• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ks. Jan Kaczkowski w oknie. Nowy mural w Sopocie

Aleksandra Nietopiel
28 sierpnia 2023, godz. 12:30 
Opinie (101)
Na ścianie kamienicy przy al. Niepodległości 769 w Sopocie oficjalnie odsłonięto mural przedstawiający ks. Jana Kaczkowskiego. Na ścianie kamienicy przy al. Niepodległości 769 w Sopocie oficjalnie odsłonięto mural przedstawiający ks. Jana Kaczkowskiego.

Stoi w oknie i uśmiecha się do przechodniów. Wygląda tak realistycznie, że aż chce się do niego pomachać. Zmarły siedem lat temu kapłan, ks. Jan Kaczkowski, pojawił się na muralu w Sopocie przy al. Niepodległości 769. Dzisiaj symbolicznie odsłonięto malowidło.Mural z ks. Janem w Sopocie:

Pomysł na mural zgłosiła mieszkanka kamienicy, na której powstał, a jego powstaniem zajęła się Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego. Środki na malowidło zebrano w internetowej zrzutce. Mural wykonała ekipa WAKEUPTIME.

W symbolicznym odsłonięciu muralu wzięli udział rodzice ks. Jana, wiceprezydent Sopotu i mieszkańcy kamienicy, na której pojawiło się malowidło.

Coś najcenniejszego: czasMural powstał na ścianie kamienicy w taki sposób, by naturalnie wkomponować się w tę przestrzeń. W namalowanym na piętrze oknie twórca umieścił postać księdza Jana z założonymi rękoma, w sutannie i okularach. Kapłan z uśmiechem spogląda przed siebie.

Proces powstawania muralu przy al. Niepodległości 769. Proces powstawania muralu przy al. Niepodległości 769.
Obok umieszczono słowa księdza Kaczkowskiego, które stały się sensem jego życia i działania, kiedy m.in. zakładał i prowadził puckie hospicjum, oraz inspiracją dla innych.  

Czas to jest coś najcenniejszego, co możemy podarować drugiemu człowiekowi.

Nowy mural. W dzielnicy chcą takich więcej Nowy mural. W dzielnicy chcą takich więcej

Mural to kolejne upamiętnienie ks. KaczkowskiegoPostać ks. Jana umieszczona na ścianie kamienicy to kolejne upamiętnienie kapłana w jego rodzinnym Sopocie. W 2017 r. w kościele św. Jerzego została odsłonięta poświęcona mu tablica, rok później powołano fundację jego imienia.

W 2019 r. jego imię nadano skwerowi w Sopocie. Ks. Kaczkowski został także patronem sopockiego Domu Gościnnego LukLuk. W 2022 r. jego imię otrzymała aula III Liceum Ogólnokształcącego, co upamiętniła tablica pamiątkowa.


W 2022 r. wyprodukowano film fabularny "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka, w którym w postać księdza Jana Kaczkowskiego wcielił się Dawid Ogrodnik.

Ks. Jan Kaczkowski zmarł w wieku 39 lat, 28 marca 2016 r. Spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (101)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane