Fakty i opinie

Dlaczego popieram protest, choć nie jestem bojowniczką

felieton w trojmiasto.pl

Najnowszy artukuł na ten temat

Protest kobiet przeciw przemocy policji

Zakaz aborcji był zapalnikiem, ale powodem protestów jest sprzeciw wobec odbieraniu nam praw - nam kobietom, nam Polkom, ale też nam ludziom - pisze nasza dziennikarka.
Zakaz aborcji był zapalnikiem, ale powodem protestów jest sprzeciw wobec odbieraniu nam praw - nam kobietom, nam Polkom, ale też nam ludziom - pisze nasza dziennikarka. fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Z zapartym tchem śledzę trwające od czwartku protesty, a także ich relacje w mediach. Co jakiś czas docierają do mnie również różne reakcje na te wydarzenia. Mam wrażenie, że siła tych protestów zaskakuje wszystkich - i rządzących, i organizatorów, i samych uczestników. Dlaczego ludzie wyszli na ulicę? - pisze Magdalena Raczek.
Trwające od czwartku protesty społeczne rozpoczęły się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znosi obowiązujący od niemal 30 lat tzw. kompromis aborcyjny. Jednak - co warto głośno powtarzać - to nie aborcja jest głównym tematem tych protestów. Zaostrzenie prawa aborcyjnego jest jedynie zapalnikiem do protestów.

Wyrok TK wywołał falę protestów i są to protesty sprzeciwu wobec panującej władzy. Sprzeciwu wobec odbieraniu nam praw - nam kobietom, nam Polkom, ale też nam ludziom. Wszystkim obywatelom. Jest to niezgoda na to, by pozbawiano nas kolejnych praw obywatelskich, mówiąc, jak mamy żyć, co myśleć i w co wierzyć.

Chcemy mieć PRAWO WYBORU. Chcemy mieć prawo do decydowania o sobie. O swoim ciele. O swojej wierze. O swoim wyznaniu. O swojej tożsamości. O swoich preferencjach seksualnych. Chcemy wolności słowa. Chcemy równości płci i tolerancji. Chcemy państwa praworządnego, które chroni obywateli i ich prawa.

Protestujący wyrażają swoje pretensje przede wszystkim do polityków partii rządzącej, w mniejszym stopniu do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Protestujący wyrażają swoje pretensje przede wszystkim do polityków partii rządzącej, w mniejszym stopniu do sędziów Trybunału Konstytucyjnego. fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl
Na ulice codziennie wychodzi tysiące (a może i setki tysięcy) osób. I nie są to tylko kobiety. Nie są to też, jak chciałby pan Ziemkiewicz, "agresywne wulgarne kurewki", "zbydlęcone" przez lewicę. Wśród protestujących - mimo że dominuje młodsze pokolenie - są również kobiety dojrzałe, wykształcone lepiej niż niejeden polityk, matki z dziećmi, całe rodziny, starsze panie i starsi panowie. Dziś do protestów przyłączyły się rzesze braci studenckiej i uczniów. Oni nie walczą tylko o prawa kobiet, walczą o swoje prawa.

Na ulice wychodzą zwyczajni ludzie, niezwiązani politycznie ani z lewicą, ani z prawicą. Tacy, którym bliska jest wizja państwa, w którym znajdzie się miejsce dla każdego. W którym jesteśmy równi bez względu na kolor skóry, płeć, wiarę czy tożsamość seksualną.

W tych protestach nie chodzi o to, czy ktoś jest za aborcją, czy przeciw niej. Chodzi o to, by kobieta miała wybór. I ten wybór należy do każdej kobiety. Nie do żadnego polityka. Podobnie, jeśli chodzi o wybór wiary. Konstytucja gwarantuje nam wolność wyznania. Religia w polskich szkołach mówi na ten temat co innego. Manifestanci popierają państwo laickie..

Czy w cywilizowanym kraju trzeba wychodzić na ulicę zamiast kulturalnie porozmawiać? Jak pokazuje historia - można, pod warunkiem że jest to faktycznie kraj cywilizowany, w którym bierze się pod uwagę głos mniejszości i dyskutuje, a nie narzuca własną wizję świata. I nie można - jak pokazuje historia - wiele rewolucji przynoszących zmiany społeczne odbyło się właśnie tak. Oczywiście wychodzenie na ulicę w czasie epidemii nie jest rozsądne, ale - jak podkreślają manifestanci - nic innego nie pozostało. Warto tu również podkreślić, że protesty odbywają się też w samochodach, więc bezpiecznie.

Wyrok TK wywołał falę protestów i są to protesty sprzeciwu wobec panującej władzy.
Wyrok TK wywołał falę protestów i są to protesty sprzeciwu wobec panującej władzy. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl
Wielu osobom postronnym przeszkadzają wulgaryzmy. Tymczasem są one obecne w naszym życiu od zawsze i w użyciu przez wszystkie klasy społeczne, klasę średnią i wyższą również, bez względu na wykształcenie. Pomagają one na wyrażenie czegoś, co trudno wyrazić inaczej. Warto tu przypomnieć, że czym innym są wulgaryzmy, które są obraźliwe, a czym innym ekspresywizmy, które mają na celu rozładowanie napięcia. Hasło przewodnie "W...ć" należałoby zaliczyć jednak do tej drugiej kategorii w tym przypadku.

Kobiety są w Polsce wykorzystywane seksualnie, molestowane, gwałcone. Znam historie przerywanych ciąż. Znam historie poronień. Znam historie kolejnych zachodzeń w nieudane ciąże. Znam historie rodzenia martwych płodów, zarodków i martwych noworodków. Znam historie noszenia w łonie umarłych dzieci. Znam historie pogrzebów płodów i nadawania im imion. Nie z książek ani gazet, tylko z opowieści moich bliskich. I wiem, że wielu z nas zna takie osoby i takie historie. Podobnie jak historie samotnych matek wychowujących niepełnosprawne dzieci, którym nikt nie pomaga.

Nie możemy stać z boku i patrzeć na to, by te wszystkie kobiety i te wszystkie osoby zostały skazane na kolejne traumy i były pozostawione samym sobie. Po prostu. Niedawno świętowaliśmy stulecie odzyskanie niepodległości, a kobiety setną rocznicę uzyskania praw wyborczych. Dziś wydaje się to nieprawdopodobne, że od stu lat nic się nie zmieniło - kobiety wciąż wychodzą na ulicę i otwierają czarne parasolki. Ja nie jestem wojowniczką, nie idę na wojnę, bo nie mam żadnego oręża. Ale popieram protest i postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Opinie (388) ponad 50 zablokowanych

 • w cywilizowanych krajach można usunąć ciąże w 6 miesiącu tylko u nas średniowiecze

  • 147 284

 • Ja trzymam kciuki za protestujących bo to uderza w nielegalne obostrzenia Morawieckiego i te wszystkie absurdy o zamykaniu biznesów czy noszeniu szmat. Wszystko nielegalne :)
  Życze rzadowi jak najgorzej za to ze rujnują państwo polskie w imię miedzynarodowych korporacyjnycj intetesów. Proste :)

  • 143 137

 • nienawidzę artykułów ze zmyslonymi osobami

  • 136 57

 • Moja ulica murem podzielona...

  Świeci neonami prawa strona.
  Lewa strona cala wygaszona,
  zza zasłony obserwuję obie strony...

  • 140 8

 • Nawet Zoll i Rzeplinski przyznali że TK nie mogł wydac innego wyroku

  Chcecie zmiany idzcie na wybory. Takie rzeczy zalatwia sie kartka wyborcza nie agresja.

  • 221 91

 • koniec z niszczeniem miejsc swietych, koniec z wulgarnymi napisami i okrzykami, zamknac was wszystkich w domach, w trybie natychmiastowym

  • 131 170

 • na tych protestach w w większości są dzieci z ostatnich klas szkoły podstawowej i trochę starsi

  przeklinają. czy oni wiedzą o co walczą? wątpię.

  • 187 144

 • Jeśli są to protesty przeciw panującej władzy.

  To gdzie byli ci ludzie jak były wybory?
  Teraz to sobie mogą protestować...... Aż do następnych wyborów.
  Dodatkowo tylko tak podpowiem że żeby obalić władze to trzeba protestować tam gdzie ta władza obowiązuje,a w Gdańsku nawet samorząd nie ma poparcia kaczora.

  • 134 43

 • Odsunąć PiS od koryta

  Oby połowa Polaków przejrzała na oczy że tak naprawdę głosowała na komunistów, którzy weszło do Sejmu z hasłami walki z postkomuną

  • 102 117

 • Młodzi lubią zadymy

  Czują się wyjatkowo... Ale co pozatym powtarzaja narzucone frazesy biedna młodzież

  • 35 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.