Fakty i opinie

Ile pięter na Wyspie Piecewskiej?

Najnowszy artukuł na ten temat

Wraca pomysł Big Boya na Przymorzu: 99 metrów i szklane windy

Zieleń i perspektywa znikną, gdy na Wyspie Piecewskiej powstaną 17-kondygnacyjne budynki.
Zieleń i perspektywa znikną, gdy na Wyspie Piecewskiej powstaną 17-kondygnacyjne budynki.

- Stracimy słońce, piękny widok i oazę zieleni - mówią mieszkańcy Moreny, protestujący przeciwko budowie kilkunastopiętrowych budynków na Wyspie Piecewskiej. - To nie jest teren na budowę parterowych domków jednorodzinnych, poza tym otoczony jest niemal równie wysokimi blokami - ripostuje deweloper.Wyspa Piecewska na Morenie: ponad trzy hektary zieleni otoczone ul. Piecewską, Rakoczego i Jaśkową Doliną. Dla okolicznych mieszkańców: jeden z nielicznych zielonych terenów w ich dzielnicy i miejsce spacerów z psami. Dla deweloperów: doskonale zlokalizowana i skomunikowana z miastem duża działka. Idealna pod budowę wysokich budynków, których mieszkańcy będą mieli widok na morze i śródmieście Gdańska.

Wysokie, kilkudziesięciometrowe budynki powinny powstawać:

w jednej, wskazanej przez miasto dzielnicy 26%
w różnych częsciach miasta, aby nie tworzyły zbitej całości w panoramie 32%
gdziekolwiek, gdzie nie przeszkadzają okolicznym mieszkańcom 23%
na Manhattanie, bo na pewno nie w Trójmieście! 19%
zakończona Łącznie głosów: 914
Od wielu lat ten obszar jest kością niezgody pomiędzy mieszkańcami tej części Moreny oraz inwestorami pragnącymi go zagospodarować. Ci pierwsi już raz triumfowali, gdy nie dopuścili do wybudowania tu hipermarketu. Teraz nie podobają im się plany gdyńskiej firmy deweloperskiej Hossa, która chce postawić tu osiem 17-piętrowych budynków mieszkalnych. W sumie ok. 1 tys. mieszkań.

Wczoraj, tym razem wokół wozu transmisyjnego Radia Gdańsk, po raz kolejny spotkali się mieszkańcy, przedstawiciele dewelopera oraz miejscy urzędnicy.

- Stracimy słońce, będziemy mieszkać w półmroku, stracimy widok na śródmieście Gdańska, ul. Piecewska, która jest w fatalnym stanie zakorkuje się od co najmniej kilkuset nowych samochodów - jednym tchem wyliczali swoje zarzuty wobec planowanej inwestycji mieszkańcy okolicznych domów. - Chcemy demokratycznie decydować o tym, co buduje się w naszej dzielnicy!

- Demokratycznie wybiera się swoich przedstawicieli we władzach, ale nie decyduje się o tym, co ktoś chce zgodnie z prawem zbudować na swojej działce - tłumaczył mieszkańcom Andrzej Duch, dyrektor wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków gdańskiego magistratu.

- A pan kogo reprezentuje? Mieszkańców tego miasta, czy dewelopera? - odcinali mu się zgromadzeni ludzie.

Hossa kupiła ten teren w 2005 roku już z wydaną przez miasto decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która zezwalała na postawienie tu wysokich budynków mieszkalnych. Na jej podstawie gdyński deweloper uzyskał na początku br. prawomocne pozwolenie na budowę dwóch pierwszych wieżowców.

- Nie odbieramy deweloperowi prawa do budowania w tym miejscu, ale mamy pretensje, że miasto zgodziło się na tak wysoką zabudowę - żalą się mieszkańcy. - Dlaczego te bloki nie mogą być niższe?

- Chcemy realizować projekt, który naszym zdaniem najlepiej wpasuje się w to miejsce - przekonuje Iwona Ziemianowicz, dyrektor marketingu z Hossy. - Mieszkańcy mówią, że wysokie budynki przesłonią im panoramę. Nam się wydaje, że strzeliste, ale wąskie budynki mniej ograniczą widok, niż nieco niższe, ale znacznie szersze.

Przedstawiciele Hossy przekonują, że budowane przez nich budynki nie będą wiele wyższe niż te, które już stoją wokół ich działki. - Tu stoją dziesięcio- jedenastopiętrowce, a nasze będą miały 16 pięter - tłumaczą. W rzeczywistości istniejące bloki mają ok. 30 metrów, podczas gdy budynki Hossy mają mieć po 55 metrów.

Od kilku tygodni na Wyspie Piecewskiej prowadzone są prace porządkowe: wycinane są drzewa, usuwane są kolizje sieci. Hossa zapowiada że budowa może rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy.

Centralpark Morena
informacja ze strony Hossy
Centralpark to nowoczesne, strzeliste 17-kondygnacyjne budynki z widokiem na morze i na panoramę miasta. Każdy z nich posiada portiernię, dwie windy oraz monitorowane parkingi podziemne, które pomieszczą wszystkie samochody mieszkańców.

Budynki skupione będą wokół wewnętrznego dziedzińca dostępnego dla wszystkich, w którym znajdzie się nie tylko plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców, ale także miejsca do rekreacji i zieleń parkowa.

Centralpark to nie tylko wygodne mieszkania, to przede wszystkim komfortowy styl zamieszkiwania związany z bezpieczeństwem oraz łatwością dostępu do usług osiedlowych i rozrywki. To inwestycja projektowana z myślą o aktualnych i przyszłych mieszkańcach Moreny.

Opinie (183) ponad 20 zablokowanych

 • ...Stracimy słońce, piękny widok i oazę zieleni.....

  raczej siedlisko meneli trzaskających tanie wina oraz oazę psich kup:)

  BUDOWAĆ!!!

  • 3 2

 • Pewnie, że budować!

  Zgadzam się z przedmówcą, że to wcale nie jest oaza zieleni i w ogóle super miejsce przyjazne dla mieszkańców - trochę trawy, niekiedy łysa gleba, do tego pełno psich gówien i pozostałości po żulach... Ponadto to nie jest jedyna zieleń na Morenie. Jest fajny park, zalew, las ... o co wam chodzi ludzie? Jestem jak najbardziej za budową. Przynajmniej młodzi ludzie będą mieli gdzie mieszkać i to w przyzwoitych warunkach.

  • 1 0

 • - Stracimy słońce, piękny widok i oazę zieleni

  slonce to moze i prawda...ale stracic widok na taki syf to szczescie!
  a okreslenie"oaza zieleni" to chyba dowcip czy cos, bo odkad pamietam potocznie sie mowilo na ten teren "betony"

  • 1 0

 • nie moja sprawa.. mogą być te wieżowce, byleby były przy nich boiska, place zabaw itp. bo po samych blokach nic fajnego nie będzie.

  na gdańsku południe, powstają tylko bloki i nic więcej.. młoda dzielnica i już widać patologię wśród dzieci i młodzieży co nie ma miejsca na spotkania i pozytywne rozładowanie energii.

  • 0 0

 • Nie kumam ludzi, ktorzy zaplaca kupe szmalu za mieszkanie w wiezowcu z widokiem na szare bloki z zulami pod oknem i marnymi szansami na zmiane tego stanu rzeczy.

  • 1 0

 • Smiechu Warte

  Stracimy słońce, będziemy mieszkać w półmroku, stracimy widok na śródmieście Gdańska, ul. Piecewska, która jest w fatalnym stanie zakorkuje się od co najmniej kilkuset nowych samochodów

  I CO JESZCZE? LUDZIE, OPANUJCIE SIE, BO TE SLOWA SA CONAJMNIEJ ZALOSNE!!!...

  ALE POLACY AKURAT TO POTRAFIA-WYOLBRZYMIAC. JA MAM WIDOK NA PASKUDNY GMACH BANKU I JAKOS NIE MARUDZE. I SLONCE MAM, I JAK ZERKNE W BOK TO STAROWKE WIDZE, I NIEDAWNO WYBUDOWALI NIEDALEKO NOWE BLOKI A WIEKSZYCH KORKOW JAKOS NIE MA...ZENADA NA MAXA!!!

  • 0 0

 • szkoda mi tych ludzi

  przemawia przez nich zwykła zawiść i zazdrość. (...) dają soba manipulować i powtarzają utarte slogany
  Demagogia i nic wiecej, BUDOWAĆ!!!

  • 0 0

 • Budować...

  Jak dla mnie mogą mi nawet pod oknem budować wieżowce byleby w końcu wraz z nimi powstawały nowe drogi i infrastruktura komunikacji miejskiej.

  • 1 0

 • Zebrało się kilkoro (...)

  i gadają kretynizmy.
  Domki jednorodzinne w dzielnicy bloków.
  Będzie kolejne nowe osiedle w Gdańskiu z dobrym dojazdem i ludzie nie będą musieli kupować mieszkań na jakichś zadupiach.

  • 0 0

 • komu przed oknem nie wybuduje tej KARYKATURY OSIEDLA

  niech łaskawie swoich żenujacych sądów nie przedstawia!!!

  to że mieszkamy w tych "oblesnych blokach" to chyba nie znaczy że można ma "n****ć na głowe" za przeproszeniem i do śmierdzących klatek,obskornych wind , i meliniarni w smietnikach , piwniczkach i na parkingach dorzucic jeszcze po ścianie okien w widoku z każdego okna!!!!!!!!

  i nie dlatego, kochani sąsiedzi , zeby pieknie zagospodarowac Wyspe ,dajac mieszkancom-juz licznej MORENY piekne tereny zielone czy tez handlowe, a jedynie po to by napchac kieszenie zachlannego developera, ktory nei liczy sie z niczym ani z nikim.zatem prosze o zrozumienei sytuacji.

  prawo do walki ma kazdy...nie potępiajcie...pomozcie...

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.