• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idziesz do lasu? Uważaj na lisie szczepionki

Michał Sielski
29 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Lisy coraz częściej żerują na przyleśnych osiedlach, więc szczepionki trafiają też na skraj lasu. Lisy coraz częściej żerują na przyleśnych osiedlach, więc szczepionki trafiają też na skraj lasu.

Jeśli w długi weekend dopisze pogoda, wielu z nas pewnie będzie chciało pospacerować po lesie. Warto jednak uważać, by zwłaszcza dzieci i zwierzęta, nie zainteresowały się właśnie rozłożonymi szczepionkami, które mają chronić lisy przed wścieklizną.



Tak wyglądają szczepionki przeciwko wściekliźnie, które przeznaczone są dla lisów. Tak wyglądają szczepionki przeciwko wściekliźnie, które przeznaczone są dla lisów.
Zrzucanie szczepionek zakończyło się w Trójmieście 25 maja, co oznacza, że do 15 czerwca w lesie trzeba uważać, by się na nie nie natknąć. Szczepionki mają chronić lisy przed wścieklizną, śmiertelną chorobą, której bywają nosicielami.

Szczepienia wykonywane są dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Ich całkowity koszt sięga 2 mln zł, ale dopóki całkowicie nie uporamy się ze wścieklizną, będą kontynuowane. Polegają na zrzucaniu z samolotu lecącego ok. 200 metrów nad ziemią specjalnych przynęt, wewnątrz których znajduje się szczepionka.

Lisie smakołyki o specyficznym rybim zapachu, znaleźć można stosunkowo łatwo, bo na jednym kilometrze kwadratowym lasu powinno być od 15 do 20 równomiernie rozmieszczonych przynęt.

Jak działa szczepionka? Jest mieszanką mączki rybnej oraz bydlęcego sadła, a więc lisim przysmakiem. Zwierzę rozgryza ją, jednocześnie rozgryzając blister wkładu z substancją czynną, który kaleczy język, dzięki czemu preparat ma możliwość wniknięcia bezpośrednio do krwiobiegu, co gwarantuje większą skuteczność. W okolicach Trójmiasta od lat jest ona bardzo wysoka.

- Na początku lat 90. notowaliśmy ok. 300 przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę, obecnie wirus w naszym rejonie praktycznie nie występuje. Ostatnie chore zwierzę padło w 2008 roku - mówi zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii, Paweł Niemczuk.

W związku z akcją szczepienia lisów:

- najlepiej nie wchodzić do lasu w ciągu najbliższych dwóch tygodni;
- unikać spacerów w lesie z psem (przypominamy, że zawsze musi być tam on na smyczy);
- nie dotykać i nie przenosić przynęt znalezionych w lesie (dotknięta przez człowieka szczepionka nie zostanie zjedzona przez lisa);
- w razie bezpośredniego kontaktu ze szczepionką zgłosić się do lekarza, uprzednio gruntownie przemywając miejsce kontaktu wodą i mydłem;
- w razie kontaktu zwierzęcia ze szczepionką, zgłosić się do lekarza weterynarii.

Opinie (75) 5 zablokowanych

  • (1)

    a jak jakiś piesek to zje to co ?

    • 0 1

    • dolaczam sie do pytania...

      • 0 1

  • A potem te lisy zagryzają ptaki, zające i inne drobne zwięrzęta

    populacja lisów zwiększyła się kilkukrotnie, populacja zajęcy zmniejszyła się wielokrotnie.
    Powinni zabronić tych szczepionek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane