• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk: wizja odnowy zdegradowanych obszarów

Krzysztof Koprowski
18 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przesuń aby
porównać

Gdańsk nie tylko planuje rewitalizować wybrane dzielnice, ale również podnosić jakość przestrzeni publicznych tzw. obszarów zdegradowanych. Opublikowane właśnie opracowanie wskazuje kierunki przekształceń na Stogach Mieszkaniowych zobacz na mapie Gdańska, Przeróbce Mieszkaniowej zobacz na mapie Gdańska, Angielskiej Grobli zobacz na mapie Gdańska oraz w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Działania inwestycyjne są rozłożone na co najmniej kilka lat.



Jak oceniasz jakość przestrzeni publicznych w Trójmieście?

Tegoroczne Studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, bo taką nazwę nosi dokument, odnosi się do obszarów zdegradowanych, czyli uznanych za wymagające zmian, ale niespełniających kryteriów dla wdrożenia programu rewitalizacji np. ze względu na dobry stan utrzymania budynków czy mniejsze natężenie występowania problemów społecznych.

W Gdańsku za obszary zdegradowane uznano: Stogi Mieszkaniowe, Przeróbkę Mieszkaniową, Angielską Groblę oraz w Brzeźno (szczególnie tzw. osadę rybacką).

Studium GPL 2018 jest kontynuacją ubiegłorocznych prac, w ramach których podobne opracowanie przygotowano dla rewitalizowanych dzielnic, a w kolejnych latach GPL obejmie swym zakresie pozostałe obszary Gdańska.

- Nadrzędnym celem projektu GPL jest wskazanie sieci przestrzeni lokalnych w Gdańsku, czyli najważniejszych przestrzeni dla mieszkańców w każdej dzielnicy czy jednostce mieszkaniowej. Dla każdej z wytypowanych przestrzeni publicznej zostały opracowane ogólne wytyczne projektowe, czyli najważniejsze z punktu widzenia ładu przestrzennego, kompozycji urbanistycznej i funkcjonalności elementy - wyjaśnia Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska.
Przy wyborze przestrzeni lokalnych brano pod uwagę wyniki ankiet internetowych, wytyczne rad dzielnic oraz organizacji pozarządowych. Ponadto istotne było "kryterium lokalności", czyli wskazanie miejsc znajdujących się blisko budynków mieszkalnych, zgrupowania osiedlowych sklepów, lokalizacji i dróg dojścia do szkół czy lekarza.

Poniżej prezentujemy jedynie najważniejsze założenia dla każdego z obszarów zdegradowanych. Szczegółowe ustalenia są zawarte w opracowaniach, dostępnych na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska.

Stogi Mieszkaniowe: połączenie północy z południem



Na Stogach Mieszkaniowych za najważniejszą przestrzeń koncentracji życia lokalnej społeczności uznano ul. Stryjewskiego zobacz na mapie Gdańska w obrębie pawilonów handlowych. Od tego miejsca wyprowadzono dwa powiązania piesze:

  • w kierunku nabrzeża Martwej Wisły, gdzie postulowane jest utworzenie terenu rekreacyjnego z atrakcyjnym bulwarem
  • w kierunku północnym, do kościoła pw. św. Rodziny zobacz na mapie Gdańska, terenów leśnych oraz nieodległego Pustego Stawu zobacz na mapie Gdańska

Dodatkowo planowane jest utworzenie kilku niewielkich skwerów oraz zachowanie funkcji rekreacyjnej terenu przy charakterystycznym podłużnym bloku naprzeciwko pętli tramwajowej Stogi Pasanil zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Na Stogach powstanie bulwar nad Martwą Wisłą

Przeróbka Mieszkaniowa: teren rekreacyjny wewnątrz pętli



Na Przeróbce Mieszkaniowej jako główną przestrzeń lokalną wytypowano rejon ul. Lenartowicza zobacz na mapie Gdańska oraz pawilony i skwer zobacz na mapie Gdańska między ul. Lenartowicza i Bajki. Z tego miejsca wyprowadzono dwa powiązania piesze:

  • w kierunku nabrzeża Martwej Wisły wraz z utworzeniem nowego placu publicznego
  • (opcjonalne) w kierunku Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i Miejskiego

Ponadto zwrócono uwagę na potencjał rekreacyjny wnętrza pętli tramwajowej zobacz na mapie Gdańska oraz skweru przy ul. Przetocznej zobacz na mapie Gdańska.

Angielska Grobla: ul. Długie Ogrody przedłużeniem Długiej



W obszarze zdegradowanym Angielska Grobla najważniejszą przestrzenią lokalną będzie ul. Długie Ogrody zobacz na mapie Gdańska, stanowiąca kontynuację ciągu spacerowego Długa-Długi Targ-Stągiewna.

Uzupełnieniem tego traktu spacerowego ma być połączenie osiedla Rudno zobacz na mapie Gdańska (Obrońców Poczty Polskiej) przez ul. Angielska Grobla zobacz na mapie Gdańska z Ołowianką, a także poprzeczne powiązania Ołowianki z terenami po "Blaszance" zobacz na mapie Gdańska oraz nabrzeża wzdłuż ul. Na Stępce zobacz na mapie Gdańska ze stadionem żużlowym zobacz na mapie Gdańska.

Głównymi terenami rekreacyjnymi powinny być m.in.:

W opracowaniu wskazano także potrzebę wygodnego powiązania z obszarami rekreacyjnymi wzdłuż Opływu Motławy zobacz na mapie Gdańska. Ponadto dużą nadzieję pokłada się w przemyślanym i atrakcyjnym zagospodarowaniu terenów dawnych zakładach mięsnych zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Długie Ogrody: kiedy i jak się zmienią

Brzeźno: rekreacyjna zielona obwodnica



W Brzeźnie za centralny punkt dzielnicy uznano rejon tzw. Skweru Kuracyjnego zobacz na mapie Gdańska, który ma być "poszerzony" o podobny miejski plac także po drugiej stronie ul. Krasickiego. Oczekiwane jest także atrakcyjne zagospodarowanie okolic pawilonu handlowego przy ul. Dworskiej zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Deweloper planuje budowę 26-metrowego budynku w centrum Brzeźna

Oprócz połączeń pieszych nakierunkowanych na dotarcie do plaży oraz równoległych do niej, postulowane jest poprawienie przestrzeni publicznej przejścia z Nowego Portu do Parku Nadmorskiego w osi ul. Krasickiego zobacz na mapie Gdańskaul. Mazurskiej zobacz na mapie Gdańska, a także utworzenie tzw. zielonego ringu wokół dzielnicy.

W opracowaniu postuluje się ponadto lepsze zagospodarowanie terenów osiedla Łozy zobacz na mapie Gdańska, w tym poprowadzenie przez jego środek wygodnego przejścia pieszego wraz ze skwerem.

Czytaj też: Jest pomysł na Dom Zdrojowy w Brzeźnie

Przesuń aby
porównać

Działania rozłożone na wiele lat



Realizacja wszystkich propozycji zawartych w GPL została rozłożona na wiele lat i będzie zależała od pozyskania środków finansowych, inicjatyw rad dzielnic, projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego oraz prywatnych inwestorów. Studium należy traktować jako "materiał wyjściowy" dla dalszych działań.

Niektóre działania zostały już zapoczątkowane gotowymi do wdrożenia projektami np. budowy portowego infoboksu przy Falochronie Zachodnim lub poprawy zagospodarowania terenów wzdłuż ul. Stryjewskiego w ramach przebudowy torowiska tramwajowego.

- Opracowanie GPL będzie miało też bezpośrednie przełożenie na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Przy ich sporządzaniu dla kolejnych obszarów, będą brane pod uwagę wytyczne z GPL - dodaje Anna Fikus-Wójcik.

Miejsca

Opinie (144) 5 zablokowanych

  • Odnowią za publiczne

    i sprzedadzą deweloperom. Takie budyniowo ...

    • 26 8

  • A co na to FRAG? (1)

    Nagle towarzystwo z FRAG nabrało wody w usta a może jest inna przyczyna?

    • 18 2

    • Jak to co? Do krok w dobra stronę

      • 6 0

  • eee

    Całe miasto zalane psim łajnem.Szału nie ma ani władz,ani psów ,ani u właścicieli psów.Właściciele psów w ogóle ludzie nie wielkiego umysłu.

    • 18 14

  • Przyszła władza będzie miała dobry materiał do pracy (2)

    Bardzo się cieszę, że władze przystępują do realizacji naszych pomysłów z lat ubiegłych jak m.in. rewitalizacja Brzeźna przy tzw. budach, o której pisaliśmy w Koncepcji renaturyzacji pasa nadmorskiego w Gdańsku. Odtworzenie ciągów alejowych w mieście to też świetny pomysł - jeszcze trochę ich ostało się po barbarzyńskich wycinkach w latach ubiegłych - jak np. bezpodstawna wycinka 100 letnich kasztanowców na Siennickiej. Nie widzę natomiast, renaturyzacji plaży na wysokości Nowego Portu przy baterii portowej, gdzie plaża zasypana jest ODPADAMI. Do przedmiotowych planów konieczne jest również opracowanie stałych wytycznych szczegółowych aby planiści nie mogli kombinować. Mam nadzieję, że przyszli włodarze realizować będą przedstawiane w artykule założenia i plany. I w przyszłości będziemy mogli wdrażać je w życie.

    • 19 2

    • Odtworzenie alei (1)

      Mam wrażenie, że robią to jakieś bezmózgi. Należy WYCIĄĆ stare, zamierające drzewa i posadzić nowe w formie szpalerów, to raz, dwa, po posadzeniu PIELĘGNOWAĆ taka młodą aleję, uzupełniać uszkodzone słupki podtrzymujące młode drzewka, w razie konieczności dosadzać nowe ...
      Na razie po posadzeniu drzew nikt się dalej nimi nie interesuje, w efekcie jest może co czwarte, powyginane od wiatrów, krzywe.
      W ten sposob to aleje nie powstaną

      • 5 0

      • Niestety miasto i podległe spółki nie są mistrzami jeśli chodzi o specyfikację zamówienia(SIWZ) - to tam trzeba napisać gwarancję utrzymania zieleni przez zleceniobiorcę np. na 4 lata od posadzenia. Kwestia kolejna to przestrzeganie tych zapisów i ich egzekwowanie, czyli patrzenie urzędnikom na łapki- czy wykonują swoje obowiązki. Mnie martwi to, żeby przez przykrywkę sadzenia nowych drzew i alei nie wycieli w pień starodrzewia, który może im kolidować z parkingiem czy zamierzeniami deweloperki.

        • 5 0

  • Wędlina

    Jak widać kiełbasa wyborcza nabiera rozpędu.

    • 33 5

  • a na Ujescisku na Przemyskiej deweloper zniszczył i zanieczyscił dwa stawy,przy których (2)

    buduje ogromne bloczysko,zabierajac kawał dobrej zieleni mieszkancom! Prezes Spóldzielni Ujeścisko pazerny,powinno go CBA prześwietlic,czy nie kręci wałków....

    • 25 3

    • Przeciez nielegalny prezes Ujesciska to znany zlodziej (1)

      Osiedle jest tak zasyfione ze szkoda gadać. Ostatnio nawet z jednego z bloków odpadła elewacja. Lata to trwa. Nic nikt nie zrobi bo Polska to kraj bezprawia. Pan H. kradnie fundusz remontowy i robi walki na licznikach.

      • 3 0

      • Do Urodzonego w Gdańsku: jak uważasz,że nikt nic nie zrobi to dlatego wlasnie nasz kraj tak wyglada..

        .Do boju facet,miej jaja i zgłosc gdzie trzeba!

        • 1 0

  • VII Dwor

    Teren przy nasypie PKM po dawnym boisku zarosniety zaniedbany od wielu lat mozna tam wybudowac jakis slep npLidl

    • 10 8

  • STOGI (2)

    Nie trzeba wielkich planów i wydawania publicznych pieniędzy. Przed blokami zlikwidować tzw. klepiska czyli nie utwardzone podwórka z utrudnionym wjazdem i błocie w czasie opadów tj jak wieś z lat sześćdziesiątych - czy trudno ułożyć niepełne płyty . Wykonać oświetlenie uliczne na osiedlu pomiędzy blokami. ( obecnie teren osiedla oświetlają wspólnoty mieszkaniowe, ale zaczynają się buntować i mogą wyłączyć - to obowiązek gminy !!! ) Przestrzenie między blokami zadrzewić - krzewy, oraz najtańsze drzewa. Remont osiedlowych uliczek. Niektóre podziurawione ulice przypominają lata pięćdziesiąte. Stogi goszczą coraz więcej ludzi nie tylko z Polski.

    • 36 3

    • najtańsze drzewa (1)

      Nie najtańsze, tylko w średniej cenie aby zaraz nie uschły. No i NIE TOPOLE!!

      • 4 0

      • A dzieci z bloku przy ul. Wrzosy 28 D mają największe w Gdańsku kałuże i tego nikt im nie odbierze. Kalosze, stateczki z kory i miejsce wolne jest od samochodów.

        • 5 0

  • Ogólnie całą Polskę powinno sie od nowa zalesić Lasami Borowymi,Dębami,Jaworami,które rosły (1)

    sobie przez całe tysiąclecia na terenach Słowiańskich. Chroniły one nasz naród przed powodziami,kataklizmami i najazdami wrogów.Teraz leśnicy szkodniki wycinają ostatnie dobre gatunki drzew a sadzą cienkie witki brzozowe ,które potem przy wichurach łamią się jak zapałki....

    • 25 3

    • Coś niezbyt skuteczna była ta puszczańska ochrona przed wrogami, poczynając od najazdu Brzetysława A.D. 1038. Wtedy raczej pierwotnej puszczy nie brakowało ;-)

      • 4 2

  • OBUDZIC WIELKI GDANSK (1)

    od 20 lat Adamowicz z PO oraz usluznymi mediami dziennikiem baltyckim tv trojmiasto przed wyborami wciska kit mieszkancom a efektem tego jest 3 miejsce w rakingu najbardziej zaniedbanych miast w europie srodkowej w sondzie die velt i izby turystycznej w brukseli MNIEJ KITU WIECEJ PRACY PRAWDY POKORY I DZIALANIA NA RZECZ MIASTA MIESZKANCOW SLOIKI Z PO TO NIE INTERESUJE

    • 23 6

    • Tak jesteś głosem rozpaczy ,bo Pis w Gdańsku nie może dorwać się do koryta

      i rozpacza ,precz z Pisem i Jaworskim

      • 5 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane