• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niepotrzebna panika na stacjach paliw. Paliw nie zabraknie

Rafał Borowski
25 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Wzmożony ruch na trójmiejskich stacjach w czwartkowy wieczór

Od czwartkowego popołudnia trwa wzmożony ruch na stacjach paliw, w tym tych na terenie Trójmiasta. Powodem ogromnych kolejek są informacje o rzekomych podwyżkach cen benzyny czy oleju napędowego oraz problemach z ich dostępnością. Przedstawiciele branży naftowej uspokajają, że to kłamstwa, a kierowcy nie mają żadnych powodów do obaw.  • Rosyjska dezinformacja wywołała szturm na stacje paliw
  • Ruch na stacjach Orlen wzrósł o 300-400 proc.
  • Orlen, Lotos i PERN uspokajają: mamy zabezpieczone dostawy ropy
  • Obajtek: Podnoszący ceny stracą umowy z Orlenem na dostawę paliw
  • KNF: Nie ma i nie będzie limitów wypłat gotówki z bankomatów


Aktualizacja, godz. 12:27


Czy tankowałeś wczoraj paliwo z obawy, że go zabraknie?

Jednym z elementów nowoczesnej wojny jest sianie dezinformacji w Internecie, przede wszystkim w mediach społecznościowych i komentarzach pod różnymi publikacjami.

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę, w sieci pojawiła się lawina prorosyjskich i antyukraińskich treści. Większość z nich to prostu efekty prac tzw. farm trolli, których celem jest sianie zamętu wśród opinii publicznej.

W czwartkowy wieczór w sieci zaczęła krążyć informacja, jakoby atak Rosji na Ukrainę odbił się także na polskim rynku paliw.

Szturm na stacje paliwWedług rozpowszechnianych informacji, ceny benzyny i oleju napędowego skokowo poszybowały w górę, a gdzieniegdzie dystrybutory zaczęły świecić pustkami.

Panika objęła również stacje paliw w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Nasi czytelnicy na bieżąco relacjonowali w Raporcie z Trójmiasta kolejki po paliwo.

- Chaos wprowadziło kilka fałszywych zdjęć, obrazujących podniesione cenami benzyny. Wszyscy ruszyli na stacje, tankowali w kanistry, bo myśleli, że u nich akurat jest jeszcze tanio. Ja też dałem się nabrać. Stwierdziłem, że zatankuje, po czym zamieniłem dwa słowa z pracownikiem stacji. Gdy opowiedziałem mu o swoich obawach, popukał się w głowę. Porównał to do masowego wykupywania papieru toaletowego na początku pandemii - napisał pan Wojciech.

Wzrost ruchu na stacjach Orlenu o 300-400 proc.W oficjalnym komunikacie Orlen potwierdził, że ruch na jego stacjach wzrósł w czwartek, 24 lutego, o 300-400 proc. Mimo to firma cały czas dostarcza nowe paliwo do wszystkich stacji.

Komunikat biura prasowego Orlen z 25 lutego. Komunikat biura prasowego Orlen z 25 lutego.
Wczoraj sprzedaż paliw na stacjach Orlen wzrosła o 300-400 proc. Nie dajmy się panice! Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie! Organizujemy tak sprzedaż na stacjach, aby każdy kierowca mógł zatankować samochód. Aby usprawnić pracę naszych stacji czasowo sprzedajemy paliwo wyłącznie do baków samochodów. Jednocześnie nasza logistyka dowozi paliwo na stacje. W przeciągu dwóch-trzech dni sytuacja się unormuje. Dlatego nie ulegajmy panice, mamy wystarczające zapasy.

"Uwaga na dezinformację"Władze naszego kraju oraz specjaliści z branży paliw uspokajają. Rozpowszechniane w sieci informacje to po prostu kłamstwa, które mają na celu wywołanie paniki nad Wisłą. Fakty są takie, że ceny paliw kształtują się na stabilnym poziomie, a łańcuchy dostaw pozostają niezakłócone.

- Uwaga na dezinformację na temat rzekomo szybujących cen i problemów z dostępnością paliw. Dostawy są w pełni zabezpieczone, a ceny stabilne. Paliwa nie zabraknie! Fake newsy i sianie paniki to element rosyjskiej wojny informacyjnej - informuje Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Orlen, LOTOS, PERN: Dostawy są bezpiecznePotwierdza to w oficjalnych komunikatach koncern PKN Orlen oraz spółka PERN, która zajmuje się logistyką naftową w naszym kraju, tj. zarządza transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej, a także składowaniem paliw.

- W związku ze wzrostem sprzedaży na naszych stacjach informujemy, że dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Dotyczy to rynku hurtowego i detalicznego. Apelujemy również o dokładne weryfikowanie źródeł informacji dotyczących dostępności paliw - uspokaja prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Polska zabezpieczona na wypadek przerwy w dostawach ze WschoduObajtek: windujący ceny stracą kontrakt z OrlenemCo więcej, prezes ostrzegł właścicieli prywatnych stacji - oczywiście zaopatrujących się w paliwa Orlenu - którzy będą próbowali wykorzystać zaistniałe zamieszanie.

- W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw - poinformował Daniel Obajtek.

KNF: Nie ma żadnych limitów na wypłaty gotówkiNa koniec warto wspomnieć, że kolejna tego typu panika może dotyczyć wypłat gotówki z bankomatów. W sieci pojawiają się fałszywe informacje o limitach.

Komisja Nadzoru Finansowego dementuje te kłamstwa i apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku.

- W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych z dostępnością gotówki. Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji. Polski sektor działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie funkcje wobec klientów - czytamy w komunikacie KNF.
10:29 25 LUTEGO 22 (aktualizacjaakt. 12:22)

Orlen: Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie (53 opinie)

Informacja nt. sytuacji na stacjach paliw PKN ORLEN

Wczoraj (24lutego) sprzedaż paliw na stacjach Orlen wzrosła o 300-400%. Nie dajmy się panice! Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie!

Organizujemy tak sprzedaż na stacjach, aby każdy kierowca mógł zatankować samochód. Aby usprawnić pracę naszych stacji czasowo sprzedajemy paliwo wyłącznie do baków samochodów.

Jednocześnie nasza logistyka dowozi paliwo na stacje. W przeciągu 2-3 dni sytuacja się unormuje. Dlatego nie ulegajmy panice, mamy wystarczające zapasy.
Zobacz więcej
Informacja nt. sytuacji na stacjach paliw PKN ORLEN

Wczoraj (24lutego) sprzedaż paliw na stacjach Orlen wzrosła o 300-400%. Nie dajmy się panice! Mamy wystarczające zapasy. Paliwa nie zabraknie!

Organizujemy tak sprzedaż na stacjach, aby każdy kierowca mógł zatankować samochód. Aby usprawnić pracę naszych stacji czasowo sprzedajemy paliwo wyłącznie do baków samochodów.

Jednocześnie nasza logistyka dowozi paliwo na stacje. W przeciągu 2-3 dni sytuacja się unormuje. Dlatego nie ulegajmy panice, mamy wystarczające zapasy.
Zobacz więcej

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (351)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane