• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hulajnogi na minuty, czyli hulaj... dusza i parkuj, gdzie chcesz

Michał Jelionek
25 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Niestety, ale często po zakończeniu wypożyczenia użytkownicy zapominają o bezpiecznym pozostawieniu hulajnóg. Niestety, ale często po zakończeniu wypożyczenia użytkownicy zapominają o bezpiecznym pozostawieniu hulajnóg.

Kiedy na drogach Trójmiasta pojawiły się pierwsze samochody na minuty, głośno zrobiło się na temat ich niechlujnego parkowania w zupełnie przypadkowych miejscach. Podobny problem pojawił się po niedawnym uruchomieniu usługi wynajmu elektrycznych hulajnóg, które także pozostawiane są, gdzie popadnie. Hulaj dusza - piekła nie ma.



Czy przeszkadzają ci hulajnogi pozostawione na chodnikach?

Transport współdzielony w Trójmieście cieszy się niesłabnącą popularnością. Mieszkańcy chętnie korzystają z samochodów, skuterów, rowerów, a ostatnio także z hulajnóg na minuty. Od początku maja na ulicach Gdańska pojawiło się wielu zwolenników tej formy transportu a wraz z nimi - niestety - bałagan na chodnikach. Hulajnogi pozostawiane są dosłownie wszędzie. Wygląda to po prostu niechlujnie i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji dla innych osób.

- Dostrzegamy ten problem. Dlatego też kładziemy coraz większy nacisk na edukowanie osób korzystających z naszych hulajnóg. Zależy nam, aby wpłynąć na poprawne użytkowanie, w tym przede wszystkim na parkowanie w bezpiecznych miejscach. Gdy tylko otrzymujemy sygnał o źle zaparkowanej hulajnodze, niezwłocznie kontaktujemy się z osobą wynajmującą i prosimy o przestawienie sprzętu w odpowiednie miejsce. Kiedy tego nie uczyni, nakładamy dodatkowe opłaty. Z reguły, z obawy na poniesienie kosztów, hulajnoga zostaje przestawiona - wyjaśnia Marcin Maliszewski z firmy Blinkee.
Hulajnogi pozostawiane są, gdzie popadnie. Na chodnikach, trawnikach, a nawet drogach rowerowych. Hulajnogi pozostawiane są, gdzie popadnie. Na chodnikach, trawnikach, a nawet drogach rowerowych.
Drugi z trójmiejskich operatorów działa podobnie. Gdy tylko otrzyma "donos" od innych użytkowników hulajnóg bądź przechodniów - stara się szybko reagować.

- Problem z niepoprawnym parkowaniem niestety istnieje, jednak z naszych obserwacji wynika, że znaczna większość użytkowników parkuje poprawnie. Problemem są tzw. przypadkowi przechodnie, którzy przestawiają lub przenoszą hulajnogi. Żeby zakończyć usługę wypożyczenia hulajnogi w naszej aplikacji, użytkownik musi zrobić zdjęcie zaparkowanej hulajnogi - stąd mamy te informacje. Aktualnie dziennie otrzymujemy kilkanaście zgłoszeń o źle zaparkowanych hulajnogach. Jesteśmy zaskoczeni pozytywną postawą mieszkańców. Staramy się reagować na zgłoszenia najszybciej jak się da i przestawiać hulajnogi tak, żeby stały poprawnie zaparkowane i nikomu nie wadziły - zdradza Marcin Antoszek z Quick Ride.
Póki co, niesforni użytkownicy nie są karani.

- Zgodnie z naszym regulaminem mamy możliwość nałożenia kary na użytkowników za niepoprawne parkowanie. Problem jest jednak marginalny, więc na tę chwilę odstępujemy od wymierzania kar - dodaje.
Aktualnie brakuje infrastruktury dla nieużywanych hulajnóg. Zapewne stojaki w jakimś stopniu rozwiązałyby ten problem. Aktualnie brakuje infrastruktury dla nieużywanych hulajnóg. Zapewne stojaki w jakimś stopniu rozwiązałyby ten problem.
Nasi czytelnicy skarżą się na użytkowników, którzy bez większej wyobraźni porzucają hulajnogi, gdzie popadnie: na środku chodnika, na trawnikach, a nawet na drogach rowerowych, na które hulajnogi mają zakaz wjazdu. Dodajmy tylko, że w świetle wciąż obowiązującego prawa hulajnogą elektryczną można poruszać się wyłącznie po chodnikach, gdyż osoba kierująca jest... pieszym, a hulajnoga nie jest pojazdem.

Sytuacji już przyglądają się władze Gdańska.

- Operatorami systemów hulajnóg elektrycznych są podmioty prywatne, wykonujące usługi na zasadach czysto rynkowych, a ich działalność nie jest w żaden sposób uregulowana umową z gminą czy inną jednostką samorządu. Nie mamy możliwości ingerowania w tę działalność, o ile nie wykracza ona poza obowiązujące ogólne ramy prawne. Niemniej w przypadku utrudniania poruszania się chodnikiem przez nieużywane hulajnogi, nie wykluczamy podjęcia odpowiednich działań, tj. traktowania takich przypadków, jak zajęcie pasa drogowego, a więc naliczania stosownych opłat, a także zdeponowania takich hulajnóg w magazynach GZDiZ. Takie stanowisko zostało przekazane firmom, zanim rozpoczęły działalność w Gdańsku - tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta Gdańska.
Warto z większą rozwagą pozostawiać wynajmowane hulajnogi. Warto z większą rozwagą pozostawiać wynajmowane hulajnogi.
Sporym problemem niepoprawnie parkowanych hulajnóg jest niestety brak infrastruktury i stosownych regulacji prawnych.

- Nie ma aktualnie stojaków czy wymalowanych stref dla hulajnóg, dlatego też zdarza się, że użytkownicy pozostawiają je w miejscach niedozwolonych. Mamy kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Pierwszym z nich jest zainwestowanie w stojaki, a drugim wygospodarowanie stref między przejściami dla pieszych a miejscami parkingowymi dla aut. Te strefy są wyłączone z ruchu, a mogłyby stanowić świetnie miejsce parkingowe dla hulajnóg czy rowerów - dodaje Maliszewski.
Oczywiście problem złego parkowania nie dotyczy wyłącznie hulajnóg, bo w przypadkowych miejscach pozostawiane są także rowery czy skutery. Warto zaapelować do użytkowników o większą rozwagę przy wyborze miejsca zakończenia wynajmu.

Więcej na temat transportu współdzielonego w Trójmieście


Zdewastowana hulajnoga elektryczna na Monciaku.

Miejsca

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

  • "Niemniej w przypadku utrudniania poruszania się chodnikiem przez nieużywane hulajnogi, nie wykluczamy podjęcia odpowiednich działań, tj. traktowania takich przypadków, jak zajęcie pasa drogowego, a więc naliczania stosownych opłat, a także zdeponowania takich hulajnóg w magazynach GZDiZ". Oczywiście popieram. Jednocześnie chciałabym zapytać, czy podobna polityka jest w rzeczywistości, nie na papierze, stosowana wobec stojących na chodnikach samochodów, zwłaszcza tym, które zostawiają ludziom 30 cm na przeciśniecie się, blokują, tarasują itp.? Nie zauważam energicznych działań w tym kierunku.

    • 2 1

  • No jak to gdzie najlepiej parkować te hulajnogi na stacjach rowerów Mevo przecież nie jest zabronione i wolno.

    • 0 0

  • Problem niechlujnego parkowania samochodu i hulajnogi są zasadniczo różne.

    W przypadku samochodu służby porządkowe mogą wystawić mandat, który organizator wypożyczalni może egzekwować wtórnie od klienta, o ile moment wystawienia będzie na mandacie wyraźnie określony (nie ma ryzyka, że jakiś przypadkowy przechodzień przestawi złośliwie samochód w inne miejsce). W przypadku hulajnóg sprawa jest bardziej złożona, bo każdy może ją przecież przestawić w inne miejsce i musiałby istnieć system dokładnego (z dokładnością do powiedzmy lepszą niż 1m) określania położenia hulajnogi w momencie jej zwalniania przez wypożyczającego. GPS tego nie umożliwia, podobnie jak bezpłatne serwisy Galileo, Beidou, glonassa i innych (najlepsza dostęna niemilitarna dokładność to komercyjna usługa w Galileo dająca pomiary z dokładnością ok. 0,8 m).

    • 0 0

  • Hulajnoga nie jest pieszym - jest motorowerem!

    To że kierujący hulajnogą jest pieszym to pobożne życzenia firm oferujących taki wynajem.

    Owszem był projekt zmian w ustawie wprowadzający pojęcie UTO (urządzenie transportu osobistego) pod które podpadałaby elektryczna hulajnoga, projekt jednak został odrzucony.
    Również indywidualne decyzje komentantów straży miejskiej czy policji (z Warszawy) nie są w żaden sposób wiążące prawnie.

    Póki co hulajnoga elektryczna jest... motorowerem:

    motorower pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy...lub w silnik elektryczny
    o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

    Z oficjalnych interpretacji jest póki co tylko jeden wyrok sądu gdzie Sąd Rejonowy w Lublinie 20 grudnia 2016 r. stwierdził że hulajnoga elektryczna jest motorowerem i tak traktował kierującego hulajnogą.

    Dodam od razu dlaczego hulajnoga jest motorowerem a Mevo jest rowerem - bo rower może mieć wspomaganie elektryczne, ale musi ono wspomagać pracę na pedałach. Podczas gdy silnik hulajnogi uruchamiany jest po prostu manetką.

    Tak więc jazda taką hulajnogą dozwolona jest wyłącznie po jezdni, nie wolno nią jeździć ani chodnikiem ani drogą dla rowerów, kierujący musi mieć prawo jazdy przynajmniej AM, a na głowie mieć kask. Warty zauważenia jest również obowiązek posiadania tablicy rejestracyjnej, oraz ubezpieczenia OC.

    • 4 0

  • W innych krajach, cywilizowanych, elektryczne hulajnogi są codziennością i jakoś sobie ludzie radzą.

    • 2 0

  • Mowiac krotko, wrzucac do rzek, brac do bagaznika i wywosic na zlomowiska. (1)

    • 1 2

    • tylko spróbuj to zrobić to Policja już czeka na ciebie psycholu

      • 0 0

  • Typowe dla pokolenia, które nie musi sprzątać swojego pokoju czy odnosić naczyń po sobie.

    Jak mają więc wiedzieć, że taka hulajnoga może być dla kogoś utrudnieniem? Oni myślą, że od sprzątania po nich są odpowiednie służby....

    • 4 1

  • Na srodku chodnika, w tunelu pod SKM na srodku

    tak to obecnie wyglada
    Czy na prawde ludzie nie maja mozgu?

    • 1 0

  • to w jaki sposób my Polacy (ale takze chyba juz imigranci)

    korzystamy z samochodów, skuterów, hulajnóg to juz woła o pomste do nieba w gdańsku na morenie niektore skutery i hulajnogi wygladaja na porzucone w miejscach najmniej do tego przewidzianych....nie wiem kiedy to robia nikogo nigdy na tym nie ''d*pnąłem' chyba w nocy. inny problem który sie pojawił to szalejacy na tych elektrycznych hulajnogach, rowerach i skuterach ''kierowcy'' na jaskowej dolinie az strach sie poruszac, rano na gorze jaskowki zamiast po stronie gdzie jest sciezka to po drugiej stronie zasuwaja slalomem na rowerach hulajnogach i smartboardach z predkoscia conajmniej 30 km/h czy policja zamierza patrolowac pieszo ulice??? tu sie naleza mandaty

    • 0 0

  • jak jeden z drugim g*wniarz

    dostanie mandat to zacznie sie zastanawiac na swoja gim-gupota i zapyta swoich rodziców czemu go tak bezstresowo lub patologicznie wychowali

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane