Fakty i opinie

Donald Tusk na spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności

Najnowszy artukuł na ten temat

Obchody Sierpnia '80. Prezydent RP i premier w Gdańsku

Donald Tusk odwiedził w środę Europejskie Centrum Solidarności w związku z premierą swojej książki.
Donald Tusk odwiedził w środę Europejskie Centrum Solidarności w związku z premierą swojej książki. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Pełna sala słuchaczy i długa kolejka chętnych po autograf. Donald Tusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej, spotkał się w środę późnym popołudniem z mieszkańcami Trójmiasta w Europejskim Centrum Solidarności. Zorganizowano tam premierę i promocję jego najnowszej książki pt. "Szczerze".Czy Donald Tusk powinien wrócić do krajowej polityki?

tak, bo jest wyrazistym liderem 44%
nie, bo lepiej sobie radzi na europejskiej scenie politycznej 14%
powinien całkowicie wycofać się z polityki 42%
zakończona Łącznie głosów: 1882
Książka pt. "Szczerze" to osobisty dziennik wydany przez Wydawnictwo Agora, w którym Donald Tusk opowiada o kulisach europejskiej polityki i kluczowych momentach polskiej i europejskiej historii ostatnich lat. Tusk porusza takie tematy, jak np.: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, negocjacje w sprawie brexitu. Jak wskazuje wydawca, w książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka ObamyAngeli Merkel po Donalda TrumpaBorisa Johnsona. Książka, jak podkreślano na środowym spotkaniu w Gdańsku, powstała w tempie błyskawicznym.

- Bardzo mi Gdańska brakowało - powiedział na wstępie Donald Tusk.

Pytania o politykę krajową i europejskąPodczas spotkania Tusk był pytany m.in. o powody rezygnacji ze startu w przyszłorocznym wyścigu o fotel prezydenta Polski.

- Kiedy podjąłem decyzję o niekandydowaniu, powiedziałem nawet zbyt szczerze, jakie powody składają się na tę decyzję. Uważam, że kandydatura Małgorzaty Kidawy - Błońskiej jest kandydaturą z większymi szansami na wygraną. Już blisko dwa lata temu powiedziałem Grzegorzowi Schetynie, że obserwuję to, co się dzieje w Polsce, to jak wygląda negatywna kampania, powiedziałem mu wtedy: szukaj kandydatury, która nie będzie tak łatwa do zaatakowania, jak ja. Już wtedy wiedziałem, że nie będę kandydował i nie dlatego, że mi się nie chce. Przez pięć lat w polityce europejskiej nauczyłem się, że takie sprawy jak np.kalkulacja też mają sens - powiedział Tusk.


Pytany o to, jaką rolę widzi dla siebie w polskiej polityce, Tusk odpowiedział, że: " to na szczęście nie jest scenariusz serialu, żeby móc emitować kilka odcinków z wyprzedzeniem."

- Kiedy człowiek planuje, to pan Bóg się śmieje. Ja się już ról trochę nagrałem, kolejka ambitnych ludzi, by zagrać rolę w polityce jest dosyć długa. Pracy jest dużo - stwierdził.
Tusk mówił o tym, że Polska coraz bardziej "wychodzi z Unii Europejskiej".

- I jest to winą rządu polskiego. Polska obiera kurs opuszczania Unii Europejskiej w rozumieniu pewnych wartości. Narasta atmosfera akceptacji w Europie, że dzielimy się, bo takie państwa jak Polska czy Węgry godzą się na to, by tworzyć Europę kilku kręgów. Czuję, że fizycznie jesteśmy coraz dalej od UE i wiem, że nikt nie będzie po nas płakać, jeśli nadal będziemy szli tym tropem, który wyznacza dziś Jarosław Kaczyński i rząd PiS. Nikt nas nie będzie bronił, jeśli nie obronimy się sami - powiedział Tusk.
Wypowiedział się też m.in. na temat obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

- Mateusz Morawiecki ma nie najgorszą opinię wśród wszystkich przywódców, bo nie robi kłopotów, na Radzie Europejskiej się raczej nie odzywa, mimo, że rozumie wiele spraw, chociażby w kwestiach finansowych, lepiej niż wielu premierów - powiedział Tusk. I dodał, że mimo usilnych starań, premier Morawiecki nie przyjął jego zaproszenia na kawę w Brukseli, co rozbawiło zebranych - Przeżyliście osiem lat moich rządów, to przeżyjecie też osiem lat rządów PiS. To nie PiS jest problemem Polski, nie Trump jest problemem Ameryki, tylko ludzie, którym zepsuł się jakiś mechanizm w sercu i w głowie. Ale wszystko jest do naprawienia, trzeba tylko zacząć. Ja się w ogóle nie boję PiS-u i Kaczyńskiego - stwierdził pod koniec spotkania w ECS.

Podziękowania i prezent od prezydent GdańskaNa spotkanie z Donaldem Tuskiem przyszły władze Gdańska - prezydent Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydenci Piotr BorawskiPiotr Grzelak. Na sali obecny był też m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, szef ECS Basil Kerski czy posłanka KO Małgorzata Chmiel.

- Panie premierze, panie przewodniczący, witaj w domu. Tutaj w Gdańsku, na Pomorzu zawsze jest twoje miejsce. Dziękuję, że się zawsze o nas troszczyłeś i nie zapomniałeś, skąd są twoje korzenie - zwróciła się do Donalda Tuska prezydent Dulkiewicz. I wręczyła mu album ze zdjęciami Gdańska.
O godz. 20 Donald Tusk miał wziąć udział w gdańskim proteście przeciwko nowelizacji ustawy o sądach powszechnych, ale ostatecznie został w ECS.

Opinie (448) ponad 100 zablokowanych

 • Brawo Tusk

  Tak trzymać

  • 243 465

 • Wolność i niepodległość

  precz z dyktatorami ! z pis

  • 197 360

 • Siedzi sobie na wygodnej europejskiej kanapie i komentuje to co w Polsce. Ale odwagi żeby zabrać się za zmiany już brak. Frajerzy dają się na to nabrać i jeszcze kupią jego książkę.

  • 392 176

 • Na białym koniu przyjechał?

  • 309 78

 • Ślad po tobie tusku zaginie

  • 288 160

 • To ciekawe. Dlaczego opozycja nie chciała"powrotu Tuska "na białym koniu"? Może dlatego ,że najpierw to on ludzi olał ?

  Najpierw się wypiął i "wybrał wolność złotego runa" wypłat w Brukseli. Teraz nikt na niego nie czekał? Najpierw Donku wyciąłeś wszystkich samodzielnie myslących wokó łsiebie (tak wyglądało 8 lat rządzenia), a teraz oczekujesz, że będziesz Zbawicielem?

  Bez urazy, ale sam sobie to nagrabiłeś. "Szczerze" stracieł wiarygodność. Tearz czas na pokutę

  • 253 82

 • KaczorowiDonaldowi

  podziękuję

  • 169 85

 • I co on tam znowu wmawia ludziom

  Pieniadze zus sa obywateli - ale jak musieli je za...ć to juz byly państwa
  Ja sie do Brukseli nie wybieram - no ale jak okręt tonął to uciekłem coz kasa jest najważniejsza
  Miasta organizatorów euro 2012 połączy sieć szybkich dróg no jakis do tej pory sie nie udalo,
  Amber gold gdzie byl nadzór państwa ( rządzących)?
  Rostowski z txt ze nie ścigali mafii VAT bo ta zmienila by metody działania
  I mozna by tak cala noc, temu panu już podziękuję.

  • 318 89

 • szerze to slowo nie pasuje do Donalda

  szczerze mowiac to Donald mysli tylko o sobie, ciekawe gdzie teraz wyladuje ? zawsze spada na 4 lapy

  • 268 77

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.