• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coś za coś, czyli budżet miasta jak bankomat

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski
15 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dzieci myślą, że gdy brakuje pieniędzy, wystarczy wyjąć je z bankomatu. Dorośli jednak powinni wiedzieć, że to tak nie działa. Dzieci myślą, że gdy brakuje pieniędzy, wystarczy wyjąć je z bankomatu. Dorośli jednak powinni wiedzieć, że to tak nie działa.

Niejedno z nas doświadczyło sytuacji, gdy małe dziecko próbuje naciągnąć rodzica na kolejny zakup. Gdy rodzic stara się potomkowi wytłumaczyć, że może niekoniecznie, za dużo, już wystarczy, pada czasem również argument, że na więcej nie ma już pieniędzy. Wtedy co rezolutniejsza latorośl potrafi błyskotliwie odpowiedzieć: - To wyjmij z bankomatu!



Czy mieszkańcy mają rzeczywisty wpływ na podział wydatków miasta?

Trudno odmówić temu rozumowaniu logiki, pod warunkiem, że nie ma się zielonego pojęcia, że bankomat nie daje pieniędzy, a jedynie udostępnia te, które mamy na koncie. Ta ponura świadomość realiów nie ułatwia bycia dorosłym, ale jest jak jest.

Niejednokrotnie miałem jednak wrażenie, że są mechanizmy, które nawet dorosłym utrudniają konfrontacje z realiami.

Pamiętam sytuację, gdy na posiedzeniu klubu radnych pan prezydent Wojciech Szczurek zapytał radnych Samorządności, co oni na to, by zorganizować latem w Gdyni pierwszy pokaz lotniczy firmowany przez Red Bulla. Oprócz zapowiedzi spektakularnej imprezy i wielkich atrakcji dla mieszkańców padła wtedy kwota 8 milionów złotych.

Zawody Red Bull Air Race w 2014 r. były sukcesem promocyjnym. Wyścigi lotnicze oglądało łącznie ok. 300 tys. osób. Impreza kosztowała miasto ponad 11 mln zł. Zawody Red Bull Air Race w 2014 r. były sukcesem promocyjnym. Wyścigi lotnicze oglądało łącznie ok. 300 tys. osób. Impreza kosztowała miasto ponad 11 mln zł.
Pamiętam również poruszenie, które wtedy zapanowało w sali 112, bo ono właśnie skojarzyło mi się z dzieckiem, zapytanym czy chce lizaka. No, jasne, że chce! Każde by chciało. Chcecie pokaz lotniczy? Jasne! Chcecie basen olimpijski? Świetnie! Chcecie lotnisko za półdarmo? Oczywiście!

To są pytania, na które padnie zawsze odpowiedź twierdząca, ponieważ nie zawiera ono w sobie dylematu: "zamiast czego".

Gdyby zapytać radnych, czy chcą, by odbył się ów pokaz lotniczy (który docelowo kosztował prawie o połowę więcej) kosztem zdjęcia tej kwoty z puli wydatków na drogi w dzielnicach - nie wiem, jaka byłaby odpowiedź. Na pewno bardziej przemyślana.

Gdyby zapytano radnych, czy godzą się na podwyżkę cen płatnego parkowania, a za zwiększone przychody z niej powstanie np. nowy parking przesiadkowy, to i decyzja byłaby podejmowana z inną motywacją. Opener podobnie - kilka milionów złotych co roku to kwota duża albo niewielka (zależy jaki jest koszt alternatywny).

Rozmowa o priorytetach w Gdyni się nie odbywa



Gdy powstawał Infobox (a przypomnę, że ta decyzja zapadła za plecami radnych Samorządności, robiąc z nas niestety pośmiewisko, przeciwko czemu starałem się zaprotestować), okazało się, że ten projekt wyjściowo będzie kosztował około 6 milionów złotych (docelowo nieco więcej). Tylko, że trudno powiedzieć, czy to dużo czy mało, jeśli nie wiemy co było alternatywą. Jeśli ktoś ma tyle pieniędzy, że wystarcza mu na wszystko, nie ma takich dylematów, ale jeśli musi wybierać, to ten wybór powinien być jasno narysowany.

Infoboks po otwarciu w czerwcu 2013 roku. Obiekt został rozebrany w tym roku. Infoboks po otwarciu w czerwcu 2013 roku. Obiekt został rozebrany w tym roku.
Nie powinno tak być, że nagle ktoś tknięty jakimś impulsem czy obrazkiem z wakacji wpada na pomysł, by postawić konstrukcje z kontenerów, bo taki stoi w niemieckim mieście, nie bacząc na koszty alternatywne. A potem jest ciąg dalszy, bo owa konstrukcja, po jej postawieniu, generuje koszty utrzymania. Gdy nie ma na to pomysłu, wciska się faktury za jej funkcjonowanie innej miejskiej jednostce, a ona ma sobie poradzić. Znów pytanie - kosztem czego.

Te same pieniądze można wydać tylko raz



To kusi, ale i tamto nęci. To fajne, i to spektakularne. Z tego ucieszą się mieszkańcy, to spodoba się turystom. Po prostu pójdziemy do giga bankomatu i on nam da pieniądze a potem kolejne i kolejne... Nie musimy niczego wybierać, rangować i z niczego rezygnować.

A PRZECIEŻ TO NIEPRAWDA, bo zawsze z czegoś rezygnujemy. Te wybory są dokonywane, tylko w jakiś dziwny sposób. Miasto woli na przykład czekać, aż PKP zrealizuje i sfinansuje bezkolizyjny przejazd przez tory na wysokości ul. Puckiej, choć mogłoby to zrobić samo, ale nie ma pieniędzy. To znaczy ma, ale zdecydowało się wydać na coś innego, ZAMIAST.

Teraz władze miasta mrugają zalotnie rzęsami i mówią: - Co zrobić? Czekamy na kolej... A przecież wszyscy wiedzieli, że jeśli coś o polskich kolejach wiadomo na pewno, to to, że inwestycje są zawsze gigantycznie opóźnione (pamiętamy doskonale duże opóźnienie przebudowy linii do Warszawy).

Przejazd kolejowy na ul. Puckiej to jeden z większych problemów komunikacyjnych w północnej części Gdyni. Przejazd kolejowy na ul. Puckiej to jeden z większych problemów komunikacyjnych w północnej części Gdyni.
Każda decyzja ma swoje skutki. Robimy coś kosztem czegoś innego. Jeśli koncentrujemy się na jednym, z drugim możemy nie zdążyć (bo nie zawsze chodzi o kasę, czasem także o możliwości przerobowe). Jeśli coś uznajemy za priorytetowe, to czegoś innego w takim razie nie - i trzeba o tym jasno powiedzieć.

Dziś mieszkańcy nie umieliby powiedzieć, co z perspektywy miasta jest większym priorytetem: obwodnica Witomina, pływalnia olimpijska, lodowisko, bezkolizyjny przejazd przez tory, udrożnienie komunikacji z północnymi dzielnicami miasta. Zwłaszcza, że w większości tych tematów nie dzieje się nic.

Kiedyś, w czasach, gdy radni w Gdyni mieli jeszcze na coś wpływ, kierowana przeze mnie komisja gospodarki komunalnej ustaliła ranking dróg gminnych do zainwestowania. Co ciekawe, ustaliła go jednomyślnie mimo obecności radnych z różnych środowisk.

To stworzyło jasną sytuację dla urzędników, radnych i mieszkańców, co robimy najpierw, a co musi poczekać. To dało też jasny obraz sytuacji, na co nas stać, co robić w pierwszej a co w dalszej kolejności, a czego na tej liście na razie nie będzie.

Każda kołdra jest za krótka



Chodzi o to, by świadomie i jasno ustalić, co okryje, a co pozostanie poza nią.

Myśmy wtedy decyzje podjęli i mogli jej bronić i ją uzasadniać. Dziś radni Samorządności nie mają na nie wpływu, wiec niczego nie bronią, na ogół wybierają milczenie. Warto docenić radnego Ubycha, który jako jedyny, choć często karkołomnie i łapiąc się prawą ręką za lewe ucho, próbuje tłumaczyć niektóre decyzje - choć cudze.

Wiec może - ZAMIAST napinki i wielokrotnego ogłaszania "listów intencyjnych związanych z zamiarem zawarcia porozumienia w celu opracowania założeń do projektu", zamiast pokazywania 10 raz wizualizacji lodowiska czy opowiadania bajek o obwodnicy Witomina - stworzyć jasny ranking działań i wziąć za te decyzje odpowiedzialność?

Można by przy okazji wykonać taki eksperyment, by pozwolić podjąć je radnym? Tak, wiem, odważne i szalone, w sytuacji, gdy od lat przyzwyczaja się ich do tego, że nie mają nic do powiedzenia - ale może akurat trudne i budzące kontrowersje decyzje warto podejmować wraz z nimi, by umieli ich potem bronić i brać za nie odpowiedzialność?

Bo zawsze jest ZAMIAST - pytanie tylko, kto o tym uczciwie powie.

Poglądy wyrażone w felietonie są osobistymi opiniami autora.

O autorze

autor

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

- W poprzednim życiu przez pięć kadencji radny miasta Gdyni, obecnie na odwyku samorządowym. Prawnik, felietonista, mikroprzedsiębiorca, mieszkaniec Chyloni. Kocha Gdynię, ale nie bezkrytycznie. Nieutrudzony w próbach podejmowania dialogu, niezależnie od przeszkód. Felietony Zygmunta Zmudy Trzebiatowskiego w Trojmiasto.pl

Opinie (313) ponad 20 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Piękne słowa - brawo! (11)

    "Wiec może - zamiast napinki i wielokrotnego ogłaszania "listów intencyjnych związanych z zamiarem zawarcia porozumienia w celu opracowania założeń do projektu", zamiast pokazywania 10 raz wizualizacji lodowiska czy opowiadania bajek o obwodnicy Witomina - stworzyć jasny ranking działań i wziąć za te decyzje odpowiedzialność?"

    • 159 13

    • On kończy już swój projekt życia (1)

      Mam nadzieję że następcy będą normalni.

      • 11 1

      • szczurek zniszczył potencjał Gdyni

        • 13 0

    • Dziennikarze powinno rozliczac Szczurka z obietnic

      Tylko, ze gazety zyja z reklam, a miasto na promocję ma duży budżet..

      • 17 3

    • (2)

      zapominasz, że autor również jest politykiem, do tego opozycji, więc tak samo jak inni pisze to, co chcesz usłyszeć. mi to się marzy, żeby ludzie zaczęli myśleć za siebie, zamiast łykać wszystko jak leci.

      • 24 1

      • Jak nie podpowiesz wiernej 90- letniej czytelniczce "Ratusza" (1)

        Że nie wszystko złoto, co się świeci od słów pijarowców, to jej wizja rzadko odwiedzanej Gdyni będzie taka, jak chce pan miasta.

        • 8 2

        • a jak jak jej podrzucisz ten artykul, to bedzie taka, jak pana z samorządności. różnica żadna, bo i tu i tu propaganda i puste słowa.

          • 3 5

    • Nudy (4)

      Odkrywcze to jest może dla autora, od kiedy nie może w tym uczestniczyć. Przypomina to pracownika, zwolnionego z pracy, który się mści na swoim pracodawcy

      • 9 8

      • Po prostu Zygmunt "Gowin" Zmuda Trzebiatowski (3)

        Absolutna nuda. Te pożal się Boże felietoniki wyglądają, jakby autor pospisywał z forum na t.pl co lepsze kawałki z komentarzy, a następnie skleił z nich ożywczy manifest. Rozumni ludzie widzą to / wiedzą o tym wszystkim od dawna. Gdynia jest już w takim stanie, że złote myśli: "przemyślmy, zapytajmy, porównajmy" na nic się zdadzą. Na rok przed wyborami samorządowymi, chciałbym wysłuchać kogoś, kto ma do zaproponowania coś więcej niż "Szczurek jest niedobry". To wiemy. Jak ratować Gdynię przed kolejnymi Openerami, strongmenami, kubkami miejskimi, zarwanymi i nieremontowanymi przez trzy lata mostkami? Wolałbym też, żeby tę odpowiedź sformułował ktoś inny niż człowiek, który przez lata w tym uczestniczył, a teraz się "nie cieszy".

        • 7 10

        • Oj, chyba zazdrościmy Trzebiatowskiemu pióra... (2)

          Proszę pamiętać, że zazdrość jest cechà starego mózgu. Zazdrone są psy i małpy.

          • 10 5

          • Oj, chyba nie rozumiemy, co to znaczy "mieć dobre pióro". (1)

            Tak to jest, kiedy ktoś pielęgnuje swój intelekt utworami Paulo Coelho, mądrościami z telewizji śniadaniowej i filmikami z YT.

            • 3 3

            • Diagnoza od siedmiu boleści, proszę

              adwersarza takoż fana telewizji! Czyżby tatulo czytywał pisma tow. Bieruta? A domowe półki uginały się od mądrości tow. Lenina? Bo to w tamtych latach nie zważano na fleksyjny charakter języka polskiego. I odmianę imion i nazwisk. Również niepolskich. Imię Brazylijczyka powinno być podane w dopełniaczu l.poj.

              Zatem zazdrościmy nie tylko Trzebiatowskiemu, ale i Brazylijczykowi - wraz z jego translatorami na język polski? I co? Taka zazdrość nie uwiera?

              • 3 2

  • Odwyk Zygmunta (1)

    Jakoś ten odwyk samorządowy niezbyt służy Tobie, Zygmuncie. Nie bardzo marzysz co się dzieje. Smutne to.

    • 7 29

    • Oj, cosik z gramatyką polską na bakier!

      "Nie bardzo marzysz, co się dzieje". Polonizmy to nie są.

      • 6 2

  • W gdyni jest tylko troche lepiej niz w Gdańsku gdzie marnuje sie miliony na kaprysy urzedników a na poptrzeby mieszkanców nie (1)

    W Gdańsku wydaja 150tys zł na wypożyczenie owiec a potem kupuja kosiarke elektryczną by tam kosić trawe!
    W Gdyni wydają tyle kasy tylko zeyb ja rozdac na rowery elektryczne grupy znajomych!

    • 51 8

    • W Gdyni wydają 68 mln na parking podziemny, żeby kolega dostał odbiór biurowca.

      Likwidują skwer, żeby wybudować w tym miejscu "park".

      Na skwerze były drzewa, w gdyńskim "parku" ich nie będzie, bo poszły pod siekierę.

      • 14 0

  • Gdynia to miasto marazmu. (3)

    Korzystna lokalizacja to skutecznie maskuje, ale jest to miasto zarzadzane niczym jakis Radom.

    Ta sama ekipa od lat, ta sama nieuzasadniona niczym megalomania, a miasto realizuje tylko kosmetyczne inwestycje niczym jakis osrodek powiatowy.

    • 63 1

    • Proszę nie obrażać ośrodków powiatowych

      Powiat Wejherowski buduje tunele pod torami, nowe drogi, ścieżki rowerowe itp

      • 19 1

    • Z Radomiem przesadziłeś - od lat 90-tych mocno odbili się od dna.

      ...do którego zmierza Gdynia.

      • 10 0

    • Podpowiatowe

      Się zgadzam, tak to wygląda, żal oglądać w sumie wszędzie, w ośrodkach małych i dużych, że coś się dzieje, inwestują, w Gdyni d*pa

      • 2 0

  • Mądre słowa

    I sensowny artykuł

    • 36 4

  • (1)

    W końcu Zygmunt! Brawo!!

    • 19 9

    • Zygmunt cwaniak znowu chce doić gdynian

      • 1 0

  • Proponuję jeszcze do Gdańska zajrzeć (4)

    Tam to się władzą i urzędnicy bawią na koszt podatnika. Nie powiem że w ogóle nie wydaje się na rzeczy potrzebne mieszkańcom bo bym skłamał okrutnie. Ale krew zalewa jak tyle rzeczy jest odkładanych w czasie a jednocześnie lekka rączka wydaje się krocie. Sławetny rydwan przebił teraz wypas owiec a to tylko takie perełki w ogromie bzdet i wydatków na propagandę

    • 60 12

    • Świadomy wyborca

      Nie narzekać, jak sobie pościelesz tak się wyśpisz! Ot i cała prawda.

      • 6 1

    • Nic nie przebije elektrowni Ostrołęka. (2)

      • 7 7

      • Spokojnie (1)

        To nie jest ich ostatnie słowo ;)

        • 4 5

        • Tego się boję

          • 2 4

  • Świetny tekst! (2)

    Zygmunt- tak trzymaj!

    • 34 10

    • (1)

      Zygmunt to ty?

      • 2 0

      • No a kto

        • 0 0

  • Gdynia w zasadzie ma olbrzymi problem z realizacja jakiejkolwiek inwestycji

    W zasadzie jest tak od poczatku trwania III RP, wszystko co bardziej spektakularne było realizowane albo z inicjatywy Państwa, albo z inicjatywy kapitału prywatnego.

    Gdynia jako samorzad nie realizuje żadnej polityki, po prostu trwa i wydatkuje środki mieszkańców na bieżace potrzeby lub słomiame inwestycje z których korzystaja wyłacznie osoby powiazane z władzami miasta (w sensie maja tam etat).

    Szczytem możliwości Gdyni jest remont skrzyżowania i budowa przejścia podziemnego.

    Miasto nie posiada kompetencji by realizować przemyślane inwestycje, by pozyskiwać środki unijne etc.

    Co w Gdyni powstało? Niepotrzebne lotnisko za które tylko stworzylo długi, muzea i eksperyment ktore co najwyzej tworza dodatkowe etaty, zupełnie przeskalowany węzeł F. Cegielskiej i tyle.

    Finalizacja estakady? Państwo bo port. Gdynia tymczasem nie byla w stanie podmytej dojazdowki przez miesiace ogarnac.

    • 50 4

  • Trochę to wszystko zaawaulowane zamiast napisać wprost że kasa z miasta jest wyciągana ile się da by sfinansować inwestycje mające na celu podniesienie wartosc prywatnych inwestorów poukładanych w urzędzie miasta

    • 38 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane