• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa dni obchodów, dwóch różnych rocznic

Marzena Klimowicz
31 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Pamiętna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na Placu Solidarności w Gdańsku. Pamiętna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na Placu Solidarności w Gdańsku.

Dwa najbliższe dni - 31 sierpnia i 1 września - upłyną pod znakiem obchodów rocznic. A co za tym idzie - licznych uroczystości i... utrudnień w ruchu.



Dziś odbywają się obchody 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności". Obchody rozpoczęły się mszą w kościele św. Brygidy w Gdańsku o godz. 11.00 sprawowaną przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Lech Kaczyński, który pojawi się już na mszy. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą ulicami miasta: Podwale Staromiejskie, Rajska, Wały Piastowskie aż do Placu Solidarności pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożą kwiaty.

O godz. 13.00 na Placu Solidarności, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców odbędą się główne uroczystości w udziałem m.in. przewodniczącego NSZZ Solidarność Janusza Śniadka.
Na placu przewidziano wystąpienie Lecha Kaczyńskiego i wręczenie przez niego kilkudziesięciu osobom odznaczeń państwowych za udział w strajku sprzed 20 lat. Ponadto zostanie odsłonięta tablica upamiętniającą protest robotników i studentów w 1988 r. Na placu prezydent podaruje Europejskiemu Centrum Solidarności swoje pamiątki związane ze strajkami i stanem wojennym.

Od godz. 14.00 do 15.30 w miejscu budowy przyszłego ECS (teren tuż za historyczną bramą nr 2) odbędzie się Festyn "28. Urodziny Solidarności". W programie - poczęstunek: urodzinowy tort dla Solidarności oraz stoczniowe menu: bigos, chleb ze smalcem, grochówka. Główną atrakcją dnia będzie lot balonem, oczywiście jeśli tylko pogoda na to pozwoli.

O godz. 16.00 rozpocznie się siedem koncertów orkiestr dętych, które zagrają w różnych miejscach Głównego Miasta: w trzech miejscach Długiego Targu - przy Zielonej i Złotej Bramie i przy Ratuszu Głównego Miasta, na Placu Kobzdeja, w Parku Heweliusza, na ul. Karmelickiej, na Targu Węglowym). Natomiast o godz. 17.00 kolorowa parada orkiestr ruszy spod Złotej Bramy w kierunku Placu Solidarności. Po dojściu na miejsce, ok. 18.00, każda z orkiestr zaprezentuje swoje najlepsze utwory. Na koniec wszystkie wspólnie wykonają utwór "Żeby Polska była Polską".

W tym samym czasie o godz. 16:00 odbędzie się przygotowane przez Fundację Centrum Solidarności uroczyste otwarcie ronda im. Jacka Kuronia. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokona o 16.40 rodzina Jacka Kuronia - Pani Danuta Kuroń, Maciej Kuroń i Andrzej Kuroń. Dla osób zaproszonych o 17.30 odbędzie się spotkanie okolicznościowe połączone ze zwiedzaniem wystawy "Drogi do Wolności".

Wieczorem pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie "Fanfary" - utworu skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego dla Europejskiego Centrum Solidarności, na którym wystąpią - Stanisław Soyka i zespół Perfect. Uroczystości zakończy pokaz laserowy i sztucznych ogni.

Natomiast od godz. 20.00 przez 12 godzin na telebimie na placu przed Stocznią Gdańsk będą prezentowane filmy archiwalne i dokumentalne poświęcone wydarzeniom sprzed 28 lat.

W związku z obchodami 31.08 nastąpią utrudnienia w ruchu kołowym na terenie Głównego Miasta. W szczególności dotyczyć to będzie ulic: w godz. 12.30 - 13.00 - Katarzynki, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Wały Piastowskie Doki. Natomiast od godz. 17.00 - 17.45 ruch będzie utrudniony na ulicach: Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Wały Piastowskie, Doki.

Obchody 69 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Natomiast 1 września rozpoczną się obchody wybuchu drugiej wojny światowej. Już godz. 4:45,a więc dokładnie w momencie kiedy 69 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzeliwanie polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, na znak pamięci w Trójmieście zawyją syreny portowe - oficjalnie otwierając tym uroczystości.

Na ten dzień przygotowano liczne przemówienia, apel pamięci i mszę, a także happening trójmiejskich krótkofalowców, którzy w eter będą wysyłać komunikaty upamiętniające tamte wydarzenia.

Szczegółowy plan uroczystości upamiętniający wybuch II wojny światowej

Część I - Westerplatte, pomnik Obrońców Wybrzeża

godz. 04:20 zbiórka uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
godz. 04:40 rozpoczęcie uroczystości - prolog
godz. 04:45 syreny portowe, następnie kolejno:
odegranie hymnu państwowego
wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza
wystąpienia gości oficjalnych
słowo Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego
program w wykonaniu harcerzy z Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk Portowa
apel pamięci
złożenie wieńców pod pomnikiem (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 05:50 zakończenie uroczystości
Po części oficjalnej Prezydent Miasta Gdańska wraz z harcerzami zapraszają na poczęstunek z kuchni polowej.

Część II - pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
godz. 09:50 zbiórka uczestników uroczystości na placu przed pomnikiem
godz. 10:00 rozpoczęcie uroczystości sygnałem pocztowym, następnie kolejno:
odegranie hymnu państwowego
wystąpienia oficjalne
złożenie wieńców pod pomnikiem (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 10:45 zakończenie uroczystości
Współorganizatorem uroczystości jest Poczta Polska.

Część III - Westerplatte, plac przy kwaterach majora Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 12:00 Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolitę Gdańskiego
godz. 12:50 złożenie wieńców i kwiatów przy grobach majora Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 13:10 zakończenie uroczystości

Opinie (123) ponad 10 zablokowanych

  • Re:

    • 0 0

  • Re:

    wypisywania głupot. Pan Bolek już drugi raz nie przyjedzie do stoczni motorówką.

    • 0 0

  • Oh, nieboraki! (1)

    Trudno wam (pisownia zamierzona) pogodzić się z faktem, że ten niepozorny i niemedialny człowiek, jakim jest Lech Kaczyński, był jedną z kluczowych postaci w Wolnych Związkach Zawodowych, na długo przed sierpniem 1980 roku, kiedy można było za to porządnie (i bez rozgłosu, jak później) oberwać. To on, jako młody prawnik - jeden z nielicznych przedstawicieli inteligencji - uświadamiał Wałęsę i innych, o przysługujących im prawach, o standardach związkowych wolnego świata, o tym, jak się poruszać w systemie prawnym PRL. Uczestniczył w sierpniu 1980, był jednym z najdłużej internowanych ludzi w Polsce. Doznawał potężnych szykan jeśli chodzi o realizowanie kariery zawodowej.
    I, by dodać tylko jeden szczegół, to on zapoczątkował w Polsce ideę patriotycznej polityki historycznej. On - jako zaledwie prezydent Warszawy - doprowadził do budowy (rewelacyjnego skądinąd - to opinie ludzi młodych) muzeum Powstania Warszawskiego, nadał właściwą rangę obchodom 60 rocznicy powstania i sprawił, że świat w ogóle usłyszał o takim wydarzeniu.
    No, to wyzwierzajcie się nadal na niego, nieboraki.
    Jak nie można komuś dorównać, to miło przynajmniej na niego napluć, prawda? Od razu lżej się robi (jak przypuszczam).

    • 0 0

    • Polihistor= PiShistor. CZyli to samo co historyk made in komuna!

      • 0 0

  • "Magdalenkę" należy zburzyć! Złodzieje świętują, stoczniowcy na bruk!

    Koledzy stoczniowcy! Układ żydokomuny z ruskokomuną w Magdalence okradł nas i nadal okrada! Dzisiaj my ledwo wiążemy koniec z końcem, a cwaniaki, hochsztaplerzy i inna swołocz urządza sobie huczne święta. Sprawa jest prosta. WSZYSTKICH umoczonych w przekręcie stulecia, czyli w gangsterskim układzie w Magdalence MUSIMY usunąć z życia publicznego. Najlepiej do więzienia. Kaczyński TEŻ niestety dzielił łupy w Magdalence. O Bolku nie wspomnę!

    • 0 0

  • Re:

    Z Kłakowa zatałgała go żona. Co miał biedak łobić? Postawić się takiej pyskatej przekupie, to przełąbane w domu...

    • 0 0

  • wystawa Drogi do wolnosci

    powinni nia sie zajac prokuratorzy za nieprawde w nie przedstawiana ,nadal brak jest informacji o agentach (dziennikarze,ksieza ,naukowcy,politycy)

    • 0 0

  • Jak to zawyją syreny o 4.45?

    A ustawa o ciszy nocnej od 22 do 6 to pies?Zaskarżę wszystkich organizatorów syreny.

    • 0 0

  • Wy stoczniowcy to się wezcie do roboty

    pogoncie związkowcow , bo faktycznie wylądujecie w tym muzeum jako zywe eksponaty. nikt nie chce stoczniowych zlomow kupic , bo sie boi związkow zawodowych.

    • 0 0

  • Belfer, bufetowa, prof bez matury, biznesmen z wibratorem, do tego sawicka i karnowski, ale towarzycho,

    Bolek doskonale pasuje do tego towarzystwa stworzonego przez pana Kiszczaka

    • 0 0

  • bez przesadyzmu (3)

    "byłem głupi i głsowałem na PO"

    to teraz Przeproś I Spierd***j do irlandii, budować trzecią jaPOnię

    • 0 0

    • POczekam aż pan phemehr zostanie phezydentem i tutaj zaczne budować nie trzecią ale czwahtą JaPOnię. (2)

      PO obejrzeniu dzisiejszych sondaży w Super Stacji nie mam wątpliwości, że pan phemer zostanie phezydentem. To przecież taki mądry i błyskotliwy POlityk, lubi palić ogniska na plaży, trawe i nie kłamie jak ci żli ludzie z PISU.

      • 0 0

      • (1)

        superstacja jest dla CIEBIE łosiu:-)
        oglądaj dalej:-)

        • 0 0

        • Ty nie jesteś gallux ale mniejsza o to, niedługo będzie tylko superstacja w telewizji.

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane