• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość?

6 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na generowanie dochodu pasywnego. Wartość nieruchomości stale wzrasta, a chętnych na wynajem jest wielu. W obecnym czasie bardzo trudno jest upolować w nieruchomościach okazje cenowe. Jedyną szansą na zdobycie nieruchomości w korzystnej cenie jest przetarg. Sprawdź, dlaczego warto kupić mieszkanie z przetargu!



Kto organizuje przetargi na mieszkania?


Na terenie kraju przetargi na mieszkania z rynku wtórnego organizowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy gmin oraz miast, a także spółki Skarbu Państwa i rozmaite instytucje. Nie trzeba marnować czasu na szukanie przetargów na własną rękę. Nie ma potrzeby przeszukiwania ogłoszeń internetowych czy prasowych. Można skorzystać z bazy aktualnych przetargów, gdzie zawarte są wszystkie informacje dotyczące sprzedaży mieszkań w tym trybie. Baza jest dostępna na stronie ListaPrzetargow.pl. Dla ułatwienia można wybrać dane województwo, które w danej chwili interesuje inwestora.
Trzeba spodziewać się, że ten rodzaj mieszkań będzie wymagać dodatkowych nakładów finansowych, czyli raczej nie obejdzie się bez remontu. Dla osób, które inwestują w nieruchomości, konieczność przeprowadzenia prac remontowych nie jest niczym zaskakującym. Mieszkanie po remoncie można sprzedać ze sporym zyskiem. W przypadku wynajmu - inwestycja zwróci się szybciej niż ma to miejsce przy mieszkaniach nabywanych poza przetargami.

Jak zdobyć mieszkanie z przetargu?


Każda osoba zainteresowana przetargiem musi zapoznać się ze szczegółami oferty. Podane są w niej między innymi informacje takie jak opis nieruchomości, w jaki sposób można umawiać się na oglądanie nieruchomości, cena wywoławcza, wadium, warunki udziału w przetargu (na przykład wykaz niezbędnych dokumentów) i zasady postępowania w przypadku wygrania przetargu.
Niezwykle ważnym szczegółem w przetargach jest wadium. Każdy uczestnik przetargu musi je wpłacić na podany rachunek bankowy. Najczęściej stosuje się zasadę, że wysokość wadium wynosi 10% wartości nieruchomości (w tym przypadku bierze się pod uwagę cenę wywoławczą). W przelewie musi być umieszczony opis zgodnie z instrukcją umieszczoną w ogłoszeniu. Wydruk zrealizowanego przelewu lub jego kopię należy zabrać ze sobą na przetarg. Wynika to z tego, że księgowanie po stronie urzędów i instytucji może następować z opóźnieniem, więc potwierdzenie przelewu traktuje się jak bilet wstępu na przetarg. W przypadku wygranej wadium zaliczane jest na poczet ceny końcowej nieruchomości. Wadium przepadnie, jeśli inwestor, który wygrał przetarg, nie poinformuje organizatora przetargu, że nie ma możliwości podpisania aktu notarialnego w wyznaczonym wcześniej terminie. Osoby, które nie wygrały przetargu, otrzymają zwrot wadium w terminie o jakim mowa w ogłoszeniu o przetargu.

Kto może brać udział w przetargach?


Przetargi mają charakter nieograniczony lub ograniczony. W przypadku przetargu nieograniczonego, w przetargu może uczestniczyć dosłownie każdy (osoby fizyczne, firmy, organizacje pozarządowe). Jeśli chodzi o przetargi ograniczone, należy sprawdzić, jakie zostały wyznaczone kryteria (bywa na przykład, że w przetargu mogą wziąć udział wyłącznie danej spółdzielni mieszkaniowej). Jeśli dany inwestor może je spełnić, jak najbardziej może brać udział w przetargu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie 1 zablokowana

Najczęściej czytane