• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezpieczne wakacje młodzieży i dzieci

(sr), eboz
25 czerwca 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Tylko w pierwszych dniach wakacji nieletni w kraju popełnili aż 500 przestępstw. Akcja policji, straży miejskiej oraz pożarnej pod hasłem "Bezpieczne wakacje" ma między innymi ograniczyć tę smutną statystykę. Bezpieczny wypoczynek to także bezpieczne akweny wodne. Tutaj najwięcej pracy mają ratownicy.

Działania pomorskich służb wynikające z przedsięwzięcia nie ograniczają się tego lata wyłącznie do wprowadzenia dodatkowych patroli, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów. Tym razem akcja "Bezpieczne wakacje" adresowana jest także, a może przede wszystkim, do nieletnich.

- Oddelegowaliśmy już naszych funkcjonariuszy do poszczególnych komisariatów - poinformował nas Roman Dorawa, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku. - Jak zawsze współpracujemy z policją, scenariusz jest podobny. Strażnicy odwiedzą kolonie i obozy młodzieżowe. Przeprowadzą pogadanki na temat zagrożeń związanych choćby z kąpielami morskimi. Uruchomiliśmy też patrole rowerowe, które penetrują pas nadmorski. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowanie dzieci i młodzieży w tamtym rejonie.

Również policjanci odwiedzą pomorskie placówki, w których wypoczywają dzieci i młodzież.
- To nasze rutynowe działania wakacyjne - stwierdziła nadkomisarz Wiesława Nogalska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Od dawna współpracujemy z kuratorium oświaty, które przekazuje nam informacje między innymi na temat miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

Od maja trwają też kontrole stanu technicznego autokarów, którymi młodzież wyjeżdża na wycieczki i kolonie. Tylko policjanci gdańskiej sekcji sprawdzili do tej pory 199 autobusów.

- Aż 36, ze względu na zły stan techniczny, nie zostało dopuszczonych do podróży - powiedział nadkom. Janusz Staniszewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. - Miały na przykład łyse opony, całkowicie niesprawne światła lub hamulce. Wzmożona kontrola autokarów będzie prowadzona do końca wakacji.

Do akcji "Bezpieczne wakacje" przyłączyli się też pomorscy strażacy. Pod lupą znalazły się głównie ośrodki kolonijne i wczasowe.

- Placówki takie mogą przyjąć dzieci i młodzież jeśli mają od nas potwierdzenie, że spełniają wymogi dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego - dodał starszy kapitan Krzysztof Izbicki z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Tak więc każdy ośrodek czy szkoła organizująca na przykład kolonię musi być przez nas skontrolowana.

Akcja "Bezpieczne wakacje" potrwa na Pomorzu do września. Firmy, które chcą sprawdzić stan techniczny autokarów wycieczkowych lub kolonijnych powinny kontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, pod numerem telefonu: 32 15 323 albo z najbliższym komisariatem.

Miejscem, które młodzi turyści odwiedzają najchętniej i najczęściej jest plaża. Nad bezpieczeństwem młodzieży kąpiącej się w Bałtyku czuwać będą ratownicy MOSiRu, WOPRu i SARu. Prewencyjne partole w pasie nadmorskim rozpoczęli również policjanci i strażnicy miejscy. Funkcjonariusze mają interweniować, kiedy dojdzie m.in. do kradzieży rzeczy osobistych pozostawionych przez kąpiących się.
Na dziesięciu stanowiskach ratowniczych na plaży w Gdańsku Stogach i Brzeźnie pracuje 36 ratowników MOSiRu. Na każdym znajduje się kierownik, starszy ratownik, bosman, ratownicy wodni, ratownicy młodsi i sanitariuszka. Kąpieliska będą strzeżone od godz. 9.30 do godz. 17.30. W pozostałe godziny dyżurować będą kierownicy kąpielisk.

- Na każdym stanowisku przebywa dodatkowo jedna osoba wolna i bosman. Tworzą oni grupę szybkiego ratownictwa - poinformował Kazimierz Domżalski, dyr. MOSiR w Gdańsku. - Nawet jeśli coś niepokojącego zdarzy się na plaży niestrzeżonej, osoby te są w stanie w ciągu minuty uruchomić motorówkę.

Sopoccy ratownicy mają do dyspozycji zintegrowany system bezpieczeństwa, który działa od ubiegłego lata. Udoskonalany ma obsługiwać całe Wybrzeże, za pomocą monitoringu także plaże niestrzeżone. Dyspozytor w centrum w Sopocie odebrał w ub. roku 75 zgłoszeń na telefon alarmowy 601-666-993. Dzięki natychmiastowej interwencji na plażach morskich uratowano 12 tonących.
Głos Wybrzeża(sr), eboz

Opinie (7)

  • żaden system ,nawet najlepszy nie uchroni przed głupotą i jeszcze groźniejszym BRAKIEM WYOBRAŹNI.

    • 0 0

  • gdzieś są pewnie lepsze wyniki

    niz 15 % uratowanych

    • 0 0

  • O zgrozo !

    "Tylko w pierwszych dniach wakacji nieletni w kraju popełnili aż 500 przestępstw. " - od małego wychowywane są do czynienia zła... nie dziwmy się więc że przychodzą zsiekierą do sklepu i na wykłady... Proponowałbym zacząć od podstaw jeszcze raz ! Ps. Wujek samo zło - coz za debilna nazwa... opamiętajmy się VIVO! to musi wpływać na psychikę małych dzieci ! Syf rządzi.

    • 0 0

  • Do Petera

    To nie Viva jest autorem nazwy Wujek Samo Zlo. Dzieciom oczywiscie latwiej byloby przelknac nazwe Top One albo Relax a juz na pewno Różowy Kucyk Pony i od tego nie beda latac po ulicach z siekierami. Moze warto je wychowywać a nie pozwalać, żeby bardziej przemawiały do nich jakieś słowa z ekranu czy radia niż to co przekazują im rodzice.
    A na przyszlość życzę Ci więcej tolerancji i zrozumienia dla cudzej pomysłowości. Nie krytykuj wszystkiego bo kiedys zapedzisz sie w kozi róg.

    • 0 0

  • Ta "pomysłowowść" jest chora...

    jak i ty...

    • 0 0

  • Słuchaj letnią Vive...

    czytaj Vive - Viva ci narąbie w grzywe. I za darmo zrobi też viviseksję.
    To chyba udar po przeczytaniu artykułu.

    • 0 0

  • Do fanki Vivy:

    ogłupiałych oszołomek bez wyobrażni nie brakuje...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane