• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie zakończone

Ewelina Oleksy
12 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 21:00 (12 lipca 2020)
 • Lokale wyborcze są czynne w godz. 7-21. Głosujemy, wpisując znak "x" przy nazwisku kandydata.
 • W lokalach wyborczych trzeba mieć maseczki.
 • Trzeba też pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego w kolejkach.

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich, która rozstrzygnie, kto przez kolejnych pięć lat będzie głową państwa. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 rano. Czas na oddanie głosu był do godz. 21. Przez cały dzień śledziliśmy, jak przebiegało głosowanie w Trójmieście. Największą frekwencją w Trójmieście może pochwalić się Sopot.Stoisz w kolejce do lokalu wyborczego? Zauważysz problem z kartą do głosowania? Poinformuj nas w Raporcie o wyborach prezydenckich.

W niedzielę, 12 lipca, czekamy na zdjęcia i filmy związane z przebiegiem głosowania w Trójmieście. Przypominamy jednak, że tego dnia obowiązuje cisza wyborcza, więc zgłoszenie nie może być namową do głosowania na jednego lub drugiego kandydata.


Głosowałe(a)ś już w wyborach?

Aktualizacja, godz. 21:00
Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów. Lokale wyborcze zostały zamknięte. Frekwencja w skali kraju wyniosła blisko 69 proc. Jak poinformował IPSOS, na podstawie badania exit poll nie da się na razie wskazać zwycięzcy wyborów.

Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Minimalna przewaga Dudy.Aktualizacja, godz. 20:00

Jeśli jeszcze nie oddałeś głosu w wyborach, a chcesz to zrobić, to już ostatni moment.
Lokale zostaną zamknięte o godz. 21. Zostaną do nich wpuszczeni wszyscy, którzy przyjdą na miejsce do godz. 20:59. O godz. 21 na końcu kolejki ustawi się przewodniczący komisji wyborczej, co będzie oznaczało, że każda osoba, która stanie za nim, nie będzie już mogła zagłosować.

Póki co najwyższą frekwencję w Trójmieście odnotowano w Sopocie.

O godz. 21 ogłosimy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Na godz. 22 PKW zapowiedziała ostatnią dziś konferencję prasową, w której podsumuje przebieg głosowania i frekwencję.


Aktualizacja, godz. 18:42

Gdańsk nadal z najniższą frekwencją wśród dużych miastPKW podała informacje o frekwencji według stanu na godz. 17.

- Nadal mamy dobre wiadomości. W wyborach prezydenckich zagłosowało już 52,1 proc. wyborców. W pierwszej turze frekwencja o tej porze wynosiła 47,89 proc. W stosunku do pierwszej tury wydano już o ponad 1,2 mln więcej kart. Najwyższa frekwencja jest w woj. mazowieckim (55,55 proc.), najniższa w opolskim (46,2 proc.) - poinformował szef PKW.

Wybory Prezydenckie. Raport z TrójmiastaWśród dużych miast najwyższa frekwencja jest w Warszawie - 57,69 proc. Najniższa frekwencja, podobnie jak o godz. 12, nadal jest w Gdańsku - 50,98 proc.

W Sopocie frekwencja na godz. 17 wynosi 60,26 proc. W Gdyni - 56,97 proc.

Wzrosła liczba wykroczeń wyborczych - policja odnotowała już 382 zdarzenia. Nie ma zdarzeń, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie ciszy wyborczej.

W związku z wieloma sygnałami o brakach na kartach wyborczych prezentujemy wzór prawidłowej karty do głosowania.

Tak powinna wyglądać karta wyborcza, by głos na niej oddany został uznany za ważny. Tak powinna wyglądać karta wyborcza, by głos na niej oddany został uznany za ważny.Aktualizacja, godz. 17:00

Każdy, kto jeszcze nie zagłosował, a chce to zrobić, ma czas do godz. 21. Co ważne, nawet jeśli pojawimy się w lokalu o godz. 20:59 i będzie kolejka, członkowie komisji muszą nas do niej wpuścić. Wpuszczane nie będą natomiast osoby, które w kolejce ustawią się już po godz. 21.

Rośnie frekwencja w Gdańsku, który o godz. 12 wypadał najsłabiej na tym tle w porównaniu do innych dużych miast. Na frekwencyjny rekord idzie Sopot. Na godz. 17.00 frekwencja wynosi już tam 60,26 proc.

- Dla 6 komisji uruchomiliśmy już rezerwę kart - informuje nas Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
W I turze o godz. 17.00 frekwencja w Sopocie wynosiła 54 proc.

Rośnie frekwencja w Gdańsku. Rośnie frekwencja w Gdańsku.
O godz. 18:30 PKW poda aktualne dane frekwencyjne.

W Trójmieście swoje głosy oddali już m.in. prezydenci Gdańska i Sopotu.

 • Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, głosował z rodziną.
 • Swój głos oddała już Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 • Gdynia-Chylonia. Swój głos oddaje poseł i wiceminister infrastruktury Marcin Horała.Aktualizacja, godz. 15:22

Jak informuje jeden z naszych czytelników, w komisji na Chełmie w Gdańsku jedna z osób nie mogła zagłosować, bo nie było jej w spisie wyborców, mimo że w tym samym lokalu brała udział w głosowaniu w pierwszej turze.

W wielu miejscach problem z kartami15:00 12 LIPCA 20

Incydent w komisji na Chełmie w Gdańsku (22 opinie)

W komisji w SP 47 przy ul. Reformackiej , jednej z osób nie było na liście mimo, że - jak twierdziła - w tym samym miejscu głosowała wcześniej. Członek komisji próbował dodzwonić się do Urzędu Miejskiego, chyba bezskutecznie. Pani najprawdopodobniej głosu na razie nie może oddać.
W komisji w SP 47 przy ul. Reformackiej , jednej z osób nie było na liście mimo, że - jak twierdziła - w tym samym miejscu głosowała wcześniej. Członek komisji próbował dodzwonić się do Urzędu Miejskiego, chyba bezskutecznie. Pani najprawdopodobniej głosu na razie nie może oddać.


Nie przestają też napływać zgłoszenia dotyczące problemów z kartami do głosowania - w wielu komisjach brakuje na nich pieczątek lub obciętego rogu. Takie braki skutkują unieważnieniem głosu. Warto więc dobrze sprawdzić kartę przed wrzuceniem jej do urny.
Aktualizacja, godz. 13:45

PKW podała pierwsze dane dot. frekwencji. Frekwencja na Pomorzu to 24,28 proc.

- Mamy dobre wiadomości. W skali kraju frekwencja do godz. 12 wyniosła 24,73 proc. W porównaniu do pierwszej tury to wzrost, o tej samej porze było 24,08 proc. Trzy województwa z najwyższą frekwencją to: woj. mazowieckie (26,92 proc.), woj. małopolskie (26,53 proc.) oraz woj. podlaskie (26,37 proc.) Najniższa frekwencja jest w woj. opolskim (21,6 proc.), woj. lubuskim (22,71 proc.) oraz woj. wielkopolskim (23,36 proc.) - poinformował Sylwester Marciniak, szef PKW.

Gdańsk na razie najsłabiej wśród dużych miast. Sopot najlepiej w TrójmieścieWśród największych miast pierwsze miejsce pod względem frekwencji ma Warszawa - 28,72 proc., potem jest Zielona Góra - 28,17 proc. oraz Toruń - 28,01 proc.

- Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc. i to na razie najsłabszy wynik spośród dużych miast w Polsce - powiedział Marciniak.

Kolejka do lokalu wyborczego w Sopocie.W Sopocie do godz. 12 frekwencja wyniosła 29,9 proc. W Gdyni - 27,84 proc.

14:08 12 LIPCA 20

Sopot z najlepszą frekwencją w Trójmieście (19 opinii)

Według stanu na godz. 12 w Sopocie zagłosowało już 29,9 proc. osób. To najlepszy wynik w Trójmieście. Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc., a w Gdyni - 27,84 proc.
Według stanu na godz. 12 w Sopocie zagłosowało już 29,9 proc. osób. To najlepszy wynik w Trójmieście. Frekwencja w Gdańsku to 21,37 proc., a w Gdyni - 27,84 proc.


Najwięcej osób (ponad 50 proc.), w stosunku do liczby uprawnionych, głosowało dotychczas w Krynicy Morskiej na Pomorzu.

W kraju odnotowano 278 zdarzeń dotyczących łamania ciszy wyborczej.


Aktualizacja, godz.12:30

Jak informuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, frekwencja w Gdańsku na godz. 12 wynosi 21,37 proc. To nieznacznie mniej niż o tej samej porze w pierwszej turze.

W Sopocie frekwencja na godz. 12, jak informuje nas Anna Dyksińska z magistratu, wynosi 29,90 proc.

O godz. 13:30 PKW poda pierwsze oficjalne dane dotyczące frekwencji w drugiej turze głosowania.

Pierwsze dane frekwencyjne z Gdańska. Pierwsze dane frekwencyjne z Gdańska.


Tymczasem czytelnicy informują nas o kolejnych przypadkach braku pieczęci na kartach do głosowania. Sygnały o takich przypadkach mamy m.in. z Sopotu, Moreny i Jasienia w Gdańsku.

12:35 12 LIPCA 20

Jasień. Brakuje pieczątek na kartach (7 opinii)

Uwaga na Jasieniu są karty tylko z jedną pieczątką co drugą kartą taka jest w urnie chyba specjalnie żeby było jak najwięcej głosów nieważnych
Uwaga na Jasieniu są karty tylko z jedną pieczątką co drugą kartą taka jest w urnie chyba specjalnie żeby było jak najwięcej głosów nieważnychAktualizacja, godz. 11:30

- Byłam świadkiem jak ok. godz. 10:40 w komisji nr 16 w Sopocie członek komisji wskazał starszej pani konkretną kratkę, w której ma postawić krzyżyk - informuje czytelniczka Trojmiasto.pl
Według jej relacji starsza kobieta podeszła do komisji z pytaniem, gdzie ma postawić krzyżyk. Jeden z członków wskazał jej miejsce przy konkretnym kandydacie, więc od razu go tam postawiła.

Wybory Prezydenckie. Raport z Trójmiasta- Chciałam zgłosić to mężowi zaufania, ale usłyszałam, że go nie ma. Pozostali członkowie komisji zachowywali się natomiast, jakby nic się nie stało - opowiada nasza czytelniczka.

Jak powinna wyglądać karta wyborcza?W pierwszej turze wyborów pojawiały się sygnały, że w części lokali wyborczych na kartach brakuje pieczęci , co skutkowało unieważnieniem oddanego głosu.

Teraz czytelnicy też informują nas o takich przypadkach, m.in. w Sopocie.

10:52 12 LIPCA 20

Brak pieczątek na części kart w Sopocie (15 opinii)

Sopot, komisja wyborcza ul. Księżycowa -Brak pieczątek komisji na części kart wyborczych!! Sprawdzajcie dokładnie!
Sopot, komisja wyborcza ul. Księżycowa -Brak pieczątek komisji na części kart wyborczych!! Sprawdzajcie dokładnie!


PKW informuje, że na terenie Polski karta do głosowania posiada dwie pieczęci. Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne do umożliwienia oddania głosu osobom niewidomym.

- Jeśli otrzymałeś kartę do głosowania bez pieczęci, zauważoną nieprawidłowość zgłoś do właściwego urzędu gminy lub bezpośrednio do członków komisji - wskazuje PKW.

Aktualizacja, godz. 10:15

Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała chwilę po godz. 10 pierwszą konferencję dotyczącą przebiegu głosowania. Na kolejnej, o godz. 13:30, podane zostaną pierwsze dane frekwencyjne.

Głosowanie przebiega spokojnie- Dzisiaj mamy piękny dzień, święto demokracji. W całym kraju otwarto ponad 27 tys. lokali wyborczych. Ponad 200 tys. członków komisji wyborczych przyjmuje karty do głosowania. Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach z otwarciem lokali i rozpoczęciem głosowania - powiedział Sylwester Marciniak, szef PKW.
PKW poinformowała, że na ten moment jest natomiast więcej wykroczeń związanych z wyborami niż o tej samej porze w pierwszej turze.

- Dziś mamy już 253 zdarzenia, w których interweniować musiała policja. O tej samej porze w pierwszej turze było ich 167. Te zdarzenia dotyczą takich wykroczeń, jak: niedozwolone wywieszenie plakatów, naruszenie ciszy wyborczej czy uszkodzenie plakatów - wskazywał Marciniak.

Kiedy zmniejszą się kolejki?Od momentu otwarcia lokali wyborczych czytelnicy informują nas, że przed niektórymi z nich tworzą się duże kolejki. Już przed godz. 7 długa kolejka ustawiła się przed komisją na Chełmie w Gdańsku.

- Mamy wiadomości, że wyborcy czekają w kolejkach, ale sądzę, że podobnie jak poprzednio te kolejki się zmniejszą i w godzinach południowych i popołudniowych będzie można swobodnie oddać głos. Duże kolejki mogą się też tworzyć wieczorami, zgodnie z zasadą zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę - powiedział szef PKW.


W kolejce trzeba też było odstać swoje m.in. na ul. Morskiej w Gdyni. Bez kolejek swoje głosy rano oddawali mieszkańcy kilku komisji na południu Gdańska. M.in. w lokalach na Lawendowych Wzgórzach czy przy ul. Lubelskiej.

W Brzeźnie, choć kolejka liczyła kilkanaście osób, wszystko szło sprawnie.

09:53 12 LIPCA 20

W Brzeźnie idzie szybko (3 opinie)

Brzeźno, komisja nr 3. Godzina 9.30, kilkanaście osób. Wszystko idzie szybko i sprawnie.
Brzeźno, komisja nr 3. Godzina 9.30, kilkanaście osób. Wszystko idzie szybko i sprawnie.Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Trójmieście padł rekord dopisanych do spisu wyborców i osób, które odebrały zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Najprawdopodobniej przełoży się to na wyższą niż w pierwszej turze frekwencję. Trzeba się też liczyć z tym, że do części komisji mogą ustawiać się długie kolejki. Będzie to też miało związek z wytycznymi sanitarnymi, jakie w związku z pandemią koronawirusa obowiązują w lokalach.

Głosując, trzeba zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od innych osób i mieć maseczkę. Zalecane jest też wzięcie ze sobą swojego długopisu.

Gdzie głosować? Sprawdź listę lokaliNa terenie Trójmiasta wywieszone są obwieszczenia z listą lokali wyborczych. Jeśli nie mamy pewności, pod który z nich podlega ulica, na której jesteśmy zameldowani, można to też sprawdzić na miejskich stronach internetowych.

Wykaz gdyńskich lokali wyborczych

Wykaz gdańskich lokali wyborczych

Wykaz sopockich lokali wyborczychCiężarne i seniorzy zagłosują bez kolejkiW związku z kolejkami, jakie przed lokalami wyborczymi tworzyły się w pierwszej turze, Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, na mocy którego nie każdy musi stać w kolejce.

Kto ma prawo głosować bez kolejki?
 • seniorzy powyżej 60. roku życia
 • kobiety w ciąży
 • osoby z dzieckiem do lat trzech
 • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie

Opinie (672) ponad 300 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Nareszcie będzie spokój. (21)

  Mało brakowało aby agitacje wyborczą było można zobaczyć w lodówce.

  Każdy się chwalił jakie na preferencje wyborcze. G to nie obchodzi.

  • 177 35

  • Potem za poglądy polityczne możesz wylecieć z pracy (9)

   w USA już są takie przypadki, a przecież wszechobecna polityka i dyskryminacja za poglądy to raczej autorytaryzm a nie demokracja.

   • 27 6

   • Byłem i zachowałem się jak trzeba (2)

    • 25 1

    • (1)

     Kółko narysowałeś ?

     • 8 9

     • Nie tęczę a na jej końcu gar złota

      • 21 2

   • A za wiarę z takiej jednej sieci w Gdańsku (1)

    • 9 9

    • Za wiarę?

     Raczej za podżeganie do nienawiści wobec gejów.

     • 13 15

   • U bukmacherów wygrał Prezydent (1)

    • 21 5

    • Nie Prezydent Warszawy zajął drugie miejsce

     Oni obstawiają długopis

     • 0 1

   • Albo wyrzucą z fundacji niepełnosprawnych, tak jak to zrobiono z p. Grażyną

    • 26 8

   • Zwłaszcza w Gdańsku...

    • 4 2

  • Jutro wszystko wróci do normy (1)

   Trzeba parę spraw dokończyć , media ,sądy , autobusy

   • 23 13

   • Dopiero sie zacznie

    Jazgot powyborczy

    • 5 0

  • (1)

   dostałeś kiełbasę wyborczą,pewnie parówę na gorąco z tańszą musztardą od antonia

   • 19 20

   • Parówa to ty jesteś

    • 9 12

  • Porządek i Spokój (1)

   • 18 21

   • Przekręty i Samowola

    • 28 17

  • Idzcie glosowac! (2)

   Pamietajcie Jestescie Anonimowi!
   to wazne to wy wybieracie jakiej Polski chcecie dla siebie i swoich dzieci!

   • 22 0

   • Dla wnuków , nie dla najeźdźców (1)

    • 17 19

    • Ładnie was wytresowali, że wszędzie widzicie mitycznych wrogów.

     • 13 2

  • Wyluzuj. To tylko polityka.

   • 2 0

  • musztarda staniała,obejrzyj na pistv

   • 0 3

 • Obowiązek polaków (33)

  Głosować trzeba to obowiązek każdego dorosłego Polaka.

  • 190 79

  • Raczej przywilej. (2)

   Obowiązek to jest płacić podatki.

   • 65 7

   • Głosujemy tak jak trzeba

    I nie robimy co chcemy

    • 15 4

   • Obowiązek to umyć podłogę wkuchni

    • 23 4

  • Telewizji sie na ogladales (2)

   To nie zaden obowiązek.
   Nie głosuje ani na socjalistyczna partie rządząca ani na lewacka partie przeciwną bo nie mam obowiązku wybierać ani sierpa ani młota

   • 37 15

   • To prawda.
    Nie jest to obowiązek tylko moje prawo ,moje ! A mój wybór to brak głosu.Jeśli nie mam na kogo to nie głosuję.

    • 6 1

   • Jestem wolnym czlowiekiem

    Mam prawo nie głosować

    • 2 1

  • Obowiązek to jest przestrzegać prawa w tym Konstytucji (8)

   • 27 15

   • Zwycięzca jest jeden

    • 7 4

   • (5)

    A czytałeś ta Konstytucję ?

    • 11 6

    • TĘ!

     • 13 1

    • Nie "tą", ale "tę".

     Niektórzy powinni pochylić się raczej nad słownikiem, nie Konstytucją.

     • 16 4

    • W przeciwieństwie do PADa czytałem. (2)

     • 14 22

     • (1)

      A kto ją napisał ?

      • 9 5

      • Kwaśniewski się chwalił

       • 2 1

   • Jesteśmy nadzwyczajna kastom ludzi

    Jesteśmy nietykalni.
    Pozdrawia
    Racjonalista lecz tez Sędzia w Sądzie

    • 10 3

  • (7)

   Brednie, nie mam takiego obowiązku. To, że nie idę na wybory to jest właśnie mój wybór. Nie chcę z reżimem mieć nic wspólnego.

   • 19 18

   • Tobie na Kurkowej wszystko jedno (1)

    • 11 10

    • Na kurkowej trzaskają aż milo, nie trafileś.

     • 2 3

   • w latach 70 i 80tych ludzie tracili zycie i zdrowie... zebys mogl dzisiaj zagłosować... (3)

    To sie nazywa głupota i ignorancja...

    • 21 14

    • To idź. My młodzi wolimy pochodzić po galerii (2)

     Bede miała 40 lat to pójdę na wybory teraz mam wyj..

     • 8 16

     • (1)

      I to jest odpowiednie podejście do sprawy.

      • 5 4

      • Jak będziesz miał 40 lat, to będziesz w partii chłopo-robotniczej i będziesz żałował, że kiedyś nie chodziłeś na wybory.

       • 4 1

   • Ciesz się że jaszcze możesz nie iść w Koreji Pół. tego przywileju nie mają

    • 8 2

  • (3)

   1 tura pokazała stan umysłu Polaków, dno totalne. Teraz mam obowiązek wybrać szambo lub szambo? Chyba masz nawalone. Obowiązkowo to patrzeć na te 2 gęby nie mogę.

   • 21 19

   • Smutne miałeś dzieciństwo ,szambo w ogródku ...

    • 10 10

   • lustro... (1)

    więc patrz na swoją nieskazitelną ?

    • 3 3

    • Obrońcy swoich oprawców, czego oczekiwać po tym narodzie.

     • 3 3

  • żaden obowiązek

   U mnie to jest usługa płatna.
   Jak zapłacą to proszę brdzo.

   • 6 5

  • Głosowanie jest prawem obywatelskim, nie obowiązkiem.

   • 15 1

  • Nie obwiązek a przywilej, zasadnicza różnica

   • 3 1

  • Nie bredź. To jest prawo, a nie obowiązek!

   • 3 1

  • to nie jest obowiązek...

   a nasze PRAWO

   • 2 0

  • Obowiązek?

   Kiedy zmieniono konstytucję?

   • 1 0

 • Zło zwycięży ,nie ma na kogo głosować tym razem (7)

  • 105 219

  • To głosuj na mniejsze zło (1)

   Oczywiście według Ciebie mniejsze. Pójdź bo za Ciebie wybiorą.

   • 35 12

   • Z

    Nie znam wzrostu kandydatów. To jak mam wybrać mniejsze zło?

    • 35 14

  • Dokładnie

   Jeden z Unii Wolności, drugi też od Geremka.

   • 10 9

  • Zawsze trzeba glosowac! (3)

   Za lepsza opcja!
   Zawsze jest wybor!
   Tylko tepaki nie glosuja a potem maja pretensje!

   • 24 12

   • Mądrzy inteligentni ludzie nie tracą czasu na takie głupoty.

    • 10 16

   • (1)

    Wybór między dżuma a cholera to nie wybor. No tak nie głosuje w 2turze bo żaden z tych kandydatów nie spełnia moich oczekiwań w 1 jeszcze miałem na kogo głosować teraz rękę by mi odpadła jakbym oddał głos na socjalistę albo lewaka.

    • 12 10

    • Sprawdź co znaczy słowo lewak bo głupio używać słów których zmęczenia się nie zna

     • 4 4

 • Polacy ruszyli jak nigdy. (8)

  • 143 20

  • Szanse wyrównane, okaże się po21 który to zdobędzie (5)

   Urząd

   • 9 6

   • Głosujemy za Polska

    • 27 7

   • Jak już to rano we wtorek

    • 9 0

   • Wcale nie wyrównane (2)

    Młodzi ruszyli na wakacje (elektrorat RT)
    Problem z głosowaniem w miejscowościach turystycznych i za granica
    Duże kolejki - obostrzenia i zainteresowanie
    Brak kolejki dla elektoratu AD (60+)

    Czy naprawdę ludzie w wieku 60-70 nie moga postać w kolejce? jeżeli ktoś jest chory i ni emoże stać to raczej ma jakąś niepełnosprawność

    • 8 23

    • Alez masz problemy.

     Dla ciebie ktokolwiek by nie wygral to bedziesz niezadowolony(a).

     • 11 5

    • To ich problem...

     Prrzy swoim sie chodzi!

     • 1 1

  • Taaa, szczegolnie w Gdansku

   22% frekwencja na 12.

   • 5 0

  • za prezenty od władz trojmiasta

   nie ma to jak dostac suwenir, niewazne, ze ziarno chwastów, ale suwenir

   • 0 0

 • Klasycznie (39)

  Wybór mniejszego zła i jeszcze mniejszego zła. Za wszystko podziękujcie patoli, madkom z bombelkami, januszom i emerytom.

  • 254 188

  • (20)

   Wyprowadź się wreszcie i będzie spokój, najpierw jednak ukończ 18 lat i droga wolna. MaDka będzie zadowolona bo niestety nie udało jej się bombelka na kulturalnego człowieka wychować i wstyd teraz przed obcymi ludźmi z takim dzieckiem się pokazać

   • 58 56

   • (19)

    Widać madkę (nie matkę) zabolało :) Co zrobisz jak socjal zabiorą?

    • 57 27

    • (17)

     Spytaj swojej maDki ile kasiory na ciebie brała. Z szoku narobisz w gacie, i nie mów że nic, bo zapewne twoja madera nie spowiadała się swojemu purchlęciu ze swoich przychodów

     • 25 36

     • (16)

      Moja matka pracowała, tak sie składa. Może w twoim świecie kobiety które mają dzieci muszą siedzieć na tyłku i ciągnąc socjal. Tyle że na takich pasożytów ktoś musi pracować.

      • 52 24

      • (15)

       Praca nie wyklucza socjalu geniuszu. Wystarczy że brała rodzinne bo posiada purchlaka, a brała na pewno. Nie ośmieszaj się i nie broń swojej matki bo była takim samym pasożytem jak reszta rodzin. Więc nie skacz za wysoko tylko won do szeregu bo nie jesteś nikim lepszym, a wywodzisz się z takiej samej patoli na jaką teraz plujesz, ale u ciebie dochodzi jeszcze problem braku wychowania. W tym przypadku twojej maDce powinno się dać porządnego kopa w tyłek że nie potrafiła kaszojada wychować. Nie miała czasu dla Ciebie i teraz sobie nie radzisz

       • 20 42

       • Powiedz to pasożytom socjalnym. (1)

        Które za hodowlę kaszojadów dostają kieszonkowe od państwa, nie pracują bo przecież nie warto. Im się przecież należy!!!

        • 37 20

       • Ilu takich jest. Cała Polska, czy tylko część. Tak jak w innych krajach? Syf jest wszędzie, ale nie rysuj wszystkich rodzin jednym szablonem bo to jest krzywdzące, obraźliwe, bezczelne, chamskie i niedojrzałe.

        • 21 6

       • Uśmiałem się (11)

        Całe twoje nędzne wypociny tylko świadczą że nie zrozumiałeś oryginalnego posta, o co chodzi z madkami i czym się różnią od normalnych matek. Widać muszę ci tę subtelną różnicę wbić do łba, bo srogo zaczynasz odpływać ze swoimi teoriami na mój temat. Otóż te pierwsze siedzą na tyłku, żyją tylko z tego że urodziły dziecko, a uczciwą pracą gardzą. Grosza podatku nie zapłaciły, a wybierają innym władze, bo niestety jest takowych sporo. Dla twojej wiadomości kiedy ja się rodziłem to nie było tylu przywilejów socjalnych dla rodzących, kobiety pracowały a przyrost naturalny był znacznie większy. O moje wychowanie się nie martw, bo rodzice mieli dla mnie wystarczająco czasu. Zrozumiałeś przekaz? Pewnie nie, skoro plujesz jadem na ludzi którzy śmią krytykować pasożytnictwo i nieróbstwo. To mówi o tobie o wiele więcej niż byś chciał. Choćby sam pocisk na moją matkę sugeruje, że jesteś zalompleksionym robakiem z mentalnością gimbazjalisty. Ciekawe co zrobisz jak nie będzie komu sponsorować takich jak ty. Jedno jest pewne - to będzie bolesna lekcja. Ale to już nie mój problem. Ja się tylko będę śmiał z takich internetowych pyskaczy, których życie brutalnie zweryfikowało.

        • 25 16

       • (2)

        Mieli wystarczająco dużo czasu by ciebie wychować? Poczytaj swoje posty, nie tylko w tym artykule. Ziejesz pogardą do rodzin, uogólniasz i obrażasz. To raczej wystarczający dowód na to że twoja maDka nie potrafiła ciebie wychować. Pracowała i o tobie po prostu zapomniała. Rośnij sobie, co bedzie to bedzie...taka była jej dewiza? Chyba teraz należałoby jej porządnie przetrzepać skórę. Jesteś burakiem wiesz o tym doskonale, już ci wyżej pisałam. Nie osmieszaj się i nie broń swojej rodzicielki bo nic jej nie tłumaczy. Nic a nic.
        Ludzie są różni, niektórzy żyją w willach inni w jednym pokoju na osiem osób. Jedni pracują a inni nie. Jedni chleją na umór, a innie nie. Kto ci dał prawo oceniać i dokonywać segregacji, kto jest lepszy a kto gorszy. Są sytuacje o których ty w bańce zamknięty nie masz pojęcia i nawet nie wysilisz swojej jedynej szarej komórki by zrozumieć dlaczego kobieta rodzi dziecko swojemu oprawcy, lub dlaczego tak się stało że ojciec z matką chleją a dzieci chodzą głodne. Co takiego wydarzyło się w życiu tych ludzi że żyją tak a nie inaczej, i czy przypadkiem nie potrzebują impulsu by zmienić swoje życie. Zapewniam że wielu chce, ale nie potrafi bo nie wie jak. Są chore jednostki które nie chcą pomocy bo dobrze im tak a nie inaczej, takich ludzi należy dobrym wstrząsem postawić do pionu, ale żadnego z tych osób nie powinno się krytykować dopóki nie poznasz przyczyny takiego zachowania. Tak robią tylko buraki których tak jak już pisałam własni rodzice mieli w tyłku bo praca była ważniejsza od wszczepienia dziecku dobrych manier, kultury, szacunku i chęci pomocy obcemu człowiekowi. Zadufane w sobie madki i tateły które swojego purchlaka wychowują w przeświadczeniu o swojej zarąbistości, a ten później rośnie i nadaje sobie nick Mavoth i rozpoczyna nagonkę na zwykłe rodziny te lepiej i gorzej sobie radzące wrzucając ich razem do jednego miksera, a później broniącego się że przecież on tylko krytykuje patologie. Nie prawda, już wiele razy z Tobą pisałam więc wiem że to nie o patole chodzi tylko o sam fakt posiadania dzieci..

        • 15 14

       • (1)

        Tak jak myślałem, nic nie zrozumiałaś i tworzysz kolejne historie. Piszesz że uogólniam i prowadzę nagonkę? A jak nazwać twoje wymysły na temat mojej rodziny? Jak już machasz tym toporem to uważaj, bo sobie sama coś odrąbiesz. Dawanie socjalu za sam fakt posiadania dzieci, niezależnie od innych czynników powoduje patologie o których wielokrotnie pisałem (a podobno czytałaś moje inne posty). Faktem jest że dużo ludzi dało się przekupić za marne parę stów, nie widząc jednocześnie ile takie rozdawnictwo kosztuje. I tacy ludzie wybierają władzę. I tacy ludzie zamiast się skupić na zarobieniu uczciwie pieniędzy kombinują ile by tu jeszcze wyciągnąć. Jeśli myślisz, że z 500+ rozwiążesz problemy tej garstki o której tak ładnie się rozpisujesz to powiem jedno - gratuluję naiwności. Bo to tylko wpycha w krąg ubóstwa i uzależnia jeszcze bardziej od transferów. Poczytaj sobie na ten temat. Ja cię nie mam zamiaru przekonywać, bo ogarnięty na umyśle człowiek dawno by zrozumiał, a młotka nie warto przekonywać

        • 13 14

       • Przeraża mnie to, ile osób minusuje Twoje opinie Mavoth. Sama jestem młodą mężatką, uczciwie pracuję, nie zarabiam kokosów, chciałabym kiedyś założyć rodzinę i NIE popieram 500+. Uważam, że takie rozdawnictwo jest szkodliwe - rozleniwia i uczy roszczeniowego podejścia ("bo mi się należy", "jak dają to biorę"). Dużo korzystniejsze byłoby obniżenie podatków dla zwykłych obywateli oraz większe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Lepiej dać ludziom "wędkę", a nie "rybę".

        • 14 2

       • Na 500 piniędzy ni ma i ni będzie. (7)

        Tylko przez 8 lat płaciłeś po datki tak jak teraz płacisz i co, dosłałeś od (po) tologi g..... o. Teraz już ten od szamba mówi, że to nie rozdawnictwo. Obłuda i fałsz tego od taśmy.

        • 26 9

       • No fakt, bo siedemnaście nowych podatków to nie wina pińcetlusa. (2)

        • 15 13

       • (1)

        Nie 17 a 30

        • 6 4

       • A dla kogo ten wywiad? Dla tvn? To powiem bez kozery, nie 30 a 150, 350 , milion...

        • 4 6

       • (2)

        Podatki i ceny wcale nie wzrosły od 2015, wcale. Wierz dalej w te brednie w TVP

        • 14 16

       • (1)

        Od 1989 roku do 2015 nic nie drożało, może taniało? I nie chodzi tutaj o wojenkę PO PiS bo mam to gdzieś jak i te dwie partie, ale jak ktos juz wyżej napisał Ty żyjesz w swojej zamkniętej bańce, żyj sobie w niej. te wszystkie oszczerstwa co do ludzi do Ciebie wrócą, a może i już masz bu.del w życiu, a tu się tylko produkujesz jaki jesteś super "kozak w necie p.pka w świecie. Jedyna patologią którą tutaj obserwuję jesteś Ty. I ten Twój tekst " Dla twojej wiadomości kiedy ja się rodziłem to nie było tylu przywilejów socjalnych dla rodzących" Przecież był socjalizm więc jak nie było przywilejów? Np górnikom nauczycielom do dziś się ostały, a znasz może hasło "czy się stoi czy się leży"? Bredzisz jak potłuczony i nie masz pojęcia o przeszłych czasach.

        • 3 8

       • Kolejny... ale tak samo żałosny

        Inflacja do czasu uruchomienia tego całego rozdawnictwa sukcesywnie spadała. W 2015 mieliśmy nawet deflację. Dzisiaj dobijamy prawie do 5%. Nie wierzysz? Weź sobie dane GUS do ręki. Żeby nie było - nie popieram w najmniejszym stopniu poprzedniej władzy, mieli równie wiele złego za uszami. To, że dzisiaj za samo urodzenie dziecka można wyciągnąć dużo więcej niż kiedyś jest faktem. Urzędników, biurokracji i podatków też jest więcej. Też odsyłam do statystyk (od czasu transformacji niezmiennie, małymi krokami, wracamy do socjalizmu, o ironio). Sam się przekonasz, że jeśli ktoś żyje w bańce, to raczej ty. Miłej lektury, betonie.

        • 1 3

       • Chociaż płaciło się o 30 różnych podatków mniej. Tak twoja ukochana socjalistyczna partia tyle wprowadziła albo podniosła podatków nawet po takiego rozmachu nie miało bo przez 8lat podnieśli 24podatki a PiS 30 w 4lata a już na biurku mają kolejne

        • 9 6

       • Chyba że przekroczyła dochody chociażby o 1zl i już nie dostała rodzinnego

        • 4 0

    • Jak jej socjal zabiorą

     To Seba będzie musiał pójść do pracy. To wielka zmiana w ich zyciu.

     • 19 10

  • nie generalizuj ,że wszyscy emeryci,bo jesteś w błędzie , nie zaliczaj wszystkich do mocherów (4)

   bo ogrom z nas głosuje tak jak ty i jeszcze bardziej od ciebie przeżywa te wybory .

   • 28 17

   • (1)

    Zatem tabletki na uspokojenie.

    • 5 12

    • Nikt Ci ich tutaj nie przepisze, zgłoś sie do psychiatry.

     • 4 1

   • Myśląca emerytko?, jak już to ....moherów!

    • 10 0

   • Właśnie, co to za generalizacje? Obejrzyj jakieś zdjęcia z wieców Trzaskowskiego. Tam sami emeryci, albo madki

    • 11 4

  • (1)

   sądź wszystkich po sobie,socjal to nie wszystko,liczy się całkształt,ja też emeryt i jestem za zmianą,bo to co robią obecnie to jest bbbbeeeeeeeee

   • 13 17

   • Gdybyś, emerycie, rozumiał, że państwo to nie wojna na górze, to nie pisałbyś takich dyrdymałów. Jeśli nie pasuje ci pis, idź i zagłosuj za 3 lat za rzeczywistą zmianą polityczną i metodami rządzenia państwem!

    • 3 3

  • A co, uważasz że jako wykształcony singiel demokracja będzie ci służyć? (3)

   Ustroje chyba ci się pomyliły.

   • 9 7

   • (2)

    Co do demokracji nie mam złudzeń że będzie kiedyś naprawdę dobrze. Ale zawsze mogłoby być choć trochę lepiej. Nie tym razem jednak

    • 4 4

    • (1)

     Demokracja to najgorszy ustrój jaki może być. Aby oddać glos najpierw powinno się rozwiązać jakiś test z ekonomi nie zdałeś jesteś dzban i nie masz głosu

     • 2 5

     • Też tak uważam, wówczas Trzaskowski nie miałby tak wysokiego wyniku !

      • 0 0

  • To zawsze jest wybór! (1)

   Chyba ze nie glosujesz to nie masz żadnego realnego wyboru!

   • 10 5

   • To jest iluzja wyboru

    • 3 13

  • Patole nie głosują za Polską

   • 1 4

  • Mniejsze zło? (1)

   Nie ma takiego pojęcia;tak samo jak nie ma mniejszej połowy!

   • 1 1

   • Oczywiście, że jest - tak samo jak plusy ujemne i dodatnie :)

    • 0 0

  • Oddaj rodzicom komputer !!! (1)

   • 0 1

   • To mój komputer i kupiłem za swoje. Nie to co patola 500+

    • 0 0

 • jeden karierowicz drugi marionetka kogo wybrać (15)

  • 115 157

  • A to już sam sobie odpowiedz (4)

   Może weź dwie kartki, wpisz kryteria i oceniach ich, który zdobędzie lepsze noty temu daj szansę.

   • 23 3

   • (3)

    Ja będę miał czyste sumienie jak nie oddam głosu na żadną pacynkę. Niedobrze mi się robi jak patrzę na tych dwóch typów.

    • 25 47

    • Dokładnie. Wojna partyjna zmęczyła już wszystkich Polaków (2)

     • 28 11

     • Wybierz logicznie komu bliżej pogladowo do parti.
      Biedron jasno powiedział
      holownia tez po tym w konia ludzi zrobił

      • 12 2

     • bzdury, gdyby tak było to nie byłoby frekwencyjnego rekordu

      • 2 0

  • Jak nie wiesz to już nie zrozumiesz

   • 13 2

  • raczej produkt marketingowy przewodniczacego PSL-u w Bundestagu

   • 12 8

  • (1)

   Może karierowicza marionetką ktoś inny steruje i niestety niewiadomo co chce oprócz władzy apsolutnej

   • 7 8

   • Jakiej władzy?

    • 3 0

  • (3)

   Napewno nie ciąglego veta i ciaglych kłótni i sprzyjać wybranym grupom zamiast całemu Narodowi

   • 26 11

   • No fakt, lepiej niech podpisze każdą bzdurę którą wymyśli ten tzw rząd. (2)

    • 13 19

    • (1)

     Przestań wypisywać te swoje mundrości.

     • 2 1

     • Odpowiednikiem przeprowadzili ci dogłębną pebetrację. Tak dogłębną, że aż mózg uszkodzili.

      • 0 0

  • jednym wiadomo kto steruje a drugim nie (nie mam wątpliwości że ktoś na pewno)

   kogo wybierzesz ?

   • 7 0

  • Obydwaj sa marionetkami

   A glosowanie jest na mecanasa albo spdziewane skutki.

   • 5 0

 • Nie interesuje mnie kto wygra... (4)

  Ważne że to już będzie za nami. Jeden i drugi kandydat mnie nie przekonuje.

  • 146 91

  • nie ma takich

   • 2 2

  • dlatego Polacy na stałem mieszkający poza Polską nie powinni głosować bo nie powinni mieć wpływu na to co się dzieje u nas (2)

   • 18 3

   • (1)

    Tak samo nie powinni głosować ci co mówią: rząd coś dał. Bo rząd nie ma swoich pieniędzy

    • 8 2

    • Nie dokońca. Mógł przecież nie dać i się nie podzielić naszymi pieniędzmi.a już swego czasu tak bylo, ze mówiono pieniędzy nie ma i może są zakopane... w Zakopanem.

     • 6 2

 • I głosujcie tak, (6)

  aby można było powiedzieć, że zachowałem się jak trzeba!

  • 177 16

  • Nie ma takiego wyboru.

   • 6 16

  • czyli nie głosujemy

   • 5 1

  • A co wg ciebie oznacza zwrot "zachowałem się jak trzeba"? Bo wg mnie to pustosłowie.

   • 3 6

  • A możesz przełożyć to na język polski?

   • 2 4

  • Tzn. jak?

   • 2 4

  • Nawet mi Was nie żal. Zasługujecie aby tyrać do 70-tki za talerz zupy u murzyna!

   AveDriver używa analogii do wydarzeń z 1946 roku...
   Ruskie kacyki w 1946 w Gdańsku zamordowały INKĘ, dziewczyna pomimo 18 lat nie sypnęła współtowarzyszy z AK oraz nie podpisała lewych kwitów. W jednych z ostatnich słów zwróciła się do współosadzonych: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba"

   • 7 1

 • Wybory! (12)

  Ludzie! Daliście się wpuścić w tryby nienawiści. Niech każdy idzie na wybory i zaglosuje na swojego kandydata. Bez jadu i wyszukanych epitetów.

  • 266 18

  • Ma Pani rację,

   ale ja nie idę na wybory bo nie mam naprawdę zielonego pojęcia na które zło zagłosować

   • 16 22

  • Zawsze można zaznaczyć dwa iksy (3)

   I oddać nieważny głos, gdyby takich bylo dużo to może dało by to do myślenia. A tak rządzący mają to w (_|_) Bo naprawdę nie ma na kogo głosować, te przepychanki są daremne.

   • 13 19

   • O ilości nieważnych głosów wiedzą chyba

    tylko ludzie w komisji którzy liczą głosy :)

    • 15 5

   • (1)

    Hehe nie rozumiem takiego podejścia. Dorosły człowiek musi dokonywać wyborów lepszych, gorszych i brać za nie odpowiedzialność. Co to za czasy nastały w pracy i życiu ludzie wiją się jak piskorze by zrzucić z siebie odpowiedzialność a łapę po zapłatę wyciagaja. Kogo obchodzą nieważne głosy? Chyba jedynie do protestu wyborczego. A tak są bez znaczenia prócz frekwencji.

    • 4 5