• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia posypuje głowę popiołem i obiecuje być bardziej "rowerowa"

Michał Sielski
4 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wojciech Szczurek czasem też jeździ na rowerze. Za trzy lata dziesięciokrotnie więcej gdynian ma dzielić tę pasję. Wojciech Szczurek czasem też jeździ na rowerze. Za trzy lata dziesięciokrotnie więcej gdynian ma dzielić tę pasję.

Gdyńscy urzędnicy wraz z rowerzystami i audytorami wypracowali dokument, który zdiagnozował sytuację w mieście i wyznaczył cele na najbliższe lata. Na razie jest źle, ale gdynian czekają duże zmiany. Plan? Dziesięciokrotny wzrost rowerzystów w mieście w ciągu 10 lat. - Poprzeczka jest wysoko, ale to dobrze - mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.



Plan budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Chylońskiej. Pas zieleni, oddzielający obecnie szczyty bloków od jezdni zostanie zlikwidowany, a na to miejsce zostanie przesunięty chodnik. Obecny chodnik zostanie zajęty pod parking, a większość obecnego parkingu zajęta pod drogę rowerową. Plan budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Chylońskiej. Pas zieleni, oddzielający obecnie szczyty bloków od jezdni zostanie zlikwidowany, a na to miejsce zostanie przesunięty chodnik. Obecny chodnik zostanie zajęty pod parking, a większość obecnego parkingu zajęta pod drogę rowerową.
Audyt przeprowadzono według uznanej na świecie metodologii Bypad, która została wdrożona w ponad 170 miastach i regionach w 24 krajach. Gdynia jest trzecim polskim miastem (po Tczewie i Gdańsku), które przeszło audyt. Wyniki? Mówiąc delikatnie: mogło być lepiej.

Zobacz podsumowanie, wyniki i wnioski audytu (pdf).

Najlepsze przykłady to niechciana przez rowerzystów estakada rowerowa, oprotestowywana droga łącząca nadmorski pas Sopotu i Gdyni czy ostatnie plany budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Chylońskiej na odcinku od ulicy Kartuskiej zobacz na mapie Gdyni do Puckiej zobacz na mapie Gdyni, które także zostały już oprotestowane (grafika obok).

Co najbardziej przeszkadza w jeździe po Trójmieście rowerem?

- Sam czasami jeżdżę tędy do pracy rowerem. Ani razu nie zdarzyło mi się wybrać drogi, według trasy projektowanej przez Urząd - bo jest ona nienaturalna i niewygodna. Mam nadzieję, że uda się uniknąć sytuacji, w której ponownie - jak w wypadku chociażby zdublowanej estakady rowerowej - miasto wyda miliony złotych na inwestycję, z której tak naprawdę nikt nie będzie zadowolony - zauważa opozycyjny radny PiS, Marcin Horała.

Takich przykładów jest więcej. I nie tylko w miejscach, w których drogi rowerowe przeszkadzają mieszkańcom. Jeszcze nieskończona droga rowerowa w Orłowie już nadaje się do remontu, bo ulewa wypłukała część nawierzchni.

- Najsłabiej wypadła infrastruktura, bezpieczeństwo i efekty działań. Według metodologii badania, Gdynia prezentuje więc podejście izolowane - miasto jest w stanie realizować projekty, ale robi to mała grupka specjalistów - mówi Wojciech Makowski, audytor z firmy Inspro.

Efekty? Sieć dróg rowerowych jest całkowicie niespójna. Niemal żadna dzielnica nie ma bezpiecznego połączenia z centrum, a istniejące drogi są pełne rozwiązań wręcz zagrażających zdrowiu. To nie zachęca do podróży rowerami, więc dziś udział transportu rowerowego w Gdyni to zaledwie 1 proc. całości.

- Warto pamiętać o tym, że te kawałki dróg to efekt pracy i perspektywicznego myślenia. Zawsze przy kolejnych inwestycjach drogowych czy mieszkaniowych - tam gdzie się dało - zlecaliśmy budowę dróg rowerowych właśnie z myślą, że kiedyś je połączymy. Teraz mamy ambitny plan, by to zrobić. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, ale to dobrze - podkreśla prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

W ocenie infrastruktury brała udział 18-osobowa grupa urzędników, rowerzystów, radnych i mieszkańców Gdyni oraz trzech audytorów. Nie skupiali się na analizowaniu dokumentów i "przekładaniu papierków". Wsiedli na rowery i pokonali ponad 75 km. Przez dwa miesiące jeździli i dyskutowali co i jak należy zmienić.

- Dyskusje były burzliwe, a momentami nawet bardzo burzliwe. Gdy jednak emocje sięgały zenitu, wkraczał audytor, który dzięki swojemu doświadczeniu sprowadzał rozmowę na poziom konkretów i faktów. Także dzięki temu udało się tak wiele zrobić - mówi Łukasz Bosowski ze stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, który potrafi walczyć o swoje racje i bez wątpienia należy do ambitnych dyskutantów.

Efekty dwumiesięcznej pracy to 37 działań do wdrożenia w ciągu 30 miesięcy, począwszy od stycznia 2014 roku. Wśród nich m.in. kluczowe uzupełnienia na najważniejszych trasach: wzdłuż ul. Wielkopolskiej, al. Zwycięstwa, czy poprawa jakości drogi na ul. Morskiej. Do tego jeszcze uspokojenie ruchu wokół szkół i oczywiście projekty oraz budowa nowych dróg dla rowerzystów.

- Plan jest ambitny i wiem, że będzie wymagał zaangażowania wielu osób. Daje jednak też jasność i komfort pracy, bo wiemy co mamy robić, a osoby jeżdżące na rowerach też mają jasny sygnał czego mogą oczekiwać w najbliższych latach - podkreśla Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dróg rowerowych.

Efektem prac ma być nie tylko spójna sieć bezpiecznych dróg rowerowych, ale też lawinowy wręcz wzrost osób podróżujących po mieście rowerem. Dziś to 1 proc., za 10 lat rowerzyści mają stanowić 10 proc. całości ruchu i urzędnicy liczą, że będą to ci, którzy zrezygnują z przejazdów samochodem, a nie komunikacją publiczną.

Opinie (295) 8 zablokowanych

  • Do Miasta Gdynia

    Zacznijcie od głównych ulic, od OSI łączących poszczególne dzielnice i miasta.

    1)Odcinek Morskiej od Estakady Kwiatkowskiego do Gdyni Głównej
    2)Odcinek od Rumi do Chyloni ul.Hutnicza (tam nawet nie ma chodnika !)
    3)Hutnicza - Wiśniewskiego ?? Jak to pokonać rowerem ???

    Powodzenia

    • 10 0

  • gdańsk i 2% cyklistów (1)

    gdańsk ma ponoć 500km ścieżek rowerowych tj.najwięcej w Polsce. I tylko 2% rowerzystów. A robią hałas jakby ich bylo przynajmniej 50%. W Gdyni też. To irytujące. Są większe potrzeby na które brak forsy.

    • 4 12

    • hehhee dobre , Rowerzystów jest dokładnie tyle ile ludzi ma rower - koleżko od statystyki :)

      Śmiem twierdzić że rower posiada min 60 % społeczeństwa.

      • 7 1

  • Czego się spodziewać po dzinsowych rowerzystach :)

    Panie Wojtku czy na prawdę nie ma Pan żadnych dresów, nawet na rower?

    • 2 5

  • Robert;)

    nie dziwię się, jak mają posła pe....;)

    • 4 0

  • Patologia . Przeginacie pałę.

    dla kilku kolesi bosowskiego ,w dobie kryzysu wydaje się pieniądze zabierając je większości podatnikom.Nie realizując ich podstawowych potrzeb.
    Czy także w tym celu ma służyć złodziejska ustawa śmieciowa?
    Koszt wybudowania w mieście 1km ścieżki rowerowej to ok. 3 mln. zł.Wytłumaczcie mi że to jest produkt "pierwszej " potrzeby , absolutnie niezbędny do życia. Jest sport który można uprawiać taniej i na własny koszt.
    No ale lepiej wyć że mnie się należy , zrobić mnie to, czy tamto.Bez zastanawiania czyim kosztem . Aby nie moim.
    Kompletnie zapomniano o przedszkolach, żłobkach, niepełnosprawnych, naprawach dróg, szpitalach , ośrodkach zdrowia- w których jest bryndza niewyobrażalna, zabiedzonych szkołach,totalnym bezrobociu,braku perspektyw dla młodych ludzi, o starszych nawet nie ma co wspominać.
    Ale za to paru kolesi sobie popedałuje z domu pod supermarket jak mu zabrakine piwa. I to też tylko przez dwa miesiące w roku.
    ktoś na głowę upadł.

    • 4 4

  • Ciekawy, ważny krok we właściwym kierunku

    Raport BYPAD to dobry katalizator zmiany myślenia o sposobie funkcjonowania miasta: miasta dla ludzi wreszcie, a nie tylko ani nie głównie dla samochodów.

    • 5 1

  • Gdynia niby takie nowoczesne miasto , a sciezek rowerowych prawie nie ma :( A teraz w czasie tych uciazliwych remontow Morskiej i Estakady , mozna by bylo rowerem pojechac, jak ladna pogoda. No tak tylko nie ma gdzie, bo albo brak sciezki , albo brak pobocza...

    Obiecanki Prezydenta, zrobia pewnie ale tylko na Karwinach i Dabrowie, a gdzie pozostale dzielnice???

    • 4 2

  • Zrobcie sciezki rowerowe wzdluz ul. Morskiej do Rumi! A najlepiej wzdluz Hutniczej, bo tam sa ciagle korki!

    • 2 1

  • SZczurek

    Czy w jego wieku (wygląda na 60+) może jeszcze jeździć?? No chyba, że tylko do zdjęcia q gazecie.

    • 1 2

  • Gdynia (2)

    Ścieżki są potrzebne, ale pamiętajmy, że w Gdyni pogoda jest łącznie 2 miesiące w roku. Nie ma potrzeby nad tym pomysłem tak piać i piać.

    • 0 7

    • pogoda jest cały rok (1)

      A przez 2 miesiace po prostu inaczej się trzeba ubierać

      • 1 0

      • No fakt. Pogoda teraz koszmar. Też ciężko znoszę upał. Te dwa miesiące to jest w ogóle koszmar. Nogi trzeba na wierzchu, bo zlewne poty. Trzeba brać prysznic po każdej jeździe, zmyć kurz i syf. A jak otrzesz pedałem o nogę, to się robią rany (jak zimno i przez spodnie, to nic).

        W lecie to trzeba jeździć autkiem. Klima na pełny ciąg i da się przetrwać. Oby do jesieni...

        widzimysię 9.6 ;-)

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane