• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dalsza rewitalizacja bez Wrzeszcza i Letnicy

Krzysztof Koprowski
21 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Rewitalizacja Biskupiej Górki wciąż pozostaje jednym z najważniejszych zadań na najbliższe lata. Rewitalizacja Biskupiej Górki wciąż pozostaje jednym z najważniejszych zadań na najbliższe lata.

Wrzeszcz Dolny oraz Letnica nie zostaną włączone do kolejnego programu rewitalizacji. Jednocześnie powiększony zostanie obszar takich działań dla rejonu Biskupiej Górki oraz Oruni. Korektami objęto także tzw. obszary zdegradowane.



Brałeś(aś) udział w konsultacjach społecznych dotyczących rewitalizacji w Gdańsku?

Prace nad projektem uchwały, który wskaże obszary przeznaczone do rewitalizacji i obszary zdegradowane trwają już od kilku miesięcy. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych i kilku spotkaniach światło ujrzał niemal gotowy dokument ze sporymi zmianami w stosunku do pierwotnych planów.

- W spotkaniach udział wzięło 176 osób. 1003 osoby wypełniły ankiety internetowe. Najwięcej wniosków, bo aż 688, dotyczyło włączenia Stogów do obszaru rewitalizacji. Zebrano też 154 podpisy pod wnioskiem o włączenie rejonu ulic Górka i Rogaczewskiego zobacz na mapie Gdańska oraz Lunety Cafarellego zobacz na mapie Gdańska do obszaru rewitalizacji Biskupiej Górki - wylicza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Ze względu na liczne wskaźniki gospodarcze, społeczne czy też udział gruntów miejskich, obszar Stogów nadal pozostał obszarem zdegradowanym. Powiększono jednak jego granice o ul. Nowotną zobacz na mapie Gdańska oraz rejon wejścia na plażę zobacz na mapie Gdańska.

Drugi, najczęściej pojawiający się postulat, został w pełni uwzględniony. Jednocześnie dokonano korekt granicy rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Obszar Oruńskiego Przedmieścia zobacz na mapie Gdańska został włączony w granice rewitalizacji Oruni.

Do Oruni przyłączono też tereny na południe zobacz na mapie Gdańska od osiedla TBS Motława, a także fragment po drugiej stronie torów kolejowych z ul. Radunicką zobacz na mapie GdańskaZawiejską zobacz na mapie Gdańska.

Tak wyglądałaby mapa obszarów rewitalizacji i obszarów zdegradowanych, gdyby uwzględnić wszystkie wnioski mieszkańców zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych. Tak wyglądałaby mapa obszarów rewitalizacji i obszarów zdegradowanych, gdyby uwzględnić wszystkie wnioski mieszkańców zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych.
Bez Wrzeszcza Dolnego i Letnicy

Z projektu uchwały całkowicie wykreślono obszar Wrzeszcza Dolnego, który pierwotnie zaklasyfikowano jako obszar zdegradowany, a tuż przed konsultacjami jako obszar rewitalizacji.

- Już na samym początku mówiliśmy, że obszar ten nie spełnia wskaźników. Celem włączenia do obszarów rewitalizacji było dokończenie inwestycji infrastrukturalnej. Ustawodawca wyraźnie jednak mówi, że jest to element dodany do rewitalizacji, która ma polegać przede wszystkich na działaniach miękkich - społecznych. Było też wiele postulatów mieszkańców, by ten obszar wyłączyć z projektu uchwały - wyjaśnia dyrektor BRG.
Z podobnej przyczyny z dalszych działań wyłączono Letnicę, gdzie - podobnie jak we Wrzeszczu Dolnym - po zakończeniu dotychczasowych działań poprawie uległa sytuacja społeczna, jak i stan infrastruktury technicznej.

Urzędnicy jednak uspokajają, że nie zapomną o tych dzielnicach i nadal będą tam prowadzone działania miękkie. Na takie zadania, niezależnie od dalszych losów projektu uchwały, miasto pozyskało już 18 mln zł.

  • Obszar rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu.
  • Obszar rewitalizacji Oruni.
  • Obszar rewitalizacji Nowego Portu i Twierdzy Wisłoujście wraz z rezygnacją włączenia do niego Letnicy.
  • Obszar rewitalizacji Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia i Placu Wałowego.
  • Teren Dolnego Wrzeszcza, który miał zostać objęty programem rewitalizacji.
  • Obszar zdegradowany Angielskiej Grobli z korektami granic.
  • Obszar zdegradowany Brzeźna z osadą rybacką.
  • Obszar zdegradowany Przeróbki Mieszkaniowej z korektą granic.
  • Obszaru zdegradowany Stogów powiększony o ul. Nowotną i wejście na plażę.
Korekty granic pozostałych obszarów

Nieco mniejszych korekt dokonano w obszarach zdegradowanych. I tak na Angielskiej Grobli wyłączone zostały tereny dawnych Zakładów Mięsnych zobacz na mapie Gdańska (nie należą do miasta) oraz planowanego osiedla deweloperskiego. W zamian jednak przyłączono postulowany przez mieszkańców obszar między ul. Siennicką zobacz na mapie GdańskaMostek zobacz na mapie Gdańska wraz z dużym zieleńcem.

Na Przeróbce Mieszkaniowej obszar zdegradowany został powiększony o tereny w rozwidleniu torów kolejowych zobacz na mapie Gdańska, gdzie jeszcze niedawno dominowały parterowe, prowizoryczne zabudowania mieszkalne.

Bez jakichkolwiek zmian pozostają granice obszaru rewitalizacji Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia i Placu Wałowego oraz obszaru zdegradowanego Brzeźna z osadą rybacką.

W Letnicy (nz.) i Wrzeszczu Dolnym nadal będą prowadzone tzw. działania miękkie, ale z innej puli środków niż działania rewitalizacyjne w pozostałych dzielnicach. W Letnicy (nz.) i Wrzeszczu Dolnym nadal będą prowadzone tzw. działania miękkie, ale z innej puli środków niż działania rewitalizacyjne w pozostałych dzielnicach.
Radni komisji za, teraz czas na wszystkich radnych

Projekt uchwały został przedstawiony na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miasta: Zagospodarowania Przestrzennego oraz Zrównoważonego Rozwoju. Członkowie obu komisji jednogłośnie go przyjęli. Teraz projekt uchwały musi być zaakceptowany przez wszystkich radnych na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta.

Przypomnijmy, że miasto ubiega się o ponad 70 mln zł dofinansowania na rewitalizację zaniedbanych dzielnic.

Śródki skierowane zostaną przede wszystkim do wyznaczonych obszarów rewitalizacji. Charakteryzują się one istotnym znaczeniem dla rozwoju lokalnego miasta, a jednocześnie "znajdują się w stanie kryzysowym z powodu występowania negatywnych zjawisk społecznych przy jednoczesnym występowaniu co najmniej jednego z negatywnych zjawisk: gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych lub technicznych".

Obszary zdegradowane również będą objęte różnymi działaniami skierowanymi do mieszkańców, ale ich skala będzie mniejsza od obszarów rewitalizacji.

Punkty informacyjne, spacery i warsztaty

W dniach 24-26 kwietnia (w niedzielę w godz. 10-14, w poniedziałek i wtorek w godz. 15-19) będą działały trzy punkty informacyjno-badawcze, w których będzie można uzyskać informacje na temat rewitalizacji od pracowników Referatu Rewitalizacji (od maja referat będzie działał w strukturach Biura Rozwoju Gdańska). Punkty zlokalizowane zostaną w namiotach, a odwiedzający będą mogli także przekazać swoje uwagi dotyczące rewitalizacji danych obszarów oraz zgłosić się do udziału w warsztatach.

Lokalizacja punktów: Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań" ul. Gościnna 14 zobacz na mapie Gdańska (dla obszaru Oruni), szkoła podstawowa nr 21 ul. Na Stoku 43 zobacz na mapie Gdańska (Biskupia Górka, Stary Chełm) oraz CSW "Łażnia" ul. Jaśkółcza 1 zobacz na mapie Gdańska (Dolne Miasto, Plac Wałowy, Stare Przedmieście).

W maju planowane są spacery z mieszkańcami po dzielnicach planowanych do objęcia rewitalizacją, natomiast w czerwcu przewidziano warsztaty tematyczne z mieszkańcami (obowiązywać będzie wcześniejsza rejestracja internetowa).

Aktualne informacje o terminach spacerów i warsztatów znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.


Letnica przed i po przeprowadzeniu dotychczasowych prac rewitalizacyjnych. Materiał z 2012 r.

Ulica Wajdeloty po przebudowie w ramach rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza.

Opinie (68) 1 zablokowana

  • Rewitalizacja Biskupiej Gorki i Oruni

    Rewitalizacje tych dzielnic proponuje zaczęć od ludzi tam mieszkających.
    Bez wysiedlenia mieszkających tam meneli ( są w mniejszości ale są ) zakończy się ta rewitalizacja wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

    • 22 7

  • zapraszam na Siedlce

    na spacer ulicą Malczewskiego zaczynając od samego centrum Gdańska, od Szpitala Wojewódzkiego. Może jednak nie warto rewitalizować tego pasa Siedlec? Może nasz ukochany prezydent, który nie lubi dobrej zmiany, zamierza otworzyć skansen drogownictwa i architektury miejskiej drugiej połowy XIX w. Dla turystów i dostojnych gości naszego ukochanego prezydenta wielka atrakcja, bo mają blisko, od Huciska 5 min. marszu i otwiera się świat przedmieścia z czasów pruskich!

    • 14 2

  • a mowilem ze dewelopera raczka

    Juzlezy na biskupiej, tylko mieszkan na wygwizdowie jeszcze nie mieli na program zamiany. Nie liczcie na nic jasnego i transparentego - to nie ten zarząd ....

    • 17 4

  • W czasie działań rewitalizacyjnych warto pamiętać, by nowa nawierzchnia jezdni (1)

    nie była nieprzyjazna dla rowerzystów i pieszych.

    Zamiłowanie do stosowania kocich łbów nie sprzyja dobrym zmianom - stanowi dużą uciążliwość dla amatorów aktywnych form mobilności w mieście.

    • 10 11

    • jasne jak rower zajumasz to ciężko się ucieka.

      • 2 1

  • Jak to u budynia dumnie brzmi rewitalizacja sciema goni scieme

    • 13 4

  • A Zabornia

    -Znów na nic się nie załapała

    • 3 6

  • Jak to jest, że 800 000 000 na tunel znaleziono bez problemu

    a na rewitalizację 70 milionów tylko?

    • 11 7

  • Po co rewitalizacja Oruni,jak nie ma,blyskawicznego przejazdu,dla karetek,strazy pozarnej itp.itd. :(

    Tak dlugo jak nie bedzie mostu wantowego,albo tunelu podziemnego przez tory,tak dlugo Orunia bedzie nieprzyjazna dla ludzi i zadna rewitalizacja nie pomoze,w sytuacji zagrozenia zycia..!
    Prezydent i wojewoda maja to w zyci!

    • 14 0

  • A co z patologicznym Nowym Portem? Syf, brud, kiła i mogiła.

    • 15 6

  • szefowa lokali komunalnych niejaka Majewska jest pewnie z siebie zadowolona...

    Dlugi komunalnych ida juz w setki milionow zl.Skala dokonanych przez patologie zniszczen i kradziezy jest wrecz niemozliwa do oszacowania.Ale jakos nie slysze o mieszkaniach socjalnych pod Kolbudami czy na Zulawach.Frajerzy placacy czynsze utrzymuja cala kamaryle urzednikow i ich "klientow" czyli zulerie miejska.

    • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane