• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekolodzy: drzew w lasach nie trzeba wycinać

Brunon Wołosz, Sławomir Zieliński
7 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
- Buki w wieku ok. 150 lat stanowią skrajnie niewielki procent w TPK, a i tak w najbliższym czasie zostaną planowo wycięte. To wiek optymalny dla ich owocowania, czyli wiek pełnej dorosłości gatunku - argumentują ekolodzy. - Buki w wieku ok. 150 lat stanowią skrajnie niewielki procent w TPK, a i tak w najbliższym czasie zostaną planowo wycięte. To wiek optymalny dla ich owocowania, czyli wiek pełnej dorosłości gatunku - argumentują ekolodzy.

Dwóch ekologów wyraziło sprzeciw wobec wycinania drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. - Żaden las w naszej strefie klimatycznej nie wymaga wycinki, aby dynamicznie funkcjonować i trwać. Z wycinki tego cennego lasu są po prostu pieniądze - przekonują Brunon Wołosz i Sławomir Zieliński. Przesłali naszej redakcji list, w którym polemizują z sensownością działań leśników.



Komu przyznajesz rację w sporze wokół wycinania drzew w TPK?

Przypomnijmy: w ubiegłą niedzielę opublikowaliśmy artykuł, dotyczący wycinania drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Leśnicy tłumaczyli, że celem ich działań jest odmłodzenie lasu, czyli zainicjowanie wzrostu młodych drzew.

Czytaj więcej: Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

Po publikacji, z naszą redakcją skontaktowali się dwaj ekolodzy: Brunon Wołosz, prezes fundacji Fidelis SiluasGdańska oraz Sławomir Zieliński, autor bloga mikrobiotop.pl. Poniżej publikujemy treść listu ich autorstwa, w którym polemizują z argumentacją leśników. Śródtytuły pochodzą od redakcji.

***


Las nie wymaga wycinki



Już sam tytuł artykułu dał nam mocno do myślenia, bo przecież obiektywnie patrząc, drzew w lasach wcale nie trzeba wycinać. To dość prosty fakt, który powinien być znany panu rzecznikowi Nadleśnictwa Gdańsk. Żaden las w naszej strefie klimatycznej, a zwłaszcza zaś taki, który funkcjonuje na siedliskach leśnych ukształtowanych przez tysiące lat, nie wymaga wycinki, aby dynamicznie funkcjonować i trwać.

Gdyby planowa i w wielu swoich aspektach schematyczna wycinka drzew - zwłaszcza zaś drzew młodocianych i co najwyżej dorosłych - była typowym procesem przyrodniczym, to przyroda by to z pewnością robiła. Tymczasem i owszem "robi", ale w sposób incydentalny, oparty na zdarzeniach losowych. Co z punktu widzenia tych rozważań najważniejsze - nieporównywalny kubaturowo do tego, co wyjeżdża z lasu na skutek planowej gospodarki leśnej. Wycinka lasów w Polsce jest po prostu powszechna, a w ostatnich latach mocno nasilona, co łatwo sprawdzić.

Powierzchnia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wynosi blisko 20 tys. ha. Powierzchnia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wynosi blisko 20 tys. ha.

Unicestwienie drzew wiekowych



Przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk tłumaczy, że celem działań jest odmłodzenie lasu, czyli zainicjowanie wzrostu młodych drzew. Wycinka młodych drzew, by wyrosły jeszcze młodsze? Warto przypomnieć, że buki w wieku ok. 150 lat stanowią skrajnie niewielki procent w naszym lesie, a i tak w najbliższym czasie zostaną planowo wycięte. To wiek optymalny dla ich owocowania, czyli wiek pełnej dorosłości gatunku. A do starości - której nigdy w lasach gospodarczych nie dożyją - daleka droga. Te 150 lat nie stanowi nawet połowy możliwości przeżycia tego gatunku.

W związku z tym, ta wycinka uniemożliwia ukształtowanie się drzewostanów w klasach wiekowych "starszych" i "starych", tj. powyżej 200 lat, najlepiej w okolicach 300 lat i więcej (jak np. w Drawieńskim Parku Narodowym). Prowadzi do unicestwienia "wisienki na torcie" tego pięknego lasu, jaką stanowią drzewa wiekowe. Innymi słowy, pozbawia pokolenia, które nastąpią po nas, możliwości delektowania się walorami takich starodrzewów. Dewastowany jest także cenny społecznie krajobraz, do którego przywykły lokalne społeczności, zwłaszcza zaś - co nieomalże symboliczne - ludzie u schyłku życia.

Wątpliwe naśladownictwo natury



Reasumując, z punktu widzenia przyrodniczego wycinka drzew jest zbyteczna. Jest ona tylko nieudolnym naśladowaniem procesów starzenia się drzew i ich zamierania. Tyle tylko, że jest przeprowadzana na dużo wcześniejszym etapie niż dzieje się to w naturze. Przyroda nie wywozi drzew przewróconych z lasu, które stanowią dla tego ekosystemu ogromną wartość, m.in. jako zasób materii dla kolejnych pokoleń organizmów współtworzących las, w tym drzew, a także np. dla procesów kształtowania się i dynamicznej trwałości zasobów gleb leśnych.

Warto dodać, że wycinany jest drzewostan odgrywający znacznie większą rolę dla ogółu społeczeństwa, gdy rośnie, niż gdy jest ścinany i sprzedawany, a profity z tego tytułu społecznie są bardzo znikome i przynależą głównie wąskiej grupie pracowników Lasów Państwowych (ok. 26,5 tys. osób w skali kraju). Według opinii pracownika naukowego Instytutu Badawczego Leśnictwa, wartość drewna to jedynie 10-14 proc. wartości lasu. Pozostałe ponad 85 proc. kryje się w regulacji klimatu i obiegu wody, recyklingu materii, ochronie przed erozją, oczyszczaniu powietrza i gleby, zasobach genowych czy wartościach kulturowych, krajobrazowych, etycznych, filozoficznych i innych.

Wycinany jest drzewostan odgrywający znacznie większą rolę dla ogółu społeczeństwa, gdy rośnie, niż gdy jest ścinany i sprzedawany - piszą autorzy listu. Wycinany jest drzewostan odgrywający znacznie większą rolę dla ogółu społeczeństwa, gdy rośnie, niż gdy jest ścinany i sprzedawany - piszą autorzy listu.

Określenie "wycinka" jest uprawnione



Leśnicy przekonują, że określenie "wycinka" jest w tym przypadku nieuprawnione. A czym jest wycięcie drzew w lesie, dwóch, trzech czy dwustu? Oczywiście wycinką. Pokrewne "wycince" słowo "cięcia" jest powszechnie używane w naukach leśnych, a na gruncie pragmatyki np. w "Zasadach hodowli lasu". Tam się aż roi od cięć (uprzątające, obsiewne, brzegowe, częściowe, odsłaniające itd.).

I jakoś nikt w tym dokumencie nie porównuje tychże cięć do trwałego usunięcia lasu z danego obszaru. A może jesteśmy właśnie świadkami zmian językowych?

Konsultacje społeczne odbyły się, ale...



W artykule wspomniano, że wszystkie zabiegi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym są ściśle regulowane przepisami, zawartymi w tzw. Planie Urządzenia Lasu. Sęk w tym, że ten dokument powinien być konsultowany ze społeczeństwem. Takie konsultacje miały się odbyć w 2015 r. Zamiast konsultacji było to spotkanie, na którym leśnicy odczytali swoje, jednostronne postanowienie o zwiększeniu wycinki w TPK, całkowicie lekceważąc głos społeczny, a także naukowy.

Warto dodać, że ten dokument o wielkim znaczeniu dla zmian w przyrodzie jest - w oparciu o złą ustawę o lasach - wyłącznie dokumentem wewnętrznym leśników. W praktyce oznacza to, że nikt nie może go skutecznie zaskarżyć. Nie bez kozery sprawa ta oparła się o Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał wprowadzenie zmian w ustawie. Do dziś rząd nic sobie z tego nie robi. Taki stan rzeczy jest oczywiście niezgodny z niektórymi zapisami Konstytucji RP.

Leśnicy przekonują, że określenie "wycinka" jest w tym przypadku nieuprawnione. A czym jest wycięcie drzew w lesie, dwóch, trzech czy dwustu? - pytają autorzy listu. Leśnicy przekonują, że określenie "wycinka" jest w tym przypadku nieuprawnione. A czym jest wycięcie drzew w lesie, dwóch, trzech czy dwustu? - pytają autorzy listu.

Buki są cieniolubne



W TPK dominują buczyny, a one mają to do siebie, że nie jest im potrzebne jakieś "specjalne zarządzanie", żeby odnowienia naturalne tego gatunku miały miejsce. Jest to związane m.in. z faktem dużej cieniolubności buka, co umożliwia mu dynamiczny wzrost nawet pod okapem starszych osobników. Co więcej, buk to najbardziej cieniolubne drzewo spośród rodzimych dla Polski gatunków drzew liściastych. Bezpośrednio padające światło słoneczne jest dla buka czynnikiem ograniczającym, to zdecydowanie preferent światła rozproszonego.

Niespecjalnie też wpływa na dynamikę wzrostu buka silna konkurencja wśród siewek, potem młodych drzewek itd. Miłe jest porównanie TPK do lasu pierwotnego, ale studzimy emocje - do lasu pierwotnego już się nie wróci.

Wycinka przynosi leśnikom dochody



Konkluzja jest smutna. Leśnicy przedstawiają w sposób dość osobliwy cel gospodarczy swojej działalności. I mocno przy tym konfabulują. Jest wyraźny rozdźwięk między procesami, które kształtują lasy od tysięcy lat, a nieudolnym ich naśladowaniem. Po co to wszystko? Wiele wyjaśnia uważna lektura "Strategii PGL Lasy Państwowe na lata 2014-2030", która jest zresztą dostępna w Internecie.

Z wycinki tego cennego lasu są po prostu pieniądze. Jednak czy leśnicy są urzędnikami państwowymi, czy potężną korporacją o charakterze biznesowym?
Brunon Wołosz, Sławomir Zieliński

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (632) ponad 50 zablokowanych

  • (7)

    Mądrzejsi od Polaków Szwedzi importują drewno, mimo iż mają przecież ogromne obszary leśne. Zgadnijcie dlaczego?

    • 82 36

    • (2)

      importują i eksportują a w Polsce fabryki IKEA "jadą" na białoruskim drewnie z Puszczy Białowieckiej, tacy to "ekolodzy" z nich

      • 18 2

      • Szwedzi nie mają już lasów , mają plantacje , uprawy lasów (1)

        a to różnica. Nasi lesnicy też do tego dążą.

        • 8 3

        • Tak jak i u nas

          To już od dawna nie są pierwotne puszczę, tylko przemysłowe, wieloletnie uprawy drzew na surowiec dla przemysłu

          • 1 0

    • Taniej importować niż wycinać.

      • 1 0

    • szlak mnie trafia

      jak slysze takie bzdety. Nie wytne swojego tylko kupie od kogs kto wycia swoje to bede madry. W europie zamknijmy huty ale sprowadzm stal z rosji i chin. Oni na pewno wytopia to w bardziej ekologiczny sposob niz kraje UE. Nie farbujmy ciuchow w UE lepiej niech zrobia to chinczycy w swojej zoltej rzece, Przeciez to zamiatanie smieci pod wycieraczke sasiada. Swiatu i klimatowi to nie pomoze.

      • 7 0

    • Jedź do składów drewna na zachodzie Polski i dowiedz się skąd mają drewno.

      • 1 1

    • Zgadnijcie dlaczego Polska importuje żywność

      Np pomarańcze i banany. Netto Szwecja jest dużym exporterem drewna i masy papierowej. To ważna dziedzina gospodarki szwedzkiej.

      • 1 0

  • (11)

    nie znam sie ale sie wypowiem, wg mnien logicznie, skoro nadlesnictwo gdansk istnieje juz dobre 50lat i ich wycinka drzew prowadzona w tym czsasie nie spowodowala tragedii w drzewostanie to czemu teraz mialby zniszczyc nasz las??opinia ,... 2 ekologow ??dobre sobie hehe czasami zachdze do lasu to ogolnie mam wrazenie ze nkt o niego nie da,ale to tylko moje wrazenie ,

    • 63 64

    • (2)

      od wojny lesistość Polski wzrosła o 10% więc chyba mówi to samo za siebie

      • 11 13

      • Tak lesistość lasów przemysłowych, ekstra.

        • 10 7

      • Lesistość plantacji, nie lasów

        • 14 4

    • Gospodarka leśna (2)

      Nie jestem żadnym nawiedzonym ekologiem. Nie mówię, że nie jest potrzebna, i że pozyskiwanie drewna to samo zło. Ale nigdy dotąd leśnicy nie wycinali drzew na taką skalę jak obecnie. Dobijam 50tki, od dzieciaka lubiłem chodzić po lesie i nadal to robię, więc widzę co się dzieje. Trzeba być wręcz ślepym, żeby tego nie zauważyć.

      • 23 6

      • (1)

        moze dlatego ze teraz wiecwj drzew osiagnelo odpowiedni wiek do wyrebu? 50 lat temu = drzewa po wojnie nie zdazyly urosnac, teraz maja odpowiedni wiek zeby zrobic z nich panele, mebelki, papier.

        • 6 7

        • Kumaj Bamber ,ze las przemyslowy kolo Pily to nie to samo co Park Krajobrazowy przy 700tys Trojmiescie.

          Czaisz roznice czy wbic ci ja lopatologicznie w ten pusty sagan?

          • 2 1

    • Jak się nie zna to może niech się nie wypowiada

      • 0 1

    • To może zacznij chodzić do tego lau

      15 lat temu to był las, dziś coraz bardziej przypomina park, za kilka lat w tym tempie będzie to zwykły miejski park, mający niewiele wspólnego z lasem.

      • 6 2

    • Ale w ostatnich latach mocno przyspieszyli.

      Zaczęło się za Tuska, Kaczor kontynuuje. W Lasach Państwowych liczy się tylko kasa, a starych drzew coraz mniej.

      • 6 3

    • 50 lat?

      A na czym opierasz swoje obserwacje skoro wchodząc do lasu nic nie widzisz,jak sam stwierdziłeś.

      • 1 0

    • Jako nie spowodowała tragedi

      Proszę przejsć sie po tym co zostało z TPK

      • 2 0

  • skandal!!@ (6)

    Mieszkam a Witominie 40 lat ,biegam po TPK i takiej wycinki jak dotychczas- trwającej juz pare lat nie widziałem.

    • 98 45

    • To się wyprowadź do Kanady (3)

      Tam będziesz miał lepiej.

      • 6 20

      • Zdzisiek nie pij już bo żona się skarży

        • 11 4

      • Tekst typowego pisiora

        "Jeśli coś ci się nie podoba to się wyprowadź". Na merytoryczną dyskusję nie ma co liczyć, czego by dana kwestia nie dotyczyła.

        • 12 4

      • Zdzislaw alkoholiku, wyprowadź się do mateczki rosji

        • 5 2

    • chryste. logiczbe myslenie lezy i kwiczy. drzew po wojnie bylo mniej, posadzono nowe - 40 lat twmu nie nadawaly sie do zrobienia z nich chociazby papieru toaletowego.

      • 1 7

    • Nie jest to prawda.

      Taką falę wycinek pamiętam choćby z początku lat 90-tych (rejon Oliwy-VII Dworu). A pamiętam dobrze, bo byłem wtedy na przełomie podstawówki i liceum, marzyła mi się zaś kariera eko-świra. Nawet próbowałem na ten temat jakąś pianę bić, ale za młody byłem i za głupi.

      • 0 1

  • Drzewa trzeba wycinać (3)

    Jak w Australii przestali wycinać pasy przeciw rozprzestrzenianiu się pożarów to mają takie gigantyczne pożary, że tylko "ekolodzy" mogą tego nie rozumieć

    • 44 71

    • (1)

      Jednak jesteś niedoinformowanym i**otą, płoną głownie krzewy i lasy pomiędzy, ale co ty ciemniaku z pipidówy mógłbys o tym wiedzieć

      • 7 1

      • Jakie "pomiędzy" ciemniaku? Jakie lasy "pomiędzy"?

        Co ty bredzisz? Z greenpic jesteś? PS. hej cenzura, jak napisałem głupi ekolodzy, to glupi zniknelo. A wyzwiska personalne i hejt tego powyżej to jest ok dla was? pani Bomba tak was szkoli?

        • 0 7

    • Mogli wyciąć i wybrukować

      Nie byłoby żadnego pożaru...

      • 1 0

  • Leśnicy obok policji, to grupa która w ostatnich latach stała się zwykłymi pachołkami władzy

    • 65 43

  • Ekolog gada głupoty ...jak nie wycinać to jak pozyskiwać drewno?? (9)

    Drzewa się wycina a na ich miejsce sądzi się nowe ..... i to jest normalny proces ....
    Idąc mentalnością ekologa to pola obsiane zbożem też same sobie poradzą ....nie potrzebują rolników, tylko co by ludzie jedli ???

    • 65 76

    • (1)

      Ci ekolodzy są z natury antyludzcy.

      • 7 6

      • A ty walnięty

        • 1 1

    • to jest TPK!!!! (1)

      niech sobie posadzą własne drzewa i pozyskują drewno
      a nie kradną z chronionych terenów
      leśnicy pasożyty

      • 11 13

      • park krajobrazowy

        park krajobrazowy to zadna forma ochroby.czyli jak Kali krasc do dobrze. ale jak Kalemu ukrasc to oj nie niw. Niech wycinaja byle nie u Ciebie?

        • 8 1

    • (2)

      Dobrego są lasy przemysłowe, wiesz takie gdzie sądzi się drzewka w rzędy...

      • 2 3

      • Trolle (1)

        A trollom korporacyjnym spod znaku zielonego mundurka taka wypowiedź się nie podoba :d

        • 1 2

        • mmm lazdy kto ma zdanie inne od autora tekstu musi pracować w lp? czy moze jest w stanie poukladac sobie w glowie ze drewno to surowiec odnawialny i sam z niegi korzysta? hipokryzja ekologow jest ibrzydliwa

          • 0 3

    • Troll

      I tak każą mówić dookoła biznesmeni w mundurkach, a do tego dookoła kłamią, a małe rozumki to łapią i powtarzają razem z trollami, a może to właśnie troll udaje Kowalskiego?

      • 1 1

    • Slash aleś ty głupi jak but,prawdopodobnie bardzo młody

      Nawet nie wiesz że w tym lesie na rozwidleniu drogi w sopockim lesie,jedna w lewo prowadzi do Leśnej Polany,drugą w prawo do leśniczówki Gołębiewo.I na tym rozwidleniu rosło masa czarnych jagód.Kiedy jeszcze nie było obwodnicy,w lasach wokół Sopotu,Oliwy itd można było spotkać jelenia,a teraz nawet grzybów brak!I ty będziesz pieprzył że to dobra gospodarka leśna.Ja jestem chemikiem,a nie ekologiem i wiem że przez takich jak ty Ziemia,a z nią i my najwięcej ucierpimy

      • 1 0

  • Jakie wykształcenie maja ci "ekolodzy"? (8)

    Jaki jest poziom ich wiedzy? Na czyich opracowaniach się opierają? Bo jak ktoś mieni się "ekologiem" po przeczytaniu kilku artykułów w internecie to ja mogę się nazwać ekspertem od energetyki jądrowej. Albo od przemysłowej hodowli ślimaków. Jak kto woli.

    • 58 70

    • Na pewno wyższe niż twoje

      Sławomir Zieliński to dr inż. nauk leśnych, entomolog, cerambycidolog. Sprawdzenie tego w google zajęło mi 10 sekund, krócej niż napisanie twojego komentarza.

      • 14 12

    • Dr. nauk leśnych i entomolog - wystarczy?

      • 8 7

    • No to tutaj akurat się zaorałeś. Akurat to LP nie reprezentuję żadnej fachowej wiedzy oprócz technik hodowlanych drzew. Dziwne, że LP to bardziej przedsiębiorstwo leśne nastawione na sprzedaż drewna. Sam kupowałem od LP bo było najtaniej i dobra jakość

      • 7 2

    • Dr. Nauk Leśnych, Entomolog - wystarczy?

      • 8 4

    • Brunon Wołosz, zwykły zjadacz chleba. (1)

      ...który zadał sobie odrobinę trudu, by się dowiedzieć, że staroświecka - niemiecka gospodarka leśna (jaką stosuje korporacja "Lasy Państwowe") istnieje od XIX (wiek pary i węgla - wyniszczania), natomiast okazuje się, że lasy - nasz las rośnie tu od ponad 8 tys lat i choć był wycinany, to jest lasem naturalnym. Leśnik pan Plonus nie odróżnia czym jest las naturalny od lasu pierwotnego. Ma wykształcenie....:D

      • 7 9

      • benislaw

        Brunon, to Ty?

        • 1 0

    • zerknij sobie na bloga, a od ślimaków wara

      • 0 1

    • Troll

      A mały rozumek musi zobaczyć dyplom, by się dowiedzieć, że nie człowiek stworzył las? Nie LP las wymyśliły, choć niektórzy już w to wierzą :D

      • 3 3

  • Pora to zmienić! (5)

    Lasy znajdujące się w granicach takich aglomeracji jak Trójmiasto powinny być wyłączone z Lasów Państwowych i administrowane przez miasto ( w Warszawie są Lasy Miejskie), tak by służyły rekreacji, edukacji ekologicznej i stanowiły zielony rezerwuar miasta. Lasy Państwowe traktują je jak zwykłe lasy przemysłowe. Za nic mają opinie mieszkańców, władz miasta czy turystów. Przykładem może być trwające od lat unicestwianie drzewostanu na Wyspie Sobieszewskiej. Szeroka wycięta wzdłuż lasów jakoby do ochrony przeciwpożarowej służy przede wszystkim do wywozu drewna. Jeszcze dekada takiej pielęgnacji lasu w wykonaniu LP, a piękne lasy Wyspy będziemy podziewać tylko na zdjęciach.

    • 86 49

    • Jprdl co za bzdury (1)

      Poczytaj ile drzew poszło do wycięcia w Warszawie i Gdańsku tam gdzie miasta sprzedały tereny deweloperom...

      • 18 3

      • Przez ostatnie 30 lat, żadna działka będąca w zasobach warszawskich lasów miejskich nie została sprzedana czy też przeznaczona pod zabudowę ( "odlesiona"). W żadnym z miejskich lasów Warszawy nie jest prowadzone przemysłowe pozyskiwanie drewna. Nie ma problemu wyrębów jak w TPK.

        • 11 6

    • Mafie leśne grasują po całej Europie

      to samo jest u nas. To gigantyczny interes do tego bezpieczny , a zarobki jak na narkotykach . W Polsce takiego spustoszenia w lasach jak teraz nie zrobil nawet okupant.

      • 10 7

    • Uuu. Lasy dla miasta? Już dawno nie byłoby parku krajobrazowego tylko osiedla dla lepszych.

      • 3 3

    • Całkowicie popieram

      W Sopocie są lasy komunalne i państwowe. Nigdzie nie znalazłem żadnej mapki jaki jest ich obszar. Porastają gliniane wzgórza za miasta, stanowiąc mimo trudnych warunków wegetacji ochronę przed wiatrami. Jaką? Wystarczy podczas silnego wiatru pojechać na Przymorze, Zaspę...
      Zatrzymują również część opadów deszczu, zapobiegając podtopieniom, o produkcji tlenu nie wspomnę. Uważam, że lasy komunalne powinny stanowić przynajmniej pas o szerokości dwóch kilometrów od ostatnich zabudowań miejskich. I żadnych wycinek.

      • 2 0

  • Ciągłw powtarzanie ---w Polsce lasów przbywa. (1)

    Legenda dla ciemnego luda, przybywa plantacji drzewek a nie lasów . Wycinają starodrzew
    sadzą witki 3 letnie . Ot i cały ich las.

    • 81 31

    • Przybywa zagajników

      Starsze drzewa tylko wzdłuż leśnych dróg, lub w miejskich parkach..

      • 0 0

  • Pseudo ekolodzy wykończyli Puszczę Białowieską (3)

    to wzięli się za Trójmiejski Park Krajobrazowy. Nie mogą sobie znaleźć uczciwej pracy?

    • 50 64

    • A leśnicy puszczę uratowali - przez jej wycinkę - unicestwienie. Od razu widać, że to troll korporacji LP

      • 14 10

    • Kto to

      Wypisuje takie brednie?

      • 3 0

    • TPK

      A to artykuł o TPK, a nie o puszczy nie zauważyłeś? :D

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane