• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy mural. W dzielnicy chcą takich więcej

Ewelina Oleksy
25 maja 2023, godz. 07:00 
Opinie (107)
Tak wygląda nowy mural na Siedlcach - inspirowany historią dzielnicy. Tak wygląda nowy mural na Siedlcach - inspirowany historią dzielnicy.

Sporych rozmiarów mural, przedstawiający ogród, winnicę i młyny, odsłonięto na Siedlcach. Mieszkańcom się podoba, więc Rada Dzielnicy rozważa powrót do malowania budynków. Wcześniej zamierza zapytać mieszkańców o zdanie i możliwe lokalizacje.Podoba ci się nowy mural na Siedlcach?

Nowy mural przy ul. Malczewskiego 82Mapka ujrzał światło dzienne we wtorek, 23 maja. Wtedy z kamienicy zdjęto rusztowanie. Autorem muralu jest Marcin Budziński.

Nawiązuje do historii dzielnicy- Obraz nawiązuje do historii dzielnicy i jej ogrodowego charakteru. Jeszcze przed wojną Siedlce były dzielnicą pełną ogrodów. To tutaj m.in. swój ogród miała rodzina Fahrenheitów. Inwestycja powstała dzięki współpracy Wspólnoty Mieszkaniowej Malczewskiego 82 i firmy Allcon - informuje Wojciech Widzicki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Siedlce i współpomysłodawca muralu. - Mamy nadzieję, że nie zostanie zniszczony przez wandali.
Mural, którego malowanie trwało tydzień, pokrywa całą ścianę budynku - kamienicy mieszkalnej. Są na nim m.in. kolorowe winorośla i jabłonie z owocami oraz rzeka. Poza ogrodem namalowano młyn i winnicę. Nie mogło też zabraknąć napisu "Siedlce", żeby nikt nie miał wątpliwości, której dzielnicy dotyczy obrazek.- Projektując nasze inwestycje, podchodzimy z szacunkiem do miejsca, w którym będziemy budować. Badając historię Siedlec, zauroczyła nas ta dzielnica. Tu kwitło życie towarzyskie gdańszczan, w okolicznych ogrodach odbywały się wydarzenia kulturalne, na wzgórzach dojrzewały winogrona, z których produkowano wino. Nawiązaliśmy współpracę z miłośnikami Siedlec w Radzie Dzielnicy i tak powstał pomysł na to, by stworzyć ten mural. Przedstawia on drzewo, symbol długowieczności, łączące w sobie kadry z historii Siedlec, którymi chcieliśmy się podzielić. W koronie drzewa mamy winnice położone na wzgórzach, piękne sady, ogrody oraz zabytkowe młyny. Mural został wykonany w stylistyce starych gdańskich pocztówek - mówi Anna Maj, kierownik marketingu Allcon.
Tak wygląda nowy mural na Siedlcach - inspirowany historią dzielnicy. Tak wygląda nowy mural na Siedlcach - inspirowany historią dzielnicy.

Siedlce "potrafią w murale"Rada Dzielnicy chce wrócić do wznowienia inicjatywy malowania murali na Siedlcach, bo ma w tym temacie doświadczenie. Do tej pory powstały tam trzy takie "budynkowe" dzieła.

 1. Ścianę budynku przy ul. Szarej pokrywa obraz przedstawiający dziewczynkę bawiącą się z kotem.
 2. Mural przy ul. Szarej na Siedlcach. Obecnie jest w gorszym stanie. Mural przy ul. Szarej na Siedlcach. Obecnie jest w gorszym stanie.
 3. Na ścianie szatni SP 14 przy ul. Kartuskiej 126 A zobaczyć można mural przedstawiający dziewczynkę trzymającą kosz z jabłkami, a także letnią łąkę, niewielkiego psa i stare auto na horyzoncie.
 4. Mural na ścianie szatni SP 14 przy ul. Kartuskiej obecnie też już nie przedstawia się tak imponująco. Mural na ścianie szatni SP 14 przy ul. Kartuskiej obecnie też już nie przedstawia się tak imponująco.
 5. W najlepszym stanie zachował się mural zdobiący Dom Sąsiedzki "Zakopianka" przy ul. Zakopiańskiej 40. Widać na nim łódkę z chłopcem, starszym mężczyzną i psem na pokładzie.
 6. Mural na Domu Sąsiedzkim przy ul. Zakopiańskiej zachował się w najlepszym stanie. Mural na Domu Sąsiedzkim przy ul. Zakopiańskiej zachował się w najlepszym stanie.

Chcą, by murali na Siedlcach było więcejDzielnicowi radni wierzą, że uda się stworzyć kolejne murale.

Mural, który ma rozweselić mieszkańców Siedlec Mural, który ma rozweselić mieszkańców Siedlec

- Mamy bardzo duży i bardzo pozytywny odzew mieszkańców na nowy, czwarty, mural przy ul. Malczewskiego. Dlatego uważamy, że w przyszłym budżecie warto wrócić do inicjatywy finansowania i malowania kolejnych murali w dzielnicy. Chciałbym po wakacjach zaprosić mieszkańców do zgłaszania propozycji możliwych lokalizacji. Dużych nadających się do tego ścian na miejskich budynkach może nie jest wiele, ale na pewno znajdą się nowe miejsca. Póki co jako Rada Dzielnicy nie możemy finansować prac na terenach spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot - mówi Wojciech Widzicki. - Zależy nam na upiększaniu naszej dzielnicy, mamy już tradycję malowania murali i liczymy na jej wznowienie.
Quiz Murale Trójmiasta Średni wynik 44%

Murale Trójmiasta

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (107)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane