• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chcą zmiany w liczeniu pasażerów komunikacji miejskiej

Szymon Zięba
30 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"
 • Na siedzeniach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o "wyłączeniu" miejsc.
 • Na siedzeniach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o "wyłączeniu" miejsc.

To, ilu pasażerów skorzysta jednocześnie z pojazdów komunikacji miejskiej, będzie zależeć od powierzchni autobusów czy tramwajów, a nie liczby miejsc? Tego chciałby Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Urzędnik zwrócił się z apelem o zmianę zasad funkcjonowania komunikacji miejskiej do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Swoje sugestie w tej sprawie przesłali także naukowcy z Politechniki Gdańskiej.Czy obostrzenia w liczbie pasażerów w komunikacji są potrzebne?

Przypomnijmy: zgodnie z ubiegłotygodniowymi zaleceniami premiera Mateusza Morawieckiego w pojazdach komunikacji miejskiej zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, by zachować odpowiednią odległość pomiędzy pasażerami. To jeden z elementów prewencji w walce z koronawirusem.

W efekcie na siedzeniach pojazdów trójmiejskiej komunikacji, pojawiły się specjalne nakładki, informujące o wyłączeniu miejsc z użytku. Wytyczne rządu co do liczby pasażerów mogących znajdować się w jednym czasie w danym pojeździe znaleźć można także na wszystkich przystankach, w tramwajach, autobusach i tablicach systemu informacji pasażerskiej.

Obostrzenia okazały się jednak sporym kłopotem dla gdańskiej komunikacji miejskiej. Jak zauważa Sebastian Zomkowski, wprowadzone zmiany w praktyce oznaczają to, że dużym, wielkopojemnym tramwajem Jazz Duo może podróżować teraz tylko 14 osób.

Czytaj też: Jak pasażerowie radzą sobie ze zmianami w komunikacji miejskiej?

- Dla przykładu naszymi minibusami według rozporządzenia może podróżować teraz osiem osób. Czyli pojazdem z mniejszą przestrzenią pasażerską może podróżować więcej osób niż dużym pojazdem - pisze Sebastian Zomkowski.

Taśma na podłodze i liczba pasażerów uzależniona od miejscaZdaniem dyrektora ZTM problem można rozwiązać w prosty sposób, a pomysł podsunęli naukowcy z czołowych politechnik w kraju - w tym z Politechniki Gdańskiej. Eksperci zarekomendowali bowiem uzależnienie liczby podróżnych od powierzchni pojazdu, tak aby każdy z pasażerów mógł korzystać z przynajmniej 2,5 m kw. pojazdu.

Rozkład jazdy ZTM GdańskDzięki temu - jak podkreślają naukowcy - można umożliwić podróż w tramwajach takiej liczby osób, żeby przy ograniczonych możliwościach przewoźników zachować pełne bezpieczeństwo podróżnych.

Niewykluczone, że na podłogach tramwajów pojawią się taśmy podobne do tych, jakie spotkać można w sklepach. Niewykluczone, że na podłogach tramwajów pojawią się taśmy podobne do tych, jakie spotkać można w sklepach.
Jak jednak miałoby wyglądać to w praktyce? Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM, tłumaczy, że na nowo określona zostałaby liczba osób, które jednorazowo mogą wejść do pojazdu komunikacji miejskiej, o czym informowałby komunikaty (również głosowe) na przystankach i w pojazdach. Niewykluczone, że na posadzce tramwaju czy autobusu wyklejone zostałyby również "strefy odstępu" - na wzór tych, które pojawiły się w niektórych supermarketach.

Trzeba wykorzystać środki komunikacji publicznej- Wszyscy, w tym również organizatorzy transportu publicznego, spotykamy się obecnie z problemami, do których nie byliśmy w pełni przygotowani. Opracowana rekomendacja do rozporządzenia uwzględnia fakt, że w niedalekiej przyszłości może dojść do zmniejszenia liczby kierujących pojazdami z uwagi na kwarantannę lub możliwe zarażenie się wirusem poszczególnych pracowników - tłumaczy dr inż. Jacek Szmagliński z Katedry Transportu Szynowego i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. - Stąd też staramy się przekonać ministerstwo, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam pojemny transport tramwajowy oraz metro, przy zachowaniu jak największego bezpieczeństwa podróżnych.
M.in. na przystankach czy w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o obostrzeniach związanych z liczbą pasażerów. M.in. na przystankach czy w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się informacje o obostrzeniach związanych z liczbą pasażerów.
W związku z tym, zdaniem naukowców z czołowych uczelni technicznych w Polsce oraz ekspertów z zakresu transportu publicznego, rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczeń liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej powinno zostać zmienione.

W pojazdach komunikacji nadawany jest specjalny komunikat głosowy dot. liczby pasażerów.

Miejsca

Opinie (145) 8 zablokowanych

 • (5)

  Tu jest główne pytanie do ZKM czy do rady miasta.Prawdziwych zarządzających odkrywa dopiero jakiś kryzys.Teraz trzeba aktywnie działać a nie udzielać się politycznie.Tylko tak wygra się z tym wirusem.Wybory jeśli mają być to będą ale na 99% nie będzie i nie ma co politykować tylko brać sie do roboty,rzucić wszytkie siły,autobusy,tramwaje.Czas ucieka.

  • 75 30

  • ta propagowana na siłę komunikacja miejska przegrywa z prywatnym samochodem (2)

   widać to pięknie w dobie kryzysu.. że najbezpieczniej w swoim.

   a nie samochody robią smog - widać to na ulicach jak wyraźnie zmalał ruch,a w takim Wejherowie unosi się bród w powietrzu - smrodzą kominy od palenia byle czym.
   gdzie jest straż miejska? skoro nie widać efektów.. a codziennie jadą przez miasto widzę w którym domu/kamienicy palą byle czym.

   • 11 11

   • w wejherowie nie ma komunikacji miejskiej bo to nie miasto

    • 5 9

   • Racja,czasem taki syf z kominów leci że aż zatyka mnie w samochodzie gdy przejeżdżam ulicą, a smog jak był tak jest nadal mimo że aut po ulicach jeździ mało

    • 7 2

  • Akurat myślenie to nie jest mocna strona władz Trójmiasta

   • 2 1

  • w gdańsku nie było nigdy gospodarza

   tylko najemnicy. Jeden np. przehandlował GPEC za stołek w radzie nadzorczej.

   • 1 0

 • (8)

  Ta debata to przerost formy nad treścią i strata czasu. Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości kursów czy też zwiekszenie ilości miejsc w komunikacji co sprowadza się do tego samego. Tylko taki sposob organizacji transportu spowoduje zmniejszenie ilosci pasażerów w jednym pojeździe. Reszta to pobożne życzenia.

  • 94 19

  • (3)

   Poranny autobus 138 o 5:20 z dworca wypchany po brzegi ... W kierunku Westerplatte. . Kolejny autobus o 14 ;) dalej mówimy o załosnych przepisach sfrustrowanych panów z wiejskiej ? ;)

   • 6 3

   • a może napisz dalej mówimy o d**ilnych zarządzeniach dulkiewiczowej i jej chłopaczków

    • 6 3

   • Co ma rząd

    Do głupich decyzji gdańskiego samorządu? Ma komisja z W-wy przyjechać i liczyć kursy poranne bo królewna nie umie tego ogarnąć wraz ze sztabem ludzi? Zajęta kupowaniem rydwanów i sesją zdjęciową do nowego logotypu BO za 110 koła?

    A w tym czasie ludzie walczą o życie w szpitalach. Ta komisja w sumie mogłaby wpaść, a raczej komisarz. Pokazałby panience gdzie są drzwi wyjściowe.

    • 6 2

   • Co tu za bzdury ..... sympatycy Pisu którzy nie ogarniają o co chodzi .... Co ma rydwan do koronowirusa ??? Zastanów się.... I żeby nie było nie jestem sympatykiem Pani D. Ani Po ani SLD i pisu oraz PSL...

    • 0 3

  • Tak, wrócić do codziennego rozkładu jazdy.

   2x mniej miejsc, ludzie jeśli muszą dojechac to i tak dojadą, najwyżej wbrew zasadom połowy miejsc. Widzę, że sporo firm po pierwotnym szoku i nadziei że to potrwa 2-3 tygodni po falstarcie polegającym na zamknięciu zakładów wznawia produkcję, z czegoś trzeba żyć. Dziś wyraźnie więcej osób np w SKM choć w porannych godzinach tragedii jeszcze nie ma. Nie każdy ma, nie każdy chce, i nie każdy może dojeżdżać samochodem, tym sposobem 1 pracownik zbior-komu może zarazić 20 swoich kolegów ze zmiany którzy jeżdżą samochodem - od tego nie uciekniemy, więc nie pora szukać oszczędności na cięciach w komunikacji, tylko wszystkie ręce na pokład, aby ukrócić zarazę, która obecnie ma najniższy wzrost od momentu przekroczenia 50 przypadków (dziś trochę ponad 10%); kierowcy niech traktują to jako swój wkład w walkę z wirusem ważniejszy w ich przypadku niż zostańwdomu.

   • 4 1

  • (1)

   Wyjatkowo mnie irytuje ta zapchana komunikacja. To jest stuprocentowy przepis na zarazenie: stac obok kogos zainfekowanego twarz w twarz przez wiele minut. Zadne nadmorskie spacery nawet sie nie umywaja do tego jako droga transmisji.

   • 6 0

   • Dokładnie. Dlatego dulcynea do dymisji. Czas na komisarza w Gdańsku.

    • 4 3

  • To całe rozporządzenie jest czystym zaklinaniem rzeczywistości !!!

   Nieprzemyślane rozporządzenie wnosi tylko bałagan w już i tak beznadziejnej komunikacji miejskiej i to nie tylko w Gdańsku . Kto o zdrowych zmysłach ogranicza zdolność przewozową przewoźników o około 85 % w już niewydolnej komunikacji miejskiej i myśli że będzie to działało ? Komunikacja była źle zorganizowana i niedoinwestowana przed epidemią za co są odpowiedzialne samorządy bezpośrednia a pośrednio wszystkie dotychczasowe rządy z PiS-em na czele . Tanie frazesy typu przesiądź się na bus już wtedy były g...o warte bo w szczytach przewozowych pojazdy były nagminnie przeładowywane i tym się nikt nie interesował . Siatka połączeń bardzo słaba a częstotliwość komunikacji miejskiej na liniach komunikacji miejskiej przypominająca częstotliwość PKS-ów na dawne PGR-y . W taki tylko propagandowy sposób społeczeństwo było zachęcane do pozostawiania własnych samochodów i przesiadanie się do zbiorkomu . A komunikacja jak była niedoinwestowana i pracownicy w niej słabo wynagradzani tak jest po dzień dzisiejszy . Głupie rozporządzenie rządu w sprawie ograniczenia przewożonych pasażerów tylko do 50% miejsc siedzących skutkuje 85% ograniczeniem zdolności przewozowej przewoźników miejskich !!! Czy jest jakiś samorząd w Polsce który sprostał temu zadaniu ? Oczywiście jest jakaś niewielka możliwość w rozrzedzenia szczytów komunikacyjnych przez zróżnicowanie godzin rozpoczynania pracy największych pracodawców ale nadal nie spełni to wymogów rozporządzenia rządu bo nie ma takich fizycznych możliwości . A ataki personalne na samorządowców czy też organizatorów komunikacji miejskiej w obecnej chwili są po prostu żałosne . Dotychczasowe posunięcia rządu w walce z korona wirusem oceniam pozytywnie ale rozporządzenie w sprawie komunikacji miejskiej niestety ma moją negatywną ocenę - nie ustanawia się prawa które jest niemożliwe do wykonania !!!

   • 3 0

 • Obojętne jak będą liczyli i tak trzeba dokładnie sprawdzać siedzenie

  ktore chce sie zająć czy przypadkiem poprzednio jadący pasażer na nie nie nazylał.

  • 40 9

 • Sebastian Zomkowski

  Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Prawdziwy pasjonat.

  • 25 58

 • powinni się trzymać tych nakazów które są obecnie - bezwględnie - koniec kropka- a ludzie siedziec w domu (4)

  a nie tłumnie spacerować

  • 41 61

  • Szczególnie niejaki marszałek Struk pokazał nam przykład. (2)

   Zamiast siedzieć w domu, pojechał na wycieczkę do Włoch, w ognisko epidemii. W dodatku zataił ten fakt i naraził całe władze samorządowe. Przykład idzie z góry...

   • 19 1

   • (1)

    Gdyby był z Pisu cała Polska by o tym mówiła. Gdzie są media z Czerskiej i Wiertniczej pytam naiwnie?

    • 7 0

    • Pewien pan z pisu zrobił prywatne przyjęcie na bodaj 200 osób

     Mówiła o tym cała polska?

     • 0 2

  • Juz dwa razy zostałam wyproszona z tramwaju w Gdańsku przez policje bo nie bylo miejsc na ktorych można bylo usiąść jechalam

   • 0 2

 • Pasażerów więcej (8)

  Pojazdów mniej... Brawa dla Prezydentki!

  • 126 29

  • Brawa dla bałwana z rządu za durne przepisy. (4)

   Niech rząd nie udaje że coś robi bo wszędzie wszystkiego brakuje a szczególnie w szpitalach. Po świętach polska służba zdrowia się rozpadnie.

   • 23 29

   • Zarządzanie miastem juz się rozpadło

    • 17 15

   • To nagle samorząd nie rządzi? (2)

    Istnieje jakiś rząd? Ale jaja, ale jaja, ale jaja. Pokaż mi kraj, który był przygotowany na coś takiego i któremu nie brakuje wszystkiego na tę chwilę.

    Nawiasem mówiąc ciekawe jakby to wyglądało za rządów PO skoro na NFZ szło jakieś 30% mniej kasy niż obecnie, a połowa lekarzy i pielęgniarek siedziała już za granicą.

    W Gdańsku pieczę nad 5 mld wpływów rocznych sprawuje właściwie nie wiadomo kto, kogo w obecnej sytuacji w ogóle nie widać, a powinno. Jeden wielki chaos. To ma być władza lokalna? Która nie umie transportu zorganizować a zajmuje się wywalaniem kasy na rydwany, plaże na środku ulicy i nowe logotypy dla BO? Żart normalnie.

    • 17 11

    • Nie ma więcej taboru i nie będzie

     • 0 0

    • Lepiej wydać 2 miliardy rocznie przez 5 lat

     na propagandę sukcesu.

     • 0 0

  • A kiedy karły zmienią datę wyborów? (1)

   • 3 5

   • jak przyjdzie na to pora i na białym koniu wróci król Europy

    • 5 1

  • Idź i zatrudnij się jako kierowca to będzie jeden pojazd więcej.

   Wszyscy wiedzą że brakuje kierowców do pracy bo dużo ludzi na zwolnieniach i czego by władza nie zrobiła rozkład powszedni nie jest możliwy do realizacji. To jest jasne bo tak jest w każdej firmie obecnie ale ty musisz to zrzucać na politykę.

   • 3 2

 • (7)

  Prezydenta do dymisji. Hough

  • 68 30

  • Długopis będzie siedział w kryminale.

   • 12 7

  • Pani prezydentka działa zgodnie z ustawą rządu. (5)

   Rząd do dymisji. Prezes Jarosław na kwarantannę i zajęcia z psychoterapeutą.

   • 12 12

   • zgodnie z ustawą rządu ograniczyli kursy ??? nie mówię o połowie osób w autobusach i tramwajach bo to wogóle d**ilizm.

    • 7 9

   • Co zgodnie z ustawą? (2)

    Ma być nie tylko połowę pasażerów ale i tyle kursów, żeby ludzie mogli dotrzeć na czas do pracy. Samorządy tak się rwą do władzy, a jak co do czego to na państwo zwalają?

    Wykonać albo będzie zarząd komisaryczny, a tej pani już dziękujemy. Zaszyła się i właściwie nie wiadomo gdzie jest od 2 tyg.

    • 8 4

    • (1)

     Tak, ale również dano pracownikom możliwość siedzenia w domu dzieckiem, za co w 80% płaci podatnik. I dlatego masz mniej kursów, bo jest mniej kierowców.

     • 1 4

     • Oczywistym jest, że to nie może dotyczyć kierowców komunikacji. Bo następuje paraliż miasta. Policja, pielęgniarki i lekarze też mogą sobie siedzieć w domku z dzieckiem?

      Samorząd powinien mieć rozum i oczy. Jak widzi co się dzieje to ściąga kierowców i tyle. A nie cwaniactwo puciekało i rżnie głupa, kasa leci, ludzie chorują. A samorząd nic i jeszcze na rząd zwala.

      • 1 1

   • Rząd nie wprowadza ustaw tylko ustawodawca. Ograniczenie pasażerów w komunikacji to rozporządzenie ministra.

    • 3 0

 • To jakiś żart ? (13)

  Publiczna komunikacja miejska ma zapewnić obsługę pasażerów - nawet jakby miała zatrudniać kierowców ! Przestańcie dumać, przywróćcie wszystkie linie ! Gdzie nagle są kierowcy ?! Na urlopach ? Przecież gdyby nie wirus to jeździliby normalnie ! Nie ma informacji o kwarantananch w GAiT , o zakażonych ! Więc pytam gdzie są nagle kierowcy ?!!!

  • 107 31

  • (4)

   moze poszli na opieke durna palo

   • 31 15

   • Sam jestes durna pała (3)

    Przewozy turystyczne padły. Gdyby się chcialo to by sie wynajelo pare autobusow razem z kierowcami zeby wspomogly gait. Ale nie ma kasy, za to jest 5 baniek na wymiane oswietlenia na stadionie

    • 30 12

    • I na rydwan za 150 tys.

     I na nowe logo BO za 110 tys.

     • 21 4

    • Nie można zatrudniać pracowników (1)

     Z tego powodu, że nie można przeprowadzić im profilaktycznych badań medycznych. Projekt rządowy, który jeszcze nie został uchwalony, zakłada przedłużenie badań u pracowników już zatrudnionych. Nowi pracownicy nie mogą odbyć badań tym samym nie mogą wykonywać pracy zgodnie z prawem. Tarcza antykryzysowa tego nie uwzględnia.

     • 3 0

     • Umowa zlecenie

      • 0 0

  • No właśnie na urlopach . ZTM zarządził rozkłady sobotnie to zrobiło się o 70 osób za dużo. GAiT wysłał ich na zaległe urlopy. A teraz ZTM obudził się a tu ...d...a

   • 21 4

  • Dokładnie (4)

   Siedzą pozamykani w kabinach i czego niby chcieć więcej? Tyle ludzi się naraża, a tu jakieś święte krowy? Ściągnąć natychmiast albo zagrozić zwolnieniem i tyle. Skoro prawie 20% kierowców nie jeździ to i oni dokładają się do rozwoju epidemii.

   Swoją drogą widać, że zarząd komunikacji sobie nie radzi. Za co biorą kasę?

   • 14 14

   • Chcąc się zatrudnić

    nie ma takiej opcji

    • 3 0

   • Wyobraź sobie "wszechwiedzący"że kierowcy i motorniczowie również mają dzieci i mogą być na "zasiłku opiekuńczym".A tak wogóle to pretensje do rządu ,to oni to wymyślili!!!!!

    • 7 4

   • słuchaj autorze (1)

    Sam jesteś krową i to nie świętą , przestańcie się czepiać kierowców i wiecznie na nich szczekać ,,,,,,, niby gdzie ma siedzieć kierując pojazd z Wami ??? jakie człowiek może mieć relacje z kierowcą autobusu ? wejdź do autobusu skasuj bilet dojedź na swój przystanek i wysiądź ,,, nie myśl o Nim. Właśnie wybieram się do pracy żeby ludzi wozić i też nie jest mi łatwo .

    • 5 1

    • To prawda, ludzie za bardo daja sie naszczuc jedni na drugich. Problem nie jest w pasazerach chcacych jechac do pracy, ani w kierowcach, ktorzy ich woza. Problem jest wyzej. Ludzie, zamiast dawac sie napuszczac przez wierchuszke, zacznijcie sie jednoczyc. My wszyscy jestesmy po tej samej stronie.

     • 3 0

  • dokladnie. kierowcy / motorniczowie niczym nie narazaja swojego zdrowia. sa zamknieci w kabibinie. przywrocic ru***a jak w dzien powszedni i zasowac :) jeden za drugim :)
   kto to bedzie liczyl, ile tramwaj ma metrow, i ile moze wsiasc osob. to jakis k.r.e.t.y.n to wymyslil. polowa miejsc siedzacych jest prosta dla wszystkich dla calego kraju.
   trzeba bylo kupic lepsze tramwaje, a nie takie, ktorych nie da sie zagospodarowac !

   • 9 15

  • Zawsze były braki poprostu a teraz urlopy...
   Przecież zawsze mowiliście, że prowadzić każdy głupi może to w czym teraz problem???

   • 14 1

 • To jest genialne... (3)

  Każdego motorniczego wyposażyć w zwijaną miarkę i niech oblicza pole powierzchni podłogi tramwaju uwzględniając wszystkie skosy.
  A obszar o wysokości poniżej 2,2 metra liczymy jako połowę.
  Dla zaokrągleń obliczamy pole przyjmując uproszczenie że pi równa się 3

  Naprawdę genialny pomysł...

  • 50 25

  • Ja bym skierowal najpierw pasazerow na warsztaty choreograficzne

   Czyli jeden idzie do kasownika, reszta sie oddala. Tu powinny zadzialac gotowe schematy choreograficzne. Kto nie zda egzaminu z choreografii tramwajowej idzie piechotą.

   • 17 6

  • Myślę, że każdy motorniczy wie, jakiej długości tramwaj prowadzi. Da sobie radę z obliczeniami, tak dla ułatwienia to tramwaj czy autobus ma około 2,5 m, więc obliczenie banalne. Dla metra trochę trudniej, bo tam jest 2,9 m, ale myślę że urzędnicy sobie poradzą!

   • 0 3

  • Motorniczy ma wywalane ilu jest pasagerów

   • 0 0

 • Ilość kierowców może się zmniejszyć (2)

  kiedy zaczniemy chorować, zarażając się jeden od drugiego przez dmuchanie do jednego alkomatu. Przykre ale prawdziwe.

  • 39 13

  • Ilosc pasazerów tez, jezeli będzie ich za duzo w jednym pojezdzie

   • 7 5

  • liżesz ten alkomat? Gdybyś nie wiedział to do alkomatu się dmucha, a nie w drugą stronę

   • 1 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane