Fakty i opinie

stat

Dyrygent fal w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Dyrygent fal okradziony na morzu

Dzięki morskiej bryzie udało się nam zobaczyć kawałek zasłoniętej jeszcze rzeźby.
Dzięki morskiej bryzie udało się nam zobaczyć kawałek zasłoniętej jeszcze rzeźby. fot. trojmiasto.pl

"Marzyciel", "Dyrygent Fal" - wciąż nie ma nazwy, ale od maja będzie dyrygował falami nieopodal Plaży Miejskiej w Gdyni. Twórcą dwumetrowego odlewu z brązu jest były drwal i prezes domu maklerskiego, dziś uznany rzeźbiarz Adam Dawczak-Dębicki.Dyrygent fal stanie na dalbie, czyli betonowym podeście, służącym niegdyś do kalibrowania urządzeń na statkach, oddalonym od brzegu o 40 metrów zobacz na mapie Gdyni. Rzeźba będzie wyłaniać się z morza. Chłopiec, dyrygujący falami będzie miał batutę, umocowaną na specjalnym pływaku. Dzięki temu będzie się ona poruszała w rytmie morskich fal. Odsłonięcie rzeźby jest zaplanowane na 1 maja, na godz. 16.

- Inspiracją dla projektu są młodzi chłopcy, pracownicy Dalmoru, z którymi rozmawiałem. Mówili, że nasz kraj jest do dupy i trzeba z niego wyjechać. Najlepiej do Irlandii. Ale potem pojawił się Jasiek Mela, który wraz z Markiem Kamińskim dokonał wielkich rzeczy. To właśnie ludzi o takim podejściu do życia symbolizuje rzeźba - tłumaczy jej autor Adam Dawczak-Dębicki.

Adam Dawczak-Dębicki jest też twórcą rzeźby króla w szlafmycy. Sześciometrowy kolos, przewożony nocą, pojawiał się przed laty w różnych dzielnicach Gdyni. W ręce trzymał kij golfowy, a w kieszeni prawdziwe cukierki, które zawsze wyjadały miejscowe dzieciaki. Artysta jest również wykonawcą rzeźby pary Kaszubów, którzy siedzą na ławeczce na Placu Kaszubskim w Gdyni.

Zanim został rzeźbiarzem był drwalem, a potem... prezesem domu maklerskiego. Limuzyną z szoferem jeździł na zajęcia z rzeźby, w drodze na tylnym siedzeniu zamieniał garnitur na luźne ciuchy i z prezesa stawał się studentem. W końcu postanowił rzucić w diabły karierę w finansach i zająć się tym, co lubi: rzeźbiarstwem i żeglowaniem.

Opinie (140) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.