Fakty i opinie

stat

Kod: Dachowiec. Widoki z najwyższej suwnicy nad Bałtykiem

Rzut oka na Gdynię i całe Trójmiasto z najwyższej nad Bałtykiem suwnicy.



Wysoka na 110 m, szeroka na 153 m, ważąca 3650 ton - gdyńska suwnica należąca kiedyś do Stoczni Gdynia, a dziś do Stoczni Crist, to największa i najwyższa taka maszyna w rejonie Morza Bałtyckiego. Jak wygląda Trójmiasto widziane z jej szczytu? Zobaczcie sami!



Zobacz, jak budowano Innovation.

Zobacz, jak budowano Innovation.

Ma już ponad 10 lat, ale wciąż żadna inna nie może jej dorównać - suwnica bramowa w Gdyni jest jedną z większych na świecie i największą w basenie Morza Bałtyckiego. Wyprodukowana w Finlandii, może podnieść nawet 1000 ton. Została zamontowana w 2002 r. w dzisiejszej Stoczni Crist przy ul. Czechosłowackiej zobacz na mapie Gdyni w poprzek suchego doku w miejscu zniszczonej przez huragan w 1999 r. mniejszej suwnicy. Kosztowała blisko 100 mln zł, jednak bez niej nie powstałyby takie jednostki, jak np. Beluga (a właściwie Innovation) - prototypowa platforma, która służy do budowy farm wiatrowych na morzu.

Żeby dostać się na samą górę, z której rozciąga się widok na niemal całe Trójmiasto, trzeba wsiąść do klaustrofobicznej, dusznej windy. Zanim wejdzie się na samą górę, trzeba minąć "gniazdo" operatora suwnicy, który "lewituje" (ma przezroczystą podłogę) 100 m nad ziemią.

To właśnie operator, mózg całej tej maszyny, przesuwa i układa niczym klocki najcięższe elementy statków. Jeden nieprecyzyjny ruch i kilkuset-tonowa konstrukcja ląduje z hukiem na ziemię.

Sto metrów nad ziemią, a do tego nad samym morzem - na suwnicy zazwyczaj mocno wieje. Przygotowani byliśmy na ekstremalne warunki: windstoppery, czapki, buty. Tego dnia akurat pogoda była iście plażowa. Zamiast kurtek przydałyby się raczej koce do opalania i koszyk piknikowy.

Suwnica to prawdziwy wielkolud. Góruje nad wszystkimi maszynami, jakby była królową tego stalowego mrowiska. Jedno co zastanawia, to: jak wygląda machina, która była zdolna zbudować tę suwnicę? Czy była jeszcze większa?

Opinie (167) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.