• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do lasu po integrację, edukację i dobrostan. Torus ponownie sadzi las

17 października 2023 
Opinie (18)

Zasadzili już ponad ćwierć miliona drzew i ciągle im mało. Torus i przyjaciele w ciągu trzech lat odtworzyli wspólnie las o powierzchni 30 ha. Tamten projekt się skończył, ale idea wspólnego sadzenia lasu pozostała. 14 października w Głuchym Borze k. Dziemian odbyła się kolejna edycja tego wydarzenia. Była praca i zabawa: sadzenie drzew, pieczenie kiełbasek, spacery po lesie, do tego edukacja i spora dawka leśnych inspiracji - wszystko w oparciu o "DOBROSTAN".



"Do Nasadzenia" - nie mogliśmy odmówić!



Idea akcji "Do Nasadzenia" zrodziła się kilka lat temu w odpowiedzi na konkretną potrzebę. Angażując lokalne firmy i ich pracowników, Torus chciał wspomóc odbudowę lasów po nawałnicy, jaka miała miejsce w 2017 roku.

- Ten cel udało się osiągnąć, ale wydarzenie dało tyle pozytywnych emocji, że firmy same zaczęły się do nas zwracać z pytaniem "Czy będziemy sadzić dalej?" - mówi Sławomir Gajewski, prezes zarządu spółki Torus. - Ludzie bardzo polubili atmosferę tej akcji, dlatego postanowiliśmy kontynuować projekt. Chcemy zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu, chcemy, żeby nasze mieszczuchy poczuły las, poznały go, wyedukowały się, miały wspólny dobry czas z rodzinami. Dlatego w tym roku jeszcze większy nacisk kładziemy na edukację i zaangażowanie dzieci.

Jest moc


  • "Sadzimy las, bo chcemy zrobić coś dobrego dla planety"
  • "Sadzimy las, bo chcemy zrobić coś dobrego dla planety"
  • "Sadzimy las, bo chcemy zrobić coś dobrego dla planety"
  • "Sadzimy las, bo chcemy zrobić coś dobrego dla planety"

Gmina Dziemiany, leśnictwo Głuchy Bór, Nadleśnictwo Lipusz - to właśnie tam w sobotę, 14 października, pojawiło się ponad 500 osób: pracownicy firm, przyjaciele, rodziny z dziećmi. Przyjechali do lasu, a właściwie w miejsce, które dzięki nim kiedyś będzie lasem. Po krótkim instruktażu leśników pół tysiąca osób ruszyło do sadzenia tam drzew. Pracy było sporo - 32 tys. sztuk sosny pospolitej oraz 2,7 tys. sztuk brzozy brodawkowatej, a do zalesienia teren o powierzchni 4 ha. Jeszcze więcej było jednak satysfakcji z aktywnie (i z pożytkiem) spędzonego czasu. W akcję zaangażowało się kilkanaście firm i organizacji z Trójmiasta.

- Wierzymy, że odpowiedzialny biznes nie może istnieć w oderwaniu od najbardziej palących problemów XXI wieku, a takimi z pewnością są zmiany klimatyczne i środowiskowe, takie jak wylesianie czy postępujący kryzys bioróżnorodności - mówi Aleksandra Bugajska, dyrektor Działu Talent Development w GetResponse. - Inicjatywy takie jak akcja "Do Nasadzenia", którą mamy przyjemność współtworzyć, to przede wszystkim wydarzenie o charakterze edukacyjnym. Do udziału w akcji zaprosiliśmy pracowników i ich dzieci, dzięki czemu pomagamy kształtować świadomość młodszych pokoleń i pokazujemy, że każdy, jeśli tylko chce, może mieć wpływ.
- Dlaczego to robimy? W Thomson Reuters jesteśmy zaangażowani w bycie częścią społeczności, w których żyjemy i pracujemy. Wolontariat jest w centrum naszej kultury, chcemy się angażować i wspierać ważne projekty społeczne - podkreśla Anna Właszyn, regional senior manager, EMEA Payroll, member of the Board Thomson Reuters Polska. - Z drugiej strony uważamy, że jest to doskonała okazja do integracji naszych pracowników, do odłączenia się od codziennej pracy w biurze. Poznajemy się z zupełnie innej strony, w nowym środowisku.

Fajni ludzie, fajny dzień


  • Najpierw sadzenie drzew, a potem zabawa, edukacja i integracja
  • Uczestnicy trzeciej edycji akcji odbudowy lasu na zmianę sadzili, jedli, bawili się, a w powietrzu unosiła się wspaniała, rodzinna atmosfera.
  • Najpierw sadzenie drzew, a potem zabawa, edukacja i integracja
  • Uczestnicy trzeciej edycji akcji odbudowy lasu na zmianę sadzili, jedli, bawili się, a w powietrzu unosiła się wspaniała, rodzinna atmosfera.

- Jestem zaangażowany w tę akcję od początku, zasadziłem pewnie kilkaset drzew i najbardziej lubię atmosferę tych spotkań. Tegoroczna edycja Do Nasadzenia to okazja nie tylko do realizacji kolejnych nowych nasadzeń, ale także możliwość spotkania z leśnikami - ludźmi, którzy las i zasady jego działania znają jak własną kieszeń - opowiada Mario Zamarripa, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie ERGO Hestia. - W Hestii mamy chyba wolontariat w genach, bo co roku przyjeżdża od nas kilkadziesiąt osób: pracownicy z rodzinami, z dziećmi, nawet z dziadkami. Atmosfera i to, co wspólnie tutaj tworzymy sprawia, że to jest fajny dzień.
- Zainteresowanie wśród naszych pracowników było olbrzymie, okazało się, że jest więcej chętnych niż miejsc - mówi Paweł Molicki, Vice President, Services Technology - Service Management, Thomson Reuters Polska. - Mamy tutaj kilkadziesiąt młodych osób, które chcą zrobić coś dobrego dla lasów, dla Polski, dla naszej planety. Czujemy, że naprawdę zmieniamy w ten sposób środowisko, w ktorym żyjemy.

Edukacja i zabawa


  • Najpierw sadzenie drzew, a potem zabawa, edukacja i integracja
  • Najpierw sadzenie drzew, a potem zabawa, edukacja i integracja
  • Od kilku lat w akcjach "Do Nasadzenia" biorą udział pracownicy trójmiejskich firm z rodzinami.
  • Uczestnicy trzeciej edycji akcji odbudowy lasu na zmianę sadzili, jedli, bawili się, a w powietrzu unosiła się wspaniała, rodzinna atmosfera.

Na miejscu na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych m.in. przez Lasy Państwowe oraz Spółdzielnię Socjalną ZEROBAN. Własnoręczne wykonanie leśnych tabliczek woskowych z zapachem lasu, hoteli dla owadów czy naturalnego ekosystemu leśnego zamkniętego w szkle, a później zabranie ich do swojego domu, ogrodu czy na balkon, to niezwykle ważne i ciekawe doświadczenie. Dzięki temu sami poznajemy naturę i możemy edukować najmłodszych - pokazywać im jak ważną rolę dla człowieka pełni przyroda, las czy zwierzęta - nawet najmniejsze "zapylacze". Podczas pokazu połączonego z warsztatem zaprezentowano rożne modele grzybów połączonych w pary - jadalny z podobnym do niego niejadalnym. Poznanie ich unikalnych cech pozwoli każdemu w przyszłości swobodnie je rozróżniać. Leśnicy pokazali też, jak rozpoznawać pędy drzew leśnych po ich liściach i zabrali uczestników na edukacyjny spacer. Ciekawostką - dla kawoszy i nie tylko - była możliwość wykonania naturalnego peelingu z... fusów po kawie wypitej na miejscu.

- Dzieci świetnie się u nas bawią, chociaż to nie tylko zabawa, ale też edukacja - podkreśla Joanna Wierzba ze Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN. - Po pierwsze przetwarzamy, zamiast wyrzucać, po drugie robimy coś dla siebie, bo robimy kosmetyki wyłącznie z naturalnych składników: bazą są fusy, a dodatki to naturalne olejki, sól, cukier, cynamon, oliwka.

Zdrowie z natury


Kontakt z naturą to jeden z filarów zdrowia psychicznego. Kontakt z naturą to jeden z filarów zdrowia psychicznego.

W trakcie wydarzenia poruszony został bardzo ważny współcześnie aspekt zdrowia psychicznego. Podczas warsztatu z Fundacją Można Zwariować uczestnicy mogli dowiedzieć się, na czym polega pierwsza (samo)pomoc psychologiczna, której ważnym elementem jest właśnie kontakt z naturą.

- Żyjemy dzisiaj w niesamowitym tempie, często jesteśmy narażeni na stres, z którym jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej. Depresja, wypalenie zawodowe czy lęk przed jutrem to częste zjawiska, coś, co może dotknąć każdego, nawet tych najsilniejszych i najbardziej pozytywnych ludzi. Nie może to być więc temat tabu, o problemach musimy otwarcie rozmawiać i starać się nimi zaopiekować na możliwie wczesnym etapie, pokazując różne drogi do lepszego samopoczucia - komentuje Monika Brzozowska, dyrektor Działu Marketingu w firmie Torus.
- Las jest jednym z filarów zdrowia psychicznego, natura wspiera nas w powrocie do równowagi. Czasem wystarczy 15 minut dziennie, by dzięki kontaktowi z naturą obniżyć stres i poprawić samopoczucie - przekonuje Jowita Remlinger z Fundacji Można Zwariować. - Dlatego dzisiaj podczas warsztatów uczymy, że spacery po lesie wpływają na dobrostan człowieka. "Do nasadzenia" jest świetną okazją do tego, bo tutaj sadzimy las, czyli sami sobie tworzymy środowisko wspierające nasz dobrostan.

Zostanie po nas las


  • Uczestnicy akcji zasadzili 4 ha nowego lasu w pobliżu jeziora Słupino na Kaszubach
  • Uczestnicy akcji zasadzili 4 ha nowego lasu w pobliżu jeziora Słupino na Kaszubach
  • Uczestnicy akcji zasadzili 4 ha nowego lasu w pobliżu jeziora Słupino na Kaszubach.
  • Uczestnicy akcji zasadzili 4 ha nowego lasu w pobliżu jeziora Słupino na Kaszubach.

'Do nasadzenia' to pod wieloma względami wyjątkowe wydarzenie. Ten aktywnie spędzony dzień - na powietrzu, w kontakcie z naturą, z licznymi atrakcji i warsztatami - dostarczył mnóstwa wiedzy i pozytywnych emocji, z którymi uczestnicy wrócą do domów i którymi z pewnością przez długi czas będą się dzielić z innymi.

- Ktoś kiedyś powiedział, że Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci. Sam jestem ojcem pięciorga dzieci, więc jest to dla mnie bardzo ważne - podkreśla Przemysław Ryś, wiceprezes zarządu spółki Torus. - Tworzymy coś razem, bo jako wspólnota możemy więcej i czujemy, że zmieniamy nasz świat. Dlatego na pierwszej akcji sadzenia, na której byliśmy, z premedytacją zaznaczyłem pinezką w Google Maps miejsce, w którym nasza rodzina sadziła las. Myślę, że kiedyś tu wrócimy - my, a później nasze dzieci.

Organizatorem akcji był Torus, partnerem strategicznym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, a partnerami: GetResponse, ERGO Hestia, Thomson Reuters. W akcji uczestniczyły też firmy: Swarovski Global Business Services, State Street Bank International, RICOH Business Services Polska, Sollers Consulting, DNV Poland, Foundever Poland, Dr. Oetker Polska, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Northvolt Systems Poland, BTV, PZFD Trójmiasto, Cefetra Polska, Collab.
Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Eurobuild CEE, Pro Progressio, Focus On Business

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Do Nasadzenia (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze

Miejsca

Miejsca

Zobacz także

Opinie (18) 8 zablokowanych

  • Fantastyczna akcja, (1)

    mam nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy w lesie

    • 16 4

    • Od tego są lasy państwowe.

      Spotkasz się z tymi co nie złapią boreliozy

      • 0 2

  • Super akcja na swiezym powietrzu

    bylem kilka razy i super wspominam. Torus - czekam na kolejne zaproszenie ;]

    • 12 4

  • To nie las, to plantacja - monokultura (1)

    Lasu się nie sadzi, las sam się odbuduje bez pomocy ludzi. Monokultura to nie las, to plantacja.

    • 11 4

    • weź idź do szkoły

      • 0 0

  • Green washing

    Miejsce, w którym odbyła się ta akcja, było kiedyś lasem, ale zostało wycięte przez Lasy Państwowe na sprzedaż. Ten teren i tak byłby przez nich ponownie zalesiony - jest to wymagane przepisami prawa. I to zalesiony nie by stworzył za kilkadziesiąt lat las dający wytchnienie i odpoczynek, a by znów został wycięty dla kasy. Więc ci ludzie, myśląc że robią coś dla planety, zrobili za leśników darmową robotę. Zapraszam wszystkich do działania w organizacjach sprzeciwiającym się gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Zostawmy lasy naturze. Zostawmy je ludziom.

    • 11 6

  • To był prawdziwy czelendz

    Ale dobrze zmanagowany team postawił sobie ambitny target i KPIaje zostały dowiezione, przy okazji event poprawił team spirit I poprawił networking

    • 4 4

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

    Czy ci ludzie sadzący teraz drzewa na Święta kupią żywe choinki? (3)

    • 7 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

      tak! (2)

      choinki są ze specjalnych hodowli. Poza tym ja posadzilam podczas tego wydarzenia około 200 drzew, wiec skala jest ok.

      • 2 3

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

        Wycinasz drzewo po to, by umierało przez parę tygodni i się tym chwalisz? (1)

        Bo posadziłaś ileś tam innych? I co z tego, że choinka jest z hodowli?
        A gdzie sadzisz - na swoim terenie, czy na terenie Lasów Państwowych, które są lasami użytkowymi, na których i tak by sami leśnicy posadzili?

        • 1 1

        • Opinia do filmu

          Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

          Choinki sadzi się czesto na terenie na którym nie planuje się lasu wysokiego

          Na przykład pod liniami energetycznymi. Czy też w innych miejscach z tych czy innych powodów wykluczonych z normalnego gospodarki leśnej

          • 1 2

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

    to nie Torus to zorganizował - tylko Lasy Państwowe i robią to co roku w ramach akcji posadź swój las (1)

    co roku sadzą więcej sadzonek niż wycinają drzew, ale lewicowa propaganda będzie wmawiać ludziom, że wycinają na potęgę

    • 4 8

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

      Bardzo pięknie, tylko posadzone drzewo to tylko drzewo, natomiast ścięte to zniszczony ekosystem - taka "drobna" różnica

      • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

    I PO co unia dzięki koalicji zaraz sprywatyzuje te lasy !

    • 0 2

  • Trochę faktów

    Pani minęła się z prawdą w video. Nie byo tylu akcji do nasadzenia. Były tylko 4 od 2019 roku.
    Miejsce na sadzenie było wykupione przez LP od osoby prywatnej, ze względu na dużą ilość wiatrołomów na tym terenie. Nie opłacało się tego ogarniać na własną kieszeń komus.
    WIek rębności tego lasu to 100 lat, na piaskach wolno rośnie i w zasadzie tylko sosna potrafi się tam utrzymać. Miejscami drzewa liściaste wchodzą same, tam gdzie jest więcej próchnicy i gleba bardziej sprzyjająca.
    Także trochę ogarnięcia, szczekający znawcy. Może weźcie się za pracę, a nie za pisanie bzdur.

    • 3 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Torus znowu w akcji. Cztery hektary nowego lasu

    Masakra, wspułczuję pracownikom. (1)

    A spróbuj się nie pojawić na tym korpospędzie....

    • 0 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane