Fakty i opinie

stat

Działki na sprzedaż, historyczny krzyż - pod ochronę

artykuł historyczny

Drewniany, niepozorny, zasłonięty drzewami - tak wygląda dziś krzyż, pamiątka budowy Gdyni i portu. Miasto właśnie przystępuje do sprzedaży działki, na której stoi, ale zastrzega, że zabytek nie zniknie i nie zostanie zasłonięty.Krzyż powstał w 1922 roku, gdy Gdynia była jeszcze wsią. Postawili go budowniczowie portu, w podzięce za pracę i za nadzieję na przyszłość, jaką było uchwalenie przez sejm ustawy o budowie portu w Gdyni. Stoi przy dzisiejszej ul. Waszyngtona zobacz na mapie Gdyni.

Czytaj także: Krzyż Portowy - pamiątka budowy miasta.

Władze miasta właśnie przystąpiły do wyceny działek przy Centrum Gemini. To grunty o szerokości od 8 do 20 metrów. Trudno byłoby więc znaleźć na nie chętnego. Zostaną więc w trybie bezprzetargowym sprzedane spółce, która posiada przyległe do nich tereny i chce w przyszłości zabudować teren. Ale krzyża usunąć nie będzie mogła.

- Sprzedaż obwarowana będzie zastrzeżeniem, umieszczonym w planie miejscowym. Warunkuje ono zabezpieczenie krzyża, a w bezpośrednim otoczeniu pozostawienie niezabudowanego placu o powierzchni minimum 500 m kw. Krzyż będzie więc odpowiednio wyeksponowany - zapewnia Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni.

Inwestor będzie miał tylko jedną możliwość niewielkiego przesunięcia krzyża, jeśli zgodzą się na to miejscy planiści. Pozostałe warunki pozostaną jednak bez zmian. Podobnie było z pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, który został przesunięty zobacz na mapie Gdyni podczas budowania centrum handlowego jego imienia.

Opinie (181) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.