• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konserwator mówi 'nie' pomnikowi św. Wojciecha w Oliwie

Katarzyna Moritz, Michał Stąporek
17 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Arcybiskup chciałby, aby przed Katedrą Oliwską stanął pomnik św. Wojciecha. Arcybiskup chciałby, aby przed Katedrą Oliwską stanął pomnik św. Wojciecha.

Jeszcze nie opadły emocje po odsłonięciu epitafium ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Mariackiej, a Andrzej Renes, ulubiony rzeźbiarz abpa Sławoja Leszka Głodzia, przedstawił projekt pomnika św. Wojciecha, który miałby stanąć przed Katedrą w Oliwie. Jednak w tym przypadku pomorski konserwator mówi "nie".



Koncepcja pomnika św. Wojciecha, stworzona przez Andrzeja Renesa. Koncepcja pomnika św. Wojciecha, stworzona przez Andrzeja Renesa.
W Gdańsku stoi już jeden pomnik biskupa na skwerze przy Muzeum Narodowym. Św. Wojciech ma też swój trakt, szpital na Zaspie, który nosi jego imię, a nawet potok. W samej Katedrze Oliwskiej jest ołtarz św. Wojciecha i św. Krzyża, z rzeźbą świętego, pochodzącą z XVII w.

Pod koniec października do wojewódzkiego konserwatora zabytków wpłynął wiosek z gdańskiej kurii w sprawie wydania pozwolenia na ustawienie na placu przed Katedrą Oliwską pomnika św. Wojciecha w formie fontanny. Konserwator odmówił.

- Idea nie jest nowa. 12 lat temu pomnik św. Wojciecha miał powstać przed Bazyliką Mariacką, ale pomysł upadł. Dlaczego teraz ma być przed Katedrą Oliwską? To matka wszystkich kościołów w Gdańsku. Poza tym pomnik ma nawiązywać do ogrodów i być w formie fontanny. Na chwilę obecną nie wiem, czy kuria będzie się odwoływać od decyzji wojewódzkiego konserwatora, decyzja należy do arcybiskupa - wyjaśnia ks. Tomasz Czapiewski, archidiecezjalny konserwator zabytków.

Powstanie pomnika św. Wojciecha przed Katedrą Oliwską:

Pomnik św. Wojciecha, podobnie jak epitafium dla ofiar katastrofy smoleńskiej z Bazyliki Mariackiej, którego forma wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku historyków sztuki, zaprojektował warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes. Abp Sławoj Leszek Głódź już od dawna właśnie jemu zleca wykonywanie wielu podobnych prac. Ich współpraca trwa od czasów, kiedy arcybiskup był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Trwa mimo tego, iż prace rzeźbiarza wielokrotnie były krytykowane.

- Nie forma pomnika św. Wojciecha, a miejsce, w którym miałby stanąć, jest głównym powodem odmowy wydania pozwolenia. Dziedziniec jest objęty ochroną konserwatorską co do formy przestrzennej. Wnioskowana przebudowa ogrodzenia i lokalizacja - jak można wnosić z otrzymanej od kurii mało precyzyjnej dokumentacji - dość monumentalnego pomnika na środku spowoduje, że miejsce to utraci walory historyczne i artystyczne - tłumaczy Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków.

Przypomina on także, że oliwski zespół architektoniczno-parkowy to unikatowy w skali Europy przykład cysterskiej kultury. - Obecny dziedziniec kurii to dawny gospodarczy dziedziniec klasztorny. Był tam nieistniejący już browar, szafarnia oraz młyn. Na początku XVIII wieku w wyniku sekularyzacji dziedziniec został zagospodarowany w formie parku z klombem na środku. W tej formie zachował się do lat 90 XX wieku., z centralnym trawnikiem i tulipanowcem. Zgoda na ten pomnik w tym miejscu to krok wstecz - twierdzi konserwator.

W tym tygodniu mija termin, w jakim kuria może się odwołać od decyzji konserwatora. Do wtorkowego wieczoru takie odwołanie nie wpłynęło.

Konserwator sprawdził polichromie

Przewód do lampki pobiegł co prawda miedzy romańskimi cegłami, ale na zabytkowej polichromii, niszcząc ją na odcinku ok. 13 cm. Przewód do lampki pobiegł co prawda miedzy romańskimi cegłami, ale na zabytkowej polichromii, niszcząc ją na odcinku ok. 13 cm.
Po naszym środowym doniesieniu o zniszczeniu zabytkowych polichromii na ścianach Katedry Oliwskiej, konserwator zabytków przeprowadził kontrolę, która miała ocenić skalę zniszczeń. Przedstawiciele konserwatora - który wcześniej wydał zgodę na przeprowadzenie prac związanych z instalacją wewnętrznej iluminacji świątyni - przekonują, że zniszczenia nie są tak poważne, jak się wydawało.

- Po pierwsze, naszym zdaniem nie naruszono żadnej romańskiej cegły. Po drugie, wszystkie instalacje poprowadzono po współczesnych tynkach lub między cegłami. Po trzecie, wszystkie prace wykonywał doświadczony pracownik Pracowni Konserwacji Zabytków - przekonuje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czy to znaczy, że, zdaniem konserwatora, w katedrze nic się nie stało? - Na odcinku ok. 13 centymetrów faktycznie uszkodzono fragment polichromii, który jednak zostanie odtworzony - zapewnia Tymiński.

Żeby jednak konserwator nie był sędzią we własnej sprawie (pomorski konserwator zaakceptował wcześniej plan prac w katedrze), powołany zostanie niezależny rzeczoznawca z listy Ministerstwa Kultury, który oceni charakter i skalę ewentualnych zniszczeń.

Miejsca

Opinie (288) ponad 10 zablokowanych

  • Wstrzymać dotacje unijne !!!!!!!!!! (1)

    "- Po pierwsze, naszym zdaniem nie naruszono żadnej romańskiej cegły. Po drugie, wszystkie instalacje poprowadzono po współczesnych tynkach lub między cegłami. Po trzecie, wszystkie prace wykonywał doświadczony pracownik Pracowni Konserwacji Zabytków - przekonuje Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków."

    To oświadczenie p. Tymińskiego jest świadomym wprowadzaniem w błąd opinii publicznej. Tymiński jako rzecznik głównego sprawcy działań przestępczych polegających na zniszczeniu bezcennego zabytku jakim jest Katedra w Oliwie potwierdza tylko winę Kawpińskiego. Nieudolne kłamstwa urzędnika to już przesada. Co robi NIK? Co robi Szef Służby Cywilnej? Dlaczego urzędnik państwowy może świadomie rozmijać się z prawdą? Przecież Zarówno Tymiński za to zawodowe rozmijanie się z prawdą, jak i Kwapiński za wydawanie przestępczych decyzji zezwalających na niszczenie zabytków realizują swoje "zadania" pobierając pensję z naszych podatków.
    To jest upadek państwa. Degradacja intelektualna i moralna urzędników wojewódzkich to oznaka rozpadu struktur władzy państwowej.

    Dlaczego Rząd nie interweniuje?
    Gdzie jest Minister Kultury?
    Gdzie jest Premier z Gdańska?

    Co robią Komisarze Unii Europejskiej odpowiedzialni za przekazywanie funduszy na tę dewastację wspólnego dziedzictwa Europy?

    Fundusze powinny zostać wstrzymane niezwłocznie! Są wyraźnie defraudowane!

    Trzeba uderzyć kościół po kieszeni, skoro nie szanuje dorobku pokoleń.

    To jest upadek Polski.

    • 12 2

    • I co zamierza zrobić w związku z tą sprawą ONZ oraz NATO?

      • 1 0

  • Po co nam kolejny pomnik !!!!

    I to jeszcze miałby stanąć przed Katedrą! Katedra jest piękna sama w sobie.
    NIE ZGADZAM SIĘ NA STAWIANIE POMNIKÓW PRZED KATEDRĄ !!!

    • 19 4

  • Na Pomorzu a szczególnie w urzędach pomorskiego i Gdańska nie wolno już mówić:

    wszystko w rękach Boga!; Bóg tak chciał!
    a jedynie dozwolone jest mówić odpowiednio:
    Wszystko w rękach Głodzia; Głódź tak chciał.
    i tyle na ten temat!

    • 19 4

  • Historia sacrum i profanum jest bardzo długa i bardzo ciekawa

    A co na to komitet pt. Gdańsk europejską stolicą kultury 2016 ?
    Biegają po mieście i wołają "a kuku sztuka?"

    • 6 1

  • Ludziska dajcie spokój z tymi pomnikami ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

    Ludziska dajcie spokój z tymi pomnikami ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

    Gdzie się tylko nie spojrzy to pomnik pomnik pomnik pomnik! ! ! ! ! ! ! ! ! !

    Niedługo turyści zjeżdżający do Gdańska jedyne co będę fotografować to pomniki ! ! ! ! ! ! ! ! !

    • 15 2

  • Kolejne wizje Głódzia

    Obecny abp to najgorsze co pogło spotkać pomorski Kościół. Nie licząc się z opinią publiczną (zaraz ruszy budowa absurdalnego, monstralnego szkaractwa na osiedlu świętokrzyskim), tradycją i prawem (przeniesienie siedziby z Oliwy na Orunię dewastując pod swoje wygody zabytkowe zabudowania) realizuje swoje pijackie megalomańskie wizje.

    • 22 2

  • Jestem przeciwny

    Jestem przeciwny stawianiu pomnika za prywatne pieniądze Kościoła. Jako jedyny uprawniony do stawiania pomników jest Adamowicz za nasze podatników pieniądze. Kasa z podwyżki wody idzie na pomniki i imprezy jubileuszowe prezydenta. Tak trzymać, a wybory niedaleko........

    • 7 3

  • w koncu ktos madry postawil sie flaszce

    tylko moze to sie dla niego zle skonczyc....
    w urzedach wszyscy na kazde skinienie biskupa przynosza dokumenty w zabkach

    • 17 2

  • niech sobie Sławoj Leszek postawi św. Wojciecha na dziedzińcu swojego domu

    podkreślam swojego a nie rezydencji biskupa

    • 18 2

  • Oliwa to nie Szmulki, a Gdańszczanie to nie Armia!

    Pustelnikowi z mopem pod katedrą gromkie NIE.

    • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane