• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emigracja w prawdziwych opowieściach

Patryk Szczerba
24 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wspomnienia emigrantów mają być ważnym elementem powstającego Muzeum Emigracji. Wspomnienia emigrantów mają być ważnym elementem powstającego Muzeum Emigracji.

Archiwum Emigranta to nowy projekt przygotowany przez Muzeum Emigracji powstające w Gdyni przy ul. Polskiej 1 zobacz na mapie Gdyni. Celem jest dotarcie do wspomnień osób związanych z emigracją. Relacje i opowieści zostaną uwiecznione na taśmach filmowych i dźwiękowych dzięki współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Będzie je można także znaleźć w internecie.



Czy twoi bliscy chętnie dzielą się historiami sprzed lat?

To nie pierwsze podejście do zbierania wspomnień emigrantów. W pilotażowej fazie projektu sfilmowanych zostało kilkadziesiąt wywiadów.- oprócz naszego kraju m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji i Wielkiej Brytanii, Czechach. Teraz pracownicy placówki chcą się skupić przede wszystkim na Polakach.

- Archiwa historii mówionej to oczywiście dobry standard każdego muzeum. W naszym przypadku zadanie jest jednak szczególne - musimy dotrzeć do historii Polaków, którzy wyjechali i nierzadko wyjechali daleko, rozjechali się po całym świecie. Na początku nagrania będą przeprowadzane na Pomorzu. Szukamy emigrantów, ale także wszystkich, którzy mieli z nimi styczność - mówi Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Mile widziane są wspomnienia pracowników transatlantyków, Dworca Morskiego, Obozu Emigracyjnego czy szpitala kwarantannowego. Ciekawe spojrzenie, jak przekonują pracownicy placówki, mogą wnieść także byli marynarze, lekarze, stewardzi czy barmani pracujący na statkach pasażerskich.

Czytaj także: Szukają potomków emigrantów w Ameryce Południowej

Z czasem projekt zostanie rozszerzony na cały kraj i świat. W Warszawie przepytywane będą wybitne postacie nauki kultury i sportu, które musiały emigrować. Nie zabraknie także wspomnień zwykłych ludzi. Na koniec zaplanowano wyjazdy za granicę i rozmowy z tymi, którzy do Polski już nie wrócili.

- Nie zawężamy naszych poszukiwań tylko do emigracji drogą morską, każda historia jest dla nas wartościowa i ważna. Dzięki opowieściom będziemy w stanie odpowiednio przystosowywać placówkę pod kątem prezentowanego w niej programu - zaznacza Sebastian Tyrakowski, koordynator projektu.

By Muzeum Emigracji rozpoczęło działalność, oprócz archiwaliów potrzebny jest także remont Dworca Morskiego oraz magazynu tranzytowego, gdzie ma znaleźć się wystawa stała. Konkurs na koncepcję przestrzenno-plastyczną ekspozycji został rozstrzygnięty w październiku. Wewnątrz Dworca Morskiego odnowione zostaną korytarze oraz klatki schodowe, natomiast budynek od strony Nabrzeża Francuskiego będzie okalała przeszklona fasada. Prace mają się rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Koszt stworzenia Muzeum Emigracji to 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jessica. Otwarcie zaplanowano na przełom 2014 i 2015 roku.

Każdego, kto chciałby podzielić się swoją historią emigracyjną, Muzeum Emigracji zaprasza do kontaktu pod numerem telefonu 58 623 31 79, 606 166 292 bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej archiwum.emigranta@muzeumemigracji.pl

Miejsca

Opinie (73) 2 zablokowane

  • Emigracja '' to jest w sumie stan wymuszony i wiekszosc chcialaby zyc w swoim kraju a nie wyjezdzac .

    Emigracje wymuszały rozne czynniki w roznych okresach historii. Poczynajac od wojen, powstan, stanu gospodarki czy systemow politycznych . Bardzo mi sie spodobal wpis '' nieemigranta ,,,' nigdzie nie emigruje i pocieszam sie faktem ze zawsze moglo byc gorzej ''. Otoz nasz kraj Polska jest wspanialym krajem i nie laczmy tego z systemami politycznymi czy jakims stanem gospodarczym ale ogolnie jako panstwo w danym regionie z jego walorami mamy piekny kraj . Nie nawiedzaja nas kataklizmy pogodowe czy jakies straszne plagi chorob . Rozumiem ze powodem wyjazdu jest aktualnie stan gospodarczy a w innych latach byl system polityczny ale nie przeklinajmy Polski jako kraju tylko ludzi ktorzy nim zle zarzadzaja . Kazdy normalny zapewne czy emigrant czy nie wolalby tu miec dobra prace i tu zyc i budowac swoja przyszlosc zamiast nawet za wieksze pieniadze szwędać sie po swiecie i wycierac obce kąty. A jeszcze lepiej gdybysmy mieli w Polsce dobra prace i zycie i emigrowali sobie w celach ''turystyczno wypoczynkowych. Roznice zarobkow beda zawsze na calym swiecie ale to nie moze byc powod aby przeklinac ten kraj bo sam kraj jako taki niczemu nie jest winien . Mamy piekny dostep do morza , mamy gory , jeziora , lasy , piekna przyrode i tego wielu nam moze pozazdroscic i ludzie tez nie sa najgorsi . Spoleczenstwo w polsce jest rozzalone aktualnie bo wiadomo ze stan gospodarczy sie pogorszyl i kazdy sie boi co bedzie dalej ale to wina ludzi a nie tego panstwa . Wystarczy zmienic pare elementow w gospodarce i sposob zarzadzania i naprawde tu moze byc raj do zycia i zarowno praca jak i inne przyjemnosci. Wiecie ile by dali kiedys emigranci zeby wrocic do kraju ? wszystko co mieli ale sytuacja polityczna ich skazala na pobyt w obcym kraju do konca zycia . Wiec nasze marzenia kierujmy na to aby w Polsce sie zmienilo na lepsze i aby nie trzeba stad nigdzie wyjezdzac bo opuszczanie ojczyzny w celu zarobkowym jest w sumie troche upokarzajace. Wierze ze sie ten bajzel troche przemieli i niedlugo tu bedzie super i to inni beda marzyc zeby u nas w Polsce zamieszkac !.

    • 5 1

  • zagranica jeszcze nic nikomu dobrego nie dała,pamiętajcie że w swoim kraju jest najlepiej.

    a jeśli chcecie szybko mieć super auto,telewizor 3d i inne pierdoły no to wtedy zarabiajcie za granicą ale wracajcie do polski bo tu jest miejsce polaka.

    • 1 5

  • jak chcecie by było wam dobrze to zostańcie i pamiętajcie że tylko w swoim kraju jesteście u siebie. (1)

    lekko nie jest,ale chęci i umiejętności są ważne,prace można mieć jak się coś potrafi i się chce,małe zarobki zniechęcają,ale może warto się postarać by coś osiągnąć,w innych krajach kasa też nie leży na ulicy,zarobki sa większe ale nic za nic.

    • 2 4

    • jestes u siebie?

      pracujac w angielskim TESCO za ulamek tego co w Anglii? Niebadz smieszny dla wladzy jezeli nie masz kasy albo znajomych jestes wrogiem albo nikim . Bite dzieci alkoholikow tez sa u siebie kiedy przychodzi "ojciec" do tej meliny gdzie mieszkaja i zabiera sie za bicie

      • 0 0

  • Nie może być, dobra fotografia w artykule, więc jednak macie tam kogoś kto umie korzystać z aparatu :)

    • 0 0

  • Złe to państwo z którego muszą wyjeżdżać jego obywatele !!!

    Obowiązkiem państwa jest dbanie i chronienie jego obywateli ,dbanie o ich byt ,stwarzanie dobrych i sprzyjających warunków do właściwego poziomu życia ,rozwijania i możliwości prowadzenia szeroko pojętej działalności gospodarczej i biznesowej przez jego obywateli

    • 3 0

  • Złe panstwo zła władza

    Ta władza ma na celu zmusić swoimi rządami ludzi młodych do emigracji, na starych i na dzieciach wypróbować przymusowo szczepionki na świnską grypę starz powymierają a oni będą mieli pachołków do roboty i ziemie obiecaną

    • 1 0

  • jest sie czym pochwalic

    Polska jest chyba w czolowce panst ktore wyprosily taka ilosc obywateli. Walnie sie do tego przyczynily obecne wladze np Gdyni wydajac na ten pomnik hanby pieniadze i przyznajac sobie za to nagrody. Jak mozna byc tak podlym . Dzieku Bogu nie ja bede placil za te szopke ale ci co na nich glosowali ja wyemigrowalem dziekuje ci Polsko i Gdynio ze mnie tak sprytnie wyprosilas

    • 0 0

  • emigracja

    "pospolite ruszenie" - emigracja była krotko przed stanem wojennym - w latach koniec 80 do grudnia 81 Gierek dawał paszporty wszystkim,więc kto mógł i chciał,to wiał.!984 roku trochę mniej wyjechało.

    • 0 0

  • swojej mentalności nigdy nie zmienicie tzn. zawsze będziecie Polakami.Na emigracji człowiek staje się bardziej otwarty,bardziej elastyczny,poznaje inną kulturę,a przede wszystkim może się nauczyć języka, ale trzeba uczyć się 24 godziny na dobę - taka prawda.Jeśli zaczynasz się identyfikować z krajem, do którego wyemigrowałeś i jesteś miły dla tubylców - to będą Cię szanować- w pracy, bo jesteśmy dobrzy i w życiu prywatnym.A co ważne trzeba do ludzi danego kraju wyjść i pozbyć się kompleksów,no i jak wspomniałam język i jeszcze raz język.Wiem,bo jestem emigrantką zatrzymującą się na chwilę w trójmieście.Dodam jeszcze, że Tam człowiek tęskni za TU,natomiast Tu za Tam

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane