• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dolne Miasto: krok w stronę dawnego blasku

Michał Brancewicz
12 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Ul. Łąkowa i inne ulice Dolnego Miasta mają odzyskać dawny blask. Nie wcześniej jednak niż za 3 lata. Ul. Łąkowa i inne ulice Dolnego Miasta mają odzyskać dawny blask. Nie wcześniej jednak niż za 3 lata.

Zaczynają się poważne przygotowania do dużej inwestycji, jaką będzie rewitalizacja Dolnego Miasta. Właśnie ogłoszono pierwszy przetarg.



Rewitalizacja Dolnego miasta w Gdańsku już o krok?

Dolne Miasto należy do najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdańska. Wiele znajdujących się tam budynków ma zabytkową wartość, jednak dziś są w opłakanym stanie. Po latach obietnic wydaje się, że miasto w końcu potraktowało poważnie problemy dzielnicy i jej mieszkańców.

Plan rewitalizacji dzielnicy obejmie głównie ul. Łąkową zobacz na mapie Gdańska i kilka przylegających do niej ulic (patrz ramka pod tekstem). - Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, przyłącza sieci wodno-kanalizacyjnej, powstanie mała architektura, zieleń i oświetlenie. Projekt przewiduje także budowę systemu odwadniającego - wylicza Marian Werner, zastępca kierownika działu inwestycji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zobacz planowany zakres prac

By poprawić bezpieczeństwo, w dzielnicy powszechnie uznawanej za mało bezpieczną, zostanie zainstalowany monitoring.

Mieszkańcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Ich dzielnica nie odzyska szybko dawnego piękna. Ogłoszony kilka dni temu przetarg na opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych jest dopiero początkiem drogi do przywrócenia Dolnemu Miastu dawnej świetności. - Przetarg jest trudny, gdyż jest to duże i wielowątkowe zagadnienie. Wcześniejsze przetargi się nie udawały - przyznaje Marian Werner.

Inwestycję komplikuje fakt, że przebudowie dróg ma towarzyszyć odnowienie części kamienic. Miasto chce zrobić to przy współpracy z wspólnotami mieszkaniowymi, by razem ubiegać się o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

I tu rodzi się kłopot. By wspólnoty mogły stać się partnerami miasta, z własnej kieszeni muszą pokryć 30 proc. wartości remontu. Części z nich na to nie stać.

- Wspólnoty będą musiały też same zamówić projekt budowlany, gdyż RPO wymaga, by partner wniósł nie tylko wkład finansowy - wyjaśnia Grzegorz Lechman z wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków UM w Gdańsku. - Wtedy projekt ZDiZ połączony zostanie z projektami wspólnot jednym harmonogramem i wykonawstwem.

Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie ok. 60 mln zł, z czego same remonty budynków wyniosą ok. 3 mln. zł.

- Jeśli jakaś wspólnota nie zdecyduje się na współpracę, nie będzie mogła bezpośrednio skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania - przyznaje Grzegorz Lechman.

Przetarg zakłada, że dokumentacja techniczna remontów powstanie do 15 grudnia 2009 r. Prace budowlane ruszyłyby więc w połowie 2010 roku. Do tego czasu wyłoniony w kolejnym przetargu wykonawca powinien uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę.

- Cały remont potrwa zapewne trzy lata. Pracy jest sporo, musimy wykonać je na żywym, miejskim organizmie - tłumaczy Grzegorz Lechman. - Nie możemy wszystkim na raz odłączyć wodę, prąd czy gaz. Musimy to robić etapami, a to znacznie wydłuży czas pracy.

Ulice objęte planem przebudowy:
Łąkowa (ok. 550 m.), Dolna (ok. 100 m.),
Wróbla (ok. 150 m.), Kieturakisa (ok. 150 m.),
Śluza (ok. 190 m.), odcinek Toruńskiej (ok. 200 m.),
Kurza (ok. 120 m.) i Radna (ok. 200 m.)

Opinie (180) 6 zablokowanych

  • terenowka

    yo powinna poza gdanskim sluzyc a nie wycieczki sobie wsie robia

    • 0 0

  • A Orunia?

    Od wielu lat mówi się o rewaloryzacji Oruni i nic się nie dzieje. Wstydzę sie przed moimi krewnymi mieszkającymi na wsi, którzy od 40 lat do mnie przyjeżdżają i dziwią się, że przez te czterdzieści lat nic nie zrobiono i dalej gospodarze miasta nie interesują się tą dzielnicą. Pamiętają jedynie odmalowanie parterów budynków w latach sześćdziesiatych, gdy miał przyjechać do Gdańska Prezydent Francji, remont ulicy Trakt św. Wojciecha w latach siedemdziesiątych i niestety powódź.Za to mogą się pochwalić swoimi zmianami na wsi. Mieszkańcy Dolnego Miasta chociaż mogą mieć nadzieję, że za trzy lata rozpocznie się remont. A Oruniacy nie , mimo, że odbudowali Gdańsk z ruin, to o poprawę ich bytu władze miasta nie zadbały.

    • 1 0

  • Dzielnica jak kazda inna

    Dzielnica jak kazda inna o co wam chodzi wandalizm , zlodzieje ,pijactwo itp są wszedzie

    • 0 0

  • prosty sposob -wyzsze czynsze i patologia zginie smiecia naturalna (1)

    tak za darmo to sie tworzy patologia ,dziadostwo ,nie chca pracowac ,podwyzszyc czynsz jak nie stac ,na placenie wynocha poza miasto

    • 0 0

    • "patologia" płaci wysoki czynsz regularnie

      Mieszkańcy Dolnego Miasta to w większości starsi ludzie, którzy systematycznie, co miesiąc niosą znaczną część emerytury do ADM. Troszczą się o swoje mieszkania, z trudem je ogrzewają, dbają o nie. Dla nich problemem jest część wspólna domów - czyli klatki schodowe. Wystarczy jedna nieprzystosowana rodzina i wszyscy pozostali przeżywają gehennę. I tu brakuje interwencji służb miasta! Pozwala się na niszczenie mienia wspólnego. Dopuszcza sie, by jedni wyrzekając się godnego życia - finansowali beztroskę innnych, nie płacących czynszu. To smutna polityka Miasta.

      • 0 0

  • A ja pytam o ul.Angielską Groble,która sąsiaduje tak blisko ze Starym Miiastem! Przecież tam spadają tynki z kamienic,dachówki.Czy ktoś bierze pod uwagę i tą część Dolnego Miasta? Wstyd!

    • 0 0

  • !!

    ŁĄKOWA TO NIE JEST AŻ TAKA ZŁA DZIELNICA !! MIESZKAM TU JUZ TYLE LAT . . . A PO ZA MONTOWANIU KAMER TO TA DZIELNICA SIĘ W OGÓLE ZMIENI!!

    • 0 0

  • hura!!!

    cieszę się bardzo że coś drgnęlo w kwestji rewitalizacji tego pięknego zakątka starego gdańska.zakątka ,ktore pamięta nie jedno historyczne wydzrzenie-wolne miasto i inne.gdańsk stary to nie tylko dluga-na remont ktorej w 70 latach-oskubali cała tą dzielnicę-z plyt chodnikowych,z bruku-zalali asfaltem i z głowy.o pomste do nieba wolać należalo co te komuchy zrobili z tego zaątka a żury zrobili resztę!piękne stare kamienice z 1896r-choć przzyniszczone,ale orginalne i wciąz piekne.kocham ten zakatek-śluza,bastiony,kanały -to daje niepowtarzalny klimat,ktorego nie znajdziesz w zadnej dzielnicy gdanska-wiem co piszę.czs najwyższy panowie-do roboty-ta dzielnica zasluguje no renesans!a żutow wont-im obojętnie czy żyją w syfie,brudzie-nie docenią niczego-tylko dewastują.getto dla nich niech tam chleją-ale ja nie chcę tego oglądać!!!

    • 2 0

  • a inne ulice!?...

    chciałam spytać co z reszta ulic tej dzielnicy-jak wierzbowa-jedna z piekniejszych uliczek,zieloną,fundacją,przyokopową-one też chcą być piękne-czy wrócą lampy gazowe?na dobrej mieszka radny wię dobra już dziś wygląda dobrze a reszta-kazdy tylko swoje podworko widzi.dobrze że coś drgnęło!!!i niech bruki wrócą tak jak było.

    • 1 0

  • dolne miasto

    Na zdjęciu jest ulica Wróbla a nie Łąkowa .ale nie oto chodzi , jest coś innego do wczoraj na Łąkowej stał najstarszy słup trakcji tramwajowej i juz go niema zapewnie komuś się przydał ale komu, może ktoś wie .

    • 0 0

  • fundusze dla dzielnic

    Chciałem poruszyć jedną sprawe .....na filmie załączonym jest wypowiedz kobiety która twierdzi ze przez ok 24lata nie było zadnego remontu . I raptem spódzlielnie nie mają z czego pokryć 30% wartości inwestycji ?????????????????????????? Moze ktoś zna odpowiedz jesli nie to poprostu jest to złodziejstwo ludzi z administracji!! Niech ktoś się w końcu za nich weźmie Niech oddadzą to co nakradli .
    Inne spółdzielnie mając takie same fundusze mogą samodzielnie zrobić bardzo wiele na łąkowej niestety tak nie jest dlaczego ??? Nikt się tym nie interesuje ? Proszę o odpowiedz jesli ktoś ma wiarygodne informacje.
    Pozdrawiam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane