• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • interwencja@strazmiejska.gda.pl (2)

    Napisz o psich kupach i podaj SM swój adres to dostaniesz odpowiedź poleconym. Olać petenta jest łatwo, trudniej się pod tym podpisać. Ja już mam całą kolekcję "panie robimy co możemy, ale..." i trzeba przyznać, że parę mandatów różnym wywrotowcom zafundowałem i swego dopiąłem. A że nazwą cie donosicielem? Lepiej być nazwanym donosicielem niż lawirować między gównami.

    • 10 2

    • A ja nie mam tyle szczęścia.Nieraz codziennie dzwonię,ze nie mogę iść chodnikiem na ul.Pohulanka,bo samochody zostawiły tylko kilkanaście cm dla pieszych.Może ktoś interweniuje,ale tylko w tym dniu,bo na drugi dzień sytuacja jest identyczna.Może należałoby postawić zasieki,aby chodnik nareszcie był dla pieszych.

      • 4 0

    • Lepiej z mądrym zgubić, niż z durniem znaleść

      Lawirowanie między psimi kupami, to duża sztuka, szczególnie, gdy tych kup w Gdańsku nie widać zbyt wiele. Wygląda na to, że mieszkamy w innym mieście lub w innym kraju. Polecam usługę psychiatry, to obserwowanie i tropienie psich kup, może być początkiem poważnej choroby. Proponuje przerzucenie się na poważniejsze sprawy, naprzykład tropienie przydomowych śmietników. Łatwiej je zlokalizować, cuchną i rozlewają się po podwórku, zawierają dużo więcej toksyn, bakterii i zagrożeń chorobowych, liczbowo jest ich znacznie więcej niż psich kup, które z bakteriologicznego punktu widzenia nie stanowią wzasadzie żadnego zagrożenia i "matka natura sama sobie z tym radzi. w przeciwieństwie do tego co niosą nasze ludzkie śmieci. Pozdrowienia

      • 0 0

  • "Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego." (1)

    Ty łachmyto! Ty złodzieju! Ty bydlaku!
    Prowadzone są działania... czekacie, kto jeszcze da wam w łapę za kolejną możliwość zrobienia planu swojej inwestycji na tym terenie! Od 20 lat nie tknięto tam nawet kamienia, ale ty i tobie podobne urzędnicze gnidy co roku mówią, że "prowadzone są starania".

    O jakiej polemice my tu mówimy? 3/4 tej wyliczanki to plany i coś, co "będzie za 4 lata". Złodziejskie nasienie w magistratach - won! W dodatku wycierać sobie gebę działaniami artystów, którzy mieli już dość waszego chciejstwa i wzięli się za murale, to szczyt chamstwa.

    • 18 1

    • NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI

      NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI
      BARDZO NDOBRZE TYLKO NIEMCY POWINNI SKARZYC RZAD I POLITYKOW POLSKICH ORAZ MEDIA POLSKI KTORZY ZAMIAST PRACOWAC UPRAWIAJA HUCPE ZAMIAST ZAJAC SIE POLSKA I POLAKAMI ZAJMUJA SIE TEMATAMI ZASTEPCZYMI ZAMIAST ZAJAC SIE GOSPODARKA PRZEMYSLEM PRODUKCJA I BEZROBOCIEM ORAZ BIEDA TO ZAJMUJA SIE TEMATAMI Z MAGLA RYNSZTOKA I OBLEWAJA SIE BLOTEM ORAZ GNOJEM I GNOJOWNICA - W POLSCE JEST BRAK SZACUNKU DLA LUDZI ICH PRACY I POLSKIEJ GOSPODARKI DLATEGO JESY TEZ BRAK ODPOWIEDZIALNOSCI I TEGO REZULTATEM JEST ZANIEDBANA GOSPODARKA MELIORACYJNA LUB JEJ BRAK NA DOBRYM POZIOMIE - WSZYSCY GADAJA A NIKT NIC NIE ROBI . RZAD TEZ GADA ALE NIIE NA TEMATY ZASADNICZE I RZAD ODCIAGA NAROD OD ROBOTY BO RZD I POLITYCY ORAZ MEDIA NIE ZAJMUJA SIE TEMATAMI TRUDNYMI CZYLI PANSTWA I NARODY TYLKO TEMATAMI NOSNYMI Z TZW MAGLA . NIENCY POWINNI ZA TO NIE RUBSTWO I NIEUDACZNICTWO DOKOPAC POLSCE TAK BY NAUCZLA SIE PRACOWAC I RZAD POLITYCY ORAZ MEDIA BY ZAJMYJELI SIE ROBOTA DLA POLSKI I POLAKOW - ZA BRAK POLITYKI MELIORACYJNEJ I BRAK GOSPODARKI MELIORACYJNEJ DOKOPAC POLAKOM PONIEWAZ NIEMCY NIE MAJA POWODZI A W POLSCE I W POLSKICH MIASTACH JAK PADA DESZCZ 15 MINUT TO ZARAZ JEST POTOP I WSZYSCY PLACZA ZE JEST POTOP TYLKO NIKT NIE PRACUJE - A BEZROBOCIIE DUZE

      • 0 1

  • D e w e l o p e r

    Panie Duch niech Pan lepiej opisze swoje sukcesy we wlasnej firmie deweloperskiej. Obraz nedzy i rozpaczy.

    • 12 1

  • gdańsk to jedno z najbardziej zaniedbanych miast w polsce (1)

    momentami żal patrzeć. lepiej jechać do krakowa

    • 12 1

    • to prawda

      Do Krakowa albo Wrocławia :)

      • 3 0

  • Wszystko jest robione na wielka skalę,zapomina się o szarym obywatelu.Dwa lata próbuje uzyskać pozwolenie na budowę i dzięki niedopatrzeniom(nie domówieniom) Pańskiego wydziału cały czas jestem w punkcie wyjścia.Pomijając ten szczegół Miasto Gdańsk to nie tylko centrum- nie rozwija się.Ostatnio odwiedziłam plażę w Sobieszewie nie skończona ścieżka rowerowa,fosfory a ten most pontonowy sprowadzi kiedyś nieszczęście.Wyspa Sobieszewska sądzę, że z powodu bazy turystycznej ta dzielnica przynosi miastu dobry dochód ale ta jak inne dzielnice zapomniana jest przez władzę,bo one uważają że Gdańsk ,który warto rozwijać to tylko Starówka.

    • 7 1

  • Ludzie nie podniecajcie się wywodami Pana Ducha

    Rządzić to trzeba umieć .Pewnie że są jakieś plusy. Ale te pomniki postawione na cześć Prezydentów Gdańska i Sopotu ( np.ERGO ARENA )to PRL W czystej postaci. Brak prawdziwego gospodarza aż bije w oczy .Panie Duch wstydu oszczędź... a co z komunalką prezydencie Lisicki , bierzecie forsę i co się z nią dzieje , a może by odchudzić GZNK

    • 8 1

  • a użyteczność (1)

    Odnosząc się do rewitalizacji Dolnego Miasta, a w szczególności do przykładowej elewacji zejścia do tunelu na ul. Łąkowej, chciałabym zwrócić uwagę na to co dzieje się w tunelu zimą.

    O zgrozo! Żadne artystyczne przedsięwzięcie nie dostarczy tyle emocji i wrażeń, co ślizg po posadzce.

    Polecam gorąco przy takich inwestycjach zwrócić uwagę również na kwestie przyziemne. W tym przypadku literalnie przy-ziemne.

    • 10 0

    • Nie tylko zimą, wystarczy, że popada!

      • 0 0

  • miasto zabiedzone... i zadłużone PO uszy

    bez perspektyw, skazane na wegetacje i dryfowanie PO oceanie urzędniczej niemocy, niekompetencji i niedouczenia
    ludzie, którzy na "pomniku" pod ossowem nie potrafią bez błędów sklecić paru zdań w ruskim języku, ludzie którzy z Jarugi-Nowackiej robią Juruge-Nowacką i to na tablicy pamiątkowej....
    jak pomyśle, że ich dzieci bedą mogły z dwoma lufami przechodzić do następnej klasy, to zwyczajnie robi mi się dziwnie i niewesoło

    • 10 1

  • Miliony idą na wątpliwą estetycznie "sztukę" a pod ratuszem psy bezkarnie s****ą.

    • 13 0

  • (1)

    Budowa Q-Towers we Wrzeszczu to przyklad wyjątkowej brutalnosci urbanistycznej i przykład cynizmu w działaniu Wydziału Architektury.
    Remont ul Wajdeloty nie zrownoważy skali zniszczenia i dehumanizaciji Wrzeszcza.

    • 14 0

    • przed remontem

      przydałoby się najpierw połowę ludności wysiedlić...

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane