• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coś za coś, czyli budżet miasta jak bankomat

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski
15 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dzieci myślą, że gdy brakuje pieniędzy, wystarczy wyjąć je z bankomatu. Dorośli jednak powinni wiedzieć, że to tak nie działa. Dzieci myślą, że gdy brakuje pieniędzy, wystarczy wyjąć je z bankomatu. Dorośli jednak powinni wiedzieć, że to tak nie działa.

Niejedno z nas doświadczyło sytuacji, gdy małe dziecko próbuje naciągnąć rodzica na kolejny zakup. Gdy rodzic stara się potomkowi wytłumaczyć, że może niekoniecznie, za dużo, już wystarczy, pada czasem również argument, że na więcej nie ma już pieniędzy. Wtedy co rezolutniejsza latorośl potrafi błyskotliwie odpowiedzieć: - To wyjmij z bankomatu!



Czy mieszkańcy mają rzeczywisty wpływ na podział wydatków miasta?

Trudno odmówić temu rozumowaniu logiki, pod warunkiem, że nie ma się zielonego pojęcia, że bankomat nie daje pieniędzy, a jedynie udostępnia te, które mamy na koncie. Ta ponura świadomość realiów nie ułatwia bycia dorosłym, ale jest jak jest.

Niejednokrotnie miałem jednak wrażenie, że są mechanizmy, które nawet dorosłym utrudniają konfrontacje z realiami.

Pamiętam sytuację, gdy na posiedzeniu klubu radnych pan prezydent Wojciech Szczurek zapytał radnych Samorządności, co oni na to, by zorganizować latem w Gdyni pierwszy pokaz lotniczy firmowany przez Red Bulla. Oprócz zapowiedzi spektakularnej imprezy i wielkich atrakcji dla mieszkańców padła wtedy kwota 8 milionów złotych.

Zawody Red Bull Air Race w 2014 r. były sukcesem promocyjnym. Wyścigi lotnicze oglądało łącznie ok. 300 tys. osób. Impreza kosztowała miasto ponad 11 mln zł. Zawody Red Bull Air Race w 2014 r. były sukcesem promocyjnym. Wyścigi lotnicze oglądało łącznie ok. 300 tys. osób. Impreza kosztowała miasto ponad 11 mln zł.
Pamiętam również poruszenie, które wtedy zapanowało w sali 112, bo ono właśnie skojarzyło mi się z dzieckiem, zapytanym czy chce lizaka. No, jasne, że chce! Każde by chciało. Chcecie pokaz lotniczy? Jasne! Chcecie basen olimpijski? Świetnie! Chcecie lotnisko za półdarmo? Oczywiście!

To są pytania, na które padnie zawsze odpowiedź twierdząca, ponieważ nie zawiera ono w sobie dylematu: "zamiast czego".

Gdyby zapytać radnych, czy chcą, by odbył się ów pokaz lotniczy (który docelowo kosztował prawie o połowę więcej) kosztem zdjęcia tej kwoty z puli wydatków na drogi w dzielnicach - nie wiem, jaka byłaby odpowiedź. Na pewno bardziej przemyślana.

Gdyby zapytano radnych, czy godzą się na podwyżkę cen płatnego parkowania, a za zwiększone przychody z niej powstanie np. nowy parking przesiadkowy, to i decyzja byłaby podejmowana z inną motywacją. Opener podobnie - kilka milionów złotych co roku to kwota duża albo niewielka (zależy jaki jest koszt alternatywny).

Rozmowa o priorytetach w Gdyni się nie odbywa



Gdy powstawał Infobox (a przypomnę, że ta decyzja zapadła za plecami radnych Samorządności, robiąc z nas niestety pośmiewisko, przeciwko czemu starałem się zaprotestować), okazało się, że ten projekt wyjściowo będzie kosztował około 6 milionów złotych (docelowo nieco więcej). Tylko, że trudno powiedzieć, czy to dużo czy mało, jeśli nie wiemy co było alternatywą. Jeśli ktoś ma tyle pieniędzy, że wystarcza mu na wszystko, nie ma takich dylematów, ale jeśli musi wybierać, to ten wybór powinien być jasno narysowany.

Infoboks po otwarciu w czerwcu 2013 roku. Obiekt został rozebrany w tym roku. Infoboks po otwarciu w czerwcu 2013 roku. Obiekt został rozebrany w tym roku.
Nie powinno tak być, że nagle ktoś tknięty jakimś impulsem czy obrazkiem z wakacji wpada na pomysł, by postawić konstrukcje z kontenerów, bo taki stoi w niemieckim mieście, nie bacząc na koszty alternatywne. A potem jest ciąg dalszy, bo owa konstrukcja, po jej postawieniu, generuje koszty utrzymania. Gdy nie ma na to pomysłu, wciska się faktury za jej funkcjonowanie innej miejskiej jednostce, a ona ma sobie poradzić. Znów pytanie - kosztem czego.

Te same pieniądze można wydać tylko raz



To kusi, ale i tamto nęci. To fajne, i to spektakularne. Z tego ucieszą się mieszkańcy, to spodoba się turystom. Po prostu pójdziemy do giga bankomatu i on nam da pieniądze a potem kolejne i kolejne... Nie musimy niczego wybierać, rangować i z niczego rezygnować.

A PRZECIEŻ TO NIEPRAWDA, bo zawsze z czegoś rezygnujemy. Te wybory są dokonywane, tylko w jakiś dziwny sposób. Miasto woli na przykład czekać, aż PKP zrealizuje i sfinansuje bezkolizyjny przejazd przez tory na wysokości ul. Puckiej, choć mogłoby to zrobić samo, ale nie ma pieniędzy. To znaczy ma, ale zdecydowało się wydać na coś innego, ZAMIAST.

Teraz władze miasta mrugają zalotnie rzęsami i mówią: - Co zrobić? Czekamy na kolej... A przecież wszyscy wiedzieli, że jeśli coś o polskich kolejach wiadomo na pewno, to to, że inwestycje są zawsze gigantycznie opóźnione (pamiętamy doskonale duże opóźnienie przebudowy linii do Warszawy).

Przejazd kolejowy na ul. Puckiej to jeden z większych problemów komunikacyjnych w północnej części Gdyni. Przejazd kolejowy na ul. Puckiej to jeden z większych problemów komunikacyjnych w północnej części Gdyni.
Każda decyzja ma swoje skutki. Robimy coś kosztem czegoś innego. Jeśli koncentrujemy się na jednym, z drugim możemy nie zdążyć (bo nie zawsze chodzi o kasę, czasem także o możliwości przerobowe). Jeśli coś uznajemy za priorytetowe, to czegoś innego w takim razie nie - i trzeba o tym jasno powiedzieć.

Dziś mieszkańcy nie umieliby powiedzieć, co z perspektywy miasta jest większym priorytetem: obwodnica Witomina, pływalnia olimpijska, lodowisko, bezkolizyjny przejazd przez tory, udrożnienie komunikacji z północnymi dzielnicami miasta. Zwłaszcza, że w większości tych tematów nie dzieje się nic.

Kiedyś, w czasach, gdy radni w Gdyni mieli jeszcze na coś wpływ, kierowana przeze mnie komisja gospodarki komunalnej ustaliła ranking dróg gminnych do zainwestowania. Co ciekawe, ustaliła go jednomyślnie mimo obecności radnych z różnych środowisk.

To stworzyło jasną sytuację dla urzędników, radnych i mieszkańców, co robimy najpierw, a co musi poczekać. To dało też jasny obraz sytuacji, na co nas stać, co robić w pierwszej a co w dalszej kolejności, a czego na tej liście na razie nie będzie.

Każda kołdra jest za krótka



Chodzi o to, by świadomie i jasno ustalić, co okryje, a co pozostanie poza nią.

Myśmy wtedy decyzje podjęli i mogli jej bronić i ją uzasadniać. Dziś radni Samorządności nie mają na nie wpływu, wiec niczego nie bronią, na ogół wybierają milczenie. Warto docenić radnego Ubycha, który jako jedyny, choć często karkołomnie i łapiąc się prawą ręką za lewe ucho, próbuje tłumaczyć niektóre decyzje - choć cudze.

Wiec może - ZAMIAST napinki i wielokrotnego ogłaszania "listów intencyjnych związanych z zamiarem zawarcia porozumienia w celu opracowania założeń do projektu", zamiast pokazywania 10 raz wizualizacji lodowiska czy opowiadania bajek o obwodnicy Witomina - stworzyć jasny ranking działań i wziąć za te decyzje odpowiedzialność?

Można by przy okazji wykonać taki eksperyment, by pozwolić podjąć je radnym? Tak, wiem, odważne i szalone, w sytuacji, gdy od lat przyzwyczaja się ich do tego, że nie mają nic do powiedzenia - ale może akurat trudne i budzące kontrowersje decyzje warto podejmować wraz z nimi, by umieli ich potem bronić i brać za nie odpowiedzialność?

Bo zawsze jest ZAMIAST - pytanie tylko, kto o tym uczciwie powie.

Poglądy wyrażone w felietonie są osobistymi opiniami autora.

O autorze

autor

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

- W poprzednim życiu przez pięć kadencji radny miasta Gdyni, obecnie na odwyku samorządowym. Prawnik, felietonista, mikroprzedsiębiorca, mieszkaniec Chyloni. Kocha Gdynię, ale nie bezkrytycznie. Nieutrudzony w próbach podejmowania dialogu, niezależnie od przeszkód. Felietony Zygmunta Zmudy Trzebiatowskiego w Trojmiasto.pl

Opinie (313) ponad 20 zablokowanych

  • Wszystko co miało byc (1)

    W obietnicach przedwyborczych dla mieszkańców Gdyni, nagle po wyborach straciło pęd. Umarły imprezy, na miejscu basenu, apartamentowce, (następny hotel powstanie na Ejsmonda),nawet Wielka Arka, jako projekt, odsunięta w kąt. (Przypomni się o niej przed wyborami). Gdynia towarzysko umarła. Czy jest w Gdyni np kino czynne w dni swiateczne? W imię źle pojętej demokracji, spłacamy nietrafione inwestycje, jednocześnie pozwalając wybranemu przez nas Prezydentowi, na nagradzanie winowajców. Na klakierskie ,"artykuły sponsorowane". Bezkarność urzędników i ochrona ich samych przed krytyka, czyli instynkt samozachowawczy Rady miejskiej, rozwinął UM do monstrualnych rozmiarów. Kto policzy filie UM w Gdyni? A to wszystko kosztuje! Kto policzy, ile tak naprawdę, przeciętny mieszkaniec ponosi opłat na rzecz Miasta? Bo podatki, to tylko część wpływów do budżetu.

    • 11 0

    • No filii UM jest u nas moc

      A w nich przy biurkach rzesze głosujących wraz z krewnymi i znajomymi.
      Szczurek mówi, że tu o pracę łatwo, a ja pytam: gdzie? Tylko w tych filiach.

      Samonapelniajacym bankomatem jest biuro przy Wendy. Zatrudnionych:3, komputery:3. Drukarki +tusz :3. Do tego ryży papieru. światło, woda, ogrzewanie, pensja dla urzędników wydających wielkie płachty zawierające zgody na parkowanie gratis w niedzielę. Z zemsty za skierowanie sprawy do prokuratury, odmrożony sobie uszy. ZŻT w tej bzdurze kosztującej mieszkańców krocie, nie brał udziału. A kto brał? Czy prezydent ma świadomość wypływania pieniędzy?

      • 3 0

  • Racja, tylko co z tego

    Kolejny celny art p. Trzebiatowskiego, może kropla wydrąży skałę, a może Wojciech z Marasem znowu 70 % głosów dostaną? Obecny włodarz perfekcyjnie zaczarował część elektoratu, który żyje jakby w rzeczywistości alternatywnej. Propaganda sukcesu , powtarzana ileś razy stała się prawdą. Tak czy siak za 1.5 roku wybory, nie wolno się poddawać, może choć w radzie miasta nie będzie większości. Na odsunięcie władcy od żłoba jednak nie liczę, pozdrawiam

    • 11 3

  • Wszystkie te opisane przez czytelników inwestycje

    Generują piękne koszty. A koszty, to...patrz film Miś. I dalej jak to w filmie, lista płac. OD reżysera, przez kostiumologa, kamerzystów, reklama zewnetrzna, aż do...studio zamiatała... im drożej tym poważniej!

    • 9 0

  • Kandydat

    Mnie osobiście obojętne że p.Trzebiatowski u Szczurka latał na posyłki kiedyś. Obojętnie kto, ktokolwiek kto chce usunąć tą klikę. Ma mój głos, o ile będzie kandydował. Widzę wzmożenie na portalu w komentarzach, ten zły bo PiS ten zły bo coś tam itd. W konsekwencji Szczurek ponad 30 lat będzie " rządził" , a z nad łacha ciagnie, pozdrawiam

    • 12 2

  • Szkoda, że nie wspomina się różnych "interesów' radnych z miastem, z których właśnie radni wyciągają krocie.

    Szkoda, że nie wpsomina się o panu Borskim, który użytkował wiele lat działkę miejską nic za to nie płacąc i gdyby nie fakt, że ktoś to nagłośńił robiłby to do teraz. Dla przypomienia ten pan to właśnie radny. Powinien być odgórny przepis, że jeżeli miasto zadłuża się powyżej określonego poziomu powyżej przychodów to każda decyzja finansowa powinna być akceptowana również przez mieszkańców. To jest proste ale nikt czegoś takiego nie uchwali, bo za dużo kasy ze żródeł miesta straciliby radni.

    • 13 0

  • obiektywnie

    glupek pouczajacy i**ote...

    • 6 2

  • Prezydent (1)

    Niedługo prezydentem będzie Horała, wszystkim w Gdyni będzie żyło się jak w niebie.

    • 4 4

    • No cóż

      Niby po co?

      • 1 0

  • Drogi Autorze. Pora teraz na artykul o niepotrzebnych wydatkach miata. O koneksjch w spolkach miejskich, sponsorowaniu swoich. Na poziomie miasta. Bo na poziome kraju to wiemy ze pajecza siec sie plecie dalej. Ale w miescie nie jest lepiej. Jest tak samo. To co robi pis na skale kraju wdg robi lokalnie...

    • 7 2

  • Panie Zygmuncie - w punkt.

    Gdynia stała się Radomiem Północy ( nie obrażając Radomia) - największymi przegranymi są mieszkańcy - a symbolem tej degrengolady - Park Rady Europy. Życzę wszystkiego dobrego.

    • 8 3

  • Pieniądze (1)

    na "dziwne inwestycje" pożyczają bo to nie oni będą oddawać a potrzebny mieszkańców mają w nosie. Powinni trafić pod sąd za niegospodarność a majątki osobiste stracić na rzecz miasta

    • 7 0

    • Majątki żon, bo "osobistych" nie mają.

      Może na Kajmanach

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane