Fakty i opinie

Medal św. Wojciecha m.in. dla Korola i Adamowicza

Najnowszy artukuł na ten temat

Medale św. Wojciecha i Mściwoja przyznane

Stefana Chwina doceniono za literaturę osadzoną w klimacie Gdańska.
Stefana Chwina doceniono za literaturę osadzoną w klimacie Gdańska. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Andrzej Rybicki w kamienicy Gotyk prowadzi izbę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi.
Andrzej Rybicki w kamienicy Gotyk prowadzi izbę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. fot. trojmiasto.pl

Francuski pisarz i dziennikarz Jean-Yves Potel, prezydent Paweł Adamowicz, olimpijczyk Adam Korol, to tylko niektóre z 14 osób, które zostaną uhonorowane medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II. To najwyższe - obok honorowego obywatelstwa - wyróżnienia przyznawane przez Radę Miasta Gdańska.Wykonane ze srebra medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja przyznawane są przez Radę Miasta od 1997 roku. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz naszego miasta.

- Medal św. Wojciecha otrzymują laureaci, których działalność popularyzuje i podnosi rangę Gdańska w skali międzynarodowej. Medale księcia Mściwoja II mają wymiar bardziej lokalny - wyjaśnia Andrzej Januszajtis, kanclerz kapituły.

W tym roku dziewięcioosobowa kapituła przyznała sześć medali św. Wojciecha oraz osiem księcia Mściwoja II.

Na uroczystej sesji Rady Miasta w czwartek (o godz. 17) medal św. Wojciecha otrzyma prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W uzasadnieniu kapituła doceniła jego szczególne zasługi w umacnianiu i rozwoju idei samorządu terytorialnego oraz efektywne promowanie wizerunku Gdańska w kraju i za granicą. Wioślarza, olimpijczyka Adama Korola, doceniono za wybitne sukcesy sportowe, rozsławiające Gdańsk w świecie.

Przeora gdańskich dominikanów, o. Jacka Krzysztofowicza, wyróżniono za stworzenie w kościele św. Mikołaja "wybitnego centrum kultury duchowej, a także systematyczne przywracanie świetności temu miejscu, oraz ubogacanie i rozwijanie Jarmarku św. Dominika".

Rainer Nalazek z Bremy otrzyma medal za rozwijanie wszechstronnej współpracy między oboma miastami. Zainicjował on m.in. pomoc mieszkańcom dotkniętym powodzią w 2001 r. Francuski dziennikarz i politolog Jean-Yves Potel, zostanie uhonorowany za wieloletnią działalność przyczyniającą się do głębszego zrozumienia Polski i zrywu Solidarności we Francji. Poza publikacjami o Gdańsku, po ogłoszeniu stanu wojennego współtworzył w Paryżu komitet Solidarności.

Czy prezydent powinien dostać medal od Rady Miasta?

tak, bo od 20 lat pracuje dla Gdańska 12%
mam mieszane uczucia, skoro medal przyznają jego współpracownicy 25%
prezydenta powinni nagradzać wyłącznie wyborcy w wyborach 63%
zakończona Łącznie głosów: 417
Medal św. Wojciecha otrzyma także Nadbałtyckie Centrum Kultury, za wieloletnią działalność i różnorodność cennych inicjatyw w dziedzinie kultury, często o zasięgu międzynarodowym jak festiwale Okno na Świat czy Dźwięki Północy.

Medale ks. Mściwoja II przyznano natomiast rzeźbiarzowi Mariuszowi Drapikowskiemu, za wybitną twórczość rzeźbiarską i promowanie Gdańska jako światowej Stolicy Bursztynu, (wykonał on m.in. bursztynową monstrancje do Watykanu czy "Tryptyk Jerozolimski"). Pisarza Stefana Chwina, doceniono, za wysokie walory dzieł literackich mocno osadzonych w klimacie Gdańska. Prof. Maria Pąchalska, która należy do najaktywniejszych naukowo, znanych w świecie polskich neuropsychologi otrzyma medal za zasługi w rozwoju neuropsychologii w kraju i na świecie. Andrzej Rybicki, który prowadzi w kamienicy Gotyk na Mariackiej izbę muzealną dotyczącą Mikołaj Kopernika i Anny Schiling, doceniono za doprowadzenie do wydania reprintu "Narratio Prima", pierwszego zwiastuna teorii Mikołaja Kopernika wydanego w Gdańsku w 1540 r.

Wyróżnienie przyznano także wiolonczeliście i propagatorowi muzyki kameralnej prof. Krzysztofowi Sperskiemu, architektowi prof. Leopoldowi Taraszkiewiczowi (twórca architektury sakralnej, m.in. "okrąglaka" na Przymorzu), Zbigniewowi Walczakowi, za stworzenie filii biblioteki wojewódzkiej przy ul. Mariackiej, dr Jolancie Wierzbie, za stworzenie systemu opieki nad dziećmi z wadami wrodzonymi.

W kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej co roku w sposób jednomyślny listę laureatów, zasiadają m.in. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Bogdan Oleszek, Jerzy Samp czy Halina Winiarska-Kiszkis. Do tej pory przyznano 61 medali św. Wojciecha oraz 109 medali Mściwoja II.

Opinie (118)

 • Dlaczego fundator samemu nie wręcza medalu, skoro nazwał je swoim imieniem. (5)

  No i jak oni wszyscy dzielą się tym medalem.

  • 44 4

  • Wojciech Okupant, na pohybel

   • 1 1

  • a my francuzom to dziekujemy juz raz nam pomogli podczas wojny pamietacie

   • 5 0

  • skoro nazwał je swoim imieniem. (2)

   Ni wiexiałem, że Adamowicz ma na imię Święty Wojciech

   • 4 0

   • on jak Światowid (1)

    ma wiele twarzy

    • 1 0

    • a w ogóle to medal ZA CALOKSZTAŁT

     chyba?

     Takie ostatnie podrygi?

     • 1 0

 • Gratulujemy. Czekamy teraz na medale dla kapituły. (3)

  To tak w ramach rewanżu:-)

  • 70 3

  • Nie tak szybko. (1)

   Teraz pracujemy nad ociepleniem wizerunku prezydenta przed najbliższymi wyborami samorządowymi. To on najbardziej ostatnio stracił w oczach mieszkańców.

   • 6 1

   • ociepleniem?

    przecież on ma *ciepły* wizerunek od dawna

    • 1 0

  • SAM SKŁAD KAPITUŁY MÓWI ZA SIEBIE ! CO NIEKÓRZY CZYSZCZĄ SWOJE SUMIENIA !

   SKOŃCZCIE Z TYM SZAMBEM !Z TYM KLEPANIEM SIĘ ! TO CO ROBICIE TO OBRZYDLIWE ! ZEJDZCIE NA ZIEMIE I ROZEJRZYJCIE SIĘ !!!WOKÓŁ SĄ LUDZIE !!

   • 0 0

 • Lewacy się dekorują wzajemnie od zawsze (8)

  Socjalizm (trochę zmodyfikowany) trwa.

  • 59 9

  • (2)

   Liberałów nazywasz socjalistami? Coś chyba się pomyliło, albo znalazłeś fajne słowo w słowniku i używasz nie znając znaczenia...

   • 7 8

   • Nie łudźmy się, mamy demokrację socjalistyczną, a UE to nowy Związek Sowiecki!

    Bukowski: "W Związku Sowieckim ludziom wpajano, żeby zapomnieli o swojej narodowości, tradycjach etnicznych i zwyczajach, by stali się nową historyczną wspólnotą obywateli radzieckich". Unia Europejska jego zdaniem postępuje identycznie, zwalczając więzy kulturowe. Ja uważam tak samo, a Ty?

    • 7 1

   • "Liberałów"? chyba od francuzkiego "Libertine"

    • 1 0

  • Jest to tzw. LYBERALIZM. (4)

   Jeszcze cyba większe G. niż komunizm.

   • 6 1

   • Chyba już każdy egoizm jest maskowany przez liberalizm, który do kwestii odpowiedzialności odnosi się niechętnie (3)

    Mimo pomyślności, raczej drobnych, myślę, że w gruncie rzeczy stoimy - niespodziewanie - w obliczu największego na świecie zagrożenia dla egzystencji i cywilizacji człowieka. Trwa totalny atak na życie słabych, odrzucanie Boga, moralności; wartości dobra, prawdy, celowo niszczone są: rodzina, małżeństwo, dziecięctwo i wspólnota, zamiast człowieka poczętego z miłości propaguje się człowieka z probówki, zamiast kultury - forsuje się dzikość, zamiast prawa jest dżungla, zamiast rozumu są żądze, namiętności i bezsens. Zło, przestępstwa i zbrodnie bywały w historii ludzkości zawsze, ale dziś obłędna ideologia liberalna chce je uczynić nowym programem.

    • 3 3

    • (2)

     Sądzę, że to raczej konsumpcjonizm niż liberalizm. Żeby wypowiadać się na jakiś temat należy mieć ku temu podstawy a nie pisać bzdury "bo mi się wydaje". Liberalizm ma różne oblicza może być lewicowy, prawicowy, społeczny, gospodarczy. Ale w sumie jak możecie sobie zdawać z tego sprawę skoro wiedzę czerpiecie z tv lub wikipedii. "Konstytucje wolności" Hayeka sobie przeczytajcie. Szag mnie trafia jak czytam takie bzdury. Powiedział wam ktoś kiedyś że liberałowie są źli a wy powtarzacie to jak stado baranów zamiast spróbować się czegoś dowiedzieć.

     • 1 0

     • Źle sądzisz (1)

      Można pisać o konsumpcjonizmie i o odmianach liberalizmu w jakiejś książce, ale wybacz - post nie pomieści tych wszystkich pojęć. Coś trzeba uwypuklić, tak czy nie? Pisałem w nawiązaniu do tematu głównego, czyli mowa jest o tzw. nowej lewicy.

      Media mają ogromną moc oddziałowywania. Zwolenników różnych utopijnych ideologii (kult wolności, seksu, róbta co chceta itp.) pytam, komu ufacie? Kogo słuchacie? Ludzie deklarujący się jako niewierzący wierzą we wszystko, co im lewackie media do wierzenia podają. My, katolicy, chyba bardziej krytycznie przyjmujemy zapewnienia w różne "cudowne tabletki" i inne tego typu. Wiemy, że Dekalog i Ewangelie uczą nas także zasad porządku moralnego. Wiemy, że sprawa odróżnienia dobra od zła jest fundamentem człowieczeństwa, każdego człowieka! Wiemy, że prawdziwym dobrem jest Tylko Bóg, tym niemniej w ziemskim życiu poszukiwanie dobra jest nam zadane. Jan Paweł II uczył, że "wiara i rozum to dwa skrzydła, na których unosi się duch ludzki". Tą myśl powtarzał wiele razy w przemówieniach, dokumentach, znajdziemy ją i w poetyckim obrazie zapisanym w poemacie "Tryptyk rzymski". Nie sposób dotrzeć do prawdy o człowieku i o świecie widząc same potrzeby i określając tylko prawa. Idąc tylko drogą czystego rozumu, opisując ją tylko empirycznie zawsze dojdziemy do momentu - kresu i stwierdzamy: to ma wystarczyć, bo dalej wzrok już nie sięga. Można i tak, ale jest to jakieś tragiczne zubożenie, poddanie się walkowerem w zmaganiach o poznanie źródła prawdy o człowieku. Sam rozum domaga się Pierwszej Przyczyny, transcendencji, trwania wykraczającego poza czas i przestrzeń.

      • 0 1

      • Ty chyba sam już nie wiesz o czym mówisz. Ja napisałam o teorii doktryn politycznych a ty wyjeżdżasz z jakąś chorą paplaniną o Ewangeliach. Ty nie masz racji bo ci się fakty mieszają człowieku. Chcesz krytykować system i jego wartości - najpierw je poznaj i zrozum. W tym momencie ujawnia się brak pragmatyzmu i obiektywizmu w twoim myśleniu. Kto ci powiedział, że liberalizm nie kategoryzuje zachowań na dobre i złe? Myli ci się liberalizm z anarchią.

       Co trzeba uwypuklić? Na system trzeba patrzeć całościowo bo w innym wypadku wychodzi demagogia a nie analiza. Nie udawaj mądrzejszego niż jesteś bo słabo ci to wychodzi.

       • 0 0

 • Paweł Adamowicz dostanie nagordę zapewnie za wspaniałą realiację Słowackiego, Sucharskiego, WZ, Nowej Świętokrzyskiej etc

  • 64 6

 • Medal budynia dla budynia

  żenujące...
  nie ma to jak dobrzy klakierzy

  • 71 8

 • MEDALO- MANIA

  Nic nowego w RP
  kontynuacja tradycji Polski Ludowej

  • 48 2

 • A ja uważam, że budyń za całokształt powinen dostać (13)

  Mało kto dziś pamięta, że to dzięki niemu wyremontowano jezdnie przy dworcu PKP, przedłużóno Armii Krajowej, zrobiono pierwszy od pół wieku nowy tramwaj na Chełm itd itd.
  Wiele rzeczy obiecał i jeszcze nie zrealizował, ale trzeba być obiektywnym.

  • 16 73

  • Chłopie coś ty wąchał za dziwne opary??? za długo stałeś w kolejce na stacji benzynowej (9)

   to przejściowe i uleczalne no chyba że jestes pracownikiem Urzędu Miasta Gdańsk ale też uważaj bo Adamowicz już wkrótce się rozstanie ze stołkiem a wraz z nim całe plecy poleca w kibinimater

   • 17 3

   • No w zasadzie można było się spodziewać takiej reakcji na moją próbę obiektywnego spojrzenia (8)

    Cóż. Plujcie więc dalej i minusujcie, jeśli to wam robi taką wielką przyjemność. Chyba smutno musi się tak żyć widząc tylko wokół siebie samo zło?
    A nie jestem chłopem, tylko kobietą.

    • 4 8

    • a ja uwazam,

     ze to jest Twoje spojrzenie, i niekonieczniie jest obiektywne,

     • 2 1

    • piękna Helena?

     • 2 0

    • krasnoludki wybudowały... (4)

     oczywiście, że masz rację. choćby im adamowicz przelał na konto milion złotych to i tak by na niego pluli bo są zaślepieni. A kto wybudował tramwaj na chełm? krasnoludki? kto buduje stadion, wyremontował Marynarki Polskiej czy Podwale - z powietrza się samo wzięło i zrobiło? No ludzie. Odpowiedzcie mi tylko jaki prezydent miasta to zrobił? Przeczytajcie choćby dzisiejsze informacje o przetargu na ostatni odcinek w-z - może ufo przygotowało dokumenty i wyłoniło zwycięzce?
     Naturalnie Adamowicz nie jest idealny i zostaje wiele do zrobienia, ale nie uważam żeby nic nie robił tak jak większość go podsumowuje. BZDURA!

     • 6 5

     • Jak na 10 lat to faktycznie się narobił. (3)

      • 5 3

      • a ty co zrobiłeś dla Gdańska? (2)

       ślepa nienawiść - dokładnie tak jak napisałem....

       • 3 5

       • tak się to kończy gdy komuś zabraknie argumentów (1)

        niewidoma miłość do budynia

        • 5 2

       • nie. po prostu wystarczy nie być skończonym debilem... ot wszystko

        • 2 3

    • a co do budow

     to tramwaj na Chełm miałbyć w latach 70tych obok wybudowanej wówczas linii na dolnym tarasie
     Podwale Grodzkie i owszem ale gdzie sa tam obiekty inzynierskie ( dwa tunele dla pieszych- tzw przy Hucisku i równoległy tunel do Dworca Głównego od Karmelickiej
     a tunel dla pieszych na Chełmie na wysokości Witosa. Za Gierka nie pomyślano więc Adamowicz olał sprawe
     wiele jeszcze można dodać ale po co udowadniać nieudacznictwo

     • 0 0

  • do zone

   'nikt ci tyle nie da ile ja mogę ci obiecać'

   zapamiętaj sobie to motto i rozliczaj z rzeczy zrobionych, nie z wizji i obietnic.

   • 4 0

  • co zrobił

   zadłuzył Gdańsk i kazdego mieszkanca z osobna - na niebotyczne kwoty moze nawet do piatego pokolenia

   • 0 1

  • Wystarczy Adamowicz zamienić na Stalin i wszystko jasne.

   Stalinowi też zawdzięczaliśmy zbiory, chleb, fabryki, dobrobyt itd.
   Stalin wszystko zbudował.

   • 0 1

 • Po tej nominacji

  widać, ze w Gdańsku wszystko się degraduje i deprecjonuje. A szkoda. Bo mogłoby być tak pięknie. przez takie działanie ludziom zwykłym(nie etatowcom) przestanie się chcieć, bo i po co?

  • 24 4

 • Ten medal to za ECS i za nie sprawne tramwaje? (2)

  • 55 5

  • niesprawne piszemy razem (1)

   • 2 3

   • Nieważne jak piszemy ważne jak jeździmy.

    • 4 0

 • za co...??? (2)

  pytam sie : za co....???? dla bydynia??? zaaa cooooooo?????

  • 59 6

  • na pożegnanie :) (1)

   • 8 0

   • za całokształt

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.