• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Miejskie spółki w Gdańsku. Czym się zajmują, kto nimi kieruje

Michał Brancewicz
8 lipca 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Miejskie spółki w Gdyni. Czym się zajmują
W Gdańsku są trzy spółki zajmujące się sprawami wody. Dwie w 100 proc. należą do miasta, a w jednej Gdańsk ma 49 proc. udziałów. W Gdańsku są trzy spółki zajmujące się sprawami wody. Dwie w 100 proc. należą do miasta, a w jednej Gdańsk ma 49 proc. udziałów.

Gdańsk posiada udziały w 26 spółkach, z czego w 11 jest stuprocentowym udziałowcem. Wartość tylko tych ostatnich wynosi blisko 2,5 mld zł. Czym właściwie zajmują się te spółki?Każde miasto funkcjonuje nie tylko w oparciu o wydziały urzędu i podległe mu jednostki. W przypadku Gdańska są to m.in. ZTM (organizator przewozów komunikacji miejskiej), DRMG (odpowiada za realizację większości inwestycji), GDZiZ (zarządza infrastrukturą miejską, drogami i zielenią), Gdańskie Nieruchomości czy Gdański Ośrodek Sportu.

Wiele zadań zleca też specjalnie powołanym spółkom, które mają tę przewagę nad instytucjami miejskimi, że np. same mogą zaciągać kredyty na swoje przedsięwzięcia i działać w oparciu o przepisy prawa handlowego.

W Gdańsku działa 11 spółek, w których miasto ma 100-procentowe udziały o łącznej wartości ok. 2,46 mld zł. Czym one się zajmują?

Budownictwo mieszkaniowe: TBS-y i lokale komunalneZacznijmy od trzech spółek, których głównym zadaniem jest budowa nowych mieszkań. Dwie z nich - TBS Motława i Gdańskie Towarzystwa Budownictwa Społecznego - specjalizują się w budowie mieszkań na wynajem w systemie TBS-ów. Szefem TBS Motława jest Tadeusz Mękal, radny Gdańska w latach 2002-2006. Z kolei GTBS-em kieruje Włodzimierz Pietrzak, były skarbnik Gdańska za prezydentury Tomasza Posadzkiego.

Wynagrodzenie szefów miejskich TBS-ów w 2018 roku wyniosło odpowiednio: 154 tys. zł brutto186,8 tys. zł brutto.

Od dawna miasto nie jest w stanie do końca wytłumaczyć, dlaczego do realizacji tych samych zadań potrzebuje ich obu. Zwykle pojawia się argument, że obie spłacają kredyty zaciągnięte w różnych instytucjach finansowych.

Coraz więcej nowych mieszkań komunalnych w Trójmieście


Ale jest jeszcze trzecia spółka - Gdańska Infrastruktura Społeczna - która na potrzeby miasta buduje mieszania komunalne, które trafiają do gminnego zasobu mieszkaniowego. Kieruje nią Aleksandra Krzywosz, której wynagrodzenie na tym stanowisku za zeszły rok wyniosło 209,5 tys. zł brutto.

Odpady komunalne: trzy spółkiRównież trzy spółki odpowiadają za to, co dzieje się z naszymi śmieciami. Zadaniem Gdańskich Usług Komunalnych jest odbiór odpadów z jednego z sześciu sektorów miasta oraz z pojemników do ich segregowania ustawionych w całym Gdańsku: szkła, tworzyw sztucznych i makulatury. Prezesem spółki jest Bartosz Piotrusiewicz - wcześniej m.in. zastępca prezydenta Sopotu. Na oficjalnej stronie miasta nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego za rok 2018. Wiadomo natomiast, że jego wynagrodzenie za 8 miesięcy 2017 roku, jako prezesa GUK, wyniosło 125,2 tys. zł brutto.

Zakład Utylizacyjny w Szadółkach jest jedną z trzech spółek zajmujących się w mieście kwestiami odpadów. Zakład Utylizacyjny w Szadółkach jest jedną z trzech spółek zajmujących się w mieście kwestiami odpadów.
Drugą spółką jest Zakład Utylizacyjny, który odpowiada za funkcjonowanie miejskiego wysypiska śmieci na Szadółkach. To ta firma nadzoruje budowę kompostowni, o której pisaliśmy kilka dni temu. Jej szefem jest Michał Dzioba. Na oficjalnej stronie miasta nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego za rok 2018. Wiadomo natomiast, że za pracę przez blisko dziewięć miesięcy 2017 roku, jako prezes ZUT otrzymał wynagrodzenie w wysokości 148,3 tys. zł brutto.

ZUT chce 1 tys. zł za ujawnienie wydatków publicznych


Ostatnią miejską spółką z tej branży jest Port Czystej Energii. Została ona powołana do budowy spalarni w Szadółkach, która będzie kosztowała ponad 400 mln zł. Prezesem PCE jest od maja 2018 Sławomir Kiszkurno. Na oficjalnej stronie miasta nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego za rok 2018.

Trzy spółki zajmujące się wodąTrzy kolejne spółki obsługują kwestie związane z dostawą i odprowadzeniem wody oraz ścieków. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna jest właścicielem gdańskich wodociągów, przepompowni, oczyszczalni ścieków. Odpowiada także za rozbudowę miejskiej infrastruktury. Od lat realizuje gigantyczne projekty inwestycyjne, których wartość przekroczyła 1,3 mld zł. Kieruje nią Jacek Skarbek. Na oficjalnej stronie miasta nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego za rok 2018. Natomiast rok wcześniej jego wynagrodzenie wyniosło 294,3 tys. zł brutto.

Warto dodać, że od stycznia tego roku w zarządzie GIWK zasiada też były zastępca prezydenta Gdańska, Wiesław Bielawski.

W Saur Neptun Gdańsk miasto posiada 49 proc. udziałów. Ta firma dzierżawi od GIWK-u miejskie wodociągu i kanalizację, a także przepompownie ścieków (m.in. na Ołowiance). Odpowiada za dostarczanie wody mieszkańcom Gdańska i Sopotu, a także odbiera ich ścieki. Z miastem ma kontrakt ważny do 2023 r. Praktycznie nie posiada majątku (wartość udziałów wynosi 7,755 mln zł), jej największą wartością jest know-how i pracownicy. Prezesem SNG jest Francuz, Guy Fournier.

Nie będzie kary za ścieki, może będzie za hałas


Gdańskie Wody (kiedyś Gdańskie Melioracje) odpowiadają za codzienne funkcjonowanie m.in. zbiorników retencyjnych i realizację gospodarki wodnej na terenie miasta. Szefem GW jest Ryszard Gajewski, który po kilku powtarzających się zalaniach różnych części miasta zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Chudziaka. W zeszłym roku wynagrodzenie Gajewskiego wyniosło 297,6 tys. zł brutto.

Jeden stadion, dwie spółkiStadion w Gdańsku obsługują dwie spółki. W jednej miasto ma 100 proc. udziałów, a druga podlega innej miejskiej spółce, której miasto jest jedynym właścicielem. Stadion w Gdańsku obsługują dwie spółki. W jednej miasto ma 100 proc. udziałów, a druga podlega innej miejskiej spółce, której miasto jest jedynym właścicielem.
Wśród miejskich spółek znajdziemy jeszcze Arenę Gdańsk, która jest właścicielem stadionu w Letnicy oraz nadzoruje planowaną budowę oceanarium. Od października 2018 roku szefuje jej Rafał Mańkus, wcześniej związany z Zamkiem w Malborku, gdzie był wicedyrektorem. Za trzy miesiące pracy w ubiegłym roku, jako prezes Areny Gdańsk, otrzymał wynagrodzenie na poziomie 39 tys. zł brutto.

Wydatki miejskich spółek na loże VIP na stadionie to tajemnica


Tę spółkę łatwo pomylić z inną - Arena Gdańsk Operator, która nie podlega bezpośrednio miastu, a Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, a w niej z kolei miasto ma 100 procent udziałów. Arena Gdańsk Operator zajmuje się zarządzaniem stadionem w Letnicy, czyli wynajmowaniem go na mecze Lechii oraz firmom prowadzącym tu gastronomię oraz kompleks rozrywkowy Fun Arena czy tor do wyścigów gokartowych.

Przez kilka lat spółka organizowała też raz do roku duży koncert, ale ani w tym, ani w zeszłym nie udało się jej zaprosić na stadion żadnej gwiazdy.

Tą spółką zarządza Tomasz Niski, związany wcześniej z grupą medialną Polska Press.

Byli prezydenci w spółkach. Były prezes prezydentemGAiT to jedna z najbardziej znanych spółek, które działają w Gdańsku i są w 100 proc. kontrolowane przez miasto. GAiT to jedna z najbardziej znanych spółek, które działają w Gdańsku i są w 100 proc. kontrolowane przez miasto.
Najbardziej znaną miejską spółką są Gdańskie Autobusy i Tramwaje - instytucja odpowiedzialna za obsługę większości linii autobusowych i wszystkich tramwajowych w mieście. Firma zatrudnia 1200 osób. Jej prezesem jest kolejny były zastępca prezydenta Gdańska, Maciej Lisicki. Na oficjalnej stronie miasta nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego za rok 2018. Rok wcześniej, szefując GAiT-owi otrzymał 216,4 tys. zł brutto.

Czym różni się GAiT od ZTM-u


Innego z byłych wiceprezydentów - Andrzeja Bojanowskiego - znajdziemy na czele spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, która co roku organizuje Jarmark Dominikański, a w halach połączonych z biurowcem Amber Expo różnego rodzaju targi.

Andrzej Bojanowski jest prezesem MTG od 30 czerwca 2018 roku, natomiast do końca września tego samego roku był również prezesem Areny Operator. Te dwie funkcje pozwoliły mu w całym zeszłym roku uzyskać dochód na poziomie 300,5 tys. zł brutto.

Drogę w odwrotnym kierunku odbył z kolei Alan Aleksandrowicz, który od maja jest jednym z zastępców prezydenta Gdańska. Wcześniej był szefem GARG-u, którego zadaniem jest ściąganie do Gdańska inwestorów oraz zagospodarowaniem obszarów przemysłowych m.in. w pobliżu DCT oraz w Kokoszkach.

Jako prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego otrzymał w 2018 roku wynagrodzenie w wysokości 283,6 tys. zł brutto, a dodatkowe 42,9 tys. zł brutto przyniosło mu zasiadanie w radzie nadzorczej Gdańskich Usług Komunalnych. Razem daje to kwotę 326,5 tys. zł brutto.

Częściowe udziały warte 270 mln złMiasto jest też współudziałowcem w wielu innych spółkach. W tych największych ich wartość sięga 270 mln zł.

Znajdziemy wśród nich Forum Gdańsk, czyli spółkę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, która wybudowała w centrum miasta kompleks handlowo-usługowy, a ponadto: port lotniczy w Gdańsku, Szybką Kolej Miejską, Halę Gdańsk-Sopot, GPEC, SNG, MTG, Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz spółkę InnoBaltica, która zajmuje się wprowadzeniem wspólnego biletu na różne środki transportu w całym województwie.

W pozostałych spółkach udział Gdańska jest symboliczny.

Opinie (298) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (11)

  Rączka , rączkę myje.

  • 201 19

  • (3)

   Sami prezesi , z zawodu , znajomi królika , specjalności nie mają znaczenia , sprawdzają się na każdym powierzonym odcinku , zgodnie z wolą królika.

   • 38 5

   • Dlatego tak walczą

    Milionerzy z publicznego majątku!

    • 25 3

   • (1)

    mierny, ale wierny

    • 9 3

    • kacperek?

     • 2 6

  • Patologia

   Czyli urzędnik w spółce miasta

   • 14 3

  • Rączka rączkę ..... to w PiSuarze!

   • 5 15

  • To teraz, poprosimy artykuł o zadłużeniu tych spółek.

   Wtedy poznamy rzeczywisty dług Gdańska.

   • 10 3

  • I Prezydent Miasta...

   ...zasiada w Radzie Nadzorczej każdej z tych spółek i pobiera wynagrodzenie...
   a później nie może doliczyć się ile ma mieszkań...
   Co by nie mówić o tragicznie zmarłym Prezydencie PA, to łeb do interesów miał... szkoda, że naszym kosztem.

   • 10 4

  • Szefem TBS Motława jest Tadeusz Mękal, radny Gdańska w latach 2002-2006. Z kolei GTBS-em kieruje Włodzimierz Pietrzak, były skarbnik Gdańska za prezydentury Tomasza Posadzkiego
   Czyli, można powiedzieć koledzy z podwórka ;)

   • 6 3

  • W zestawieniu brakuje dwóch rzeczy:
   - zadłużenia każdej spółki - wtedy poznalibyśmy całkowite zadłużenie miasta,
   - składu rad nadzorczych, w których bardzo często zasiadają urzędnicy z miasta.

   • 4 1

  • I oni wytykają misiewiczów...

   • 3 2

 • Dwie spółki zajmują się tym samym (4)

  A o jakimś Porcie Czystej Energii to pierwsze słyszę, nie dziwię się że miasto kupuje rydwany za 150.000zł a opinia publiczna się o tym po pół roku dowiaduje...

  • 214 24

  • No skądś tę energię trzeba brać

   • 10 5

  • miasto nie kupiło rydwanu (2)

   ktoś coś gdzieś słyszał - byle pohejtować, co za miernoty

   • 9 30

   • Patrz jak to się robi po odpowiedzi na ten wpis. (1)

    Prezes skończył już budowę swoich wież w Warszawie za zagrabione 2 miliardy?

    • 12 17

    • Zapytaj jąkały...

     ... albo konia. To oni wzajem wysysali se z palców te rewelacje.
     .

     • 2 4

 • To co przynosiło największe zyski to sprzedali. Tragedia. (2)

  • 189 17

  • By tam zasiąść. Chyba to oczywiste, że to wyższa forma liberalizmu i o to chodzi w tzw. urzędowaniu!

   • 31 7

  • GPEC sprzedali za sto kilkadzisiąt milionów a teraz kilkadzisiąt co roku wędruje do Lipska.

   Złoty interes dla Niemców. Stopa zwrotu jak marzenie.

   • 3 0

 • a czemu nie są one prywatne w dobie liberałów i wolnego rynku w Gdańsku, twierdzy PO? (13)

  • 116 31

  • (1)

   kwik kwik kwik

   • 13 17

   • Muuuuuu

    • 8 5

  • Bo ten, bo służyć społeczeństwu to wielka misja

   i dodam, że trzeba mieć do tego powołanie!

   • 10 2

  • A czemu miasto nie może inwestować, jak każdy inny podmiot? (4)

   W końcu jest wolny rynek.

   • 7 7

   • Czemu? Zapoznaj się przepisami dot. VAT (2)

    • 6 8

    • No, jakoś nie widzę problemów...

     • 4 3

    • z wieloma innymi przepisami tez nalezaloby sie zapoznac

     • 2 0

   • Inwestuje. Np. Lipsk kupił za grosze gdański GPEC i nas strzyże.

    Opłaty rosną a kilkadziesiąt milionów rocznie płynie do Lipska. Taka sytuacja ...

    • 3 0

  • No te które przynosza zyski sprywatyzowali (4)

   Np. Saur, gpec
   Te które zysków nie przynoszą utrzymują mieszkańcy

   • 20 4

   • Tak to jest, jak rządzi partia Jarosława Kaczyńskiego. (2)

    Gdańskowi wystarczyła jedna kadencja prezydenta z PC 30 lat temu, żeby zrobić ten bałagan...

    • 5 7

    • wygugluj sobie artykuł "Gdańskie ciepło tuczy Lipsk", tłumoku

     • 1 0

    • Pani Olu, za dużo wódeczki dzisiaj

     • 2 0

   • GPEC sprzedał prez. Adamowicz.

    Miastu Lipsk. I ta spółka jest komunalna, tyle że niemieckiego miasta, Lipska. I teraz co roku kilkadziesiąt milionów zysków rocznie wędruje do Lipska. Ma się ten gest!

    • 2 0

 • s (3)

  Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna - 300k za fakap za fakapem brawo!

  • 103 16

  • Nie fakap tylko sukces. Bo to celowe działanie.

   • 6 2

  • Co masz na myśli używając tego pięknego, staropolskiego "fakapu"? (1)

   Tylko tyle umiesz tylko napisać?! Ciekaw jestem, ile ty zarabiasz przy tym poziomie IQ...

   • 8 6

   • Na myśli miał zapewne opublikowanie postu

    Pewnych rzeczy nie da się opisać cenzuralnymi słowami

    • 7 0

 • wszystko z politycznego nadania. cały Gdańsk. (15)

  • 181 17

  • komuna trwa (14)

   tak to się kręci od czasu styropianu

   • 32 6

   • (13)

    to pikuś w porównaniu z #dojną zmianą i Sycylią z Nowogrodzkiej

    • 14 27

    • Na nowogrodzkiej zobaczyli, że takie wały w Gdańsku przechodzą (5)

     to pomyśleli, czemu nie cała Polska... A teraz uczniowie doganiają mistrzów

     • 17 21

     • Spoko, przyjdzie Braun (1)

      Wprowadzi szariat i się skończy :D

      • 9 12

      • w zarządzie zasiądą sutannowi

       oczywiście za "co łaska".

       • 3 11

     • Mistrzów z Platformy nikt nie dogoni

      Nikt ci tyle nie obieca ile Platforma ci zabierze

      • 14 5

     • (1)

      to lk przetestowal na warszawie, a jak pisy zorientowaly sie jaki ugor cywilizacyjny udalo sie kosciolowi przechowac na wschodniej scianie i ze "ciemny lud kupi" najwieksza nawet durnote wszelkie hamulce zostaly odrzucone do kata

      • 3 1

      • Pani Olu, Pani już dziś nie pije, proszę.

       • 1 0

    • Dojna Zmiana (1)

     Okres fatalnych rządów w Polsce w latach 2007-2015, w Gdańsku Dojni doją od ponad 20 lat. Siedziba Sycylii mieści się nie na Nowogrodzkiej, a na Nowych Ogrodach

     • 13 7

     • TKM 1:27

      Nie ! Nie ! Nie ! Może wreszcie skapujecie, że Nowe Ogrody, Nowogrodzka to wszystko to samo ! Raz goli baranów ten, raz tamten ! Jednak chyba najlepszy to ten krzywousty bankster co sam kasował frajerów frankowych i kręcił lody działkowe z świątobliwymi ...

      • 5 4

    • Jaki pikuś? (1)

     Według Ciebie można kraść, bo inni kradną więcej? Logika frajera.

     • 7 3

     • Wybierasz kradnących najmniej.

      Niekradnących w polskiej polityce nie ma.

      • 3 1

    • A przecież (1)

     To miasto wolności. Chluba narodu polskiego i wzorzec do naśladowania.

     • 7 0

     • wzorzec dla sycylijczyków

      • 0 0

    • TKM

     Też racja ! Gdzie nie popatrzyć, tam nasi przedstawiciele to kombinatorzy, opowiadacze bajek i eksperci od golenia ogłupianego stadka baranów ! Ci z Nowogrodzkiej, z sekty PiC dopiero się uczą ... Jednak trzeba przyznać, że karuzela stanowisk i związane z tym patentem kasowanie to ich metoda na kasę !

     • 2 5

 • Dziwne (9)

  Miasto w spółce Saur Neptun Gdańsk ma 49% i warte są niecałe 4mln złotych czyli cała firma niecałe 8mln, to chyba jakiś błąd.

  • 112 8

  • (2)

   Nie. Przeczytaj artykuł A nie obrazki. Firma nie ma majątku!

   • 25 2

   • (1)

    nawet drugiej pompy nie mieli, ale wypłaty są na czas!

    • 24 7

    • Mieli. Stała obok pierwszej...

     • 5 0

  • Podstawy ekonomii (1)

   To są wartości udziałów w kapitale zakładowym spółek.

   • 8 0

   • to ile włożyli zasiadający

    • 4 1

  • to jest tylko inkasent (3)

   Za nasze pieniadze utrzymuje sie cala siec wodociagowa ,naprawia konserwuje rozbudowuje. Francuzi tylko kasuja pieniadze. Nic nie musza .Sprzedaja nam nasza wode . a mieszkancy nawet nie pytaja dlaczego.

   • 27 3

   • Coś tam jednak muszą. (1)

    Przecież organizowali wycieczki prezydentowi miasta.

    • 14 2

    • I przyjęli przez te lata paru umyślnych do zarządu.

     • 6 2

   • I to sławne know-how

    Know-how wiem jak sprzedać wodę istniejącym wodociągiem ;)

    • 8 4

 • Hehehe po to są te spółki i stanowiska (2)

  Ci ludzie nie mają czasu na robienie niczego poza liczeniem kasy!

  • 124 15

  • VAT

   • 5 2

  • Z Pisu Misiewicze z PO Adamowicze

   No i fajnie no i czesc. cwierc miliona co roku sie nalzey czy sie stoi czy sie lezy :)

   • 5 5

 • Bo kasa jest najważniejsza. (6)

  Wszyscy wpłacają na kampanię wyborczą miłościwie panujących?

  • 125 11

  • Jak żyć?

   • 7 3

  • bo nam się należy!

   • 12 6

  • (2)

   Przestań ...to nie PIS :) zresztą- z czego mieliby wpłacać ? Z tych grosików które zarabiają?

   • 6 7

   • Mało wiesz, w nogach śpisz. (1)

    Sprawdź kto i ile wpłacał na komitet wyborczy Adamowicza. Jego zaufani urzędnicy dostali nawet na ten cel sowite premie.

    • 7 5

    • Sprawdź kto i ile wpłacał na kampanię komitetu

     Kacpra

     • 6 5

  • Kacprowi też finansowali

   • 6 2

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane