• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Międzynarodowy Dzień Teatru

Beata Czechowska-Derkacz
27 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
- Mówimy często, że teatr jest sztuką, sumą wszystkich sztuk, obszarem wolności i dialogu żywych ludzi. Teatr jest pięknem i tajemnicą. Wyznajemy, że jest naszą miłością. Nie zapominajmy jednak, że jest on także szczególnym warsztatem pracy. Kto jest odpowiedzialny za jego dobre funkcjonowanie? Oczywiście twórcy teatru. Ale czy tylko? - zastanawia się Andrzej Seweryn w tegorocznym przesłaniu, napisanym z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Przesłanie to jest odczytywane we wszystkich polskich teatrach w dniu tego szczególnego, choć dziś trochę jakby wyblakłego święta, które przypada 27 marca.
Bolączki dzisiejszego teatru to przede wszystkim borykanie się z trudnościami finansowymi i... malejąca publiczność, która coraz częściej wybiera multikina i telewizję. Ludzie teatru zaś - szarpią się między komercjalizacją sztuki a jej kulturową misją. I przyznają zgodnie, że dziś teatr to przybytek dla wiernej elity.

Na wspólną odpowiedzialność państwa, prywatnych mecenasów, publiczności i ludzi teatru zwrócił w tym roku uwagę Andrzej Seweryn: "Dzień dzisiejszy to święto wszystkich współodpowiedzialnych za teatr! Administracja państwowa ma konstytucyjny obowiązek kierowania edukacją narodową. Teatr odgrywa na tym polu ogromną rolę. Ma więc prawo oczekiwać pomocy od państwa, które wie, że teatrem nie mogą rządzić wyłącznie prawa ekonomii. Mecenat prywatny, w nowej sytuacji społeczno-ekonomicznej bierze na siebie również odpowiedzialność za kulturę polską. (...) Wy również, Szanowni Państwo, Wy, którzy jesteście naszą publicznością, bierzecie na siebie odpowiedzialność za przyszłość teatru, odrzucając jedne jego formy, popierając inne. Pragnąłbym, aby widzowie polscy byli jeszcze bardziej wymagający nie tylko wobec nas, twórców teatru, ale i wobec samych siebie. Niech będzie w Was więcej oburzenia zachwytu i troski(...)" - czytamy w przesłaniu.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru przypadł w czasie Wielkiego Tygodnia. Teatry w większości zrezygnowały z uroczystości i tradycyjnej lampki szampana. W Teatrze "Miniatura" i Teatrze "Wybrzeże" trwa akurat świąteczna przerwa, Teatr Miejski w Gdyni obchodził święto 22 marca, kiedy to wręczono Teatralne Nagrody prezydenta Miasta Gdyni. Dzisiaj przed spektaklem "Tanga" publiczności zostanie odczytane doroczne przesłanie. Podobnie będzie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Teatr Muzyczny zaś bawi akurat w Bazylei, dokąd wyjechał ze spektaklem "Jezus Christ Super Star". Teatralne Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego, przyznawane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zostaną wręczone po świętach - 7 kwietnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, przed prapremierą "Beczki prochu" Dejana Dukovskiego w reż. Grażyny Kani.

Kandydatów do nagrody - przyznawanej w kilku kategoriach: m.in. za spektakl roku, najlepszą rolę męską, kobiecą, reżyserię, scenografię i muzykę - zgłaszali przedstawiciele teatrów, mediów i instytucji kultury.

Faworytką "Głosu Wybrzeża" jest zdecydowanie Joanna Bogacka, aktorka Teatru "Wybrzeże", za wspaniałą kreację aktorską w Teatrze Atelier w Sopocie w spektaklu "Szary Anioł" (w reż. Andre Hübnera Ochodlo). Trzymamy kciuki.

A czego życzą sobie sami ludzie teatru? "(...) Życzymy sobie, aby współodpowiedzialność za teatr pozwoliła nam wszystkim zrealizować jego cel, którym - jak pisał Szekspir - było i jest jak dawniej tak i teraz, służyć za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku ich postać i piękno..." - podkreślił Andrzej Seweryn.
Głos WybrzeżaBeata Czechowska-Derkacz

Opinie

Najczęściej czytane