• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konkurs na następcę budynku LOT-u odsuwa się w czasie

Ewa Budnik
22 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Istniejący budynek powstał w 1961 roku. Działał w nim pawilon meblowy, który w 1972 zaadaptowano na potrzeby biura miejskiego PLL LOT. Na ówczesne czasy budynek był bardzo nowoczesny. Istniejący budynek powstał w 1961 roku. Działał w nim pawilon meblowy, który w 1972 zaadaptowano na potrzeby biura miejskiego PLL LOT. Na ówczesne czasy budynek był bardzo nowoczesny.

Odsuwa się w czasie ogłoszenie konkursu architektonicznego na nową zabudowę w miejscu budynku LOT-u zobacz na mapie Gdańska. Inwestor podtrzymuje jednak chęć zabudowy tego terenu.



Czy projekt "nowego LOT-u" powinien być wyłoniony w konkursie?

Ostatnio o ogłoszeniu konkursu na zabudowę pisaliśmy w maju. Inwestor deklarował, że ogłoszony on zostanie jeszcze przed wakacjami. Do dzisiaj nie został jednak nawet opracowany jego regulamin.

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania konkursu, ostateczna data jego ogłoszenia nie jest znana, podobnie jak data rozpoczęcia rozbiórki istniejącego obiektu. Ta lokalizacja to duże wyzwanie dla inwestora. Poprzeczka oczekiwań co do architektury, która powstanie w tym miejscu, jest zawieszona bardzo wysoko - wyjaśnia Piotr Kossak, kierownik działu przygotowania i obsługi inwestycji w firmie Elfeko.
Wiadomo już na pewno, że konkurs zostanie przeprowadzony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

- SARP przygotowuje ten konkurs od mniej więcej roku - potwierdza Paweł Wład. Kowalski, architekt i urbanista, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Wybrzeże. - Propozycja regulaminu już powstała, teraz trwają dyskusje nad nim. Pracujemy nad tym, aby warunki konkursu umożliwiały stworzenie koncepcji, która potem realnie będzie mogła posłużyć za podstawę do stworzenia projektu. To bardzo ważne miejsce dla Gdańska, a dla architektów duże wyzwanie projektowe.
Spółka Elfeko prawo wieczystego użytkowania dwóch działek pomiędzy Wałami Jagiellońskimi a Targiem Węglowym, a wraz z nimi budynek, kupiła od PLL LOT w połowie 2012 roku za 12,5 mln zł. Była wtedy mowa, że inwestycja w tym miejscu rozpocznie się najpóźniej po trzech latach.

Czytaj także: Budowa hotelu przy placu za sopockim Spatif-em ruszy być może wiosną

Funkcja budynku wynika z zapisów planu miejscowego, będzie ona hotelowo-biurowa, w parterze przewidziane są powierzchnie handlowe i usługowe. Można zbudować w tym miejscu zwartą zabudowę ze stromymi dachami o wysokości od 22 do 26 metrów.

Inwestor spodziewa się, że będzie musiał dostosować się do miejskich planów wbudowania pod Targiem Węglowym parkingu podziemnego oraz wciąż poddawanego dyskusjom planu uzupełnienia nieodbudowanej dotąd po wojnie zachodniej pierzei Targu.

- Nie będziemy brać udziału w budowie tego parkingu, ale hala garażowa pod naszym obiektem będzie musiała być powiązana z tym parkingiem. Zapewne konkursowe projekty będą uwzględniać powiązanie z istniejącym i przyszłym układem drogowym - mówi Piotr Kossak.
Do Elfeko należy również działka za istniejącym budynkiem. Należy się więc spodziewać, że nowa zabudowa będzie nie tylko wyższa, ale także bardziej obszerna. Do Elfeko należy również działka za istniejącym budynkiem. Należy się więc spodziewać, że nowa zabudowa będzie nie tylko wyższa, ale także bardziej obszerna.

Firma Elfeko powstała w 1987 roku. Jej działalność zorientowana jest na współpracę z energetyką - jako firma świadcząca usługi w sektorze energetyki dystrybucyjnej. Z czasem oferta Elfeko powiększyła się o usługi w branży telekomunikacyjnej w dziedzinie łączności światłowodowej i bezprzewodowej. Od lat spółka rozwija pracownie projektowe branży telekomunikacyjnej i energetycznej oraz pracownię realizującą projekty parków elektrowni wiatrowych oraz działalność projektowo - wdrożeniową i budowlaną w szeroko rozumianym projekcie budowy i infrastruktury Odnawialnych Źródeł Energii - OZE.

Elfeko nie jest zatem typowym deweloperem, którego celem jest uzyskanie z posiadanego banku ziemi jak najszybszego zwrotu inwestycyjnego.

Opinie (103) 1 zablokowana

  • teraz pytanie Kwadrat, Archdeco czy Fort?

    • 2 0

  • Co tu wymyślać?

    Budynek przedwojenny powinien być odbudowany bo komponował sie w otaczającą przestrzeń. I nie wiem nad czym sie roztrząsać.

    • 3 0

  • pełno i obrzydliwe

    • 0 0

  • Tak powinno być - a jak będzie?

    Jako część starego miasta powinna nawiązywać do przedwojennej architektury

    • 1 0

  • No wreszcie

    Ten budynek jest przestarzaly i nie nadaje sie do usuniecia

    • 1 0

  • ten budynek to KOSZMARRRRRRRRRRRRRRRR

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane