Fakty i opinie

stat

Dwa nowe tramwaje już na torach

Tramwaj Pesa Jazz Duo wyjechał właśnie na tory.
Tramwaj Pesa Jazz Duo wyjechał właśnie na tory. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

O godz. 8:30 na przystanku przy gdańskim urzędzie odbyła się oficjalna prezentacja nowych tramwajów Pesa Jazz Duo, które już dziś będą wozić pasażerów. Pojazdy wyposażone są m.in. w ładowarki USB, uchwyty na rowery oraz defibrylatory AED.Korzystasz z komunikacji miejskiej?

nie, jeżdżę głównie samochodem 20%
raczej nie, tylko wtedy, kiedy muszę 24%
raczej tak, kilka razy w tygodniu 18%
tak, codziennie 38%
zakończona Łącznie głosów: 2525
Jeden z nowych tramwajów dostarczono trzy miesiące temu, a drugi miesiąc temu. W teorii powinny więc one jeździć już od kilku tygodni, ale w związku z problemami z uzyskaniem homologacji ich "debiut" mocno się opóźnił.

Nowe tramwaje wyglądają identycznie jak starsze modele, jednak w środku różnią się kilkoma ważnymi detalami.

- Dzisiaj mieszkańcy pewnie nie zauważą, że jadą nowym tramwajem, ponieważ wizualnie jest on identyczny jak jego poprzednik. Natomiast w środku znajdziemy kilka nowych rozwiązań, jak ładowarki USB, oświetlenie dostosowujące barwę do temperatury na zewnątrz, uchwyty na rowery i nieco inne miejsce dla niepełnosprawnych - Maciej Lisicki, prezes GAIT.

Nowy tramwaj dla Gdańska wciąż niedopuszczony do ruchu


Nowe tramwaje są pierwszymi sprowadzonymi w ramach dużej umowy z firmą Pesa. Do końca 2020 r. do Gdańska ma dojechać kolejnych 11 tramwajów, a do końca 2021 r. - jeszcze 15 kolejnych sztuk. Co ciekawe, za opóźnienia w ramach kontraktu GAIT cały czas nalicza kary, które ostatecznie mogą wynieść nawet 16 mln zł.

- Kary są naliczane na bieżąco, zgodnie z umową. Według naszej oceny suma tych kar złoży się na wartość dwóch tramwajów. Pesa miała swoje kłopoty, ciągłe wzloty i upadki, ale wiemy, że z tego kontraktu bardzo chce się wywiązać. Złożyliśmy zamówienie na kolejne 15 tramwajów do końca przyszłego roku. To są tramwaje dobrej jakości za dobrą cenę, dlatego jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali - kończy prezes Lisicki.
Patronami nowych tramwajów zostaną Brunon ZwarraZbigniew Cybulski.

- Jeden tramwaj to koszt ponad 8 mln zł. To nie jest mało, ale miasto Gdańsk konsekwentnie realizuje program rozwoju komunikacji publicznej. Program unijny, z którego wsparcia korzystamy, nie tylko daje nam pieniądze na zakup tramwajów, ale także na rozwój infrastruktury tramwajowej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Opinie (328) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.