• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa dni obchodów, dwóch różnych rocznic

Marzena Klimowicz
31 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Pamiętna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na Placu Solidarności w Gdańsku. Pamiętna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na Placu Solidarności w Gdańsku.

Dwa najbliższe dni - 31 sierpnia i 1 września - upłyną pod znakiem obchodów rocznic. A co za tym idzie - licznych uroczystości i... utrudnień w ruchu.



Dziś odbywają się obchody 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności". Obchody rozpoczęły się mszą w kościele św. Brygidy w Gdańsku o godz. 11.00 sprawowaną przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Lech Kaczyński, który pojawi się już na mszy. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą ulicami miasta: Podwale Staromiejskie, Rajska, Wały Piastowskie aż do Placu Solidarności pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożą kwiaty.

O godz. 13.00 na Placu Solidarności, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców odbędą się główne uroczystości w udziałem m.in. przewodniczącego NSZZ Solidarność Janusza Śniadka.
Na placu przewidziano wystąpienie Lecha Kaczyńskiego i wręczenie przez niego kilkudziesięciu osobom odznaczeń państwowych za udział w strajku sprzed 20 lat. Ponadto zostanie odsłonięta tablica upamiętniającą protest robotników i studentów w 1988 r. Na placu prezydent podaruje Europejskiemu Centrum Solidarności swoje pamiątki związane ze strajkami i stanem wojennym.

Od godz. 14.00 do 15.30 w miejscu budowy przyszłego ECS (teren tuż za historyczną bramą nr 2) odbędzie się Festyn "28. Urodziny Solidarności". W programie - poczęstunek: urodzinowy tort dla Solidarności oraz stoczniowe menu: bigos, chleb ze smalcem, grochówka. Główną atrakcją dnia będzie lot balonem, oczywiście jeśli tylko pogoda na to pozwoli.

O godz. 16.00 rozpocznie się siedem koncertów orkiestr dętych, które zagrają w różnych miejscach Głównego Miasta: w trzech miejscach Długiego Targu - przy Zielonej i Złotej Bramie i przy Ratuszu Głównego Miasta, na Placu Kobzdeja, w Parku Heweliusza, na ul. Karmelickiej, na Targu Węglowym). Natomiast o godz. 17.00 kolorowa parada orkiestr ruszy spod Złotej Bramy w kierunku Placu Solidarności. Po dojściu na miejsce, ok. 18.00, każda z orkiestr zaprezentuje swoje najlepsze utwory. Na koniec wszystkie wspólnie wykonają utwór "Żeby Polska była Polską".

W tym samym czasie o godz. 16:00 odbędzie się przygotowane przez Fundację Centrum Solidarności uroczyste otwarcie ronda im. Jacka Kuronia. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokona o 16.40 rodzina Jacka Kuronia - Pani Danuta Kuroń, Maciej Kuroń i Andrzej Kuroń. Dla osób zaproszonych o 17.30 odbędzie się spotkanie okolicznościowe połączone ze zwiedzaniem wystawy "Drogi do Wolności".

Wieczorem pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie "Fanfary" - utworu skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego dla Europejskiego Centrum Solidarności, na którym wystąpią - Stanisław Soyka i zespół Perfect. Uroczystości zakończy pokaz laserowy i sztucznych ogni.

Natomiast od godz. 20.00 przez 12 godzin na telebimie na placu przed Stocznią Gdańsk będą prezentowane filmy archiwalne i dokumentalne poświęcone wydarzeniom sprzed 28 lat.

W związku z obchodami 31.08 nastąpią utrudnienia w ruchu kołowym na terenie Głównego Miasta. W szczególności dotyczyć to będzie ulic: w godz. 12.30 - 13.00 - Katarzynki, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Wały Piastowskie Doki. Natomiast od godz. 17.00 - 17.45 ruch będzie utrudniony na ulicach: Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Wały Piastowskie, Doki.

Obchody 69 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Natomiast 1 września rozpoczną się obchody wybuchu drugiej wojny światowej. Już godz. 4:45,a więc dokładnie w momencie kiedy 69 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzeliwanie polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, na znak pamięci w Trójmieście zawyją syreny portowe - oficjalnie otwierając tym uroczystości.

Na ten dzień przygotowano liczne przemówienia, apel pamięci i mszę, a także happening trójmiejskich krótkofalowców, którzy w eter będą wysyłać komunikaty upamiętniające tamte wydarzenia.

Szczegółowy plan uroczystości upamiętniający wybuch II wojny światowej

Część I - Westerplatte, pomnik Obrońców Wybrzeża

godz. 04:20 zbiórka uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
godz. 04:40 rozpoczęcie uroczystości - prolog
godz. 04:45 syreny portowe, następnie kolejno:
odegranie hymnu państwowego
wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza
wystąpienia gości oficjalnych
słowo Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego
program w wykonaniu harcerzy z Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk Portowa
apel pamięci
złożenie wieńców pod pomnikiem (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 05:50 zakończenie uroczystości
Po części oficjalnej Prezydent Miasta Gdańska wraz z harcerzami zapraszają na poczęstunek z kuchni polowej.

Część II - pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
godz. 09:50 zbiórka uczestników uroczystości na placu przed pomnikiem
godz. 10:00 rozpoczęcie uroczystości sygnałem pocztowym, następnie kolejno:
odegranie hymnu państwowego
wystąpienia oficjalne
złożenie wieńców pod pomnikiem (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 10:45 zakończenie uroczystości
Współorganizatorem uroczystości jest Poczta Polska.

Część III - Westerplatte, plac przy kwaterach majora Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 12:00 Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Metropolitę Gdańskiego
godz. 12:50 złożenie wieńców i kwiatów przy grobach majora Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte (prosimy o przygotowanie wizytówek)
godz. 13:10 zakończenie uroczystości

Opinie (123) ponad 10 zablokowanych

  • Czemu strajki stoczniowców popierali wszyscy ,a ich dzisiejsze gwizdy potepiane są ????

    Tzn ,że wraca PRL .Jeżeli komuś sie nie podoba dzisiejsza reakcja pod pomnikiem to znak ,że wraca stare , koniec demokracji :( geby w kubeł bo PO rządzi :)))) a jak sie nie zgadzasz z PO to jesteś zaplutym karłem reakcji :))) ot mamy wolnośc wywalczoną przez jedną osobe czyli pana LW hahahahaha

    • 0 0

  • Podwójne standardy.

    Gdy poprzedni prezes IPN p. Leon Kieres, oskarżał o współpracę z SB o. Hejmę, to wszytstko było w porządku; gdy teraz oskarża się o to samo p. Wałęsę, robi się wielki szum i chce się zmieniać ustawę o IPN. Cóż, każdy kij ma dwa końce, a każdy miecz dwa ostrza... Panowie z "okrągłostołowego establishmentu" sądzili, że ZAWSZE będą mieli monopol na prawdę. A tu taka przykra niespodzianka. Przecież to ONI tworzyli IPN i wyposażyli jej prezesa w taką, a nie inną władzę

    • 0 0

  • apocalipto dziękuje dobre.

    Wasz Waleza to Groteskowy błazen w piórkach bohatera narodowego już nikogo ani nie szokuje, ani nie denerwuje, bo komików nie można traktować poważnie, choć Komitet Nagrody Nobla już wiele razy dał dowody, że z powodów politycznych musi nagradzać błaznów.

    • 0 0

  • (1)

    hmm to teraz zimne piwko a jutro do pracy

    • 0 0

    • Fajnie :) , ale jutro kac zostanie :(

      ...lecz lepszy po- alkoholowy niż moralny :) a sadze ,że LW go ma :)

      • 0 0

  • brawo panie Adamowicz

    Pięknie sie pan panie prezydencie Adamowicz zachował stając w obronie
    tych wszystkich wygwizdanych działaczy , wielki szacun dla pana.
    A ci co gwizdali i buczeli powinni się wstydzić . Ludzie nie posiadacie tolerancji , rozumu i jakiejś ogłady podejrzewam też że wasze dzieci też nie i to one sprzedają pewnie narkotyki i dewastują miasto , prowokują burdy na stadionach. Ale też na pewno niektóre się za was wstydzą , bo nauczyły się gdzieś w szkole ogłady i kultury której wam brakuje.

    • 0 0

  • ale durne wpisy

    brednie lepsze niż kaczyński mówi. ciarki mnie przechodzą, jak pomyśle, że ci co tu piszą, rządzili by polską.

    rzeźnia!

    • 0 0

  • Przynieśli hańbę kultowym miejscom (1)

    zadymiarz kurski, czarna banda wyciągająca łapy po wszystko i mohery z różańcami pod przywódcami swojego prezydenta żującego na mszy g.... - oto polski patriotyzm w XXI wieku

    • 0 0

    • zapomniałeś wspomnieć

      o bandzie ignorantów twojego pokroju!

      • 0 0

  • "..po owocach ich poznacie..." (1)

    Nikt nie wspomina o zasługach Wałęsy. Czyżby wszystkich ogarnęła "pomroczność jasna". A oto kilka epokowych osiągnięć tego bohatera:
    1.Zablokowanie ustawy, która ograniczyła by uprawnienia s-beków.
    2.Wzmocnienie "lewej nogi"
    3.Falandyzacja prawa
    4.Zamach na prawnie wybrany rząd (Olszewskiego), wspólnie ze szpiclami (Moczulski i spółka)

    Dobrze by było przyjrzeć się cierpieniom Wałęsy podczas podczas internowania. Dla niedowiarków proponuję obejrzeć zdjęcia Wałęsy przed i po inetrnowaniu i zobaczyć jak komuna go "gnębiła", jak biedaczek schudł podczas tego internowania.
    Ile zębów mu wybiło ZOMO, czy miał jakieś pałowanie.
    Wałęsa był pod ochroną.

    • 0 0

    • a co

      ty go chroniłeś, że tak wszystko wiesz. a może okładałeś pałą studentów, skoro masz takie informacje. albo jesteś nikim i zazdrościsz, że człowiek jest sławny?!!!

      kiedy takie durnie jak ty zrozumieją, że wałęsa funkcjonuje jako symbol wolności, i żadne czcze gadanie tego nie zmieni (na świecie na pewno ale w polsce to wszystko możliwe, patrz. nowa historia westerplatte).

      • 0 0

  • Westerplatte wyłącznie dla P O

    Ku mojemu zaskoczeniu nie wpuszczono mnie z dziećmi pod pomnik 0 4 45 gdyż nie miałem zaproszenia.Słuchałem z oddali i żadnych gwizdów i pomruków nie było,nawe gdy wieniec składał konsul niemiec i chińczycy.Prawdziwe rządy miłości nastąpią po wyeliminowaniu milicjanów pamięci i rewanżystów.

    • 0 0

  • Piękną mamy tutaj cenzurę, że aż strach!

    Witaj niekończący się rozbiorze:((( Nie rozumiem dlaczego usuwacie wypowiedzi osób, kture mają odmienną opinię od "ogólnie przyjętej". I nie chodzi mi tu o wypowiedzi oplecionych obelgami.
    Wspaniały serwis z Wielkim Bratem w tle.@ paczy i usuwa, nawet w wolnej internetowej wypowiedzi jest cenzura.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane