w pozie stańczyka cimoszekpospolity, sprawdziłem, cimoszek siedzi po lewej ręce druchaboruha....ufff

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane