• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk doradzi jak dobrze remontować budynki

Krzysztof Koprowski
28 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Brak spójnej wizji dla całego zespołu zabudowy prowadzi do chaotycznego malowania budynków, należących do różnych wspólnot. Nz. al. Hallera. Brak spójnej wizji dla całego zespołu zabudowy prowadzi do chaotycznego malowania budynków, należących do różnych wspólnot. Nz. al. Hallera.

Gdańsk będzie instruować i uczyć mieszkańców, jak estetycznie remontować elewacje budynków czy wymieniać okna. W tym celu rozpoczęto prace nad opracowaniem przewodnika i strony internetowej z dobrymi praktykami remontowymi.



W jaki sposób nie dopuścić do powiększania chaosu w remontach budynków?

Przewodnik, opracowany przez Referat Estetyzacji, będzie dostępny przede wszystkim poprzez stronę internetową www.gdansk.pl/dobryremont (obecnie strona nie została uruchomiona i przekierowuje do www.gdansk.pl).

- Stronę uruchomimy przypuszczalnie do końca listopada. Będzie też wydana broszura informacyjna. Materiały przygotowujemy, aby pomóc mieszkańcom w wyborze właściwych rozwiązań remontowych. Ujęte w nich zostaną m.in. zagadnienia dotyczące rodzajów okien, technik docieplenia oraz kompozycji kolorystycznych - zapowiada Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta w Urzędzie Miejskim.

Aby jeszcze bardziej dopasować się do potrzeb, referat chce także zebrać informacje od mieszkańców o tym, co najbardziej chcieliby widzieć w przewodniku dobrych praktyk remontowych. W tym celu została opracowana krótka ankieta internetowa, której wyniki będą skutkowały omówieniem pewnych zagadnień możliwie najbardziej szczegółowo.

- Chcemy, aby strona poprzez materiały graficzne oddziaływała na wyobraźnię odbiorcy. Dlatego też będą prezentowane np. zdjęcia obecnego stanu budynku i wizualizacje, jak ten budynek mógłby wyglądać, gdyby zastosowano lepsze rozwiązania estetyczne [przykładowa wizualizacja w formie animacji zamieszczona jest obok treści ankiety referatu - dop. red.] - dodaje Szymański.

Jeżeli jednak już teraz ktoś ma wątpliwości, czy jego pomysł lub pomysł wspólnoty na malowanie budynku jest dobry, nie musi czekać do listopada. Referat Estetyzacji zawsze deklaruje chęć nieodpłatnej pomocy i konsultacji w tym zakresie, przy czym pełni funkcję doradczą - nie zajmuje się przygotowywaniem pełnej dokumentacji remontowej budynków.

- Naszym zadaniem jest uzgadnianie, opiniowanie i pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji projektowych. Takim przykładem może być modernistyczna kamienica przy al. Grunwaldzkiej 60, zobacz na mapie Gdańska, znajdująca się pomiędzy innymi odnowionymi budynkami. Innym przykładem jest blok przy ul. Leśna Góra 19 zobacz na mapie Gdańska, który był ocieplony jako ostatni spośród tych mocno wyeksponowanych i widocznych z ul. Słowackiego i nasypu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - mówi Jan Kołodziej, pracownik Referatu Estetyzacji.

Warto pamiętać, że Referat Estetyzacji już wcześniej opracował także przewodniki w zakresie kolorystyki budynków dla Wrzeszcza Dolnego, jak i Siedlec. Pomocny może być również dokument, obejmujący swą tematyką montaż szyldów i reklam na budynkach - do pobrania tutaj (format PDF, ok. 9,5 MB).

Najładniejsza elewacja 2014 r.
Laureaci konkursu na elewacje 2013 r. - I miejsce ex aequo przyznano wspólnotom przy ul. Zakopiańskiej 44, 44A (u góry) oraz Dworcowej 10 (na dole). Laureaci konkursu na elewacje 2013 r. - I miejsce ex aequo przyznano wspólnotom przy ul. Zakopiańskiej 44, 44A (u góry) oraz Dworcowej 10 (na dole).

W tym roku, wzorem poprzednich lat, Gdańsk ponownie organizuje konkurs na najładniejszą elewację. Konkurs jest adresowany do członków wspólnot mieszkaniowych, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. przeprowadziły remont lub modernizację elewacji budynku w zakresie co najmniej elewacji frontowej.

Na zgłoszenia konkursowe urzędnicy czekają do 3 lutego. Pula nagród wynosi 50 tys. zł, a wszelkie szczegóły będą wkrótce dostępne na stronie www.gdansk.pl/konkurs-elewacja (w momencie pisania artykułu strona jeszcze nie działała).

Opinie (94) 5 zablokowanych

  • Miasto won!

    Jeżeli "miasto" da pieniądze na remont ,to wtedy może decydować o czymś.
    Urzędasy pilnują swoje stołki i członkowie "zarządu " czekają na swoje "odprawy" ustalone przez swoich kolesi.Krótko mówiąc - won od cudzych pieniędzy.
    Kolorystyka niektórych elewacji jest faktycznie w stylu "wieś tańczy i śpiewa" .
    Sorry,takie mamy społeczeństwo -wg słów klasyka.

    • 4 2

  • ciekawe, że remonty w komunalnych są drogie, a efekty takie sobie

    i tacy "eksperci" chcą doradzać wspólnotom?

    • 4 0

  • ciekawe czy...

    doradzać będą ci sami eksperci, którzy doradzali w sprawie rewitalizacji ulicy Łąkowej i okolic, jakiś geniusz wymyślił jezdnie brukowane, jazda po tych dużych kamieniach samochodem nie należy do przyjemności. Ciekawe czy barani łeb wziął pod uwagę komfort jazdy rowerem po takim bruku a szczególnie bezpieczeństwo jazdy w czasie deszczu. Wsadzić takiego geniusza na rower i niech jedzie jesienią po takim gów...

    • 6 1

  • Gdansk doradzi

    Pan adamowicz teraz doradzi sprzedal stare rudery za kokosy pozbywajac sie klopotu a teraz jeszcze chce decydoweac o fasadach budynkow paszoł wonnnn panie adamowicz wara od tego to nasze prywatne a nie panskie waraaa od tego

    • 6 0

  • To prawda, że kwestia KTO DORADZI

    W prostej sprawie- tj zrobienia trzech wariantów, wizualizacji kolorów i gzymsów ciągu kamienic i przyniesienia tych trzech rysunków na zebranie wspólnoty to jak sądzę-nawet student architektury jako drobne zlecenie w spni studenckiej? licealista z aparatem fot ?

    Ale już nie jest proste : jak zrobić drenaż i odwodnienie podwórka,jak zapewnić każdemu właścicielowi mieszkania stałe oświetlone miejsce parkingowe- skoro stare kamienice w ogóle nie maja kanalizacji burzowej a właśnie się sypie-po 60 latach - izolacja przeciwwilgociowa fundamentów.
    Ani tez jak ocieplać,czym i jak zapewnić nową wentylację - jeśli nie chcemy chorób stawów i grzybic płuc już po trzech latach od niefachowej roboty...cieplej będzie, ale cala rodzina w szpitalu.
    Poradnik "co warto wiedzieć biorąc się za modernizację starego budynku" jest ważny -jak rozpoznać szkodniki stolarki schodowej, czy ocieplać strychy suszarnie pod dachówką ceramiczną...to jest wiedza o tym, jak nie wyrzucić pieniędzy właścicieli w błoto i mam nadzieje ze o tym na stronce Poradnika będzie dyskusja i konkretne ceny robót i materiałów.
    Dotacje na zbieranie wody opadowej jak w W-wie i Krakowie?Dotacje solarne? Jakoś mało sie slyszy, żeby zarządcy w ogóle wiedzieli, skąd brać fundusze na budynek.Bo nie tylko od właścicieli mieszkań..

    • 3 0

  • hahahha

    jeśli mowa o chaosie i braku spójności oraz doradzaniu miasta co do estetyki budynków....wystarczy spojrzeć na Ogarną ,tam to dopiero tragedia ,czy to dzieci projektowały ,jak to wygląda ? takie bazgroły na kamieniczkach ? nie dzięki za taką pomoc i poradę

    • 5 2

  • Jak to było? "Uczył Marcin Marcina, a sam głupi jak świnia". No offence, to tylko takie przysłowie.

    Na początek niech się nauczą jak dobrze zarządzać nieruchomościami. Bo ten cały GZNK to idealny przykład jak robić nie należy. A teraz jeszcze dołącza się Tereferat ds. Piękności, którego rolą wydaje się być sterowanie strumieniem publicznych pieniędzy do kieszeni właściwych artystów.

    • 6 0

  • Dewastacja Gdańsk prez architektów trwa

    Gdańsk jest brudny i zapyziały.

    • 6 0

  • Może niech zaczną uczyć władze spółdzielni mieszkaniowej Wrzeszcz.

    Prezes tej spółdzielni na Niedźwiedniku pozwala na malowanie budynków tylko tam, gdzie są ocieplane i w ten sposób na jednym budynku są ściany kolorowe i czyste oraz stare i brudne,makabra. To są wyrzucone pieniądze i zero estetyki.

    • 0 0

  • Urzędnicy będą narzucaż nam gusta !!!

    Wara od narzucania kolorystyki przez urzędników. Kolory niech wybierają u siebie w domu. O gustach się nie dyskutuje. Jednemu podoba się córka a drugiemu teściowa. Osobiście mnie kolorystyka na Hallera się podoba w przeciwieństwie do kolorów na Kościuszki które w rok, dwa po pomalowaniu wyblakły i wyglądają nieciekawie

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane