Fakty i opinie

stat

Most Sobieszewski zyska stalową nawierzchnię

Kierowców i mieszkańców czekają kolejne utrudnienia w przeprawianiu się przez most w Sobieszewie. Władze ZDiZ zapewniają, że nie powinny one być uciążliwe.
Kierowców i mieszkańców czekają kolejne utrudnienia w przeprawianiu się przez most w Sobieszewie. Władze ZDiZ zapewniają, że nie powinny one być uciążliwe. fot. Arkadiusz Kuzminski/KFP

Gdański ZDiZ ogłosił przetarg na wymianę kolejnych sekcji mostu w Sobieszewie nad Martwą Wisłą. Obiekt zyska po naprawach nowe przęsła, a kierowcy pojadą po stalowej nawierzchni.Stan przęseł mostu pontonowego w Sobieszewie.

Stan przęseł mostu pontonowego w Sobieszewie.

Nie drewnianą, jak dotychczas i nie bitumiczną, jak sugerowała część mieszkańców Sobieszewa, a stalową nawierzchnię będzie miał odnowiony most pontonowy w Sobieszewie nad Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił przetarg na jej wymianę.

Wraz z tymi pracami zostanie ponadto naprawionych osiem przęseł nowego mostu. Każde z nich składa się z typowych elementów mostu składanego oraz indywidualnie zaprojektowanych belek poprzecznych oraz elementów przegubowych. To ułatwi ich demontaż i sprawne zastąpienie ich odnowionym elementem.

Wyeksploatowane przęsła zostaną przetransportowane barką w okolice ul. Połęże zobacz na mapie Gdańska, gdzie znajduje się baza depozytowa ZDiZ. Nawierzchnia chodników zostanie również wyremontowana, ale nadal będzie drewniana.

Dzięki remontowi, podniesiona zostanie dotychczasowa nośność mostu z 10 do 30 ton.

Jak oceniasz wydatki miasta na infrastrukturę Wyspy Sobieszewskiej?

pozytywnie, trafia tam coraz więcej pieniędzy 11%
przeciętnie, o drogi dba się tylko w sytuacjach awaryjnych 28%
negatywnie, dotychczasowe wydatki to kropla w morzu potrzeb 61%
zakończona Łącznie głosów: 483
- Roboty chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku, a ich zakończenie powinno nastąpić do 30 czerwca 2013 r. Jest to jednak okres graniczny. Przewidujemy, o ile pozwoli łagodna zima, że prace ukończone zostaną wcześniej - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy gdańskiego ZDiZ.

Wyłoniony w przetargu wykonawca naprawy przęseł będzie musiał zachować ciągłość ruchu drogowego i pieszego po moście z możliwością dobowego jego zamknięcia na czas wymiany sekcji mostu. Na czas niezbędnych ograniczeń w ruchu ma być uruchamiany prom linowy na koszt ZDiZ w Gdańsku.

Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców upływa 15 października. Wykonawcę powinniśmy poznać do końca tego miesiąca. Kryterium wyboru stanowi najniższa cena ofertowa. Ze względu trwający przetarg władze ZDiZ nie chcą ujawniać kosztu robót.

Przypomnijmy, że remont nawierzchni i przęseł to tylko część poczynionych prac naprawczych przy moście w Sobieszewie. Aktualnie trwa wymiana pontonów znajdujących się w wodzie pod przęsłami mostu.

Tak będzie wyglądał w przyszłości most zwodzony w Sobieszewie, który zastąpi starą przeprawę.

Tak będzie wyglądał w przyszłości most zwodzony w Sobieszewie, który zastąpi starą przeprawę.

Prace remontowe na moście pontonowym w Sobieszewie. Wymiana pontonów pod przęsłem.

Prace remontowe na moście pontonowym w Sobieszewie. Wymiana pontonów pod przęsłem.

Opinie (58) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.