• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brama stoczni zniknie

Bożena Aksamit, Maciej Sandecki
7 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Brama nr 2, z której Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumień Sierpniowych, zniknie. W jej miejscu powstanie centrum handlowe

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, choć wtedy zamknięta, to nie dzieliła, ale łączyła ludzi. To przy niej odbywały się gorączkowe rozmowy o strachu i o nadziei. Żony wymieniały uściski dłoni z mężami, dzieci patrzyły na strajkujących ojców. W czasie sierpniowych strajków pod bramą gromadził się tłum mieszkańców Trójmiasta spragnionych informacji o sytuacji w stoczni. Z drugiej strony, na trawie, koczowali mężczyźni ubrani wrobocze drelichy. Ludzie przez wysoki płot rzucali im chleb, konserwy, mydło - wszystko, co mogło przydać się okupującym stocznię robotnikom. To przed bramą nr 2 stanął pomnik Poległych Stoczniowców, upamiętniający ofiary Grudnia "70, w tym i te, które pod bramą zginęły od milicyjnych kul. To wreszcie z tej bramy Wałęsa, który w ciągu kilkunastu sierpniowych dni przeistoczył się z nieznanego robotnika w przywódcę oporu przeciw komunistom, ogłosił Polsce i światu, że stoczniowcy wywalczyli powstanie niezależnych związków zawodowych. Teraz ta brama zniknie.

Kilka lat temu tereny po byłej Stoczni Gdańskiej przejęła spółka Synergia 99. Z czasem część terenu przylegającą do pomnika Poległych Stoczniowców kupił duński deweloper Baltic Propert Trust (BPT), który podpisywał umowy z kolejnymi inwestorami. Ostatecznie 4,5 ha sąsiadujące z pomnikiem trafiło do TK Development. To również duńska firma inwestująca w nieruchomości. TK Development na 4,5 ha chce postawić gigantyczną galerię handlową, nad którą dominowały będą kilkunastopiętrowe wieże - mieszkalna i biurowa.

-To nie będzie zwykłe centrum handlowe - mówi Tomasz Tromer z BPT. - Chcemy, aby powstało tam miejsce, w którym się bywa. Mamy nadzieję, że poprzez niebanalną architekturę i rewelacyjne położenie stworzymy nowy symbol miasta.

Deweloper zapewnia, że wszystko będzie gotowe jesienią 2009 roku.

Galeria handlowa będzie częścią tzw. Młodego Miasta, na które będą składać się apartamentowce, hotele i biurowce. Miejsce, w którym rozpoczęło się burzenie komunizmu, praktycznie zniknie. Pamięć o tych wydarzeniach ma podtrzymywać Europejskie Centrum Solidarności, które ma połączyć kilka funkcji - kulturalną, edukacyjną i konferencyjną. To prawdopodobnie do centrum przeniesiona zostanie brama nr 2. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy centrum powstanie. Plany zakładają, że część muzealna być może zostanie otwarta na 30-lecie "S", czyli 31 sierpnia 2010 r. Reszta do końca 2013 r.

- Cóż, walczyliśmy w końcu o wolny rynek - mówi Jerzy Borowczak, jeden z trzech inicjatorów sierpniowego strajku z 1980 roku. -A plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony przez radnych przewiduje budowę tego centrum. Widziałem wstępny projekt i powiem, że wygląda nieźle. Niestety, podejrzewam, że to centrum Duńczyków powstanie szybciej niż nasze centrum "S".

-Wierzę, że Duńczycy dotrzymają zobowiązań i nie wybudują typowego
hipermarketu
-mówi z kolei Bogdan Lis, działacz opozycji demokratycznej, prezes Fundacji Centrum "Solidarności". -Gdyby próbowali tak zrobić,to na pewno się na to nie zgodzimy.
[sprostowanie-start]
Brama na pewno pozostanie

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska komentuje artykuł "Gazety Wyborczej" dla portalu Trojmiasto.pl

- Nie wiem skąd wypłynęły takie wnioski. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 2004 roku brama nr 2 Stoczni Gdańskiej wpisana jest do rejestru zabytków i nikt nie może jej przenosić, żaden inwestor, jakiej by nie był narodowości czy opcji politycznej. Brama, razem z biurem przepustek i murem ją okalającym tworzy pewną trwałą, nienaruszalną przestrzeń i wszystko, co powstanie na terenach postoczniowych, czy Europejskie Centrum Solidarności, czy biurowce i centra handlowe musi być wpisane w bramę. To brama będzie dyktować warunki, a nie inwestorzy. W przyszłości brama będzie otwarta na swobodny ruch pieszy. Znajdzie się na trasie tzw. Drogi do Wolności, która podobnie jak Długi Targ i ul. Długa będzie traktem zamkniętym dla ruchu drogowego. Wyburzona zostanie jedynie dawna stołówka, będąca od 1999 roku własnością Fundacji Centrum Solidarności.
[sprostowanie-stop]
Gazeta WyborczaBożena Aksamit, Maciej Sandecki

Opinie (228) 7 zablokowanych

  • bardzo dobrze - stocznia to syf. a smierdzieli wypuszczac inna strona bo odczuca estetyczne sa slabe raczej jak wychodza pod pomnikiem. a jak tacy jada tramwajem to powinna sie zapalac lampka "poczekaj na nastepny".

    • 0 0

  • ...

    "Chcemy, aby powstało tam miejsce, w którym się bywa. Mamy nadzieję, że poprzez niebanalną architekturę i rewelacyjne położenie stworzymy nowy symbol miasta." - centrum handlowe ma być naszym symbolem miasta? co on pierd.... masakra

    • 0 0

  • ja sie przyzwyczaiłam, ale kiedy jechałam wzdłuż stoczni z gośćmi spoza gGdańska, byli przerażeni

    • 0 0

  • to co wyrabia "adamowicz"

    /specjalnie z malej litery/ jest oburzajace.Proponuje oglosic referendum o odwolanie tego szarlatana.

    • 0 0

  • Leopardo, a podoba Ci sie obecnie ten symbol????

    Wielka Galeria, ale ładniejsza i wieksza niż Złote Tarasy, które miałem przyjemność odwiedzić, wyrosły u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. Przypomne, że pow. obiektu wynosi 225 tys. mkw. W w złotym gigancie znalazło się ponad 200 sklepów z różnoraką ofertą. Są i duże salony mody, i małe butiki. Swoje miejsce obok polskich marek znalazły tu także światowe sieci. Inwestorem jest holenderska spółka ING Real Estate Development. Wyobraźcie sobie, że pow.handlowa w Złotych Tarasach została wynajęta w 100 proc. Nieoficjalnie wiadomo, że stawki czynszu są najwyższe w całej Warszawie. Niektóre sięgają 100 euro miesięcznie za 1 mkw. Z reguły w centrach handlowych najemcy życzą sobie, aby odbywało się codzienne mycie. Kopuła jako bardzo nietypowy i charakterystyczny element budowli, wręcz jej symbol, podziwiaja ja wszyscy bez wyjatku i jest jednym z ładniejszych budynkach publicznych może w Europie.
    Ponad 4,7 tys. szklanych paneli zamocowano w stalowej siatce o powierzchni hektara, która spoczywa na własnych podporach - 11 słupach w kształcie drzew oraz na obrzeżu konstrukcji, widok niesamowity, wewnątrz fonntany, ogrody w jenym z takich nagrywali program TV z b.działeczem Solidarności.
    Ja sie całkowicie zgadzam, tylko warunek ma to być naprawde coś wystrzałowego i połączone bezkolizyjnymi przejsciami (tunelami) podziemnymi z dworcem PKP i autobusowym.

    • 0 0

  • o Stocznię jako Symbol było blisko 20 lat czasu zadbać

    Teraz o Stocznię dalej nikt się nie martwi, tylko o Bramę nr 2. O bramę!:(

    • 0 0

  • Żenada

    Najlepiej to rozwalmy jeszcze kościół Mariacki i tam postawmy centrum handlowe. Ciekwe jak to będzie wyglądało, wychodzisz z centruma a tuz przed wejściem pomnik trzech krzyży. Niektórzy ludzie nie rozumią że to miejsce to histori Polski. Tak Polski. Przecież to tam narodziła się nowa Polska. To dzieki tym wszystkim ludzią którzy tam byli i strajkowali. No ale niestety w naszym kraju liczy sie tylko kaska.

    Szacunek dla wszyskich dzięki którym mogę żyć w lepszej Polsce,

    • 0 0

  • C.D. Żenada

    Albo mam jeszcze lepszy pomysł. Otwórzmy jeszcze centrum handlowe w Oświecimiu i innych obozach. czyżby nie było orginalnie. Najlepiej sprzedajmy teren na którym stoi obóz koncentracyjny jakimś Niemcą i niech otworzą centrum np. Stuttchof. Ludzie to dla kaski sprzedali by wszystko. Wstyd.

    • 0 0

  • Ile jeszcze centrów handlowych powstanie w tym mieście? Gdzie się nie ruszę to jakieś CH. Wszędzie te same sklepy.

    • 0 0

  • Kaszy

    a nie sadzisz, ze za wiele w Gdansku krzyży i obłudy, a za mało uczciwości i takiego bezinteresownego altruizmu???
    Bark pracy, brud smród i ubóstwo.
    Nawet nowobudowana Galeria Bałtycka będzie zakałą komunikacyjną a nie prostym by było poprowadzić tunel do dworca PKPWrzeszcz i go uporządkować. Wiadomo, że część z zakupujacych będzie przyjezdzało kolejka.
    Miał być tunel pod Grunwaldzka przy Manhattanie i co???

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane