• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk się bawił

ms
28 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Święto zaczęło się od piątkowej inscenizacji wjazdu do Gdańska króla Kazimierza Jagiellończyka. Święto zaczęło się od piątkowej inscenizacji wjazdu do Gdańska króla Kazimierza Jagiellończyka.
Największą atrakcja święta byli chyba jednak napoleońscy żołnierze, którzy zdobywali miasto, paradowali i musztrowali się. Największą atrakcja święta byli chyba jednak napoleońscy żołnierze, którzy zdobywali miasto, paradowali i musztrowali się.
Dwie historyczne rocznice oraz dobra pogoda - jeśli nie liczyć przejściowych burz - sprawiły, że na gdańskim Święcie Miasta bawiły się tłumy.

Cała zabawa zaczęła się w piątek, gdy od inscenizacji wjazdu do Gdańska króla Kazimierza Jagiellończyka. Monarcha ten dokładnie 550 lat wcześniej wydał przywilej, który pozwolił Gdańskowi wzbogacić się i stać się najpotężniejszym polskim i jednym z najbardziej wpływowych miast w tej części Europy.

W sobotę na ulicach Głównego i Starego Miasta odbył się rodzinny bieg gdańszczan, na Motławie miały miejsce wyścigi smoczych łodzi.

W Dworze Artusa po raz pierwszy wręczono Kufle Złotych Lwów Gdańskich. Nagroda w postaci repliki oryginalnego gdańskiego kufla piwnego z XVIII wieku ufundowana przez Browar Amber trafiła do 23 osób, które zgodnie z "Ideą Kufla" są zasłużone, otwarte, pogodne. Wśród laureatów znaleźli się m.in. dyrektor ZOO Michał Targowski, muzyk Tymon Tymański, animatorka kultury Elwira Twardowska.

W sobotnie popołudnie tysiące gdańszczan i turystów gromadziły się na Targu Węglowym, gdzie od godz. 18 trwały występy gwiazd i gwiazdek polskiej estrady. Zaczęła Monika Brodka, po niej śpiewali bracia Golcowie. Cały wieczór zakończył się złożonym z niemal samych przebojów występem grupy Bajm i pokazem fajerwerków

W niedzielę największą atrakcją - zarówno dnia, jak i całego weekendu - było oblężenie miasta i bitwa wojsk napoleońskich z oddziałami prusko-rosyjskimi. Bój rozegrał się na Dolnym Mieście, nieopodal Bastionu Żubr i Bramy Nizinnej.

Francuzi - tak jak przed 200 laty, 27 maja 1807 roku - zdobyli miasto i przegnali z niego Prusaków i Rosjan. Obyło się na szczęście bez ofiar i złego traktowania jeńców: tuż po inscenizacji wszystkie oddziały zgodnie przemaszerowały na Główne Miasto, gdzie popisywały się musztrą przed Dworem Artusa.
Gdańszczanie odebrali w weekend prezent od przyjaciół z Warszawy: stołeczni cukiernicy upiekli 3-metrowy tort w kształcie Pałacu Kultury i Nauki. Gdańszczanie odebrali w weekend prezent od przyjaciół z Warszawy: stołeczni cukiernicy upiekli 3-metrowy tort w kształcie Pałacu Kultury i Nauki.
W sobotę wręczono Kufle Złotych Lwów Gdańskich: jedną z laureatek została Elwira Twardowska, organizatorka festiwalu teatrów ulicznych i plenerowych Feta. W sobotę wręczono Kufle Złotych Lwów Gdańskich: jedną z laureatek została Elwira Twardowska, organizatorka festiwalu teatrów ulicznych i plenerowych Feta.
ms

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (31) ponad 10 zablokowanych

  • dziemaszkiwicz

    K Dziemaszkiewicz aby zrozumiec spoleczenstwo to idz na spektakl tego artysty jasniej juz niemozna wyjasnic pozd

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane