• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektromobilność - ekologiczna przyszłość transportu

27 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

O korzyściach z posiadania auta elektrycznego opowiada dr inż. Kamil Łapiński z Wydziału Efektywności Energetycznej Energi Obrotu.

Auta elektryczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem na naszych drogach. Wraz ze zwiększającą się liczbą aut, rośnie też sieć stacji ładowania. O tym dlaczego warto zainwestować w "elektryka", jak i gdzie ładować takie auto i jak elektromobilność wpływa na nasze codzienne życie rozmawiamy z dr inż. Kamilem Łapińskim z Wydziału Efektywności Energetycznej Energa Obrót.



Auta elektryczne to pojazdy bardzo nowoczesne. Takie cuda technologiczne obecnej motoryzacji. Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie osoba, która zdecyduje się na zakup takiego auta to, jakie ma korzyści inwestując w "elektryka" zamiast w samochód spalinowy?

Kamil Łapiński: - Użytkowanie samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze niż tradycyjnego auta spalinowego. Biorąc pod uwagę ładowanie takiego auta w domu, w taryfie G12w, 100 km możemy przejechać w cenie 10-15 zł*. W takim pojeździe jest też mniej elementów mechanicznych - na przykład nie ma wtryskiwaczy paliwa, nie ma pomp. Innymi słowy nie ma w nim zbyt wielu elementów, które mogą się popsuć. Co oznacza rzadsze wizyty u mechanika, przez co mamy większy komfort użytkowania samochodu.

Dochodzą również korzyści związane z jazdą po mieście - jak możliwość legalnej jazdy buspasami, czy bezpłatne korzystanie z miejsc postojowych w miejskich strefach parkowania. Kolejną, ważną w mojej ocenie, korzyścią jest oczywiście frajda z jazdy. Samochody elektryczne mają maksymalny moment obrotowy w momencie samego uruchomienia. Także włączanie się do ruchu, czy ruszanie na światłach jest sprawne i bezpieczniejsze.

Ważną rzeczą jest też ekologia, o której często mówi się w związku z autami elektrycznymi. Czy rzeczywiście miasta i środowiskowo naturalne zyskują jeśli liczba użytkowników takich aut się zwiększa?

- Najbardziej odczuwamy to właśnie w miastach. Całą emisję spalin usuwamy z ulic. Samochody elektryczne nie emitują dwutlenku węgla, nie emitują też żadnych spalin. Do tego, trzeba pamiętać o tym, że takie auta są bardzo ciche. Hałas w mieście dzięki temu znacznie się obniża. Z punktu widzenia mieszkańca miasta jest to bardzo dobre rozwiązanie pod względem ekologicznym.

Energa z Grupy Orlen jest jednym z liderów na terenie naszego kraju. Posiada ok. 450 terminali w całym kraju. Energa z Grupy Orlen jest jednym z liderów na terenie naszego kraju. Posiada ok. 450 terminali w całym kraju.

Wspomniał Pan o ładowaniu. Punkty ładowania bardzo się od siebie różnią, nie tylko kolorem ale też wyglądem i wielkością. Skąd użytkownik auta elektrycznego ma wiedzieć, z którego z tych punktów najlepiej skorzystać.

- W Polsce, każdego miesiące przybywa średnie 70 stacji ładowania. Obecnie mamy ok. 2,5 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie całej Polski. Możemy je podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Jedne to stacje AC - z nich mamy możliwość ładowania auta prądem o napięciu zmiennym. Drugie to stacje dużych mocy, tzw. DC, gdzie ładujemy auta prądem o stałym napięciu. Różnica między tymi stacjami jest taka, że na stacjach DC czas ładowania jest znacznie krótszy. Oferują one możliwość ładowania od 50 kW nawet do 350 kW. W tym przypadku czas ładowania wynosi 20-30 minut.

Zajeżdżając więc na stację benzynową, na przykład na hot-doga, możemy równocześnie naładować w pełni nasz samochód. Na stacjach AC auta ładujemy mocą rzędu 7,4 - 11 kW. To jest idealne rozwiązanie dla hoteli, centrów handlowych, restauracji, gdzie klient zostaje na dłużej i na czas odwiedzin może zostawić samochód do ładowania. To rozwiązanie, które z pewnością zainteresuje i przyciągnie klientów z autami elektrycznymi.

Auta elektryczne traktujemy podobnie jak nasze telefony komórkowe, tj. podładowujemy je zatrzymując się na kawę czy też korzystając z gniazdka w domu. Musimy się nauczyć jak użytkować takie pojazdy i wtedy bariera kilometrów nie będzie stanowiła dla nas dużej przeszkody.

Stacje ładowania możemy znaleźć przez aplikację ORLEN Charge. Stacje ładowania możemy znaleźć przez aplikację ORLEN Charge.

Ładowanie auta w domu? Czy Energa Obrót ma ofertę dla takich rozwiązań?

- Są grupy taryfowe, które możemy dopasować do naszych potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór, wspomnianej na początku, grupy taryfowej G12w. W ramach tej grupy energia elektryczna jest dużo tańsza między innymi w godzinach 22.00 - 06.00 oraz w weekendy i święta. Kiedy śpimy, nasz samochód możemy podłączyć do ładowania. Nie potrzebujemy wówczas dużej mocy, aby doładować akumulator w naszym aucie.

Kto odpowiada za budowę sieci stacji ładowania? Kto jest ich właścicielem?

- Głównie są to operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania. Energa z Grupy Orlen jest jednym z liderów na terenie naszego kraju. W całym kraju jest 2,5 tys. stacji a my zarządzamy ok. 450 stacjami ładowania. W Trójmieście jest dosyć dobrze rozwinięta sieć stacji ładowania. Mamy tu ich ok. 200. Patrząc na rozwój samochodów w pełni elektrycznych, a jest ich obecnie ok 25 tys., wynika, że na około 10 takich pojazdów przypada na jedna stacja ładowania. Jest to bardzo dobry współczynnik zakładając dodatkowo, że każda stacja ładowania posiada minimum dwa gniazda.

W samym Trójmieście budowanych jest kilkanaście stacji rocznie. Dzięki temu po Trójmieście poruszamy się bez problemów autem elektrycznym - prawie przy każdym centrum handlowym czy biznesowym jest możliwość ładowania samochodu elektrycznego. Dodatkowo coraz więcej firm, np. transportowych, działających na terenie Trójmiasta, wymienia swoja flotę na auta elektryczne i instaluje własne stacje ładowania. To czysta ekonomia. Jeśli auto pokonuje dziennie nie więcej niż 200-300 km to taka stacja ładowania w firmie świetnie się sprawdza.

Każdy kierowca wie gdzie w swojej okolicy znaleźć stację paliw. Jak w prosty sposób zlokalizować najbliższą stację ładowania auta elektrycznego?

- Istnieją różne aplikacje do wyszukiwania stacji ładowania. Nasze stacje możemy znaleźć przez aplikację ORLEN Charge. W aplikacji możemy także sprawdzić czy dana stacja jest dostępna, ile kilometrów do niej mamy i ile energii musimy zużyć, aby do niej dojechać. Możemy zaplanować nawet trasę naszej podróży i aplikacja podpowie nam na których stacjach powinniśmy się zatrzymać, aby doładować auto.

Jeśli zdecyduję się na zakup auta elektrycznego to skąd mogę czerpać rzetelne informacje o jego eksploatacji czy rozwoju elektromobilności?

- Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, jak i stacje ładowania bardzo dużo informacji możemy znaleźć na naszej stronie energa.pl. Tam zamieszczona jest także nasza oferta dotycząca stacji ładowania. Prowadzimy też blog "Zielone pojęcie", gdzie znajduje się bardzo dużo informacji o samochodach elektrycznych i ich użytkowaniu oraz samych stacjach ładowania. Na większość nurtujących nas pytań o elektromobilność, możemy znaleźć tam odpowiedzi.

* wyliczenie na podstawie cen energii elektrycznej z Taryfy Energa Obrót.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Profil pracodawcy

Miejsca

 

Najczęściej czytane