Fakty i opinie

W sobotę otwarcie kładki na Wyspę Spichrzów

W środę po południu trwały próby uruchamiania obrotowej kładki, łączącej Wyspę Spichrzów z Długim PobrzeżemMapka. W piątek kładka została odebrana przez urzędników, a oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Aktualizacja, piątek, godz. 11:40.Jak poinformował Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, dziś urzędnicy odebrali kładkę na Wyspę Spichrzów, a w sobotę ma nastąpić jej oficjalne otwarcie.

- Już jutro nastąpi jej otwarcie i oddanie do dyspozycji pieszych - napisał na Facebooku Piotr Borawski.

Która kładka będzie popularniejsza: na Ołowiankę czy na Wyspę Spichrzów?

Zobacz wyniki (1604)
O przymiarkach do otwarcia w weekend pieszej przeprawy nad Motławą mówili pracownicy, którzy w środowe popołudnie testowali działanie mechanizmu obrotowego kładki. Przyglądało im się wielu spacerujących w tym czasie nad Motławą.

Czy rzeczywiście można liczyć na to, że po wielu miesiącach oczekiwania kładka wreszcie zacznie służyć do tego, do czego została zaprojektowana? Przypomnijmy, że po raz pierwszy otwarto ją dla pieszych w grudniu ubiegłego roku, lecz jedynie na dwa dni.

Tłumy na otwartej kładce w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Film z grudnia 2019 r.


Nietypowe próby na kładce na Wyspie Spichrzów. Film z lutego 2020 r.Nie doszło wówczas do żadnej awarii, nic się nie zepsuło, ani nie zaszwankowało. Mimo to, przeprawa została zamknięta. Dlaczego? Ponieważ z prawnego punktu widzenia kładka wciąż nie została oddana do użytku.

To może się zmienić jeszcze w tym tygodniu.

- Robimy wszystko, by tak się stało - zapewnia Jan Kurbiel z firmy Granaria, która we współpracy z miastem zabudowała część północnego cypla Wyspy Spichrzów i zbudowała także kładkę. - Dziś i jutro (czwartek 30 lipca i piątek 31 lipca - dop. red.) będą odbywały się odbiory kładki i jeśli miasto ją oficjalnie przejmie, kładka może zostać uruchomiona lada dzień.

Decyzja ws. kładki na Wyspę Spichrzów zapadnie w piątekJak udało nam się ustalić, posiedzenie gremium, które zadecyduje o odbiorze kładki, rozpocznie się o godz. 9 rano w piątek, 31 lipca. Od strony technicznej wszystko jest gotowe: pozwolenie na użytkowanie kładki wydał już Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, inwestor wykonał kilka technicznych otwarć przeprawy, które zakończyły się sukcesem.

W odbiorach uczestniczyć będę przedstawiciele miejskich instytucji, takich jak: GZDiZ, DRMG, Gdański Ośrodek Sportu (zarządza nabrzeżami Motławy).

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ewentualne obawy może budzić stanowisko Kapitanatu Portu Gdańsk.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne kapitanatu, więc liczę, że jego decyzja będzie jednak pozytywna - mówi nam przedstawiciel inwestora pragnący zachować anonimowość.
Przypomnijmy: kładka św. Ducha (nazwana tak, ponieważ powstała na przedłużeniu ul. św. DuchaMapka) to obrotowa przeprawa przez Motławę. Mierzy 57 metrów długości. Opiera się na fundamencie wylanym w korycie Motławy. Co ciekawe: fundament nie znajduje się pośrodku rzeki, lecz jest nieco przesunięty względem jej osi. To sprawia, że od strony Długiego Pobrzeża tor wodny jest szerszy i mieszczą się na nim statki białej floty. Tor od strony Wyspy Spichrzów jest węższy.

Formalności związane z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie obiektu oraz korzystanie z pomieszczenia sterowni znacznie się wydłużyły. Jeszce w kwietniu zapowiadano, że kładka zostanie uruchomiona w czerwcu. Teraz jest szansa, że stanie się to 1 sierpnia.

Wyspa Spichrzów: zmiany w latach 2016-2019

Opinie (140) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.