• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • Koleś, będziesz miał powody do dumy, gdy wszystkie firmy rozbiórkowe

    znajdą się na Sybirze.

    • 4 0

  • Ale wazelina wyborcza

    WAZELINA WYBORCZA i nic wiecej. A zdjęcie zadowolonego z siebie pajaca z dworu budynia to tylko wisienka na torcie piany budyniowej.

    • 21 1

  • 1013 lat Gdańska... (6)

    Brud, smród i jeszcze raz brud, dziurawe ulice i głupie pierprzenie przed wyborami

    • 22 2

    • pojedź sobie do Szczecina (5)

      i wtedy narzekaj, jaki Gdańsk jest gówniany...

      • 1 3

      • Szczecina? (4)

        Pojedź sobie do Łomianek, albo Świętochłowic i wtedy narzekajcie

        • 0 1

        • łomianek ? (2)

          w łomiankach kolego jest więcej firm niż w całym trójmieście razem wziętym

          • 1 2

          • A co to?

            Ilość firm świadczy o piękności miasta? No chyba, że dla kogoś synonimem piękna są billboardy i blaszane reklamy

            • 1 0

          • kolego

            łomianki, a gdzie to jest??????

            • 1 0

        • gdańsk

          jak mieszkasz w See Towers to pewnie oprócz kasy nie wiele masz

          • 0 0

  • nowe budownictwo (1)

    Dlaczego jesteśmy dumni ze starówki z lat piędziesiątych, a nie dbamy o autentyki z Wrzeszcza, łąkowej, Nowego Portu i innych dzielnic? Dlaczego pozwala się na budowanie bloków w centrum miasta? To przecież typowa zabudowa peryferyjna. Sami dekradujemy się do prowincjonalnego miasteczka. Cechą charakterystyczną dużych miast w Europie jest zabudowa ciągłą przecież, a blokowiska są wstydliwie spychane na obrzeża.

    • 25 0

    • o jakich konkretnie europejskich miastach mówisz??

      • 0 0

  • TEMAT WSTYDLIWY W GDANSKU (3)

    TROCHE MACIE PROBLEM Z BRUDEM I HIGIENA. Przestancie sypac zima bloto na ulice bo przez caly rok zyjecie w brudzie syfie i gnoju oraz wszystko wam gnije. Macie od tego blota pozatykane kanalizacje i doatego macie potopy. W Niemczech czysto a w Polsce brudno.

    • 24 4

    • a chodniki nieposprzątane od zimy!!!!! (1)

      • 6 1

      • NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI

        NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI
        BARDZO NDOBRZE TYLKO NIEMCY POWINNI SKARZYC RZAD I POLITYKOW POLSKICH ORAZ MEDIA POLSKI KTORZY ZAMIAST PRACOWAC UPRAWIAJA HUCPE ZAMIAST ZAJAC SIE POLSKA I POLAKAMI ZAJMUJA SIE TEMATAMI ZASTEPCZYMI ZAMIAST ZAJAC SIE GOSPODARKA PRZEMYSLEM PRODUKCJA I BEZROBOCIEM ORAZ BIEDA TO ZAJMUJA SIE TEMATAMI Z MAGLA RYNSZTOKA I OBLEWAJA SIE BLOTEM ORAZ GNOJEM I GNOJOWNICA - W POLSCE JEST BRAK SZACUNKU DLA LUDZI ICH PRACY I POLSKIEJ GOSPODARKI DLATEGO JESY TEZ BRAK ODPOWIEDZIALNOSCI I TEGO REZULTATEM JEST ZANIEDBANA GOSPODARKA MELIORACYJNA LUB JEJ BRAK NA DOBRYM POZIOMIE - WSZYSCY GADAJA A NIKT NIC NIE ROBI . RZAD TEZ GADA ALE NIIE NA TEMATY ZASADNICZE I RZAD ODCIAGA NAROD OD ROBOTY BO RZD I POLITYCY ORAZ MEDIA NIE ZAJMUJA SIE TEMATAMI TRUDNYMI CZYLI PANSTWA I NARODY TYLKO TEMATAMI NOSNYMI Z TZW MAGLA . NIENCY POWINNI ZA TO NIE RUBSTWO I NIEUDACZNICTWO DOKOPAC POLSCE TAK BY NAUCZLA SIE PRACOWAC I RZAD POLITYCY ORAZ MEDIA BY ZAJMYJELI SIE ROBOTA DLA POLSKI I POLAKOW - ZA BRAK POLITYKI MELIORACYJNEJ I BRAK GOSPODARKI MELIORACYJNEJ DOKOPAC POLAKOM PONIEWAZ NIEMCY NIE MAJA POWODZI A W POLSCE I W POLSKICH MIASTACH JAK PADA DESZCZ 15 MINUT TO ZARAZ JEST POTOP I WSZYSCY PLACZA ZE JEST POTOP TYLKO NIKT NIE PRACUJE - A BEZROBOCIIE DUZE

        • 3 3

    • gadanie nic nie daje

      w gdansku miasto sprzata tylko wiatr i deszcz

      • 10 0

  • Dużo do zrobienia

    Mieszkam w Gdańsku od urodzenia i zawsze uważałem że Gdańsk jest pięknym miastem. Człowiek zwiedzał trochę europejskie miasta i wzdychał że mamy jeszcze dużo do zrobienia ale tłumaczył to sobie tym że wojna, że komuna, że brak pieniędzy, itd. W zeszłym roku byłem pierwszy raz we Wrocławiu. Ludzie jakie to jest piękne miasto. Ta starówka, te kanały wodne, architektura, fontanny, itd. Wówczas niestety stwierdziłem że to co jest u nas to kurnik w porównaniu z tym co widziałem tam. 20 lat niemożemy poradzić sobie z Wyspą Spichrzów, kamienice na Długiej i Długim Targu wyglądaja tak jak wyglądają, Motława to jeden wielki syf, itd. Przyspieszmy trochę żeby się nie okazało że się cofamy.

    • 37 1

  • DLACZEGO DLACZEGO DLACZEGO (2)

    Dlaczego pozwala się budować w obrysie MURÓW STAREGO MIASTA potworne pseudo kamienice z nowoczesną elewacją (Targ rybny)
    Dlaczego nie zabudowuje się placyków . Popatrzcie na przepiękne zdjęcia przedwojennego miasta.

    • 24 0

    • (1)

      Dlatego, bo nie mamy gospodarza, a jedynie jarmarcznego fircyka u władzy, który zgubił okulary i nie widzi nic po za własnym interesem. Jeżeli u władzy nie znajdzie się bezpartyjny, fachowy, miłośnik Gdańska, nigdy, powtarzam nigdy nie będzie dobrze! w tym mieście !!

      • 12 0

      • PODSTAWA TO - bezpartyjny

        Pamiętaj o tym wyborco jesienią tego roku.

        • 3 1

  • Zapyziały Gdańsk ... (7)

    Adamowicz i jego żołnierzyki uaktywnili sie przed wyborami. Wy chyba jesteście ślepi ,że nie widzicie tego syfu , który jest w Gdańsku . Wciskacie ludziom ciemnotę a przecież każdy z nas wyjeżdza poza wieś - Gdańsk i jak wraca jesteśmy przerażeni , że tak się cofamy. Czas zmienić tłuściocha-nieudacznika na prawdziwego gospodarza. a te wszystkie malunki na domach , którymi tak zachwycają sie kolesie Adamowicza w Urzędzie Miasta , niech sobie zafundują we własnych mieszkaniach. Toć to potworki. Przytaczam - Zaspa- Rozstaje. Tam pseudo-gospodarzem jest kolega Adamowicza i Rozstaje wyglądają jak zaścianek. Tylko komu na tym zależy ?

    • 29 2

    • " na prawdziwego gospodarza"to znaczy kogo masz na myśli? (1)

      może Kurskiego?hehehe....................

      • 4 7

      • apropo zapyziały

        na pewno kurskiego, bo to niewątpliwie napisał zwolennik krzyża i innych kolegów

        • 1 2

    • Te murale są na Młyńcu a nie na Rozstajach,nie wiesz o czym piszesz.

      Osobiście mi te murale nie przeszkadzają a Młyniec jest nieźle zagospoarowany w przeciwieństwie do wielu nowo powstałych osiedli bez drogi,sklepu,zieleni i na dokładkę na zadupiu za obwodnicą godzinę drogi od miasta w korkach.

      • 8 3

    • zapraszam do mieszkania w pięknej historycznej dzielnicy - Wrzeszcz Dolny. (2)

      okolice Wajdeloty, syf, zero zieleni, w ciągu tygodnia pod oknem miałam 3 pijackie awantury nocne, nawet uliczne koty są tutaj chore i brudne - tęsknię za mieszkaniem w bloku na Zaspie!!!

      • 5 1

      • Ciekawe jak zrobić zieleń na wajdeloty? (1)

        może rozkopać ulicę i posadzić drzewa?

        • 1 0

        • tak, jak na Brzozowej

          • 0 0

    • zapyziały

      nie nazywaj się gdańszczaninem skoro wolałbyś mieszkać w koziej wólce

      • 0 2

  • przestrzeń

    takiego dziadostwa jak to wszystko co teraz się buduje to jeszcze miasto nie widziało.Wiadomo że turyści tu przyjeżdżają nie po to żeby oglądać to badziewie bo takie mają u siebie ale po to by popatrzeć na piękne odtworzenie miasta po drugiej wojnie a to co teraz się serwuje woła o pomstę do nieba i wiele głów do dymisji.Wyspa Spichrzów to temat na osobną dyskusję ale próbować budować tam takie gnioty to chyba materiał dla konserwatora zabytków ; niech i on zacznie działać co najmniej z taką energią jaką miał przy remoncie Hali targowej przez kupców polskich a co z byłymi Zakładami Mięsnymi w Gdańsku proszę nie mydlić oczu na szczęście wybory na jesieni i przyda się większe wietrzenie wśród urzędników .

    • 27 1

  • Wywiad z człowiekiem Budynia - Błagajmy Platformę, by

    Błagajmy Platformę, by wystawiła w najbliższych innego kandydata niż Budyń.
    Bo, czy on ma być dożywotni? (a potem jego dzieci)

    • 27 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane