• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.



Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awarii



Dlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awarii



Do uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń



Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
  • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
  • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
  • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
  • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
  • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
  • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
  • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
  • O godz. 17:50
    • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

    Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
    • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
    • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

    Noc
    • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
    • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

    Miejsca

    Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

    • (1)

      widzę że dla części fachowców z forum lepiej aby zalało ludziom piwnice i mieszkania na parterach niż spuscić fekalia do rzeki co z reszta jest dopuszczone prawnie w sytuacjach kryzysowych

      • 1 8

      • stolec to spuszczaja do motlawy od zawsze, od 3 trzech dni tylko 10 razy wiecej

        specjalisto

        • 1 0

    • (3)

      To Adamowicz podpisywał umowę na 30-eści lat z Francuską firmą Saur Neptun Gdańsk.Już wtedy w mediach wybrzeża były nieprzychylne artykuły na temat tej firmy.Mówiło się o wziątkach i długim okresie ( 30 lat ) działalności tej firmy w Gdańsku

      • 10 0

      • nieuk jesteś chłopcze. Umowe podpisał Jamroż, czyli kolega Kaczyńskiego z Porozumienia Centrum. Skończ młody chociaż gimnazjum

        • 1 2

      • Wlasnie nieuku umowe podpisal Jamroz.. (1)

        ..a to Pisowiec buha ha ale wy pisowskie trole jestescie tepi dlatego tak lubie po was jezdzic jestescie kompletnie nie przygotowani tepi tylko krzyczycie a nawet nie znacie historii i nie wiecie o czym gadacie latwo z wami wygrac gamonie

        • 0 4

        • Tak, umowę podpisał Jamroż, tyle że wtedy nie było jeszcze Pisu głąbie

          • 0 0

    • No to sezon na sinice zacznie się wyjątkowo wcześnie.

      Dziekuje, budyniu.

      • 7 0

    • Jeszcze dziś ma nastąpić najpierw ograniczenie, a następnie całkowite zaprzestanie zrzutu ścieków do Motławy (w wersji pesymistycznej najpóźniej w piątek rano).
      Jak podczas briefeingu w Saur Neptun Gdańsk o godz. 11.30 podał Jacek Kieloch - wiceprezes Saur Netun Gdańsk - uruchomiona pompa osiągnęła już wydajność 2,9 tys. m sześciennych na godzinę, co odpowiada poziomowi 86 proc. pełnej sprawności tego urządzenia. (Przed awarią przepompownia na Ołowiance tłoczyła do Oczyszczalni Wschód średnio 2,5 tys. m sześciennych ścieków na godzinę).
      Ponadto część ścieków od środy odbierana jest przez dwie barki rzeczne o pojemności 600 m sześciennych i transportowana do utylizacji w wyspecjalizowanej firmie.

      nie rozumiem

      • 2 1

    • Francuska kloaka

      Mam nadzieję,że gdy minie 30-ści lat umowy, Między Gdańskiem a firmą Saur Neptun Gdańsk,w nowym przetargu, ta firma nie wygra ponownie.

      • 5 0

    • Pytanie (3)

      Jak krótkotrwały zanik napięcia spowodował zalanie komory pomp.
      Nie umiem sobie tego wyobrazić.
      Może ktoś wie.

      • 3 1

      • Janek ja wiem..po pierwsze kolejny typ jestes ktory nie czyta ze zrozumieniem.. (2)

        ..gdzies ty wyczytal o zaniku pradu???Nastapil jego spadek.Silniki pomp zwolnily i to sporo a fekalia zwolnic juz nie mogly..zwiekszalo sie cisnieni..a ze Energa nadal przesylala zbyt slabe napiecie na rotory w koncu fekalia ich setki ton znalazly wlasne ujscie..wybily wlazy..zalaly maszynownie elektryke pomp..zwarcia odciely zasilanie i pompy calkiem stanely..teraz rozumiesz kolego istote tej awarii.Sng nie ponosi winy lecz Energa wcale bym sie nie zdziwil gdyby przrd wyborami zrobili to celowo.W kazdym raxie winny juz jest Grupa Energa z Kacperkiem P.na czele ciekawe co teraz powiedza..

        • 0 3

        • taką bajkę skręciliście w sztabie kryzysowym.

          barany, wasz koniec bliższy niż się wydaje.

          • 1 0

        • Winna nie jest Energa, a osoby, które dopuściły do braku zabezpieczeń na wypadek wystąpienia takiej sytuacji (rezerwowe silniki i pompy w oddzielnych pomieszczeniach + agregaty prądotwórcze + automatyka do obsługi sytuacji awaryjnych).

          • 1 0

    • Indolencja Zarządu SNG (2)

      Przy tak krytycznych miejscach powinny być zapasowe pompy, bypasy kanalizacyjne, sterowanie falownikowe każdej pompy a już na pewno rezerwowej by w razie niedomagań sieci zasilającej falownik mógł "dorobić" sobie brakującą fazę i cały szereg innych zabezpieczeń choćby SZR z siecią agregatową. Mierność tłumaczeń wypowiadanych przez oficjeli z SNG świadczy o tym, że ci ludzie nie mają pojęcia o czym mówią i czym zarządzają. Ale niech obecny prezydencik Gdańska niejaki Adamowicz nadal rządzi to będziemy mieli więcej takich zdarzeń.

      • 5 1

      • Krzysztof a moze pociagnac do kary rzeczywistego speawce Energa grupe (1)

        • 0 1

        • Krzysztofie tylko propagandowy osioł może sprzedawać takie teorie.

          • 1 0

    • Dlaczego nikt nie wspomina o tym że właścicielem (2)

      przepompowni jak i całej infrastruktury wod-kan w Gdańsku jest miejska spółka komunalna ???

      • 5 0

      • gdzie moja opinia !!!!!!!!!

        • 0 0

      • a od czego jest SNG?

        wysyłania faktur i transferu zysków?

        • 2 0

    • Gdańszczanie jak wasz patron? (1)

      Juz przecież uratował wam stocznię. Osobiscie kupowalem cegiełki na jej ratowanie. Przeciez i teraz was chyba nie opuści? On zawsze z biedy coś wyciągnie

      • 2 1

      • Cegielki na ratowanie stoczni tepaku to Ojciec Rydzyj sprzedawal .

        ..do dzis sie zlodziej z tego nie rozliczyl

        • 0 4

    • kiedy dymisja dworu pawła a.? (6)

      • 8 1

      • ..tuz po zarzadzie grupy Energa odpowiedzialnego za awarie

        • 0 5

      • ..tuz po zarzadzie grupy Energa odpowiedzialnego za awarie (1)

        • 0 4

        • to dziwne bo mi odrzucaja zduplikowane posty

          a to jest ta ENERGA chyba, czyli odpowiedzialnej. adas pawlowicz to nie ma sie kim pochwalic w swoim aktywie

          • 0 0

      • ..tuz po zarzadzie grupy Energa odpowiedzialnego za awarie (2)

        • 0 4

        • Idioto, od nocy piszesz debilizmy. Klima już działa?

          Ty w ogóle pracujesz czy tylko jesteś na etacie Adamowicza jako troll?

          • 4 0

        • żeby podać się do dymisji to trzeba mieć trochę honoru

          • 4 0

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane