• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego kierowcy autobusów mylą drogę?

Ewa Palińska
24 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (365)
Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie. Pasażerowi, którzy w czwartek rano podróżowali autobusem linii 179, zostali wywiezieni w pole. Kierująca najpierw pomyliła drogę, a później, podczas manewru, najprawdopodobniej źle oceniła sytuację i pojazd ugrzązł w błocie.

Pomylić drogę - ludzka rzecz. To jednak, że z kursu zbaczają kierowcy miejskich autobusów, którzy, jak mogłoby się wydawać, powinni znać swoje trasy na wylot i pokonywać je rutynowo, budzi już zdziwienie. Tym bardziej że nie są to zdarzenia okazjonalne - tylko w czwartek, 23 lutego, pojawiły się w naszym raporcie wpisy informujące o aż czterech przypadkach zboczenia z trasy.



Czy jechałeś kiedyś autobusem, który zboczył z trasy?

Można by pomyśleć, że kierowcy miejskich autobusów muszą mieć swoje trasy w małym palcu. I że nie sposób pomylić drogi, którą pokonywało się wcześniej wiele razy.

Wpisy, jakie sukcesywnie pojawiają się w naszym raporcie, zdają się temu jednak przeczyć.

Zamiast przejażdżki długi spacer po błocie



Skala jest tak duża, że prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwrócili się do nas czytelnicy.

- Co rusz w raporcie pojawia się informacja, że autobus źle pojechał czy gdzieś utknął. Tak jak dziś, kiedy to stanął w polu na Osowej - pisała w mailu do naszej redakcji pani Magdalena. - Może warto byłoby lepiej wyszkolić kierowców lub zamontować nawigację, żeby nie dochodziło do takich pomyłek? I żeby ludzie nie musieli tak jak w czwartek iść pieszo kawał drogi polem, w błocie, żeby złapać inny autobus.


Kierująca się pomyliła, ale czytelnicy okazali życzliwość



Zdarzenie, na które powołuje się pani Magdalena, miało miejsce w czwartek rano. Kierująca autobusem linii 179, wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej, pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką, wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała. Jako że auto zostało - dosłownie - uziemione, z pomocą musiało przyjechać Pogotowie Techniczne ZTM. Kierująca autobusem poleciła pasażerom, aby wyszli z autobusu, bo pojazd nie był w stanie dalej jechać.

Wielu naszych czytelników apelowało o wyrozumiałość:

- Tylko naśmiewać się potraficie - ktoś napisał pod raportem. - Kierowca się zagapił i chciał nawrócić i stało się. Każdy popełnia błędy.
08:05 23 LUTEGO 23

Autobus z Osowej pomylił trasę i utknął na polu (143 opinie)

179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej
179 z pkp Osowa wywiózł ludzi nad jezioro i utknął w trawie.
Od Redakcji: Centrala Ruchu przyjęła zgłoszenie o godz. 7:42 , że kierująca autobusem linii 179 wyjeżdżając z przystanku Osowa PKP w kierunku Oliwy Pętli Tramwajowej pomyliła kierunki i zamiast pojechać w ul. Barniewicką wjechała w ul. Letniskową i tam się zakopała, oczekiwała do przyjazdu Pogotowia Technicznego ZTM. Pasażerom poleciła wyjście z autobusu, powiedziała że dalej nie pojedzie, bo autobus zakopał się. ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej


Czasem autobusy po prostu się gubią



Tego samego dnia otrzymaliśmy jednak informacje o kilku innych, podobnych przypadkach. M.in. o autobusie, który się zgubił. Na szczęście tylko na chwilę.

15:02 23 LUTEGO 23

Autobus się zgubił przez chwilę (44 opinie)

Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha
Autobus zmylil droge skrecajac w ulice Focha


W naszym raporcie znalazła się też informacja kierowcy autobusu linii 213, który zamiast na Kowale pojechał do Borkowa i się zgubił czy o autobusie linii 126, który jechał na wstecznym na obwodnicy, bo pomylił zjazdy.



Znajomość trasy jest obowiązkiem kierowcy



Spółka GAiT tłumaczy, że jednym z obowiązków kierowcy jest znajomość przebiegu każdej linii oraz położenia wszystkich przystanków na tej trasie.

- GAiT obsługuje średnio 70 linii autobusowych, wykonując prawie 4 tysiące kursów dziennie - informuje Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT. - Przyczyną przedstawionych zdarzeń bywa zwykły ludzki błąd lub nieaktualna wiedza o obowiązującym obecnie przebiegu trasy czy też lokalizacji przystanku. Częste zmiany tras wynikają z dynamiki funkcjonowania miasta - konieczności dostosowywania oferty przewozowej do zmieniających się potrzeb. Oczywiście obie okoliczności nie są usprawiedliwieniem zaistnienia takich sytuacji.

Kierowca otrzyma z komputera informację o przebiegu trasy



Przedstawiciel GAiT podkreśla, że liczba takich zdarzeń w odniesieniu do liczby realizowanych kursów jest minimalna, niemniej celem spółki jest ich całkowite wyeliminowanie. W jaki sposób?

- Prowadzimy testy dodatkowej funkcjonalności autokomputera pokładowego - tłumaczy Krzysztof Wojtkiewicz. - Oprócz obecnie stosowanego wskazywania czasu odjazdu z kolejnego przystanku (monitorowanie punktualności) kierujący będzie otrzymywał informacje o przebiegu następnego odcinka trasy i lokalizacji najbliższego przystanku.

GAiT przeprasza pasażerów



W odniesieniu do przedstawionych w raportach czytelników przypadków GAiT wyjaśnia:
  • system rejestrujący pracę pojazdu obejmujący m.in. położenie pojazdu wg współrzędnych GPS nie potwierdza nieprawidłowości na linii 213,
  • linię 126 obsługuje BP Tour, stąd też nie możemy odnieść się do tej sytuacji,

- Zdarzenia na liniach 179 i 115 były ewidentnym błędem kierujących, za co najmocniej przepraszamy - mówi Krzysztof Wojtkiewicz z GAiT.
A czy kierowców, którzy mylą trasy, spotykają jakieś konsekwencje?

- W zależności od okoliczności zdarzenia i stopnia przewinienia kierującego pojazdem, prowadzony jest dodatkowy instruktaż lub stosowane są sankcje dyscyplinujące - informuje przedstawiciel GAiT.

Opinie (365) ponad 20 zablokowanych

  • Kiedyś nie do pomyślenia żeby kierownik Ikarusa pomylił trasę. (1)

    Co się dzieje teraz z młodymi (patrz Warszawa i zderzenie autobusów z kierowcami na haju).

    • 3 17

    • Mylili tak samo, slyszalem z opowiesci jak gubili sie na Kielpinie

      Lipuska i Węsierska, dwie pętle i linie. 161 i 168. A jeszcze na nockach była inna kolejność zajazdów, ale tego pewien nie jestem się.

      • 1 0

  • Zboczony autobus - po prostu zboczył :)

    • 5 2

  • Albo pomyłka, albo przemęczenie (1)

    W autobusie kierowca nie używa tachografu, więc nie rejestruje swojego czasu pracy, i po kończonej zmianie wsiada np. za kółko ciężarówki żeby dorobić, i dopiero tam wkłada kartę i zaczyna się jego rejestracja czasu pracy. Kiedy powinien już odpoczywać w domu po robicie na autobusie, jego karta w tachografie rozpoczyna dopiero aktywność i ma do dyspozycji 9 jazdy po już 9 godzinach pracy na autobusie...

    • 12 4

    • Każdy autobus rejestruje przebieg pracy. Jak nie ma tacho to jest karta kierowcy a jak nie ma tych dwóch to jest rejestr

      • 0 3

  • (2)

    Coś złego dzieje się z BP Tour. 126 i 179 to ich linie. Do tego zabrany dowód rejestracyjny na 255 ze względu na stan techniczny. Dziś padł wóz 8074. Tam trzeba kogoś douczyć - raczej z zarządu.

    • 15 1

    • 8074? Chyba 8014 najwyzej. Albo o czyms nie wiem.

      • 0 0

    • Cos jest na pewno na rzeczy, ostatnio jechałam niesprawnym 117 w ciągu tego samego tygodnia kierowca 143 pomylił trasę jednego dnia, a drugiego dnia ominął przystanek i cofał. Pomijając to, że po remoncie 3 maja w Sopocie, autobusy nie są w stanie jeździć bez najeżdżania krawężników

      • 0 0

  • Dawno temu kierowca autobusu 111 po drodze na Górki zajechał na plażę Stogi... Ale to nie był jego wybór.

    • 3 0

  • Kierowca Gait (8)

    Jestem pracownikiem w firmie Gait od kilku lat Jak mówią "stary pracownik"Staram się nie narzekać Ale od paru lat jest coraz gorzej Płacą topnieje w oczach bo stołki robią na górze A nam dają ochłapy Rozkłady przycinają jak mogą Robi się niebezpiecznie Sprawdźcie sami Na przystanku autobus jedzie np. 1 godz a faktycznie robi to w 48 min Czyli 12 min ale na długiej trasie to dużo .Praca się wydłuża Biegasz od linii do linii czyli masz parę linii w swojej jeździe Czyli o pomyłkę bardzo łatwo W niedzielę wychodzisz do pracy o 9 a wracasz o 22; bo oczywiście Jeździsz przepisowe godziny Ale masz przerwę 3 godz To taki przykład Chcesz urlop to słyszysz nie ma możliwości Bo brak kierowców A to mój problem zapłacie normalnie to będą Wiecie dlatego stoją stawki bo lepiej szkolić nowych niż stawiać na tych co ratują dupę firmie bo są braki Młodemu płacą premie całą A nam ucinają bo młodemu trzeba dać Oczywiście Powoli robi się syf nie firma Jesteśmy tylko numerem Życze powodzenia bo niedługo znowu będą zmiany w rozkładach Bo będzie mało kierowców i motorniczych

    • 50 4

    • Zmień robotę jak masz problem (5)

      Chyba że nie potrafisz w życiu robić nic poza kręceniem kółkiem.

      • 2 15

      • pochwal sie czym ty sie zajmujesz. (3)

        • 9 0

        • Czymkolwiek by się nie zajmował musi umieć kręcić kółkiem i wykonywać swój zawód. (2)

          Ty musisz tylko umieć kręcić kółkiem. Więc on wygrywa.

          • 1 2

          • a nie przyszlo ci do glowy (1)

            ze wczesniej pracowal gdzies indziej? Musisz myslec ,szerzej bo nie bedziesz dobry ani w tym co robisz ani nawet krecac kierownicą.

            • 5 0

            • Ale już nie pracuje gdzie indziej

              więc teraz jedyne co musi umieć to kręcenie kierownicą, szerloku

              • 0 2

      • Ale on właśnie to powiedział

        Niedługo zmieni, wielu zmieni

        • 4 0

    • Hahaha

      Zmień pracę!!!!! Nie jesteś niewolnikiem!!!!!

      • 0 1

    • Dzięki, że dzielisz się swoimi przemyśleniami. Mam nadzieję, że ktoś z góry, przyjrzy się sugestiom. Szerokiej drogi. Dzięki za Twoją oraz twoich koleżanek i kolegów pracę.

      • 1 0

  • Zawsze można samemu spróbować

    Jak ci zmieniają w ciągu dnia trasę , masz pilnować przystanków ,masz prowadzić pojazd w sposób bezpieczny, dbać o bezpieczeństwo przewożonych pasażerów i trafisz na despotę który wchodzi do autobusu żeby się wyżyć na kierowcy bo ktoś się wyżył na nim, to nie ma siły żeby kierowca w końcu nie popełnił błedu

    • 26 2

  • Do autorki tekstu (1)

    Ztm nie ma "pogotowia technicznego",tylko Gait.Warto się zorientować przed napisaniem artykułu.

    • 21 1

    • Aż dziw, że tyle pomyłek w tych artykułach

      Redaktorzy powinni mieć to w małym palcu...

      • 5 0

  • 186 w strone Wyspy Sobieszewskiej

    Zagapił się i minął Benzynową. Nawrotka na przełaj przy Sobieszewskiej była epickia :)

    • 7 0

  • (1)

    Wystarczy gps nie do monitorowania pracy kierowcy a zwykła mapa aby ułatwić pracę. Po 9 godzinie jazdy w kółko można zapomnieć gdzie się mieszka a co dopiero skręcić.. .jednego dnia 199 następnego 115 linie się przecinają i pokrywają.... każdy może babola strzelić. Myślicie, że my przez 9 godzin roboty myślimy TYLKO o pracy? Byśmy zwariowali.

    • 25 1

    • czasem masz na jednej zmianie przeskoki 2 godz jedziesz na jednej linii półtorej na drugiej następne dwie na jeszcze innej itd itd poza tym poszczególne kursy mogą mieć zmienne warianty trasy raz musisz zahaczyć o jakąś ulicę czy kawał miasta a innym razem nie czasem musisz pokonac pół miasta bez oznaczeń i dostać się w zupełnie inny rejon

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane