Fakty i opinie

stat

Jak zagospodarować rzekę Kaczą?

Nad Kaczą nie brakuje urokliwych zakątków.
Nad Kaczą nie brakuje urokliwych zakątków. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Studenci Politechniki Gdańskiej mają pomysł, jak zagospodarować tereny wokół rzeki Kaczej w Gdyni. Ma to nie tylko poprawić zdolności retencyjne w okolicy Redłowa, Orłowa i Małego Kacka, ale też być miejscem do rekreacji i spacerów.zakończona Łącznie głosów: 1292
O pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni wokół Kaczej piszemy co najmniej od pięciu lat. Do tej pory właśnie na pomysłach się kończyło, choć nie brakowało akcji promocyjnych czy sprzątania terenów nad brzegami. Czy tym razem będzie inaczej? Czas pokaże, ale studenci Politechniki Gdańskiej - jak dotąd - wykonali największą pracę w kierunku zmian urokliwych, ale wciąż trudno dostępnych i przez wielu nieznanych terenów.

Na razie nikomu nie udało się zagospodarować tego terenu.
Na razie nikomu nie udało się zagospodarować tego terenu. graf. Trojmiasto.pl

Konkurs na zagospodarowanie terenu wokół KaczejTeraz za plany zagospodarowania terenu wokół Kaczej wzięli się studenci z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, zachęceni przez społeczników z gdyńskiego stowarzyszenia Miasto Wspólne.

Zwycięski zespół zaproponował m.in. stworzenie suchych zbiorników retencyjnych, które będą przechwytywać nadmiar wody z rzeki w czasie ulew, ale będą też miały funkcje rekreacyjne, gdy ulewnych deszczy nie będzie. W projekcie jest więc nowy park, miejsca do wyprowadzania psów, ścieżki rowerowe oraz ścieżka edukacji przyrodniczej.

Studenci zbadali też zanieczyszczenie Kaczej oraz przeprowadzili ankiety wśród działkowców i osób tam spacerujących - to na ich podstawie wykonali projekty. Z ankiet wynika bowiem, że głównymi sposobami spędzania czasu są m.in. spacery z psami, bieganie oraz rekreacja. Choć w okolicach Kaczej nie brakuje roślinności, ankietowani wskazywali, że zadbanej zieleni jest niewiele. Brakuje też oświetlenia, chodników oraz ścieżki rowerowej.

Co z realizacją?Pomysł na zagospodarowanie rzeki Kaczej.
Pomysł na zagospodarowanie rzeki Kaczej. mat. prasowe
Społecznicy zapowiadają, że gotowy projekt zmian zgłoszą w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Chcą, by był to jeden z projektów ogólnomiejskich, bo z terenu korzystać będą mogli wszyscy gdynianie i nie tylko.

- Tak jak z przebudową ul. Abrahama, gdzie wyręczyliśmy Urząd Miasta w przekonaniu gdynian do zrobienia pierwszego kroku ku pro-pieszym zmianom w Śródmieściu, tak teraz chcemy wyręczyć prezydenta w trudnym temacie pełnego dostępu do rzeki Kaczej. Jej potencjał jako terenu rekreacyjnego dla dzielnic południowych jest ogromny, ale od lat blokowany. Choć podstawowy cel, jaki mamy, to ograniczenie strat wywoływanych przez zmiany klimatyczne i coraz częstsze ulewy. Miasto Wspólne przypomina, że teren pokazany w konkursowej koncepcji jest przeznaczony w miejskich planach na park - podkreśla Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne. - Studenci skupili się na terenie pomiędzy al. Zwycięstwa w Orłowie a ul. Sandomierską w Małym Kacku. My skupimy się na obszarze przeznaczonym w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na park, czyli na odcinku między al. Zwycięstwa a torami kolejowymi - dodaje.