• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czwartkowe protesty w Trójmieście

MKo
28 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 20:55 (28 stycznia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat "Marsz dla Izy" przeszedł przez Gdańsk

W czwartek wieczorem na ulicach Trójmiasta znów pojawili się protestujący przeciwko opublikowanemu w środę w Dzienniku Ustaw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne. Na Targu Drzewnym zebrało się kilkadziesiąt osób.Gdzie odbywają się protesty w Trójmieście: Kalendarz wydarzeń


Aktualizacja, godz. 20:45.Manifestanci dotarli do skrzyżowania Jaśkowej Doliny i al. Grunwaldzkiej, gdzie organizatorzy zakończyli dzisiejszy protest. Z kolei w Gdyni kilkadziesiąt osób protestuje jeszcze na ul. Świętojańskiej.Aktualizacja, godz. 20:15.Kolumna protestujących w asyście policjantów zmierza al. Zwycięstwa w kierunku Wrzeszcza. Wkrótce dotrze w okolice Opery Bałtyckiej. Tymczasem czoło protestu samochodowego, który o 19 wyruszył z parkingu przy Galerii Bałtyckiej jest w Orłowie.Aktualizacja, godz. 19:55.Kolumna protestujących ruszyła z Targu Drzewnego i przemieszcza się Podwalem Grodzkim w kierunku Wrzeszcza. Policja apeluje o omijanie rejonu Zieleniaka i Błędnika oraz o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy kierujących ruchem. Do protestujących dołączyli też kierowcy, jadąc kolumną z włączonymi klaksonami.Aktualizacja, godz. 19:40.Trwa też protest samochodowy.

- Kolumna kilkudziesięciu aut wjechała do Sopotu od strony Gdańska. Rozpoczęły się utrudnienia w ruchu na al. Niepodległości. Kierując się w stronę Gdyni radzimy wybierać trasę ulicami Dolnego Sopotu lub obwodnicą Trójmiasta - napisali na twitterze gdańscy policjanci.


Aktualizacja, godz. 19:30.Przed budynkiem, w którym mieści się biuro poselskie posłów PiS zebrało się kilkadziesiąt - głównie młodych - osób. Wśród nich jest m.in. prof. Ewa GraczykUniwersytetu Gdańskiego, która mówi, że wybory powinny odbyć się tak szybko, jak to tylko możliwe.

- Nie możemy czekać trzy lata na nowe wybory. Wszystkich polityków musimy zmusić do tego, by rozpisali nowe wybory. Nie przetrwamy trzech lat z tymi "dziadami". To jest banda nieodpowiedzialnych ludzi. Trzy lata pod ich rządami to wycięte lasy i zniszczony klimat, a mamy 10 lat na uratowanie ziemi - mówiła prof. UG.
Nad bezpieczeństwem protestujących czuwają policjanci. Ruch pojazdów na Targu Drzewnym odbywa się bez zakłóceń.

Aktualizacja, godz. 19:00.Pierwsi protestujący zbierają się pod biurem poselskim Prawa i Sprawiedliwości przy Targu Drzewnym w Gdańsku. To - póki co - grupa kilkudziesięciu osób.

Czy zamierzasz wziąć udział w protestach?

Pierwsze protesty odbyły się w środę wieczorem po tym, jak Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało publikację w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne. Nastąpiło to w środę późnym wieczorem, co oznacza, że formalnie wyrok wszedł w życie.

Czwartek ma być kolejnym dniem protestów w Trójmieście. Na godz. 18:30 zapowiadany jest protest samochodowy we Wrzeszczu. Protestujący mają się zbierać na parkingu przy Lidlu w okolicy Galerii Bałtyckiej.

Pół godziny później z Targu Drzewnego ma ruszyć spacer protestujących po centrum Gdańska. Z kolei w Gdyni protestujący mają się zebrać pod biurem poselskim PiS przy ul. Starowiejskiej o godz. 20.

Sytuację na ulicach Trójmiasta na bieżąco będziemy relacjonować w Raporcie z Trójmiasta.

Wideo ze środy, 27 styczniaMKo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (621)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane