• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezdomni nie chcą korzystać ze schronisk

Rafał Borowski
16 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W granicach Gdańska bytuje ok. tysiąc bezdomnych. W granicach Gdańska bytuje ok. tysiąc bezdomnych.

Z początkiem listopada gdańscy strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole miejsc, w których bytują bezdomni. Celem działań jest przekonanie osób bez dachu nad głową, aby przeniosły się do schronisk i noclegowni. Niestety dotychczas nikt nie skorzystał z zaoferowanej pomocy.



Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście



Czy osobiście znasz kogoś, kto zmagał się z bezdomnością?

Gdy nadchodzi późna jesień, jednym z najważniejszych zadań strażników miejskich staje się pomoc tym, którzy nie mają dachu nad głową. Mundurowi rozpoczynają regularne kontrole miejsc, w których bytują bezdomni.

Przeczesują pustostany, ogródki działkowe, wiaty śmietnikowe czy okolice węzłów ciepłowniczych i oferują bytującym tam osobom pomoc. Chodzi przede wszystkim o przenosiny do schronisk i noclegowni, prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Do niczego nie można zmusić



Efekty dotychczasowych kontroli, które rozpoczęły się wraz z początkiem listopada, nie napawają optymizmem. Z oferty pomocy nie skorzystał dotychczas żaden bezdomny.

- Wielu z tych, którzy nie mają dachu nad głową, odmawia przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. Zmusić ich do tego nie można. Najczęściej ludzie ci, jak sami podkreślają, "wybierają wolność" i dla niej całkiem świadomie ryzykują życiem. Często tłumaczą, że gdy naprawdę będą potrzebować wsparcia, wiedzą, gdzie należy się po nie zwrócić - tłumaczy Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.

Zmaganie z uzależnieniem od alkoholu



Niestety wielu odrzuca oferowaną im pomoc z powodu uzależnienia od alkoholu. W tym miejscu warto podkreślić, że to właśnie jeden z głównych powodów, dla którego pracownicy służb pomagającym bezdomnym przestrzegają przed dawaniem datków żebrzącym. Gest, który motywowany jest współczuciem, może w praktyce sprawić, że uzależnionemu od alkoholu trudniej będzie zerwać z nałogiem. Złożoność tego problemu opisaliśmy szczegółowo w kwietniu 2015 r.

Czytaj więcej: Chcesz pomóc żebrzącemu? Nie dawaj mu pieniędzy

- Strażnicy regularnie mają do czynienia z osobami nietrzeźwymi. Alkohol jest też powodem, dla którego osoby bezdomne odmawiają pomocy. W miejscach, gdzie można ją uzyskać, obowiązuje bowiem kategoryczny zakaz jego spożywania - uzupełnia Drzewiecka.

Nie bądź obojętny, reaguj



Wraz ze spadającą za oknem temperaturą wśród bezdomnych wzrasta ryzyko śmierci z wychłodzenia. Pomimo wzmożonej liczby patroli strażników miejskich i pracowników innych służb trudno oczekiwać, aby dotarli oni do wszystkich miejsc, gdzie bytują bezdomni. Liczba bezdomnych w Gdańsku jest szacowana na ok. tysiąc.

W związku z tym każdy, kto dostrzeże miejsce bytowania osób bezdomnych, jest proszony o zgłoszenie go na numer alarmowy Straży Miejskiej w Gdańsku, czyli 986. Informację można również przekazać bezpośrednio Samodzielnemu Referatowi Reintegracji MOPR w Gdańsku pod numerem 58 522 38 20.

Aplikacja Arrels jest bezpłatna i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania od użytkownika. Jednocześnie może pomóc uratować życie. Aplikacja Arrels jest bezpłatna i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania od użytkownika. Jednocześnie może pomóc uratować życie.

Zgłoszenie przez darmową aplikację



Kolejna możliwość to skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Arrels, która jest dostępna na telefonach z systemem Android i iOS. Można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu operatora. Aplikację można również pobrać za pomocą kodu, który został umieszczony na plakatach licznie rozwieszonych w przestrzeni Gdańska. Można na nie natrafić np. na przystankach komunikacji miejskiej, w autobusach i tramwajach czy miejskich mediach społecznościowych.

Obsługa aplikacji jest intuicyjna i wymaga od użytkownika jedynie udzielenia krótkich odpowiedzi na kilka pytań.

- Kiedy pobierzemy aplikację i zechcemy jej użyć, bo właśnie zauważyliśmy osobę bezdomną, za pomocą aplikacji odpowiadamy na pytania: ile takich osób jest, jakiej płci, gdzie się znajdują, czy posiadają zwierzę. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafia do streetworkerów, osób świetnie wyszkolonych w specjalistycznej pomocy bezdomnym, a my możemy być pewni, że od tego momentu jest ona w dobrych rękach - zachęca Dagmara Rybicka, rzecznik Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie
09:33 30 LISTOPADA 20

Bezdomni w Trójmieście (27 opinii)

Bezdomni.
Robi się coraz chłodniej. Biedni ludzie potrzebują pomocy. Sporo osób było za przyjmowaniem migrantów.
Czy ktokolwiek już wziął bezdomnego z okolicy do siebie?
Tylko do wiosny.
Na początek tylko tyle.
Proszę o odp ile osób to uczyniło.
Bezdomni.
Robi się coraz chłodniej. Biedni ludzie potrzebują pomocy. Sporo osób było za przyjmowaniem migrantów.
Czy ktokolwiek już wziął bezdomnego z okolicy do siebie?
Tylko do wiosny.
Na początek tylko tyle.
Proszę o odp ile osób to uczyniło.

Miejsca

Opinie (159) ponad 10 zablokowanych

  • Po co mają iść do schroniska kiedy SOR w wojewodzie ich przygarnie .....

    • 3 0

  • glowa do gory

    fajni ludzie sa ci bezdomni

    • 1 0

  • Bezdomni nie mają koronawirusa, w ośrodkach może stać się inaczej przez testy.

    • 2 0

  • niech odlecą do ciepłych krajów

    • 0 0

  • po co , lepiej chlać i tarzać się po śmietnikach

    • 5 0

  • A 400mln poszlo na "biednych" artystów.. za tyle mozna by postawić fabryke wraz z pensjonatem i spedzic tam tych ludzi.

    • 4 0

  • Ale chętnie korzystają ze śmietników

    ...a tych ogólnodostępnych w naszym pięknym Gdańsku jest sporo. Często widuję turystów fotografujących zabytki by po chwili utrwalić PGO przepełnione, porozsypywne śmieci pełne ptaków i bezdomnych. Taka pamiątka trochę z Europy i Azji

    • 2 0

  • Nie płacą podatków a są leczeni przez państwo

    Bezsensu, ktoś też leczy bezpańskie psy?

    • 1 2

  • Bezdomny jest każdy z nas (1)

    Każdy z nas kto nie otrzymuje wsparcia, siły, pochwały Nie przetrwa! . Nigdy nie uwazam i nie kieruje się kategoriami, bo ktoś wyszedł z nałogu a inna osoba nie. Super to ty miałeś siłę i szczescie! Wyszles z tego? Gratuluję. Ludzie pomagają, ale tylko na chwile, a takim osobom brak drugiego człowieka, a wstyd im rozmawiać, bo co mogą zaoferować!? Przejdź się po dzielnicy, a zobaczysz, że prędzej bezdomny da tobie papierosa niż znajomy. Pomagam, rozmawiam i mam parę sukcesów na koncie, lecz tylko poprzez rozmowę ludzie stali się lepszymi ludźmi . Zwylka rozmowa zrozumienie daje siłę!

    • 2 0

    • Brak właściwych i cieplych relacji rodzinnych jest najczęstszą przyczyną kłopotów. Zjednoczona rodzina, nawet biedna trzyma się, wspiera, dzieli wszystkim. A tu jest często zanik, bo dużo rozwodów albo jeden rodzic wychowuje, to też często ma problemy. To jest bardzo złożony temat...i smutny.

      • 1 0

  • Niech bezrobotni zjedzą bezdomnych i będzie spokój.

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane