• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • Gdańsk-Południe (9)

    W południowych dzielnicach Gdańska nie ma żadnej przestrzeni publicznej.

    • 21 0

    • (6)

      Zgadzam się, ale mówiąc "ładny Gdańsk", "Gdańsk to piękne miasto", "Gdańsk ma potencjał" nie mamy przecież na myśli dzielnicy Gdańsk Południe. To jest tak jakby teren stracony.

      • 6 0

      • A co nie jest straconego? (4)

        Zaspa, Przymorze, Żabianka, Chełm, Morena nie są ciekawe (wielka płyta której wszędzie pełno)
        Done Miasto, Siedlce, Wrzeszcz, Nowy Port, Brzeźno są z kolei ciekawe, ale pod rządami Adamowicza obracają sie w ruinę. Na Malczewskiego dogorywa ładny szachulcowy budynek - no, ale najlepiej jego rozebrać, postawić kolejny deweloperski koszmar i "ożywić" nim dzielnicę, nieprawdaż?

        Poza tym:
        Obecne władze za swój punkt honoru uważają robienie dobrze "inwestorom", a nie miastu i mieszkańcom - więc Gdańsk w rezultacie zaczyna odstawać od polskiej czołówki i wkrótce zacznie tracić turystów, którym nie oferuje się niczego n i e p o w t a r z a l n e g o.

        I nie piszę tu o wielkich pomnikach doby budynizmu typu ECS. Gdańsk mógłby przyciągać turystów również pięknym położeniem takich dzielnic jak Brzeźno czy Dolne Miasto. Ale dziś, zanim tam wpuści się turystów, trzeba zrobić wielkie sprzątanie. Zaczynając od pospolitej miotły na śmieci i patroli policji na odpady innego rodzaju.

        • 8 0

        • zaproponuj, co zrobić... (3)

          z mieszkańcami Dolnego Miasta, Siedlec i Wrzeszcza, a potem się wymądrzaj...

          • 0 3

          • Eksmitować.

            I wprowadzać tych, którzy aktualnie na Szadółkach mieszkania kupują.

            • 1 0

          • gonić policją za patologiczne zachowania

            jak się nie zmienią - eksmisja za obwodnice do kontenerów mieszkalnych

            • 0 1

          • > zaproponuj, co zrobić z mieszkańcami Dolnego Miasta, Siedlec i Wrzeszcza, a potem się wymądrzaj.

            jak to co zrobić? to są mieszkańcy tych dzielnic i mieszkańcami tych dzielnic mają pozostać. Miasto nie należy tylko do klienteli deweloperów, miasto to przede wszystkim jego obecni mieszkańcy i tego typu wrzuty "co zrobić z mieszkańcami" są głęboko nie na miejscu, świadczą jedynie o wysokim zideologizowaniu tego kto tak pisze.

            • 1 0

      • jakby?

        jak to jakby, to zadupie dla wszystkich, którzy myślą że mieszkają w gdańsku

        • 0 0

    • w osowej zrobili całkiem niezły park... no ale to kropla:)

      • 1 0

    • południe

      to są sypialnie na zadupiu, o czym ty marzysz?

      • 0 0

  • Bardzo fajna sprawa

    Jest artykuł, potem jest na niego spokojna odpowiedź. Mamy dwa punkty widzenia i możemy sami wyciągać wnioski. Moim zdaniem w przestrzeni miejskiej powinno być:
    1) więcej zieleni i chodników chronionych przed samochodami przy pomocy zasieków kosztem tego co pan Duch nazywa sztuką a dla mnie jest to tylko trochę ucywilizowany wandalizm,
    2) więcej egzekwowania prawa, tak żeby na chodnikach nie parkowały samochody a w tunelach nie było handlu kapciami.

    • 15 0

  • Gdańsk MA SZANSĘ być pięknym miastem. Moim zdaniem ta szansa tkwi w wygnaniu połowy samochodów z centrum i tworzenie w tym miejscu deptaków i zieleni.

    • 14 0

  • Ważne jest to, co urzędnicy zrobią, ale równie ważne jest to czego nie zrobią: na przykład mogą nie pozwolić na zajęcie pasa nadmorskiego przez deweloperów.

    • 13 0

  • Przestrzeń publiczna Gdańska - Apel do osób zarządzających Strażą Miejską.

    Mam nadzieję, żę osoby mające wpływ na działanie Straży Miejskiej przeczytają mój komentarz. Przestrzeń publiczna na wielu osiedlach Gdańskich zamieniła się w przestrzeń pieskiego publicznego szaletu, stąd mój apel o to, aby Straż Miejska zajęła się tym do czego m. in. została powołana - pilnowanie porządku! Porządek to także brak psich kup w mieście! Panowie Strażnicy nikt wam nie każe zbierać kup, a jedynie pilnować właścicieli piesków, aby posprzątali po swoich pupilach. Strażnicy Miejscy dbajcie o porządek w Gdańsku abyśmy nie musieli żyć w przestrzeni publicznej psiej toalety!

    • 13 3

  • dziura pod notem, okolice stoczni i jana z kolna, okolice zielenia itd, itd....z czego tu być dumnym

    • 16 1

  • Dotyczy Zaspy .... (2)

    Mieszkam na Zaspie od 30 lat. Młyniec i Rozstaje dzieli wiadukt - relikt komuny. Kilka dni temu idąc górą widziałem dwóch młodych ludzi,którzy malowali ptaszki w locie. Przeciez ten wiadukt , że jeszcze stoi to cud. Rdza sypie się z barierek ,na schody strach wejść bo stopnie powyszczerbiane , bardzo wąskie i strome. najlepiej biedę zamalować , tak widocznie Adamowicz i Prezes Gołaszewski uważają
    Że jeszcze na ten temat pani Zofia Gosz nie zabrała głosu to dziwne ? A może dlatego ,że kiedyś pracowała w Urzędzie Miasta i też nic nie zrobiła dla Zaspy , mimo że mieszka na Burzyńskiego 6 ?

    • 8 1

    • Wiadukt do końca czerwca 2011 bedzie wyremontowany.

      Windy,oświetlenie itd.
      Już teraz trwają tam pierwsze prace,
      zdemontowane są schody wiodące do przystanków.

      • 2 0

    • no nie przesadzaj

      co może prezes Gołaszewski, Gajcy,.... czy inni prezesi i zarządcy zasobów zaspiańskich w sprawie wiaduktu. Mogą jedynie monitorować, wnioskować i przyciskać z tego terenu radnych, ale oni odporni. Tak z uprzednich kadencji jak piszesz, a Ci obecni to już zero dla przestrzeni zaspy poza malunkami pani Twardowskiej.
      A wiadukt się sypie. A wystarczyłoby porobić zjazdy, po piaskować i pomalować konstrukcje naprawić biegi schodów. Tylko Adamowicz woli malować ptaszki:)) Wybraliśmy takiego prezydenta. Zero ścieżek rowerowych, Droga wydzielona z pasa startowego, dziura na dziurze. Do tego sprzedał część Parku JP2 i Pasa developerom oddzielając Burzyńskiego od parku- taki prezydent, ale i pozwoliła mu na to pani b.Radna Gosz

      • 5 0

  • NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI

    NIEMCY NAUCZYC POLAKOW ROBOTY I ODPOWIEDZIALNOSCI
    BARDZO NDOBRZE TYLKO NIEMCY POWINNI SKARZYC RZAD I POLITYKOW POLSKICH ORAZ MEDIA POLSKI KTORZY ZAMIAST PRACOWAC UPRAWIAJA HUCPE ZAMIAST ZAJAC SIE POLSKA I POLAKAMI ZAJMUJA SIE TEMATAMI ZASTEPCZYMI ZAMIAST ZAJAC SIE GOSPODARKA PRZEMYSLEM PRODUKCJA I BEZROBOCIEM ORAZ BIEDA TO ZAJMUJA SIE TEMATAMI Z MAGLA RYNSZTOKA I OBLEWAJA SIE BLOTEM ORAZ GNOJEM I GNOJOWNICA - W POLSCE JEST BRAK SZACUNKU DLA LUDZI ICH PRACY I POLSKIEJ GOSPODARKI DLATEGO JESY TEZ BRAK ODPOWIEDZIALNOSCI I TEGO REZULTATEM JEST ZANIEDBANA GOSPODARKA MELIORACYJNA LUB JEJ BRAK NA DOBRYM POZIOMIE - WSZYSCY GADAJA A NIKT NIC NIE ROBI . RZAD TEZ GADA ALE NIIE NA TEMATY ZASADNICZE I RZAD ODCIAGA NAROD OD ROBOTY BO RZD I POLITYCY ORAZ MEDIA NIE ZAJMUJA SIE TEMATAMI TRUDNYMI CZYLI PANSTWA I NARODY TYLKO TEMATAMI NOSNYMI Z TZW MAGLA . NIENCY POWINNI ZA TO NIE RUBSTWO I NIEUDACZNICTWO DOKOPAC POLSCE TAK BY NAUCZLA SIE PRACOWAC I RZAD POLITYCY ORAZ MEDIA BY ZAJMYJELI SIE ROBOTA DLA POLSKI I POLAKOW - ZA BRAK POLITYKI MELIORACYJNEJ I BRAK GOSPODARKI MELIORACYJNEJ DOKOPAC POLAKOM PONIEWAZ NIEMCY NIE MAJA POWODZI A W POLSCE I W POLSKICH MIASTACH JAK PADA DESZCZ 15 MINUT TO ZARAZ JEST POTOP I WSZYSCY PLACZA ZE JEST POTOP TYLKO NIKT NIE PRACUJE - A BEZROBOCIIE DUZE

    • 5 8

  • urzędnicza mowa-trawa, POstękiwanie w czasie przyszłym bliżej nieokreślonym i nieuzasadnione powody do dumy

    stadion w letnicy, to nie jest projekt czysto miejski tylko wymuszony udziałem w euro

    pare cytatów, bez komentarza:

    "Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór"

    "Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej."

    "Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy"

    "W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze"

    "Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój."

    nadworny piewca sukcesów swoich i ekipy budynia POszybował nieźle z wizją, ale to tylko tania propaganda i nic więcej

    ani słowa o słowackiego, za to mamy więcej "bedzie, chcemy, moglibyśmy i wicie rozumicie..."

    i na koniec panie Duch
    skąd pan na to weźmie kaske?? inwestycje zaczna się od zabezpieczenia środków, bo inaczej jest to POstękiwanie urzędnika nie mającego nic konkretnie do powiedzenia

    PS jak oświetlenie miasta, to jest sukces, no to ja już wymiękam, to zakichany obowiązek gminy, tak samo jak udrażnianie podziemnych instalacji przeciwburzowych i utrzymywanie w należytym stanie zbiorników retencyjnych

    • 8 2

  • Zawstydzające opłotki w centrum - od lat się nic nie zmienia

    np. przed Domem Technika, koło kościoła św. Jana itd.
    Gdańsk pięknieje za mało i za wolno, większość nowych realizacji nieudana, np. Hilton czy domy przy Szafarni. Niestety, miasto nie sięga nawet do kostek takiemu Wrocławiowi, a przecież chyba warto równać do najlepszych...

    • 13 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane