• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Duże kolejki w oddziale dla cudzoziemców

Aleksandra Nietopiel
10 sierpnia 2022, godz. 21:00 
Opinie (247)
Kolejki w Oddziale do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku to codzienność. 8 sierpnia br. uruchomiono dwa dodatkowe stanowiska. Kolejki w Oddziale do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku to codzienność. 8 sierpnia br. uruchomiono dwa dodatkowe stanowiska.

Niedziałające strona internetowa oraz infolinia, na miejscu często czynne tylko jedno okienko, kolejka klientów od rana. Tak działa Oddział do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku - skarży się nasz czytelnik. Dmitry, który mieszka w Gdańsku od 2009 roku, twierdzi, że tak źle jak teraz, nie było nigdy.Na Pomorzu pracują legalnie 64 tysiące obcokrajowców - wynika z oficjalnych danych ZUS. Połowa z nich pracuje na umowę o pracę, połowa na inne umowy lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

Ponad 64 tys. cudzoziemców pracuje na Pomorzu Ponad 64 tys. cudzoziemców pracuje na Pomorzu

Kolejki w urzędach:

Wszyscy oni mają obowiązek regularnie legalizować swój pobyt w Polsce za pośrednictwem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

I wszyscy mierzą się z ogromnymi problemami.

- Mieszkam w Gdańsku od 13 lat. Co 2-3 lata wyrabiam kartę czasowego pobytu i na własne oczy widzę jak sprawność urzędu maleje. Na kartę czeka się teraz po rok - 2 lata. Na wezwanie do osobistego stawiennictwa - pół roku. Przypomnę, że w tym czasie obcokrajowiec pracujący w Polsce i tu płacący wszystkie podatki, nie może wyjechać poza terytorium RP. Wiecznie niedziałająca strona, na której powinno się umawiać wizyty. Brak obsługi telefonicznej, albo po prostu nikt nie odbiera - to codzienność - przekonuje.

1 okienko i 30 osób w kolejcePodczas jego ostatniej wizyty w urzędzie pod koniec lipca czynne było tylko jedno okienko dla wszystkich oczekujących. Obsługa jednego klienta zajmuje 15-20 minut. O godzinie 14.00 tego dnia w kolejce było 30 osób - niektórzy stali w niej od rana.

Komitet kolejkowy po numerki w oddziale dla cudzoziemców- Trochę żartem zapytałem urzędniczkę czy jest tylko jedno okno, że tak powoli to idzie, na co ona mi ze śmiertelną powagą powiedziała, że tak, i że teraz do tego jest przerwa. Zamurowało mnie - dodaje Dmitry.

Kolejki nie przez wojnęSytuacja, jak zaznacza, nie wynika z napływu wojennych emigrantów do Trójmiasta i regionu. Spowolnienie w obsłudze i dłuższe oczekiwanie nastąpiły już wcześniej - kiedy zniesiono wizy dla Ukraińców w połowie 2017 roku.

Kolejki w Oddziale do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku to codzienność. 8 sierpnia br. uruchomiono dwa dodatkowe stanowiska. Kolejki w Oddziale do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku to codzienność. 8 sierpnia br. uruchomiono dwa dodatkowe stanowiska.
- Przez pierwsze lata nie było takich kolejek, kartę czasowego pobytu wyrabiało się po pół roku a teraz ludzie czekają po dwa lata. Sam ostatnio czekałem pomad rok. Teraz oczekuję już siedem miesięcy i dopiero teraz ktoś z półki zdjął mój wniosek. Wezwano mnie żebym przyszedł i podpisał dokument. Teraz dopiero zacznie się procedura. Po prostu jest za mało ludzi do obsługi - zauważa czytelnik.

Liczba wniosków rośnie, są dwa nowe stanowiskaUrząd Wojewódzki w Gdańsku potwierdza, że z roku na rok wzrasta liczba składanych wniosków cudzoziemców zainteresowanych legalizacją pobytu na terytorium Polski. Przekonuje jednak, że obsługa klientów nie uległa pogorszeniu.

Z roku na rok wzrasta liczba składanych wniosków cudzoziemców zainteresowanych legalizacją pobytu na terytorium Polski. Z roku na rok wzrasta liczba składanych wniosków cudzoziemców zainteresowanych legalizacją pobytu na terytorium Polski.
- Dane dotyczące liczby przyjętych wniosków oraz wydanych w sprawach tych wniosków decyzji nie potwierdzają tezy o pogarszającej się sytuacji w obsłudze klienta. Liczba zakończonych postępowań również wzrasta. Od 2019 roku podwoiła się też liczba stanowisk, w których przyjmowane są odciski linii papilarnych - przekazało biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego.

Bieżący monitoring sytuacjiObsługa klientów w Oddziale do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców ma być na bieżąco monitorowana i usprawniana.

- W przypadku braku możliwości połączenia telefonicznego, cudzoziemiec może skorzystać z alternatywnej drogi uzyskania potrzebnych informacji np. wysłania wiadomości z zapytaniem na adres: cudzoziemiec.pobyt@gdansk.uw.gov.pl. W Oddziale stworzono wyspecjalizowane stanowiska pracy, odpowiedzialne za poszczególne etapy postępowania a od 8 sierpnia br. uruchomiono dwa dodatkowe stanowiska. Internetowa rejestracja wizyt pozostaje aktywna i na stronie umawiane są kolejne osoby - informuje Biuro Prasowe.
Aktualnie dzienne liczby obsłużonych przez Oddział do Spraw Legalizacji Pobytu Cudzoziemców klientów wynoszą:

- 156 - cudzoziemców realizujących obowiązek osobistego złożenia wniosku oraz oddania odcisków linii papilarnych;

- 80-100 - cudzoziemców odbierających karty pobytu;

- 60-80 - osób (cudzoziemcy oraz ich pełnomocnicy) uzupełniających materiał dowodowy w toczących się postępowaniach;

- 50-70 - osób w zakresie uzyskania informacji;

- 10-15 - obywateli Unii Europejskiej, zaproszeń, naklejek wizowych dla kierowców międzynarodowych będących obywatelami Ukrainy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (247)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane