• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić z flagami po Euro?

mak
25 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Udekorowane na mundial autobusy budzą kontrowersje
Szaliki, flagi i inne rzeczy w barwach narodowych warto zatrzymać choćby na Święto Niepodległości. Szaliki, flagi i inne rzeczy w barwach narodowych warto zatrzymać choćby na Święto Niepodległości.

Flagi na drzewcach na balkonach, biało-czerwone pokrowce na lusterkach, flagi przy samochodach i jako ponczo, okulary, czapki, kapelusze, szaliki - ostatnie tygodnie upłynęły nam na manifestowaniu przywiązana do barw narodowych. Co zrobimy z nimi teraz, gdy Euro dobiega końca? Nie wyrzucajmy, lecz zachowajmy na inne okazje!



- Miałem flagi z logo Gdańska i Euro przytwierdzone do szyb w samochodzie, ale te wystrzępiły się, więc na pewno je wyrzucę. Natomiast biało-czerwone flagi na lusterka zostawię na Święto Niepodległości - mówi pan Michał z Redy.

Co zamierzasz zrobić z flagami po zakończeniu Euro 2012?

- Mam flagi na balkonie i zostawię je do końca mistrzostw. Potem wyrzucę, bo to flagi z emblematami Euro 2012 i już na żadne święto mi się nie przydadzą - to z kolei pani Helena z Wrzeszcza.

Nie każdy ma jednak wobec flag tak drastyczne plany. - Mąż mi flag nie pozwoli wyrzucić, bo wieszał je na różne sportowe okazje - zastanawia się pani Monika z Oruni. - Niedługo jest Olimpiada, więc też będę mogła je wywiesić .

Większość przepytanych przez nas czytelników chce zostawić na pamiątkę gadżety związane z Euro 2012 , a flagi - zwłaszcza te wystrzępione - wyrzucić. Czy to dobry pomysł?

- Flagi najczęściej zrobione są z poliestru i nie nadają się do recyklingu. Jeśli chcemy je wyrzucić, musimy wybrać ogólny pojemnik na odpadki. Plastikowe drzewce natomiast powinny trafić do żółtego pojemnika, przeznaczonego właśnie na plastik - mówi Katarzyna Sulewska z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Trzeba pamiętać, że zwykła flaga będzie się rozkładać nawet do 400 lat, a plastikowe drzewce ok. 200. Jest to więc mało ekologiczne rozwiązanie, podobnie jak palenie jej w kominku czy ognisku.

- Nie należy spalać flag w domowych paleniskach, bowiem mogą wydzielać się trujące substancje, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie - dodaje Katarzyna Sulewska.

Miasta, które na potrzeby Euro 2012 kupiły flagi narodowe, po turnieju zdemontują i zmagazynują. Te lekko uszkodzone zostaną naprawione, a tylko te najbardziej zniszczone zostaną oddane do utylizacji.

- Dbaniem o stan flag zajmuje się u nas specjalna firma. Bardzo zniszczone flagi zostaną po prostu spalone - mówi Ewa Woźniak, kierownik działu utrzymania zieleni w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Najlepszym pomysłem wydaje się jednak zachowanie wszystkich flag i po ich doprowadzeniu do porządku, schowanie w domu. Jak znalazł będziemy mogli je wykorzystać podczas świąt narodowych.

Wyjątkowo droga pamiątka
W nocy z piątku na sobotę policjanci z Suchanina zatrzymali 22-latka, który z ulicy Kartuskiej ukradł baner z napisem "Euro 2012". Mężczyzna wymachiwał skradzioną reklamą przed grupką swoich kolegów. Traf chciał, że obok przechodzili akurat stróże prawa, którzy postanowili sprawdzić, skąd 22-latek wziął 10-metrowy baner. Mężczyźnie za kradzież reklamy grozi do pięciu lat więzienia.
mak

Opinie (208) 7 zablokowanych

  • flaga Fiszpanii

    ja chętnie wezmę flagę Hiszpanii

    • 0 0

  • Co zrobić z flagami po Euro?

    Jak to co - jajco!!!

    • 0 0

  • Flagi i wspomnienia

    Zostawię sobie flagę i szalik na pamiątkę tych cudownych przeżyć związanych z Euro. Sama nie mogłam uwierzyć w to, że kupuję biało - czerwony szalik:) Nie zapomnę, jak na Długiej tłumaczyłam Niemcom, co znaczą słowa "Biało-Czerwoni" i za chwilę usłyszałam z 20-stu niemieckich gardeł: "Polska biało - czerwoni"... W moim sercu na zawsze pozostanie to poczucie wspólnoty z moimi rodakami, z gdańszczanami... Nigdy wcześniej nie doświadczyłam czegoś podobnego w tak ogólnospołecznym wymiarze. Te wspomnienia budują we mnie poczucie dumy z mojego kraju (mimo tego, że w nogę mocni nie jesteśmy...). Uśmiecham się, gdy patrzę na ten kawałek materiału...

    • 0 1

  • Flag nie wolno wyrzucać jest to sprzeczne z prawem RP (1)

    Do państwa piszących ten artykuł i tych którzy go czytają: (przepisy prawa)

    1. Flagę nienadającą się do użytku należy spalić.
    2. Palenie zniszczonej flagi nie może odbywać się w miejscu publicznym.
    3. Drzewce flagi nie podlegają obostrzeniu niszczenia.

    Więc żadne rady typu wyrzućcie flagi.

    P.S. Za taką samą flagę ginęli nasi przodkowie, więc można poświęcić troszkę uwagi i przez wzgląd na ich pamięć nie wrzucać flag razem z puszką po rybach.

    • 2 2

    • Argument z uświęceniem przez "ginięcie" jest o tyle idiotyczny

      że w historii ludzkości "ginęło się" za wiele niekoniecznie chwalebnych przedmiotów, osób i idei, np. za swastykę, za sztandar z sierpem i młotem bądź za Zieloną Książeczkę Kadafiego.

      • 1 1

  • ja tam zostawiam

    moze będzie następny smoleńsk , co będę znowu kupował ?

    • 0 1

  • Prawdziwy patriotyzm polega na:

    a)szanowaniu prawa i uczciwym płaceniu podatków,
    b)szanowaniu dobra wspólnego obywateli (w szczególności - przyrody i środowiska naturalnego),
    c)prawidłowym posługiwaniu się ojczystym językiem,
    d)godnym reprezentowaniu swojego kraju za granicą (w szczególności - nierobieniu wiochy i trzody).
    Patriotyzm kibolsko-jarmarczny (szczególnie modny w Polsce) opisany zaś został w powyższym artykule.

    • 1 1

  • co z flagami...ale mi problem

    zatrudnijcie menadżerów od zarządzania flagami ;-D

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane