• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na światowym poziomie

TN
15 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Nową siedzibę otrzyma Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - przy al. Piłsudskiego w Gdyni wmurowano akt erekcyjny budowy. Nowoczesny obiekt zapewni naukowcom warunki pracy na światowym poziomie.

- Wreszcie będziemy mieli obiekt odpowiadający naszym czasom - mówi Adam Krężel, dyrekor Instytutu Oceanografii UG. - W tej chwili część działań w nauce, które byśmy chcieli podjąć, jest możliwa jedynie za granicą, bo nie mamy potrzebnych warunków. Tu znajdą się laboratoria, które zaspokoją nasze potrzeby.

Na parterze powstanie audytorium na 220 osób oraz główny hall, pełniący również funkcję wystawienniczą. Tu również będą się mieścić magazyny wody bałtyckiej i atlantyckiej oraz sprzętu oceanograficznego. Najważniejsze są jednak nowoczesne laboratoria i pracownie, często o egzotycznie brzmiących nazwach - bioindykacji, ekologii estuariów czy fauny pelagialu polarnego.

- Obiekt stylem będzie nawiązywał do gdyńskiego modernizmu, a także do tzw. architektury morskiej - mówi Zbigniew Reszka, projektant z firmy Arch-Deco. - Budynek będzie "inteligentny", zastosowane tu zostanie wszystko co możliwe, jeśli chodzi o nowoczesne obiekty użyteczności publicznej.

Koszt nowego Instytutu Oceanografii to 23 miliony złotych z Komitetu Badań Naukowych. Trzy miliony z tej kwoty zostaną przeznaczone na pierwsze, podstawowe wyposażenie laboratoriów. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku. Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii UG jest jednym z najlepszych w Polsce. Według analizy Komitetu Badań Naukowych biotechnologia znajduje się na drugim miejscu w kraju, podobną pozycję wśród nauk o Ziemi zajmuje oceanografia, która jest w dodatku unikatowa - to jedyny taki kierunek w Polsce.Obecna inwestycja to jednak niejedyna planowana nowość na wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii UG.

W ciągu najbliższych dni będzie również ogłoszony konkurs na nowy budynek Instytutu Biologii - już zostały ustalone jego warunki.

- Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku, a najpóźniej w na początku roku 2006 rozpoczniemy budowę nowego, dużego i nowoczesnego budynku dla biologii - mówi prof. Andrzej Ceynowa. - Jeśli dobrze udadzą się negocjacje z Norwegami, powstanie tam również unikalne w skali światowej laboratorium rtęci.

Głos WybrzeżaTN

Opinie (13)

  • Inicjatywa godna uwagi

    Nie A-1,lecz budowa pomnika Koziołka Matołka powinna być
    budowa priorytetową kraju.Pomniki,zmiany nazw ulic,nadawanie imion obiektom i inne podobne sprawy to
    obecnie nr1 zadanie dla Polski.Jeszcze można powołać
    Stałą Komisję Śledczą Do Spraw Wszystkich.

    • 0 0

  • Wysokie, szóste miejsce....

    Taaak, zważywszy że województw mamy 16 to naprawdę wysokie miejsce - raczej średnia krajowa. Ambicje powinno się mieć na konkurowanie z Warszawą, Wrocławiem, Krakowem czy Poznaniem a nie Opolem, Białymstokiem, Rzeszowem czy Kielcami.

    Dajcie sobie lepiej spokój z rankingami bo to do niczego nie prowadzi - każdy może tak napisać kryteria żeby wygrał ten co powinien. Każdy inwestor prowadzi swój ranking. Tak więc poza zbędnymi emocjami niczego do nie dowodzi...

    • 0 0

  • Ranking c.d.

    Mały dodatek: czy dwutygodnik "Wspólnota" jest naprawdę tak opiniotwórczy w Polsce. Na pewno bardzie niż Wprost, Polityka, Gazeta itp?

    Czy myślicie naprawdę że biznes interesują jakieś tabelkowe wypociny pisemka sponsorowanego przez pierdzistołków z samorządów?

    Taaak, ale żeby sobie poprawić samopoczucie to zaakceptujemy nawet ranking "Towarzystwa Zbieraczy Zużytych Prezerwatyw" byle tylko nasze było wyżej.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane